Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Pdr mezunu iş bulma

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
kaanyilmaz

Pdr mezunu iş bulma

Mesaj gönderen kaanyilmaz » Pzt Ara 23, 2019 8:20 pm

arkadaşlar ben PDR mezunuyum . Almancamı B1 yaptıktan sonra Almanya ya akrabaların yanına gideceğim. dilimi daha da geliştirdikten sonra alanımla ilgili iş bulma şansım nedir iş imkanı var mıdır ? Psikolojik danışman veya okullarda kreşlerde rehber öğretmen olarak çalışabiliyorum. cevaplarsanız sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Pdr mezunu iş bulma

Mesaj gönderen Physiker » Sal Ara 24, 2019 11:31 am

Denklik aldiktan sonra var evet.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

kaanyilmaz

Mesaj gönderen kaanyilmaz » Sal Ara 24, 2019 8:33 pm

teşekkür ederim ... peki denklik için nereye müracaat etmem gerekiyor pek bilgim yok yardımcı olur musunuz ?

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Prş Ara 26, 2019 12:41 pm

Eyaletlere göre degisiyor. Almanya da hangi eyalette calismak istiyorsan oranin denklik merkezi var ordan basvuru yapiyorsun.

timeless

Mesaj gönderen timeless » Çrş Şub 10, 2021 1:01 am

Merhaba, çalışma ve iş konusunu ne yaptınız acaba. Ben de düşünüyorum da Almanya'da çalışmaya başladınız mı?

timeless

Mesaj gönderen timeless » Çrş Şub 10, 2021 1:04 am

Physiker yazdı: Sal Ara 24, 2019 11:31 am Denklik aldiktan sonra var evet.
Pdr denkliği orda okullarda eğitim alanında mı oluyor bir bilginiz var mı acaba ? Pedagoji veya eğitim psikolojisi yazıyor bazı yerlerde fakat net değil ne yazık ki :(

Sümeyra

Mesaj gönderen Sümeyra » Cum Şub 19, 2021 3:09 pm

Merhaba ben suanda Almanyada yasiyorum, Pdr mezunuyum. Egitim icin gelmedim, esim icin geldim. ama geldim geleli egitim ve is imkanlarini arastiriyorum. Pdr burdaki hicbir meslege denk degil malesef. Cuk diye oturan hicbir meslek yok. Simdiye kadar yapabildiklerimden bunu gördüm. Benzer cok meslek var yan giris yapabilecegimiz, kendimizi biraz daha egiterek belki giris yapabiliriz. Ama bizim hayallerimizde olan seyleri yasayabilecegimiz tarzda bir meslek oldugunu düsünmüyorum. Ben bir yil boyunca bir okulöncesi kreste calistim, ama egitmen olarak. Bu pek hayallerimdeki meslek degildi. Görüyorum ki bu konu sürekli forumlarda cikiyor. Rica ediyorum bu konuda daha fazla bilgi sahibi olan varsa yazsin :geek:
Ben de suan Master programlarini arastiriyorum. Eger olumlu birsey yasarsam yazacagim. :roll:

Sevval34

Mesaj gönderen Sevval34 » Cum Şub 26, 2021 6:55 pm

Merhabalar, acaba herhangi bir gelişme var mı? Ben de pdr okuyorum Almanya'da klinik psikoloji çocuk ve ergen üzerine yüksek lisans istiyorum

osman.pirsus

Mesaj gönderen osman.pirsus » Çrş Mar 31, 2021 2:29 pm

merhaba, ben ve esimde PDR nin almanyada denk oldugu meslek alanini arastririyoruz. suana kadar aldigim izlenim net bir mesleki karsilik yok. fakat yükseklisans yapildigi taktirde is bulma imkani artiyor. bunun icin herhangi bir uniden uygun bölüme kabul almak layim. bu konuda detayli bilgisi olan varsa, paylasirsa , cok memnun olurum. simdiden cok tesekkur ederim.

zeitfürzeit

Mesaj gönderen zeitfürzeit » Çrş Mar 31, 2021 5:14 pm

Sevval34 yazdı: Cum Şub 26, 2021 6:55 pm Merhabalar, acaba herhangi bir gelişme var mı? Ben de pdr okuyorum Almanya'da klinik psikoloji çocuk ve ergen üzerine yüksek lisans istiyorum
Merhabalar. Almanya'da lisansı psikoloji olmayanlar psikoloji alanında master yapamıyor. Türkiye'de yapmış olsa bile lisansı psikoloji olmadığı için yine denklik alamıyor. Yani psikolog olarak kabul edilmiyor. Umarım uygun olan başka bir iş bulursunuz..

