Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Kim bu Fingerspitzengefuehl?

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Re: Kim bu Fingerspitzengefuehl?

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Sal Eyl 07, 2021 3:36 am

Güncelleme: "Kim Bu Fingerspitzengefuehl?"

Sevgili arkadaslar,

Buralarda epeydir yoktum, ama corona kapinca ve de evde mahsur kalinca tekrar yazayim, yazmisken de bir güncelleme yayinlayayim istedim. Neden mi? Cünkü bu forumun cok ekmegini yedim ve de buradaki diger arkadaslarima yardim etmek de borcum bir nevi. Bu güncelleme neler vaad ediyor? Belki kendimi biraz daha iyi ifade etmeme yardimci olabilir, son zamanlarda neler yaptigimdan bahsedebilirim.

2 yil önce Almanya'ya yüksek lisans icin geldim, "Vize ani defteri"nde benim neler cektigimi okuyabilirsiniz diger arkadaslarla birlikte. Yüksek lisans deneyimim inanilmaz güzeldi, halen de devam ediyor. Pandemiyi bahane edersem eger, evet okul uzayacak. Tez asamasinda bile degilim. Not ortalamam iyi. Yasadigim sehirden inanilmaz memnunum. Bir sürü arkadasim var Alman, Türk karisik. Öyle her milletten insan var etrafimda diyemiyorum maalesef. Zaten pandemi ile de sosyallesmek neredeyse imkansizdi.

ÜNIVERSITE

Hocalarimdan bahsedecegim öncelikle, inanilmaz güzel insanlar. Belki de alanimdan kaynakli oldugu icindir ama her zorlanmamda yardim eli uzatan, kendi anadilimde ve kendi memleketimde görmedigim destegi bana yabanci bir memlekette ve dilde gösteren inanilmaz tatli insanlarin oldugu bir okul. Okul arkadaslarim da iyiler, yani sosyal oldugumuz zamanlarda iyiydik. Halen de iyi bir iletisim var diyebilirim. Yok ayrimcilik yok irkcilik, hicbir seye rastlamadim özellikle akademide.

IS

Bu en can alici nokta ki, bloke hesaptaki paraniz bitince siz de deli gibi is aramissinizdir eminim, hatta Almanca cok kötü aman tanrim dalga gecerler beni ise almazlar endisesi de yasamissinizdir. Ben C1 Almanca ile geldim arkadaslar ve buna ragmen endiselerim vardi. Inanilmaz sansliyim ki güzel bir is buldum yani idare ediyorum yari zamanli bir iste, pandemi döneminde bile calisamiyor olmama ragmen para yatiyordu her ay hesabima. Bu noktada emegi gecen herkese tesekkürler. Size tavsiyem, yani yeni geleceklere; Türk restoranti ya da baklavaci, dönerci aramaniza gerek yok, genelde kültürel etkinliklerin oldugu yerlere gidin is sorun. Sizden emin olun ki felaket bir Almanca beklemiyorlar, zaten bu ise de makale yazmak icin girmiyorsunuz, ögrenciliginizi finanse edebileceginiz ne is olursa kardir.

Bu isin bana kattigi en güzel sey de maddi özgürlügüm, burs almiyorum. Bloke hesap da yok. Sadece isim var. Türkiye'deki hayatimdan cok daha kaliteli ve cok daha özgür bir hayatim var. Defalarca tatil yaptim. Kenara para attim, ama para yani. Cep telefonumu, bilgisayarimi kendim aldim, ailemden dilenmedim. Her sey yolunda simdilik.

SOSYALLESME

Üniversiteden biraz, önceki Erasmus arkadaslarimdan biraz, date uygulamalarindan biraz biraz derken etrafimda cesit cesit insan var. Komsularim da dünya tatlisi insanlar. Pandemiye ragmen bazi arkadaslarimla biraraya gelebiliyorduk. Bir bara ya da herhangi bir etkinlige gittiginizde ve insanlara sempatik yaklastiginizda kimse de size "aaa yabanci iyyy kac kac kac" yapmiyor. Almanca'niz düsük seviyede ise, öncelikle onu belirtirsiniz, Ingilizce devam edersiniz.

SON SÖZ

Geldigime de kalabildigime de cok mutluyum, bundan sonrasi artik mezuniyette güncelleme gelir herhalde. Nasil is aradim? Nasil is buldum? seklinde.
Sizden ricam gelebildiyseniz anlatin, neler yasadiginizdan bahsedin, neden geldiginizden bahsedin. Su an yeni bir jenerasyon var Almanya'da ve de sayimiz gittikce artiyor, yavastan bir doktor akini var. Elinizden geleni yapin, eger güzel karakterli insanlarsiniz, öyle kalin. Beladan hurdadan uzak durun. "Kötü" imaji bir nevi yok edebilecek insanlarsaniz da ne mutlu.
Evet, Almanya'da yasayan Türkler bizden nefret ediyorlar. Bu da benim tecrübelerimden yola cikarak yazdigim kisisel fikrim. Ciao!
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

bilinmez21

Mesaj gönderen bilinmez21 » Çrş Eyl 15, 2021 11:45 pm

Merhaba..6 aylık bloke hesap açıp türkiyeden garantör gösterirsem vize alabilirmiyim.Türkiyeden garantör kabul oluyor mu ?

Kullanıcı avatarı
Mühendiss

Mesaj gönderen Mühendiss » Cum Eyl 17, 2021 9:02 am

bilinmez21 yazdı: Çrş Eyl 15, 2021 11:45 pm Merhaba..6 aylık bloke hesap açıp türkiyeden garantör gösterirsem vize alabilirmiyim.Türkiyeden garantör kabul oluyor mu ?
En az 1 yıllık olması lazım diye biliyorum. Ama oraya gittikten sonra 6 aylık alanı gördüm.
TU Dortmund
Bauingenieurwesen

ismettirpan

Mesaj gönderen ismettirpan » Pzt Eyl 20, 2021 10:34 am

Selamlar!

Konu dışı veya değil ama okuduğum kadarıyla tecrübeli arkadaşlar burada mevcut.
Expatriodan hesap vs açtım paramı 14.09 işceple swiftle gönderdim (iscep yaşadıpğım yerden Bruksselde bir ING bankta para duruyor) fakat halen ne onay geldi ne para gitti. 23 eylülde vize görüşmem var ne yapmam gerekiyor birileri akıl verebilir mi?

Şimdiden teşekkür ederim

nachtigal

Mesaj gönderen nachtigal » Sal Haz 27, 2023 5:28 pm

Merhaba, ben de Köln Üniversitesi Linguistics master programından kabul aldım ve şu an vize randevumu bekliyorum. Köln Studentenwerk için mart ayında başvuru yaptım gittiğimde yurtta kalabilmek için. Sizin bu konuda tecrübeniz var mı? Köln hakkında kimle konuşsam konaklama konusunda söyledikleri ile hevesimi kaçırdı. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?