Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Pdr mezunu iş bulma

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
Sümeyra

Re: Pdr mezunu iş bulma

Mesaj gönderen Sümeyra » Pzr May 23, 2021 4:46 pm

Rica ederim. Insallah olumlu sonuclar alip bizi de aydinlatirsiniz.

Ben berlindeyim. Hicbir denklik verilmedi ve evet Quereinsteiger olarak calisabilecegim söylendi. Herhangi bir tanimlama olmadi. Ama yani ben de her türlü yere basvurmadim. Devam ediyorum hala, dediginiz gibi bilgiye ulasmak zor. Bu yoldan gecen kimse yok pek. O yüzden yavas ilerliyor. Erziehungswissenschaft masteri ben de düsündüm, basvurmadim henüz. Ama onun sonucunda da acikcasi suan olan durumdan fazla kapi acilacagina inanmiyorum pek. Sizin icin durum farkli olabilir anadil almancaniz var.

Sizden ricam lüften siz de bizleri bilgilendirin her yeni gelismede. ♡♡

Özlem

Mesaj gönderen Özlem » Pzr May 23, 2021 5:10 pm

Anladım, bu durumda diplomamı sadece noterde Almancaya çevirttirip iş başvurusunda bulunmam yeterli olacak.

Bir ilerleme olursa yazarım tabii, size de bol şans diliyorum :)

Sümeyra

Mesaj gönderen Sümeyra » Pzr May 23, 2021 5:23 pm

Özlem yazdı: Pzr May 23, 2021 5:10 pm Anladım, bu durumda diplomamı sadece noterde Almancaya çevirttirip iş başvurusunda bulunmam yeterli olacak.

Bir ilerleme olursa yazarım tabii, size de bol şans diliyorum :)
Tesekkürler, size de bol sanslar :)

AaYySsEe

Mesaj gönderen AaYySsEe » Çrş Haz 02, 2021 8:41 pm

Sumeyra hnm bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ben Bayernde yaşıyorum. Almanya doğumluyum. Turkiyeden pdr mezunuyum. Bana Erzieherin değil Kinderpflegerin yapabileceğimi söylediler ve malesef 1 yildir öyleyim. Siz nasıl Erzieherin olarak calisabildiniz?
Sümeyra yazdı: Cum Şub 19, 2021 3:09 pm Merhaba ben suanda Almanyada yasiyorum, Pdr mezunuyum. Egitim icin gelmedim, esim icin geldim. ama geldim geleli egitim ve is imkanlarini arastiriyorum. Pdr burdaki hicbir meslege denk degil malesef. Cuk diye oturan hicbir meslek yok. Simdiye kadar yapabildiklerimden bunu gördüm. Benzer cok meslek var yan giris yapabilecegimiz, kendimizi biraz daha egiterek belki giris yapabiliriz. Ama bizim hayallerimizde olan seyleri yasayabilecegimiz tarzda bir meslek oldugunu düsünmüyorum. Ben bir yil boyunca bir okulöncesi kreste calistim, ama egitmen olarak. Bu pek hayallerimdeki meslek degildi. Görüyorum ki bu konu sürekli forumlarda cikiyor. Rica ediyorum bu konuda daha fazla bilgi sahibi olan varsa yazsin :geek:
Ben de suan Master programlarini arastiriyorum. Eger olumlu birsey yasarsam yazacagim. :roll:

Özlem

Mesaj gönderen Özlem » Prş Haz 03, 2021 2:39 am

Ayse hanım, çok şaşırdım gerçekten. 4 yıl lisans okuduktan sonra en azından erzieher olarak calışabileceğimizi düşünüyordum. Bu durum beni hem üzdü hem de kafa karışıklığına sebep oldu. Size direkt denklik mi verdiler? Sadece kinderpfleger olarak calışabileceğinizi mi söylediler? Sumeyra hanıma anladığım kadarıyla Quereinsteiger olarak farkli pozisyonlarda çalışabileceği söylenmiş. Acaba sosyal pädagog veya erzieher pozisyonu için iş başvurusunda bulunsak kabul eden bir kurum çıkar mı? Bir de siz mesela erzieher olmak için weiterbildung yapmayi denediniz mi, böyle bir şans tanınmıyor mu? Ya da mesela Erziehungswissenschafttan denklik alabilmemiz için eksik gördükleri dersleri üniversitede tamamlamamıza müsade edilmiyor mu? :(

sidarr

Mesaj gönderen sidarr » Cmt Haz 12, 2021 6:40 pm

Yeni bir gelişme yaşanırsa bilgi edinirseniz buraya ekler misiniz? Bende pdr mezunuyum ama hangi bölümlere yüksek lisans başvurusundan kabul alabilirim tam olarak bilmiyorum

Sümeyra

Mesaj gönderen Sümeyra » Sal Tem 06, 2021 2:31 pm

AaYySsEe yazdı: Çrş Haz 02, 2021 8:41 pm Sumeyra hnm bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ben Bayernde yaşıyorum. Almanya doğumluyum. Turkiyeden pdr mezunuyum. Bana Erzieherin değil Kinderpflegerin yapabileceğimi söylediler ve malesef 1 yildir öyleyim. Siz nasıl Erzieherin olarak calisabildiniz?

