Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yardımcı olabilecek olan var mı?

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
depeche

Yardımcı olabilecek olan var mı?

Mesaj gönderen depeche » Pzr Eyl 23, 2018 3:21 pm

Merhaba

Öncelikle bazı arkadaşlar 'böyle bir başlık açana kadar forumu araştır' diyebilirler.Araştırdım ama çok fazla bi bilgi çokluğu söz konusu ve araştırma yaptığım zaman forumda her bilgi herkes için doğru veya geçerli olamaya biliyor.Bu durum ister istemez kafa karışıklığına sebebiyet veriyor.İlk defa başlık açıyorum,yanlışım olabilir.

Merak ettiklerim ise :

21 yaşındayım ve yaklaşık olarak 3 yıldır bir anadolu lisesinden mezun olarak lisans eğitmine en son Almanya'da başlamaya karar verdim.Aklıma takılan bi kaç soru var.
Sırasıyla:
1. 22 yaşına girdikten 3 ay sonra askerlik tecilim bitiyor acaba yurt dışında dil okuluna veya şartlı kabul ile herhangi bi üniversite de dil eğitimine
başlamam askerlik tecilini uzata bilir mi ? Şu yüzden soruyorum nc puan sisteminden bahsediliyor ve benim diploma notum 63 ve bu sene ağırlığımı elimden geldiğince üniversite sınavına vermeyi düşünüyorum ki Almanya'da kabul alabilmeyi elimden geldiğince kolaylaştırsın bu çaba,eğer ki dil okulundan veya şartlı kabul ile Almanca eğitimi veren bir üniversitenden böyle bir askerlik tecili uzatması alırsamda önümüzde ki yılda dil okuluna başlamayı düşünüyorum.

2.Lise diploma notum 63 acaba bu puan üniversite sınavı notu kadar etkili mi ? Yani benim vize almam da veya üniversite kabulunde sorun oluşturacak bir puan mı ?

3.Testdaf ve dsh sınavları var Almanca yeterliliğini ölçmek için yalnız iki sınavda mı üniversiteye girmek için uygulanıyor.Bazı kaynaklar dsh sınavının daha akademik bir sınav olduğunu ve üniversiteye girmek için bu sınavın şart olduğunu söylüyor.Acaba sadece testdaf sınavı geçerli olur mu?

4.Sanırsam yabancı dil eğitimi veren kurslarda kaç saat Almanca gördüğümüzede bakılıyormuş.Ne kadar doğru bu acaba ? Yani sadece dil sınavına girsek yeterli olmuyor mu ?

5.Bazı yurt dışı eğitim firması danışmanları ile görüştüğümde,21 yaşında olduğum için öğrenci vizesi alamayacağımı,Almanya'da lisansa başlamam için 1 yıl Türkiye'de eğitim görmem gerektiğini söylediler ki ben anadolu lisesi çıkışlıyım bu durum meslek liselerinde olmuyo mu ? 'Peki neden böyle bir durum söz konusu?' diye soruduğum da ise;liseden mezun olur olmaz 3 yıl boyunca lisans eğitimine başlamamış olmam ve Türkiyenin yurt dışındaki olumsuz politik imajından kaynaklı olduğunu söylediler.Bu ne kadar doğru ?

burak0992

Re: Yardımcı olabilecek olan var mı?

Mesaj gönderen burak0992 » Pzr Eyl 23, 2018 5:00 pm

1-Askerlik eğitim ateşeliğinden uzatılıyor burada sıkıntı yok.
3-ikisi de aynı derecede geçerli. Fakat bazı üniler (çok nadir) sadece testdaf kabul ediyor.
4-Oturum alırken dil kursuna gittiğini kanıtlaman lazım yoksa oturum vermeyip sınır dışı ederler. Bu süre en az haftada 20 saat ders olmalı.
5- O konuda haklılar liseyi bitirdikten sonra üniye başlamana dikkat ediyorlar. vize şansın maalesef düşük yaştan dolayı. Çünkü adamlar sana o 3 senede neden üniye gitmedin gibi sorular soracaklar.
Be different,make a difference...

depeche

Mesaj gönderen depeche » Pzr Eyl 23, 2018 5:07 pm

burak0992 yazdı: Pzr Eyl 23, 2018 5:00 pm 1-Askerlik eğitim ateşeliğinden uzatılıyor burada sıkıntı yok.
3-ikisi de aynı derecede geçerli. Fakat bazı üniler (çok nadir) sadece testdaf kabul ediyor.
4-Oturum alırken dil kursuna gittiğini kanıtlaman lazım yoksa oturum vermeyip sınır dışı ederler. Bu süre en az haftada 20 saat ders olmalı.
5- O konuda haklılar liseyi bitirdikten sonra üniye başlamana dikkat ediyorlar. vize şansın maalesef düşük yaştan dolayı. Çünkü adamlar sana o 3 senede neden üniye gitmedin gibi sorular soracaklar.
Teşekkürler cevabınız için vize şansımı yükseltmemle alakalı bir tavsiyeniz var mı ? Şu yüzden soruyorum vize almaya doğru zaten yaşım 22 ye dayanır asıl korkum o vize şansım her geçen yıl azalıyor bende çok geç kalmak istemiyorum.Bu yaş mevzu bana acayip saçma geliyo zaten ama yapcak da bişey yok

