Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Kim bu Fingerspitzengefuehl?

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
Emek

Burada resim okudum zira yillardir atamam olmadi. Almanya da once dil sonra y.lisans yapmak istiyorum. Beni yonlendirir

Mesaj gönderen Emek » Sal Ağu 20, 2019 6:59 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Pzt Ağu 05, 2019 2:21 pm Arkadaşlar merhaba,

24 saat içinde çeşitli başlıklar altında elimden geldiğince bilgi paylaşımı yapmaya çalıştım. Buradaki niyetim kesinlikle danışmanlık vermek değil, tecrübelerimi paylaşmaktır.

Kendimi kısaca tanıtayım:

Daha önce Almanya'da Erasmus Staj, Erasmus ve Free Mover Erasmus olarak toplamda bir yıl kaldım. Hem vize başvuru sürecine, hem de Master (uni-assist) başvuru sürecine hakimim. Gelişmelerden haberdarım diyebilirim. Halihazırda vize başvurum (eğitim: yüksek lisans) devam ediyor, beklemedeyim.
Erasmus, yurt başvurusu, vize başvurusu, master başvurusu gibi konularda yazabilirsiniz. Bachelor başvuru süreci hakkında hiçbir fikrim yok. Sadece konsolosluğun sitesinde okuduğum kadar biliyorum diyebilirim.

Sevgiler

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Re: Burada resim okudum zira yillardir atamam olmadi. Almanya da once dil sonra y.lisans yapmak istiyorum. Beni yonlendi

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Sal Ağu 20, 2019 7:24 pm

Emek yazdı: Sal Ağu 20, 2019 6:59 pm
Merhaba Emek,

Hangi alanda yüksek yapmak istediğine karar ver önce, üniversiteleri de hochschulkompass'ta bulabilirsin.
Bazı üniversiteler/yüksekokullar dil şartı olmadan, ön kabul ile öğrenci kabul ediyorlar. Sana bir yıl ya da bir dönem içinde genelde C1 oluyor, sertifika alman gerektiğini söylüyorlar. Bu kurs, üniversite bünyesinde olabilir ya da özel bir kurum olabilir fark etmez ama belirtilen süre içinde dil sertifikanı alman şart.
Senin yapman gereken ilk adım, okulları araştırmak. Ön kabul ile öğrenci kabul ediyorlar mı ona bakmak. İlla Almanya şart değil diyorsan Avusturya da bir alternatif olarak görülebilir.
Bunların haricinde Türkiye'de de Almanca öğrenmeye başlamanı tavsiye ederim, vizede kesin bir bilgi değil ama başvuru sırasında B1 Almanca istedikleri olabiliyor.
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

Rüstem Zişan Öztürk

Re: Kim bu Fingerspitzengefuehl?

Mesaj gönderen Rüstem Zişan Öztürk » Çrş Ağu 21, 2019 7:55 am

24 saat içinde çeşitli başlıklar altında elimden geldiğince bilgi paylaşımı yapmaya çalıştım. Buradaki niyetim kesinlikle danışmanlık vermek değil, tecrübelerimi paylaşmaktır.

Daha önce Almanya'da Erasmus Staj, Erasmus ve Free Mover Erasmus olarak toplamda bir yıl kaldım. Hem vize başvuru sürecine, hem de Master (uni-assist) başvuru sürecine hakimim. Gelişmelerden haberdarım diyebilirim. Halihazırda vize başvurum (eğitim: yüksek lisans) devam ediyor, beklemedeyim.
Erasmus, yurt başvurusu, vize başvurusu, master başvurusu gibi konularda yazabilirsiniz. Bachelor başvuru süreci hakkında hiçbir fikrim yok. Sadece konsolosluğun sitesinde okuduğum kadar biliyorum diyebilirim.

