Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'ya 25 yaşından sonra ikinci lisansı okumak için gitmek

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
bfbc2

Almanya'ya 25 yaşından sonra ikinci lisansı okumak için gitmek

Mesaj gönderen bfbc2 » Çrş Mar 11, 2020 4:22 pm

Arkadaşlar hepinize merhaba. 6 ay önce Türkiye'de iyi sayılabilecek bir işletme lisans bölümünden mezun oldum. Şu an 24 yaşındayım ama 18-19 yaşımdayken tercih yaparken biraz bilinçsizdim açıkçası çok bilinçli bir tercih yapamadım ve bu yüzden üniversite hayatım süresince kendimi pek geliştiremedim. İngilizce bir bölüm olduğu için İngilizce öğrendim bir de erasmus yapma şansım oldu bu kadar. Onun haricinde pekte verimli geçmemişti ne alana yöneleceğimi bilmiyordum. Dolayısıyla Almanya'da ikinci lisansa başlamaya karar verdim. 2 aydır Almanca kursuna gidiyorum öyle sanıyorum ki bu sene sonunda elimde B1 Göethe sertifikası olacak. Forumda bazı işletme mezunu kişiler Almanya'da Wirtschaftsinformatik lisans bölümüne kabul alıp gittiklerini söylüyorlar. Bu alanda çok iş imkanı olduğunu biliyorum ve Almanya gibi dijitalleşme sürecine önem veren bir ülkede bu tip yazılım ile alakalı bir bölüm okumak istiyorum. Sizce 24-25 yaşından sonra bu veya benzer bir bölümü Almanca dilinde lisans olarak okumak için şansım ne kadardır? Okullardan ve konsolosluklardan kabul alma şansım nedir? Bu konuda yorumlarınıza ihtiyacım ve şimdiden teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Almanya'ya 25 yaşından sonra ikinci lisansı okumak için gitmek

Mesaj gönderen Physiker » Prş Mar 12, 2020 11:40 am

Kabul kesin alinir üniversitelerden. B1 sertifikaniz olursa ve yazacaginiz motivasyon mektubunda neden ikinci bir lisans egitimini sifirdan almak istediginizi mantikli bir sekilde aciklarsaniz vize sansiniz da yüksek olur.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

bfbc2

Mesaj gönderen bfbc2 » Prş Mar 12, 2020 1:48 pm

Physiker yazdı: Prş Mar 12, 2020 11:40 am Kabul kesin alinir üniversitelerden. B1 sertifikaniz olursa ve yazacaginiz motivasyon mektubunda neden ikinci bir lisans egitimini sifirdan almak istediginizi mantikli bir sekilde aciklarsaniz vize sansiniz da yüksek olur.
Bir şeyi daha merak ediyorum. Hocam askerliğim 2021 Eylül'e kadar tecilli ikinci lisansta askerlikte ertelenmiyor. Askerliği daha da ertelemenin bir yolu var mı sizce? Bedelli başvuruları da başvurduktan sonraki seneye gönderiyorlar. Yani şimdi başvursam seneye gideceğim hangi ay olacağı da belli değil ocakta olabilir aralıkta. Hemde kışla süresi bir ay, az buz bir süre değil. Şimdi başvursam seneye Almanya'da dil okulundayken denk gelse onu 1 ay eksem dil kursunu bitiremem. Hadi bu sene değil de 2021'de başvursam bölüme geçtiğimde bir ay ekmem gerekecek o zamanda sınıfta kalırım bir ay uzun bir süre. Benim planım bu sene sonunda B1 sertifikasını alır almaz gitmek. Askerlik konusunda nasıl bir yol izlesem mantıklı olur?

dexu

Mesaj gönderen dexu » Cum Mar 13, 2020 12:27 am

bfbc2 yazdı: Prş Mar 12, 2020 1:48 pm Bedelli başvuruları da başvurduktan sonraki seneye gönderiyorlar.
Vize görüşmesinde okulu neden uzattığınızı ve neden tekrar okumak istediğinizi soracaklardır. Bunları düşünüp motivasyon mektubunda da açıklarsınız. Ben de benzer bir durumdayım şu an. 22 yaşımdayım, burada lisans bitirdim ve Almanya'da tekrar lisans okumak istedim. Vize sürecinde Goethe B1 ve IELTS 8/9 verdim, amacımı ve nedenlerimi içeren bir motivasyon mektubu da yazdım, sanırım bunlar sayesinde sorun yaşamadım. Askerlik için aynı sorular benim de aklımda var fakat şöyle bir planım var şimdilik, bu yaz dönemi ve önümüzdeki kış dönemi dil kursunda oluyorum, bu sırada bedelli başvurusu da yapacağım ve dediğin gibi gelecek sene için çıkacak. Celp dönemleri bu sene ocak şubat ve mart ayında oldu diye biliyorum, gelecek sene de öyle olursa tarih benim için sorun olmuyor. Dönüp askerliğimi yapıp 2021 kış döneminde de istediğim bölüme başlamış oluyorum. 21 günde de Almanca'yı unutmayız herhalde. :-) Bu askerlik konusunda başka fikri, önerisi veya deneyimi olanlar paylaşırsa işin içinden çıkarız diye düşünüyorum