Sevval34

Mesaj gönderen Sevval34 » Pzt Nis 05, 2021 2:58 pm

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Siz psikoloji mezunu musunuz acaba? bizim alanımızda iş bulan birini tanıyor musunuz Almanya'da? birde ben transkriptime belli başlı psikopatoloji,psikanalitik,klinik psikoloji tarzı dersleri eklemeye çalışıyorum klinik psikoloji yüksek lisans kabül şansımı arttırabilmek için. Yani evet psikoloji mezunu olmak gerek biliyorum ama sanırım master kabulü alınırken transkripte bakılıyor değil mi? Sizce attığım bu adım doğru mu? Yoksa boşa mı kürek sallıyorum? Saydıklarımdan herhangi bir konuda bilginiz varsa beni bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim şimdiden, ben de size tüm iyi dileklerimi iletiyorum :)))

zeitfürzeit

Mesaj gönderen zeitfürzeit » Sal Nis 06, 2021 1:32 am

Sevval34 yazdı: Pzt Nis 05, 2021 2:58 pm Çok teşekkür ederim cevabınız için. Siz psikoloji mezunu musunuz acaba? bizim alanımızda iş bulan birini tanıyor musunuz Almanya'da? birde ben transkriptime belli başlı psikopatoloji,psikanalitik,klinik psikoloji tarzı dersleri eklemeye çalışıyorum klinik psikoloji yüksek lisans kabül şansımı arttırabilmek için. Yani evet psikoloji mezunu olmak gerek biliyorum ama sanırım master kabulü alınırken transkripte bakılıyor değil mi? Sizce attığım bu adım doğru mu? Yoksa boşa mı kürek sallıyorum? Saydıklarımdan herhangi bir konuda bilginiz varsa beni bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim şimdiden, ben de size tüm iyi dileklerimi iletiyorum :)))

Rica ederim :) Evet, psikoloji bölümü mezunuyum. Ben de Almanya'da yüksek lisansları araştırdığım için pdr alanındaki arkadaşların psikoloji yüksek lisansa kabul edilmediğini biliyorum. Hatta bu alandaki arkadaşlar bölümlerinin hangi alana denk geldiği ile ilgili de net bir bilgiye sahip değil anladığım kadarıyla. Evet, derslerin AKTS'ine bakılıyor bildiğim kadarıyla master kabulünde ama siz yine de öncesinde okullara mail atarak bunu sorabilirsiniz bence. Maalesef pdr alanında Almanya'da birini tanımıyorum, benim de pek bilgim yok sizin alanınızla ilgili. Teşekkür ederim, ben de size güzel dileklerimi iletiyorum :)

Sevval34

Mesaj gönderen Sevval34 » Cmt Nis 24, 2021 7:04 pm

Siz kabul aldınız mı peki? Hangi alanda yüksek lisans yapmak istiyorsunuz?

dogakdm

Mesaj gönderen dogakdm » Cmt Nis 24, 2021 10:59 pm

zeitfürzeit yazdı: Çrş Mar 31, 2021 5:14 pm Merhabalar. Almanya'da lisansı psikoloji olmayanlar psikoloji alanında master yapamıyor. Türkiye'de yapmış olsa bile lisansı psikoloji olmadığı için yine denklik alamıyor. Yani psikolog olarak kabul edilmiyor. Umarım uygun olan başka bir iş bulursunuz..
Bi dk lisansidami almanyada yapmak gerekiyor

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Cmt Nis 24, 2021 11:08 pm

dogakdm yazdı: Cmt Nis 24, 2021 10:59 pm Bi dk lisansidami almanyada yapmak gerekiyor
Hayır.Sadece psikoloji lisansını bitirenlerin psikoloji masteri için başvurma haklarının olduğunu söylüyor.

dogakdm

Mesaj gönderen dogakdm » Cmt Nis 24, 2021 11:14 pm

Alarech yazdı: Cmt Nis 24, 2021 11:08 pm Hayır.Sadece psikoloji lisansını bitirenlerin psikoloji masteri için başvurma haklarının olduğunu söylüyor.
Anladım teşekkürler