Sevgiler
İyi günler ben Türkiyede yaşayan bir Alman vatandaşıyım.Lise eğitimimi Türkiyede tirdim yöse girdim medipol endüstri müh kazandım ilk olarak bu kabul edilirmi, birde üniler zaten 3 yıllık bende diyorimki 1 olmazsa 2 yıl çalışarak, bir miktar surede kursa giderek tesdafı kazanırım yine en fazla 5 yıl olur. Direk kursa başlıyamam çünkü maddi konuda sıkıntım var. Siz ne önerirsiniz

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Çrş Ağu 21, 2019 10:54 am

Rüstem Zişan Öztürk yazdı: Çrş Ağu 21, 2019 7:55 am İyi günler ben Türkiyede yaşayan bir Alman vatandaşıyım.Lise eğitimimi Türkiyede tirdim yöse girdim medipol endüstri müh kazandım ilk olarak bu kabul edilirmi, birde üniler zaten 3 yıllık bende diyorimki 1 olmazsa 2 yıl çalışarak, bir miktar surede kursa giderek tesdafı kazanırım yine en fazla 5 yıl olur. Direk kursa başlıyamam çünkü maddi konuda sıkıntım var. Siz ne önerirsiniz
Merhaba Rüstem,

Benim önerebileceğim bir konu yok maalesef. Sana en uygunu nasıl olacaksa sen daha iyi bilirsin.
Medipol Endüstri kabul edilir tabii. Türkiye'de testdaf'ı bitirip öyle gidersin, mantıklı.
Kölle Alaaf!

Rüstem Zişan Öztürk

Mesaj gönderen Rüstem Zişan Öztürk » Çrş Ağu 21, 2019 1:29 pm

Teşekkğr ederim sebce burda mı tesdafa hazılanım yoksa Almanyada mı(maalesef maddi sıkıntım var)

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Çrş Ağu 21, 2019 2:24 pm

Rüstem Zişan Öztürk yazdı: Çrş Ağu 21, 2019 1:29 pm Teşekkğr ederim sebce burda mı tesdafa hazılanım yoksa Almanyada mı(maalesef maddi sıkıntım var)
Maddi sıkıntın varsa Almanya'ya gitmeden Türkiye'de de TestDaF alabilirsin, sorun olmaz.
Kölle Alaaf!

Rüstem Zişan Öztürk

Mesaj gönderen Rüstem Zişan Öztürk » Çrş Ağu 21, 2019 8:46 pm

Birde ben yös ile medipol kazandım bu belge kabul edilirmi

alican1

Mesaj gönderen alican1 » Çrş Ağu 21, 2019 11:25 pm

lise not ortalamam 60 türkiyede bilgisayar müh. kazansam almanyada okuyabilir miyim lise ortalamam sıkıntı çıkarır mı?

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Ağu 22, 2019 11:05 am

Rüstem Zişan Öztürk yazdı: Çrş Ağu 21, 2019 8:46 pm Birde ben yös ile medipol kazandım bu belge kabul edilirmi
Yukarıda yazmıştım, tekrar edeyim evet kabul edilir. Hakkari'de okuyor olsan da kabul edilir.
Kölle Alaaf!

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Ağu 22, 2019 11:09 am

alican1 yazdı: Çrş Ağu 21, 2019 11:25 pm lise not ortalamam 60 türkiyede bilgisayar müh. kazansam almanyada okuyabilir miyim lise ortalamam sıkıntı çıkarır mı?
Kime göre neye göre sıkıntı çıkar? Mesela elit üniversitelere;
Die Rheinisch-Westfälische Technische Universität Aachen, den Berliner Verbund aus Freier Universität, Humboldt-Universität und Technischer Universität, die Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn, die Technische Universität Dresden, die Universität Hamburg, die Universität Heidelberg, das Karlsruher Institut für Technologie, die Universität Konstanz, die Ludwig-Maximilians-Universität München, die Technische Universität München und die Eberhard Karls Universität Tübingen
yukarıdakilere başvurursan şansın tabii ki düşük olacaktır.
Ayrıca kriter sadece diploma notun değil, etkinlikler, okul boyunca katılım sağladığın faaliyetler vs. de etkili. Önemli olan Türkiye'de AYT/TYT yüksek not alıp iyi bir üniversiteye yerleşmek.
Kölle Alaaf!

