Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Sıfırdan Lisans. Şartlı kabul, Çalışma İzni.

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
samueluci

Sıfırdan Lisans. Şartlı kabul, Çalışma İzni.

Mesaj gönderen samueluci » Çrş Şub 26, 2020 4:56 pm

Arkadaşlar foruma yeni üye oldum, hepinize merhabalar.
Başlıkta gördüğünüz gibi Almanya'da Lisans okumak gibi bir niyetim var. Bununla ilgili çok soru ve kafama takılan bir sürü konu var.
Malum zaman da kısıtlı, bilgi birikimi yüksek bir forum, en doğru kaynak siz yardım sever arkadaşlar sayesinde burası olacaktır diye düşünerek bu konuyu açtım. Şimdiden hepinize teşekkürlerimi sunuyorum.

Konuya gireyim, Türkiye'de Elektrik Elektronik üzerine ÖNLİSANS okuyup mezun olmuş birisiyim. Sitede yazdığı gibi Almanya'da sıfırdan lisans eğitimine başvuru yapabileceğimi biliyorum. Ancak dil konusuna gelince hiç almancam yok, lisede de görmedim. Kısacası sıfırdan Almanca'ya başlamış durumdayım. Boş zamanım çok, bir işte çalışmıyorum veya bir meşguliyetim yok, bütün günümü dilimi geliştirmeye ayırabiliyorum. Online kurslar satın aldım, kitaplar aldım. Ama faal bir kursa şu an gitmiyorum, araştırma sürecindeyim. İstanbul'da olmadığım için Goethe'yi değerlendiremiyorum. Mecbur yerel bir kurs bulup oradan devam edeceğim. Kısacası dil öğrenmek ve üzerine düşmek için zamanım çok, bunun yanında C1 düzeylerinde İngilizcem var. Dil öğrenmek benim için zevkli ve ayrı bir hevesle yaptığım bir şey, dolayısıyla istekliyim ve azimliyim bu konuda.
Önceden plan yapıp, bu planın üzerine kendimi odaklayarak direkt bu amaca ilerlemek en mantıklısı olacak diye düşünerek şöyle bir karar verdim ve yol haritası çizdim.
Dusseldorf'ta arkadaşlarım var, senelerdir orada yaşıyorlar. Ben de Duisburg - Essen Üniversitesine Dil sorununu aştıktan sonra başvurmaya karar verdim, benim için konum olarakta uygun görünüyor.
İlk soru olarak şartlı kabul var, dil düzeyimi geliştirebildiğim derecede geliştirerek seviye sınavına girip başvuru yapacağım. Şartlı kabul alırsam bu benim için sorun olacaktır çünkü orada çalışmam gerekiyor. Ailemin Türkiye'den oradaki masraflarımı karşılaması malum kurlardan dolayı çok zor olacaktır. Şartlı kabul alırsam şayet dil kursuna gitmem gerekecek ve dil kursuna gidenler için çalışma izni verilmiyor diye biliyorum. Yoksa veriliyor mu ? Bu konuda emin değilim açıkçası, verilmiyor diye düşünerekten size bunu sormuş oluyorum.
Diğer bir konu ise dilimi yeteri kadar geliştirdiğimi ve üniversiteye kabul edildiğimi varsayarak, Lisans öğrencilerinin ne zaman ne kadar süreyle çalışma izni olduğu konusu. Haftada 20 saat diye bir bilgi edindim ama bu konuda da emin değilim. Okul ile birlikte çalışmak zorunda olduğumdan, kendi masraflarmı kendim karşılamak durumunda kalacağımdan, çalışma konusu benim için en önemli durumlardan birisi. Bir öğrenci ne kadar kazanabilir ?Kendi bütün masraflarını Lisans eğitimi sırasında çalışarak karşılayabilir mi, yeterli olur mu ? Bu konuda tecrübesi veya bilgisi olan herkesin tavsiyelerine ve bilgi açısından yardımlarınıza sonuna kadar ihtiyacım var.
Diğer bir konu da üniversite harçları ve dönemlik okul harcı konusu. Bu konuda ve dediğim gibi eklemek isterseniz her konuda yardıma ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ediyorum, iyi günler.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Sıfırdan Lisans. Şartlı kabul, Çalışma İzni.

