Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Merhaba

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
scavJ

Merhaba

Mesaj gönderen scavJ » Cum Tem 19, 2019 8:42 pm

Herkese merhabalar, aklıma takılan iki soru var
1) Seneye Almanya'ya lisans için gitmeyi düşünüyorum. Geç kalmış durumda mıyım?

2) Üniversite sınavına bu sene girip istediğim bölümü Türkiye'den kazanmış durumdayım. Seneye tekrar girmem gerekecek mi?

Herkese iyi günler :)

berkaybilir

Re: Merhaba

Mesaj gönderen berkaybilir » Cum Tem 19, 2019 9:59 pm

Hocam aynı durum bende bu sene girdim ve 4 senelik bölüm kazandım fakat bu yıl tercih yapmayıp seneye gitmeyi düşünüyorum.
Bu bizim için bir problem oluşturur mu açıkçası bende merak ediyorum.

Kullanıcı avatarı
sanatpb

Mesaj gönderen sanatpb » Cmt Tem 20, 2019 2:07 pm

1: Çoğu üniversitenin son başvuru tarihi 15 temmuz, ama istisnalar var. Mesela değişmediyse Paderborn'un 15 ağustos, göttingen'in 31 ağustos. Ön kabul, yani üniversite öncesi almanca öğrenmek için gideceksen kielin son başvuru tarihi 15 temmuzdan 31 temmuza çıkıyor. Belgelerin hazır değilse yetişemeyebilirsin uzun iş. Bazı üniversitelerde ön kabul için son başvuru tarihi bile yok, yani istediğin zaman başvuru yapabiliyorsun. Mesela giessen ve sanırım siegen.

2: Kesinlikle gerek yok. 10 yıl geçerlilik süreleri var ama kazandı belgesini internet çıktısı değil, ösym den damgalı ıslak imzali alman lazım

scavJ

Mesaj gönderen scavJ » Pzr Tem 21, 2019 12:03 am

sanatpb yazdı: Cmt Tem 20, 2019 2:07 pm 1: Çoğu üniversitenin son başvuru tarihi 15 temmuz, ama istisnalar var. Mesela değişmediyse Paderborn'un 15 ağustos, göttingen'in 31 ağustos. Ön kabul, yani üniversite öncesi almanca öğrenmek için gideceksen kielin son başvuru tarihi 15 temmuzdan 31 temmuza çıkıyor. Belgelerin hazır değilse yetişemeyebilirsin uzun iş. Bazı üniversitelerde ön kabul için son başvuru tarihi bile yok, yani istediğin zaman başvuru yapabiliyorsun. Mesela giessen ve sanırım siegen.

2: Kesinlikle gerek yok. 10 yıl geçerlilik süreleri var ama kazandı belgesini internet çıktısı değil, ösym den damgalı ıslak imzali alman lazım
Öncelikle teşekkür ederim, gitmek istediğim üniversitenin sitesinde "summer semester" için son tarih 15 ocak olarak gözüküyor, bu ne anlama geliyor? Summer semester hangi dönemin ya da neyin ifadesi?

Kullanıcı avatarı
sanatpb

Mesaj gönderen sanatpb » Pzr Tem 21, 2019 5:37 pm

scavJ yazdı: Pzr Tem 21, 2019 12:03 am Öncelikle teşekkür ederim, gitmek istediğim üniversitenin sitesinde "summer semester" için son tarih 15 ocak olarak gözüküyor, bu ne anlama geliyor? Summer semester hangi dönemin ya da neyin ifadesi?
SoSe (Sommersemester) 1 nisan ile 30 eylül arası, WiSe (Wintersemester) ise 1 Kasım ile 31 Mart arasıdır. Yani her biri 6 ay sürer. Bir sömestırın ders başlangıç ve bitişi ise o 6 ay içerisinde belirlenen bir zaman aralığındadır.

Kullanıcı avatarı
sanatpb

Mesaj gönderen sanatpb » Pzr Tem 21, 2019 5:43 pm

Çoğu üniversiteler için 15 ocak SoSe için son başvuru tarihi, 15 temmuz ise WiSe için son başvuru tarihidir. Bazı üniversitelerin bazı bölümlerini Sommersemester için başvuru yapamıyorsun ama. bu durumlarda her iki semesterde de ders işlenir, ancak başvurular sadece Wintersemester için kabul edilir.

scavJ

Mesaj gönderen scavJ » Pzr Tem 21, 2019 11:53 pm

sanatpb yazdı: Pzr Tem 21, 2019 5:37 pm SoSe (Sommersemester) 1 nisan ile 30 eylül arası, WiSe (Wintersemester) ise 1 Kasım ile 31 Mart arasıdır. Yani her biri 6 ay sürer. Bir sömestırın ders başlangıç ve bitişi ise o 6 ay içerisinde belirlenen bir zaman aralığındadır.
yani yazın başlıyorum okula ve devam ediyorum değil mi, anladığım kadarıyla birinde kışın birinde yazın başlıyorsun

Kullanıcı avatarı
sanatpb

Mesaj gönderen sanatpb » Pzt Tem 22, 2019 2:21 pm

Yaz semesteri türkiyedeki gibi tatil sirasinda girilen 3. bir dönem degil. WiSe bizim sisteme göre Güz dönemine, SoSe ise bahar dönemine yakin. Semester 1 nisanda baslar, ders baslangici ise nisan ayinda bir gün. Bunu basvuracagin universite icin "Vorlesungszeiten" diye bakarsan bulabilirsin. Vorlesungsbeginn / Anfang gibi terimler ders baslangic tarihi oluyor. Vorlesungsende ise ders bitis tarihi