alican1

Mesaj gönderen alican1 » Cum Ağu 30, 2019 10:07 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Prş Ağu 22, 2019 11:09 am Kime göre neye göre sıkıntı çıkar? Mesela elit üniversitelere;

yukarıdakilere başvurursan şansın tabii ki düşük olacaktır.
Ayrıca kriter sadece diploma notun değil, etkinlikler, okul boyunca katılım sağladığın faaliyetler vs. de etkili. Önemli olan Türkiye'de AYT/TYT yüksek not alıp iyi bir üniversiteye yerleşmek.
peki sence 17,18 yaşında birinin bu notlarla o yaşta almayaya için türkiyede ki üniyi bırakması mantıklı mı birde puanlarıma göre hangi üniversiteleri önerirsin

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Cum Ağu 30, 2019 11:57 pm

alican1 yazdı: Cum Ağu 30, 2019 10:07 pm peki sence 17,18 yaşında birinin bu notlarla o yaşta almayaya için türkiyede ki üniyi bırakması mantıklı mı birde puanlarıma göre hangi üniversiteleri önerirsin
Senin için neyin iyi olduğuna ve olacağına en iyi sen karar verebilirsin.

Neden mantıklı olmasın ki? Türkiye'deki eğitim sistemi hoşuna gitmemiştir, yabancı bir ülkede yabancı dilde eğitim görmek istemişsindir. Özgürsün, nerede nasıl okuyacağına kimse karar veremez ya da zorlayamaz.

Şansını dene, yaşın çok genç. Eğer gerçekten kafana koyduysan, kendine inanıyorsan da, vazgeçme.
Kölle Alaaf!

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Pzt Eyl 09, 2019 12:37 am

GELİŞME!

Köln'den bildiriyorum arkadaşlar, sonunda vardım.
DSH'ya da girdim ve inanılmaz kolaydı. TestDaF kadar diyebilirim, ayrıca boşluk doldurmalar gözünüzü korkutmasın. Sonucu alınca güncelleyeceğim.
Kölle Alaaf!

DiorUC

Mesaj gönderen DiorUC » Cmt May 02, 2020 8:49 pm

Merhaba Fingerspitzengefuehl,

Size danışmak istediğim birkaç detaylı konu var. Türkiye'den Almanya'ya bir geçiş süreci aşamasındayım, daha önce de 2 ay kadar bir süreç için Köln'de bulundum, sanırım siz de şuan orada ikamet ediyorsunuz. Sitede özel mesaj gönderme seçeneği bulunmuyor incelediğim kadarıyla, doğal olarak detaya giremedim. Size ulaşabileceğim bir mail adresi var ise konuşup tecrübelerinizden yararlanmak isterim. Saygı ve selamlar..

hotforteacher

Mesaj gönderen hotforteacher » Cmt Ağu 07, 2021 6:54 pm

Rüstem Zişan Öztürk yazdı: Çrş Ağu 21, 2019 8:46 pm Birde ben yös ile medipol kazandım bu belge kabul edilirmi
Merhaba şartlı kabul mektubu alıp mı başvurdun Almanya’ya yoksa 1000$ ödedin mi normal kabul mektubu için ?

hotforteacher

Mesaj gönderen hotforteacher » Cmt Ağu 07, 2021 6:55 pm

hotforteacher yazdı: Cmt Ağu 07, 2021 6:54 pm Merhaba şartlı kabul mektubu alıp mı başvurdun Almanya’ya yoksa 1000$ ödedin mi normal kabul mektubu için ?
Bu konu hakkında bilgisi olan var mı ? Şartlı kabul mektubuyla Almanya’ya başvuru kabul ediliyor mu ??