Mesaj gönderen Physiker » Prş Şub 27, 2020 11:06 am

samueluci yazdı: Çrş Şub 26, 2020 4:56 pm Arkadaşlar foruma yeni üye oldum, hepinize merhabalar.
Başlıkta gördüğünüz gibi Almanya'da Lisans okumak gibi bir niyetim var. Bununla ilgili çok soru ve kafama takılan bir sürü konu var.
Malum zaman da kısıtlı, bilgi birikimi yüksek bir forum, en doğru kaynak siz yardım sever arkadaşlar sayesinde burası olacaktır diye düşünerek bu konuyu açtım. Şimdiden hepinize teşekkürlerimi sunuyorum.

Konuya gireyim, Türkiye'de Elektrik Elektronik üzerine ÖNLİSANS okuyup mezun olmuş birisiyim. Sitede yazdığı gibi Almanya'da sıfırdan lisans eğitimine başvuru yapabileceğimi biliyorum. Ancak dil konusuna gelince hiç almancam yok, lisede de görmedim. Kısacası sıfırdan Almanca'ya başlamış durumdayım. Boş zamanım çok, bir işte çalışmıyorum veya bir meşguliyetim yok, bütün günümü dilimi geliştirmeye ayırabiliyorum. Online kurslar satın aldım, kitaplar aldım. Ama faal bir kursa şu an gitmiyorum, araştırma sürecindeyim. İstanbul'da olmadığım için Goethe'yi değerlendiremiyorum. Mecbur yerel bir kurs bulup oradan devam edeceğim. Kısacası dil öğrenmek ve üzerine düşmek için zamanım çok, bunun yanında C1 düzeylerinde İngilizcem var. Dil öğrenmek benim için zevkli ve ayrı bir hevesle yaptığım bir şey, dolayısıyla istekliyim ve azimliyim bu konuda.
Önceden plan yapıp, bu planın üzerine kendimi odaklayarak direkt bu amaca ilerlemek en mantıklısı olacak diye düşünerek şöyle bir karar verdim ve yol haritası çizdim.
Dusseldorf'ta arkadaşlarım var, senelerdir orada yaşıyorlar. Ben de Duisburg - Essen Üniversitesine Dil sorununu aştıktan sonra başvurmaya karar verdim, benim için konum olarakta uygun görünüyor.
İlk soru olarak şartlı kabul var, dil düzeyimi geliştirebildiğim derecede geliştirerek seviye sınavına girip başvuru yapacağım. Şartlı kabul alırsam bu benim için sorun olacaktır çünkü orada çalışmam gerekiyor. Ailemin Türkiye'den oradaki masraflarımı karşılaması malum kurlardan dolayı çok zor olacaktır. Şartlı kabul alırsam şayet dil kursuna gitmem gerekecek ve dil kursuna gidenler için çalışma izni verilmiyor diye biliyorum. Yoksa veriliyor mu ? Bu konuda emin değilim açıkçası, verilmiyor diye düşünerekten size bunu sormuş oluyorum.
Diğer bir konu ise dilimi yeteri kadar geliştirdiğimi ve üniversiteye kabul edildiğimi varsayarak, Lisans öğrencilerinin ne zaman ne kadar süreyle çalışma izni olduğu konusu. Haftada 20 saat diye bir bilgi edindim ama bu konuda da emin değilim. Okul ile birlikte çalışmak zorunda olduğumdan, kendi masraflarmı kendim karşılamak durumunda kalacağımdan, çalışma konusu benim için en önemli durumlardan birisi. Bir öğrenci ne kadar kazanabilir ?Kendi bütün masraflarını Lisans eğitimi sırasında çalışarak karşılayabilir mi, yeterli olur mu ? Bu konuda tecrübesi veya bilgisi olan herkesin tavsiyelerine ve bilgi açısından yardımlarınıza sonuna kadar ihtiyacım var.
Diğer bir konu da üniversite harçları ve dönemlik okul harcı konusu. Bu konuda ve dediğim gibi eklemek isterseniz her konuda yardıma ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ediyorum, iyi günler.
https://www.deutschstudent.com/portfoli ... is-bulmak/
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

ilhan023309

Mesaj gönderen ilhan023309 » Çrş Mar 04, 2020 1:57 pm

hocam lisans için sıfırdan gitmek istiyorsan okul puanın da çok düşük değilse sosyal yaşamını ilerlet. kulüpler vs çok işe yarar. Testas'a gir illa kı ve çok iyi çalış. almanca ve ingilizceye çok iyi asıl ve belgelet. onun dışında da çok iyi takip et başvuruları vs
Europa-Universität Flensburg (EUF) - Flensburg

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Çrş Mar 04, 2020 2:27 pm

samueluci yazdı: Çrş Şub 26, 2020 4:56 pm Arkadaşlar foruma yeni üye oldum, hepinize merhabalar.