Merhaba Ayse hanim.

Acikcasi böyle bir kisitlama olamaz, yani sadece Kinderpflegerin olarak calisabilirsiniz , denemez. Cünkü dedigim gibi, Quereinstieg den yararlanarak farkli dallarda calisabilirsiniz. Pädagog, Sozialarbeiter gibi, tabiki bunu isveren kabul ederse, cünkü meslegimizin tamamen denk sayildigi bir alan yok.
Ben nasil bu sekilde calistim: acikcasi isverenim iyi bir insandi ve beni üniversite mezunu oldugum icin Erzieherin ünvaniyla ise aldi, yani üniversite mezunu bir insani sadece Kinderpfleger olarak ünvanlandirmak istemedi. Yoksa tabiki ben orada calisan erzieher ler kadar aktif ve basarili bir Erzieherin olamadim. Gerek dil sebebiyle gerekse alisamamak sebebiyle olsun.

Peki siz Almanya dogumlusunuz, dil düzeyiniz nedir?

AaYySsEe

Mesaj gönderen AaYySsEe » Çrş Tem 07, 2021 12:43 pm

Sümeyra yazdı: Sal Tem 06, 2021 2:31 pm Merhaba Ayse hanim.

Acikcasi böyle bir kisitlama olamaz, yani sadece Kinderpflegerin olarak calisabilirsiniz , denemez. Cünkü dedigim gibi, Quereinstieg den yararlanarak farkli dallarda calisabilirsiniz. Pädagog, Sozialarbeiter gibi, tabiki bunu isveren kabul ederse, cünkü meslegimizin tamamen denk sayildigi bir alan yok.
Ben nasil bu sekilde calistim: acikcasi isverenim iyi bir insandi ve beni üniversite mezunu oldugum icin Erzieherin ünvaniyla ise aldi, yani üniversite mezunu bir insani sadece Kinderpfleger olarak ünvanlandirmak istemedi. Yoksa tabiki ben orada calisan erzieher ler kadar aktif ve basarili bir Erzieherin olamadim. Gerek dil sebebiyle gerekse alisamamak sebebiyle olsun.

Peki siz Almanya dogumlusunuz, dil düzeyiniz nedir?
Ben burda doğdum büyüdüm, yüksek okul okudum sonra turkiyeye taşınarak orada pdr okuma kararı aldım. Yani anadilim hem almanca hem Türkçe 😊

alprnkskn05

Mesaj gönderen alprnkskn05 » Prş Eyl 09, 2021 4:17 pm

herkese selamlar. bende pdr mezunuyum kıbrısta okudum. almanya da yüksek lisans ya da orada kendi işimi yapmak için gitmek istiyorum. bu mümkün mü bu konular hakkında bilgisi olan benimle iletişime geçebilir mi? kimimisi yapabiliyorsun diyor pedagoloji olarak kimisi transkriptini tanıtman gerektiğini söylüyor ne yapacağımı şaşırdım. eğer danışmnalık şirketi biliyorsanız bana ulaşır mısınız instgram hesabım @bengerizekaliyim

Berfin95

Mesaj gönderen Berfin95 » Prş Kas 04, 2021 11:15 am

Merhabalar ben pdr mezunuyum dil seviyem B2 düzeyinde Turkiye de klinik psikoloji alanında yüksek lisansımı tamamlayıp almanya da psikolog olarak kabul alabileceğim bir meslek var mı yardımcı olursanız sevinirim

zeitfürzeit

Mesaj gönderen zeitfürzeit » Prş Kas 04, 2021 12:51 pm

Berfin95 yazdı: Prş Kas 04, 2021 11:15 am Merhabalar ben pdr mezunuyum dil seviyem B2 düzeyinde Turkiye de klinik psikoloji alanında yüksek lisansımı tamamlayıp almanya da psikolog olarak kabul alabileceğim bir meslek var mı yardımcı olursanız sevinirim
Merhabalar, sadece psikoloji lisans diploması olan kişiler psikolog olarak kabul ediliyor. Bu yüzden psikolog olarak iş bulamazsınız ancak Türkiye'deki PDR'nin Almanya'da ne gibi bir karşılığı var bilmiyorum. Almanya'ya gelip Erzieherin meslek eğitimi yapabilirsiniz. Hem Türkiye'de de benzer bir alan okuduğunuz için bu alanda bir pratik yeri ve okul bulmanız da kolay olur diye düşünüyorum.