bfbc2

Mesaj gönderen bfbc2 » Cum Mar 13, 2020 1:49 am

dexu yazdı: Cum Mar 13, 2020 12:27 am Vize görüşmesinde okulu neden uzattığınızı ve neden tekrar okumak istediğinizi soracaklardır. Bunları düşünüp motivasyon mektubunda da açıklarsınız. Ben de benzer bir durumdayım şu an. 22 yaşımdayım, burada lisans bitirdim ve Almanya'da tekrar lisans okumak istedim. Vize sürecinde Goethe B1 ve IELTS 8/9 verdim, amacımı ve nedenlerimi içeren bir motivasyon mektubu da yazdım, sanırım bunlar sayesinde sorun yaşamadım. Askerlik için aynı sorular benim de aklımda var fakat şöyle bir planım var şimdilik, bu yaz dönemi ve önümüzdeki kış dönemi dil kursunda oluyorum, bu sırada bedelli başvurusu da yapacağım ve dediğin gibi gelecek sene için çıkacak. Celp dönemleri bu sene ocak şubat ve mart ayında oldu diye biliyorum, gelecek sene de öyle olursa tarih benim için sorun olmuyor. Dönüp askerliğimi yapıp 2021 kış döneminde de istediğim bölüme başlamış oluyorum. 21 günde de Almanca'yı unutmayız herhalde. :-) Bu askerlik konusunda başka fikri, önerisi veya deneyimi olanlar paylaşırsa işin içinden çıkarız diye düşünüyorum
Hocam okulu uzatmadım, liseden sonra bir yıl mezuna kaldım bir senede hazırlık okudum bölümü uzatmadan bitirdim ondan dolayı yaşım 24. Ben de büyük ihtimal senin gibi B1 Göethe sertifikası ve İngilizce belgesi sunacağım onlara şansımı artırmak için. Almanca 21 günde unutulmaz ama bedelli askerlik bir ay artık 21 gün değil. Senin durumunda sanırım dil okulunu askerlik için bir ay kırmayı planlıyorsun. Bir ay dil okulunu ya da asıl lisans bölümünü ekmek için çok uzun bir süre. Hafta içi her gün yoğun bir şekilde sürdürülen dil kursunu 1 ay ekmek çok şey kaybettirir bence. Şu askerlikle ilgili biri cidden ikimizi de aydınlatsa güzel olur valla erteleme yolu falan var mı benzer durumdakiler için. Bir de B1 Türkiye'de bitirip orda bölüme geçmek için kaç ay daha dil kursu görüyorsun?

dexu

Mesaj gönderen dexu » Cum Mar 13, 2020 12:16 pm

Uzattığını varsaydım başlıkta 25 diye okuyunca. O zaman daha iyi, yaşın ile ilgili bir açıklaman var ve vizede sorun olacağını düşünmüyorum.

B1'den sonra dil kursu minimum bir dönem maksimum iki dönem alır diyorlar, o da kursa başlarken yaptıkları sınavla belli olacakmış ama iki dönem diye hesaplıyorum ben. Oyle olursa ekmiş olmuyorum, celp dönemini mart seçersem 2021'de kursun bittiği zamana denk geliyor bedelli askerlik. Ama kurs ortasında bırakıp gitmek hiç mantıklı olmaz evet.

Bir de tecille ilgili şu olay bir süreliğine işine yarayabilir ama detaylarını bilmiyorum. Sanki sonrasında yüksek lisansa başlayacak gibi tecil ettirmek amacıyla:
Askerlik zamanı gelmiş ancak yurt dışında eğitim yapmak isteyen ancak dil açısından yeterli olmayan öğrenciler en fazla 1,5 yıl olmak üzere dil okulundan aldıkları belge ile birlikte askerlik tecili yaptırabilirler. 1,5 yılın sonunda öğrenci, ön lisans, lisans veya yüksek lisans eğitimine başlamak zorundadır. Aksi takdirde askerlik tecilini yaptıramaz.

bfbc2

Mesaj gönderen bfbc2 » Cum Mar 13, 2020 1:13 pm

dexu yazdı: Cum Mar 13, 2020 12:16 pm Uzattığını varsaydım başlıkta 25 diye okuyunca. O zaman daha iyi, yaşın ile ilgili bir açıklaman var ve vizede sorun olacağını düşünmüyorum.

B1'den sonra dil kursu minimum bir dönem maksimum iki dönem alır diyorlar, o da kursa başlarken yaptıkları sınavla belli olacakmış ama iki dönem diye hesaplıyorum ben. Oyle olursa ekmiş olmuyorum, celp dönemini mart seçersem 2021'de kursun bittiği zamana denk geliyor bedelli askerlik. Ama kurs ortasında bırakıp gitmek hiç mantıklı olmaz evet.

Bir de tecille ilgili şu olay bir süreliğine işine yarayabilir ama detaylarını bilmiyorum. Sanki sonrasında yüksek lisansa başlayacak gibi tecil ettirmek amacıyla:
Bedelli askerlik dediğin gibi bu seneki başvurular da seneye ilk 3 aydan birine denk gelirse ben en iyisi askerliği hallettikten sonra okullara şartlı kabul için başvursam daha mantıklı gibi duruyor. Ama işte bizim devletin sağı solu fazla belli olmadığı için gider şimdi 2021'in sonlarına denk getirir bizim bir aylık kışlayı o daha sıkıntı ondan çekiniyorum açıkçası. Sende umarım erkenden bitirirsin dil okulunu.