Dil kursunda iken çalışma izni şehirden şehire göre değişiyor.Benimde Essenden şartlı kabulüm vardı ve Essen'de dil kursuna gittim.Oradaki yabancılar şubesi bana dil kursu vizesi ile çalışamazsın dedi.Çok ısrar etmeme Düsseldorf'ta aynı durumdaki arkadaşımın çalışıyor olmasının anlatmama rağmen olmaz yasak dedi.Ama şöyle ki ben yabancılar şubesindeki kadın ile görüşürken dil kursum C1 seviyesi bitmişti dil sınavına hazırlanıyordum ona rağmen çalışma iznin yok dedi.Bende gittim Mcdonalds a başvuru yaptım.Görüşmeye çağırdılar.Benden çalışabilmem için bitirdiğim dil kursundan kursun bittiğine dair bir belge almamı istediler.Adı da ''Ferienbescheinigung''. Bende bu belgeyi aldım ve işe girdim.Minijob olarak aylık 450 euro kazanabileceğim şekilde çalıştım hiçbir sıkıntı olmadı.Ancak dil kursunda iken çalışabilir misin buna tam emin değilim çünkü işveren kursun bittiğine dair belge istiyor.Atıyorum Türkiye'de B2 ye kadar kurs yaparsın.C1'i Almanya'da yaparsın ve sonrasında Ferienbescheinigung alıp çalışabilirsin TElc,Testdaf veya DSH'yı verene kadar. Essen'de çok ekstra harcaman olmazsa 600-800 aralığında bir harcaman olur.500 ile geçinen arkadaşlarımda oluyor kiraya ve kişinin yaşam biçimine göre değişir bu.Şöyle bir örnek verebilirim mesela kira 280-350 aralığında olabilir (benim 350 idi ama elektrik su internet dahildi.Açıkçası daha ucuza Wg ler evler vardı benimki biraz pahalıydı) spora her ay 20 euro veriyorum. 13 Euro Aldı Talk diye bir telefon hattı her ay 5 gb internet ve sms dakika falan veriyor çok iyi de çekiyor. Sen 5gb bana çok dersen 3gb internet olanı var 8 Euro gayet ucuz ve yeterli.Sağlık sigortasına ben öğrenci iken Care Conceptten 35euroluk bir sigorta yaptırmıştım her ay ödüyordum.Ama AT11 alabiliyorsanız sgk dan bedava sağlık sigortanız olur. Yeme-içmeye 200 civarı gidiyor.Eğer Duisburg-Essen üniversitesine şartlı kabul yani dil kursu öğrencisi olarak kayıt yaparsan dönemlik (6 aylık) 300 küsür bir şey ödüyorsun ama tüm NRW denilen bu bölgelerde her yere otobüs tren metro tramvay ücretsiz bir şekilde binebiliyorsun.Ama okula kayıt yapmayacağım dersen de dil kursunda iken aylık 70 euroluk bir bilet alıyorsun aynı şekilde araçlardan faydalanıyorsun ama tüm Nrw yi kapsamıyor sadece küçük bir kısmı.Buda yeterli tabi ama hesaplarsan 6.70=420 yapıyor dönemlik.Ayrıca bu bileti sadece dil kursunda iken alabiliyorsun kursun biterse falan kalırsın öyle.En iyisi okula kayıt yapmak 300 küsürü ödemek ve 6 ay rahat etmek derim ben.Essen'de dil kursuna gideceksen IBZ 'i tavsiye ederim.Ben önce Sf Education'a gittim B1,B2,C1 i orda yaptım.Telc'i bir türlü geçemedim.Kurs çokta iyi değildi.IBZ' e gidenler hemen geçiyordu sınavı.Sonra IBZ'te tekrar kurs aldım ve DSH 2 aldım. Tavsiyem mutlaka DSH'ya gir.IBZ'in birçok üniversite ile anlaşması var ve sınav için öğrencilere yer sağlıyor.Sahibi ve danışmadaki kişiler türk olduğu içinde iletişim konusunda çok iyi oluyor. (Hocaları türk değil Alman ve çok iyiler) Şimdilik diyebileceklerim bunlar.Başka bir sorun varsa yardımcı olmaya çalışırım.