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Pzr Eyl 23, 2018 6:35 pm

depeche yazdı: Pzr Eyl 23, 2018 5:07 pm Teşekkürler cevabınız için vize şansımı yükseltmemle alakalı bir tavsiyeniz var mı ? Şu yüzden soruyorum vize almaya doğru zaten yaşım 22 ye dayanır asıl korkum o vize şansım her geçen yıl azalıyor bende çok geç kalmak istemiyorum.Bu yaş mevzu bana acayip saçma geliyo zaten ama yapcak da bişey yok
Almanca eğitimini turkiyede tamamlayıp Goethe C1 (bazı uniler Goethe C2 istiyor, bazıları da B2'yi kabul ediyor ama genelde Goethe C1 isteniyor), TestDaf veya Telc C1 Hochschule sinavini turkiyede verirsen (DSH turkiyede olmayan bir sınav onu sadece almanyadaki belli üniversiteler ve yüksek okullar yapabiliyor. Bide sanırım turkiyede bir türk-alman unisi var turkiyede o da sanırım DSH yapabiliyor ama şartlarını bilmiyorum sanırım öğrencisi olmak gerekiyor orda dsh vermek için) ve üniden şartlı kabul yerine direk kabul alırsan bu senin vize şansını artırabilir. Onun dışında diploma notunu değiştiremezsin ama ösym sınavından yüksek not alırsan lisede gördüğüm konuları iyi bir şekilde öğrendiğini kanıtlayabilirsin bence bu da olumlu etki yaratır. Onun dışında 3 yıl okuldan mezun olduktan sonra ne yaptın, neden eğitimine devam ermedin bunu da motivasyon mektubunda güzelce açıklaman gerekiyor.

depeche

Mesaj gönderen depeche » Pzr Eyl 23, 2018 7:49 pm

Wolf123 yazdı: Pzr Eyl 23, 2018 6:35 pm Almanca eğitimini turkiyede tamamlayıp Goethe C1 (bazı uniler Goethe C2 istiyor, bazıları da B2'yi kabul ediyor ama genelde Goethe C1 isteniyor), TestDaf veya Telc C1 Hochschule sinavini turkiyede verirsen (DSH turkiyede olmayan bir sınav onu sadece almanyadaki belli üniversiteler ve yüksek okullar yapabiliyor. Bide sanırım turkiyede bir türk-alman unisi var turkiyede o da sanırım DSH yapabiliyor ama şartlarını bilmiyorum sanırım öğrencisi olmak gerekiyor orda dsh vermek için) ve üniden şartlı kabul yerine direk kabul alırsan bu senin vize şansını artırabilir. Onun dışında diploma notunu değiştiremezsin ama ösym sınavından yüksek not alırsan lisede gördüğüm konuları iyi bir şekilde öğrendiğini kanıtlayabilirsin bence bu da olumlu etki yaratır. Onun dışında 3 yıl okuldan mezun olduktan sonra ne yaptın, neden eğitimine devam ermedin bunu da motivasyon mektubunda güzelce açıklaman gerekiyor.
Teşekkürrler çok açıklayıcı oldu.

Nur19

Mesaj gönderen Nur19 » Pzr Eyl 23, 2018 9:21 pm

27 yasinda lisansa basladi ev arkadasim. Yas okadar da onemli degil, motivasyonda okula baslamana engel bi gerekce gosterebilirsin

alanwake

Mesaj gönderen alanwake » Pzt Eki 01, 2018 9:56 pm

Nur19 yazdı: Pzr Eyl 23, 2018 9:21 pm 27 yasinda lisansa basladi ev arkadasim. Yas okadar da onemli degil, motivasyonda okula baslamana engel bi gerekce gosterebilirsin
Merhabalar;
Bir yakınım da 28 yaşında duisburg essenden şartlı kabul aldı ancak yaştan dolayı sıkıntı yaşayacağını söyledim ona.Yine de deneyecek ama açıklama konusunda ben yardımcı olamadım arkadaşınız acaba motivasyon yazısında ne yazmıştı? Belki yardımı dokunur..
Teşekkür ederim.