bilgekagan

Mesaj gönderen bilgekagan » Çrş Ara 08, 2021 1:11 am

Merhaba. Pdr mezunlarının Almanya'da hangi meslek odasına ait olduğunu bilen var mı?

bilgekagan

Mesaj gönderen bilgekagan » Çrş Ara 08, 2021 1:15 am

zeitfürzeit yazdı: Prş Kas 04, 2021 12:51 pm Merhabalar, sadece psikoloji lisans diploması olan kişiler psikolog olarak kabul ediliyor. Bu yüzden psikolog olarak iş bulamazsınız ancak Türkiye'deki PDR'nin Almanya'da ne gibi bir karşılığı var bilmiyorum. Almanya'ya gelip Erzieherin meslek eğitimi yapabilirsiniz. Hem Türkiye'de de benzer bir alan okuduğunuz için bu alanda bir pratik yeri ve okul bulmanız da kolay olur diye düşünüyorum.
Merhaba. Pdr mezunlarının Almanya'da hangi meslek odasına ait olduğunu bilen var mı? Anerkunnung sitesinde erzieherin yazınca çıkıyor fakat pdr'nin almancasını yazınca çıkmıyor. Önemli olan pdr bölümünün Almanya'daki hangi meslek odasına bağlı olduğu. Psikologların meslek odasına mı bağlı acaba?

gzwyngn

Mesaj gönderen gzwyngn » Cmt Haz 18, 2022 12:51 am

Merhaba okudugunuz universitenin yurtdısı denkligi var miydi kreste egitmen olarak nasıl calisabildiniz

numan58

Mesaj gönderen numan58 » Pzt Haz 27, 2022 11:54 am

Bende pdr mezunuyum yaklasik 10 kita ya basvurdum .Hepsi staatliche Anerkennung istiyorlar onuda bura vermiyorlar anabin KMK den denklk aldim (nicht reglementiert), orda da isveren kabul etmesi lazim isveren de anerkannt olmadan kabul etmiyor. yani bosu bosuna okumus gibi oluyorum sadece okul öncesi meslegi okursak erzieher olarak calisabiliyoruz

numan58

Mesaj gönderen numan58 » Pzt Haz 27, 2022 11:57 am

gzwyngn yazdı: Cmt Haz 18, 2022 12:51 am Merhaba okudugunuz universitenin yurtdısı denkligi var miydi kreste egitmen olarak nasıl calisabildiniz
Erzieherhelfer var 6ay bir egitim alabilirsin ama düsük bir ücret ile erzieher yardimcisi olarak calisabilirsin.

Betül

Mesaj gönderen Betül » Çrş Ağu 23, 2023 11:36 pm

Merhabalar,
size Almanya'da yasayan ve bir PDR mezunu birisi olarak yardimci olmak istiyorum. Ben dogma büyüme Berlinliyim ve bölümümü DEU üniveristesinde bitirdim, 2011 cikisliyim. Mezun olduktan sonra Berline geri döndüm yüksek lisans yapmak icin fakat bu mümkün olmadi cünkü okumus oldugum bölümü tanimadiklari icin master da yapamadim. PDR nin yazik ki Almanya'da denkligi yok, yapabilceginiz en iyi sey KMK dan bir Zeugnisbewetung almak ve is müracatlarini onunla yapmak. Bu belgede bir Lisansa sahip oldugunuz fakat okudugunuz bölümün karsiligi olmadigi yaziyor ve ise uygun olup olmadiginizin is verenin karar verecegini belirtiyor. Kireslerde egitmen olarak calisabilmeniz icin ek bir kurs yapmaniz gerekiyor bu bir kac aylik olabiliyor.. ama onun haricinde ki bana göre en yakin meslek Sozialpädagoge bu alan da is bulabilirsiniz. Ben sahsen is basvurularimi hep sozialpädagogische Fachkraft olarak yapiyorum. Almancam burda dogup büyüdügüm icin anadil seviyesinde.. Gitmedigim makam kalmadi ama hep red cvbi aldim... bakanlikta iki kere sosyalpedagog olarak taninmasi icin dilekce verdim iki seferinde de kabul etmediler.. yani sizin ise alinip alinmamaniz ve alacaginiz maas biraz is verenin insiyatifine kalmis ve genelde bu durumu kullananlar cok oluyor... ayni isi yaptirip ama taninmamis oldugunuz icin digerlerinden biraz daha düsük maas veriyorlar. Üniversite okumak isterseniz de bütün evraklarinizi alin bir danismaya gidin hangi alana girebilirsiniz, hangi modüller taniniyor vs vs böylece belki bütün dersleri vermek zorunda kalmazsiniz... simdiki aklim olsa belki Türkiye'de kalirdim ve orda yükselmeye bakardim, önüm acikti simdi de dönemiyorum cünkü aradan 12 sene gecmis ve herkesten herseyden koptum, sistemden uzak kaldim.