Kullanıcı avatarı
Mühendiss

Mesaj gönderen Mühendiss » Pzt Ağu 16, 2021 9:10 pm

Sevgiler
Merhaba benimde bir kaç sorum olucak size.
1. Bloke hesap açtım expatrio dan ilk önce türkiyeden yatıracağım için yatırılacak ülkeyi Türkiye seçtim. Sonra Almanya olarak değiştirene kadar 1 gün uğraştım sistem beyaz sayfa çıkıp adımları ilerletmiyordu. O sırada da almanyadan ücreti yatırdılar. Bu sorun teşkil edermi? Paranın yatması için bekliyorum.
2. Sorum Mezun olduğum Lisans bölümü MÜDEK li ve H+ sertifikasi var avrupada mühendis olarak çalışa bilmem için bişey yapmam gerekiyor mu? Şimdiden teşekkür ederim.
TU Dortmund
Bauingenieurwesen

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Cum Eyl 03, 2021 9:38 pm

Mühendiss yazdı: Pzt Ağu 16, 2021 9:10 pm Merhaba benimde bir kaç sorum olucak size.
1. Bloke hesap açtım expatrio dan ilk önce türkiyeden yatıracağım için yatırılacak ülkeyi Türkiye seçtim. Sonra Almanya olarak değiştirene kadar 1 gün uğraştım sistem beyaz sayfa çıkıp adımları ilerletmiyordu. O sırada da almanyadan ücreti yatırdılar. Bu sorun teşkil edermi? Paranın yatması için bekliyorum.
2. Sorum Mezun olduğum Lisans bölümü MÜDEK li ve H+ sertifikasi var avrupada mühendis olarak çalışa bilmem için bişey yapmam gerekiyor mu? Şimdiden teşekkür ederim.
1. soruya cevaben: Maalesef ki bu konuyla ilgili direkt müsteri hizmetleri ile iletisime gecmen gerekirdi, ben maalesef ki Expatrio icin calismiyorum sadece basit bir kullanici olarak deneyimlerimi yazmistim.

2. soruya cevaben: https://anabin.kmk.org/no_cache/filter/ ... uesse.html bu sitede Almanya ile ilgili neler yapabilecegini bulabilirsin. Diger Avrupa ülkeleri ve akreditasyon süreci ile ilgili deneyimim maalesef ki yok. Almanya'da diploma denkligi yaptirman gerekebilir bunun icin. MÜDEK ve H+ ile ilgili hangi ülkede calismayi planliyorsan o ülkenin akreditasyon ve denklik süreclerini arastirmani tavsiye ederim.

Bol sans ve basarilar.
Kölle Alaaf!

Kullanıcı avatarı
Mühendiss

Mesaj gönderen Mühendiss » Cum Eyl 03, 2021 9:59 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Cum Eyl 03, 2021 9:38 pm 1. soruya cevaben: Maalesef ki bu konuyla ilgili direkt müsteri hizmetleri ile iletisime gecmen gerekirdi, ben maalesef ki Expatrio icin calismiyorum sadece basit bir kullanici olarak deneyimlerimi yazmistim.

2. soruya cevaben: https://anabin.kmk.org/no_cache/filter/ ... uesse.html bu sitede Almanya ile ilgili neler yapabilecegini bulabilirsin. Diger Avrupa ülkeleri ve akreditasyon süreci ile ilgili deneyimim maalesef ki yok. Almanya'da diploma denkligi yaptirman gerekebilir bunun icin. MÜDEK ve H+ ile ilgili hangi ülkede calismayi planliyorsan o ülkenin akreditasyon ve denklik süreclerini arastirmani tavsiye ederim.

Bol sans ve basarilar.
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
1. yi hallettim.
2. Olarak almanyada denklikiğimin olup olmadığını bilmek istiyorum. Anabime baktım yönlerdiği yerlede bişey anlayamadım. Almanya'da denklik imza yetkisi olması için nasıl nereye başvuru yapmam lazım ?
TU Dortmund
Bauingenieurwesen

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Sal Eyl 07, 2021 2:53 am

Mühendiss yazdı: Cum Eyl 03, 2021 9:59 pm Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
1. yi hallettim.
2. Olarak almanyada denklikiğimin olup olmadığını bilmek istiyorum. Anabime baktım yönlerdiği yerlede bişey anlayamadım. Almanya'da denklik imza yetkisi olması için nasıl nereye başvuru yapmam lazım ?
Rica ederim.

Almanya'da diploma denkligini idare eden tek bir kurum var, o da Kultusministerkonferenz, yani kisa adiyla KMK.
Suraya da link birakiyorum .
KMK Link : https://www.kmk.org/themen/anerkennung- ... uesse.html
Kölle Alaaf!