Özlem

Mesaj gönderen Özlem » Cmt May 08, 2021 3:00 pm

Sümeyra yazdı: Cum Şub 19, 2021 3:09 pm Merhaba ben suanda Almanyada yasiyorum, Pdr mezunuyum. Egitim icin gelmedim, esim icin geldim. ama geldim geleli egitim ve is imkanlarini arastiriyorum. Pdr burdaki hicbir meslege denk degil malesef. Cuk diye oturan hicbir meslek yok. Simdiye kadar yapabildiklerimden bunu gördüm. Benzer cok meslek var yan giris yapabilecegimiz, kendimizi biraz daha egiterek belki giris yapabiliriz. Ama bizim hayallerimizde olan seyleri yasayabilecegimiz tarzda bir meslek oldugunu düsünmüyorum. Ben bir yil boyunca bir okulöncesi kreste calistim, ama egitmen olarak. Bu pek hayallerimdeki meslek degildi. Görüyorum ki bu konu sürekli forumlarda cikiyor. Rica ediyorum bu konuda daha fazla bilgi sahibi olan varsa yazsin :geek:
Ben de suan Master programlarini arastiriyorum. Eger olumlu birsey yasarsam yazacagim. :roll:
Merhaba Sümeyra Hanım, ben PDR mezunuyum ve Almanya'da calışmak istiyorum. Almancam anadil düzeyinde, Almanya'da iş bulabilir miyim? Siz anaokulunda erzieher olarak mı çalıştınız? Sozialpädagoge de bizim mesleğimize yakın geldi, bununla ilgili bir bilginiz var mı?
Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Çok kararsızım, Almanya'ya geri dönmek veya Türkiye'de kalıp psikolojik danışman olarak okullarda çalışmak arasında kaldım. Hangisi benim için en iyisi olur bilmiyorum. Siz şu an Almanya'da yaşamaktan ve çalışmaktan memnun musunuz?

Sümeyra

Mesaj gönderen Sümeyra » Pzr May 23, 2021 4:03 pm

Merhaba Özlem hanim. Bence eger Almancaniz anadil düzeyinde ise is bulursunuz. Hatta Psikolojik danisman olarakta. Yani söyle ki: burada üniversitelerde Psikolojik Danismanlik diye bir bölüm yok. O yüzden bizi tam olarak bir meslek grubu görmüyorlar. Hani Türkiyede var ya bazi kurslara gidip yasam kocu olanlar psikolojik danisman diye kendini adlandiranlar, o tarz bir görünümde oluyoruz. Cünkü burada herkes kendine Psikolojik Danismanim deme hakkina sahip. Ama devlet böyle bir meslek grubu tanimiyor. Ama siz bu egitimi almis bir kisisiniz ve almancaniz da var, o yüzden bu alnda da basarili olursunuz,diye düsünüyorum.

Birde suan Pädagogischefachkraft dedikleri egitmen,pedagog gibi meslek gruplarina okul-bakim evi gibi kurumlarda cok ihtiyac var. Bu sebeple mesleginiz burada taninmasa bile Quereinsteiger yani benzer bir daldan yan giris hakki taniyorlar. Ben bu haktan yararlanarak Erzieherin olarak bir yuvada calistim. Benim icin zordu, anadil degil B2 seviyede bir almancam vardi ve dolayisiyla kendimi yetersiz görüyordum. Mesleki kualifikasyon olarak daha iyi olmamiza ragmen daha düsük bir durumda kaliyordum diger egitmenlere göre cünkü dil yetersizligi cocuklarla olan iletişimde de yetersiz birakiyor insani. Bu sebeple kendimi iyi hissetmedim ve biraktim. Ama cok araniyor, o yüzden katlanabilen insanlar icin önü acik. Issiz kalmazsiniz yani. Eger bu sekilde mutlu olursaniz.

Sümeyra

Mesaj gönderen Sümeyra » Pzr May 23, 2021 4:04 pm

Ben de Sozialpädagog meslegini yakin bulmustum ve denklik icin basvurdum, fakat kabul edilmedi.

Özlem

Mesaj gönderen Özlem » Pzr May 23, 2021 4:32 pm

Cevabınız için teşekkür ederim. Bilgiye ulaşmak çok zor, bu nedenle çok yardımcı oldunuz. Ben bavyera eyaletinde denklik basvurusunda bulunacağım. Siz şu anda hangi eyalettesiniz?

Denklik sizde nasıl sonuçlandı, onu merak ettim. Sadece Quereinsteiger olarak mı çalışabileceğinizi söylediler? Size bir denklik verilmedi mi, yoksa mesleği erzieher olarak mı tanımladırlar?

Ben Erziehungswissenschaft bölümünden master yapmak istiyorum. Belki bu sayede şansımı artırabilirim.