Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Alman Not Sistemi Hakkında

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
captain

Alman Not Sistemi Hakkında

Mesaj gönderen captain » Prş May 03, 2018 12:33 am

Arkadaşlar merhabalar,

İnternette çok uzun zamandır araştırmama rağmen not sisteminin çevirimi ve istenen minimum nota uyumum olup olmadığını bir türlü anlayamadım. Alman sistemine göre istenen minimum not 2,5 iken benim Türkiye'deki ortalamam ise 2,58/4,00. Bazı online çeviri sitelerinde, minimum ve maksinin geçme notlarına göre GPA çevirimi mevcut. Bizim üniversitede maksimum not 4,00 iken minimum notta 1,00'dı ki bu DD'ye denk gelmekte malumunuz. Ama bazı yerlerde minimum geçme notu 2,00 olarak gösterildiği için ben bu hesapta ortalamanın altında kalıyorum.

Örnek Site: https://msingermany.co.in/german-grade-calculator/

Daha önceden bu çevirimde tecrübe yaşamış arkadaşlar beni aydınlatırsa çok sevinirim.

Kullanıcı avatarı
welly275

Re: Alman Not Sistemi Hakkında

Mesaj gönderen welly275 » Prş May 03, 2018 1:11 am

alman sisteminde notunun karsiligi 3.13

captain

Mesaj gönderen captain » Prş May 03, 2018 1:22 am

Evet, linkini verdiğim sitede minimum geçme notunu 2,00 kabul ederseniz bu skoru veriyor. Ama geçme notu 1,00'dı (DD) zaten kafamı karıştıranda bu. Neden minimum geçer nota 2,00 yazılıyor?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş May 03, 2018 1:44 am

Bu linkte ayrintili bir sekilde anlatiliyor:

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... /nc-nedir/
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

captain

Mesaj gönderen captain » Prş May 03, 2018 1:54 am

Evet, o linki zaten buraya yazmadan önce detaylı olarak ben de okudum, teşekkür ederim.

Bayerische Formel, isimli belirtilen formüllü hesaplamada da, söylediğim gibi en küçük geçer not 2 giriliyor ve bu yüzden farklı bir ortlama çıkıyor. GPA ayrı bir şey, GPA'yı hesaplarken, kredili sisteme göre geçer nottan gelen toplam puanı ayrı bir şey. Kafamı kurcalayan şey de bu zaten. Şayet, minimum nota 1,00 dersek çok farklı bir ortalama çıkıyor. Ki zaten 1,00'da üniversitede DD'idi ve geçer nottu. Peki o zaman o formulde neden geçer minimum notu 2,00(CC) olarak yazıyoruz?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş May 03, 2018 9:12 am

diploma eki (diploma supplement) aldiysan okuldan orda yaziyodur en düsük gecer sudur diye. 4lük sistemde genelde 2dir gecer not o yüzden o sekilde hesapladim. okulun en düsük gecer notu 1.00 ise onu kabul alirsin. diploma eki yoksa al okuldan.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş May 03, 2018 10:24 am

Welly nin de tavsiye ettigi gibi diploma supplement i incele. Eger yüzdelik puan yaziyorsa ortalama daha farkli cikabilir. Örnegin ortalaman %75 cikiyorsa o zaman Bayerische Formel de, (100-75/100-50)*3+1 diye cevireceksin.
www.deutschstudent.com

captain

Mesaj gönderen captain » Prş May 03, 2018 12:02 pm

Arkadaşlar çok teşekkür ederim. Diplomanın ekini incelediğimde açıkcası bir yüzdelik hesap göremedim. Direk olarak GPA: 2,58 out of 4,00 ibaresi var.

Fakat okulun ders ve notlarla ilgili yönetmeliğine baktığım da şöyle bir şeyle karşılaştığım için hala kafam karışıyor.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bir dersteki başarı durumu başarı notu ile belirlenir. Başarı notu harflerinin anlamları şunlardır:

a) Bir dersten (AA), (BA), (BB), (CB) ve (CC) notlarından birisini alan öğrenci o dersi başarmış sayılır.

b) Bir dersten (DC) ve (DD) notlarından birisini alan öğrenci, o dersi şartlı başarmış kabul edilir.******

c) Bir dersten (FF) notunu alan öğrenci o dersten başarısız sayılır.

ç) Bir dersten (VF) notunu alan öğrenci yılsonu sınavına giremez ve başarısız kabul edilir.

(3) Başarı notu harfleri dışında kullanılan diğer harflerin anlamları şunlardır:

a) BL: Kredisiz olarak alınan dersten başarılı.

b) BZ: Kredisiz olarak alınan dersten başarısız.

c) T: Öğrencilerin kayıtlı bulundukları bir dersten bu Yönetmeliğin 17 nci maddesinin ikinci ve üçüncü fıkrasında belirtilen süre içerisinde çekildiklerini gösteren işarettir.

ç) E:Proje, bitirme tasarım projesi/bitirme ödevi ve benzeri çalışmalarda, çalışmasını belirlenen sürede bitiremeyen öğrenciye verilir. Çalışmanın ne zaman tamamlanacağı öğretim üyesi tarafından belirlenir. Belirlenen sürede çalışmasını tamamlayamayan öğrenciye FF notu verilir.

(4) Başarı notlarının ifade ettikleri başarı dereceleri ve katsayıları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir:

Harf Notu Başarı Notu

Mükemmel AA 4.00

Çok iyi BA 3.50

İyi BB 3.00

İyi-yeterli CB 2.50

Yeterli CC 2.00

Yeterli-geçer DC 1.50

Koşullu-geçer DD 1.00

Başarısız FF 0.00

Vizesiz başarısız VF 0.00

-------------------------------------------------------------------------------

Yani en son olarak tüm dersleri verdiğiniz de 2,00 out of 4,00'ın altında değilseniz, DC(1,50) ve DD(1,00) notları aslında geçer not olmuyor mu?

Antioch

Mesaj gönderen Antioch » Cmt Şub 22, 2020 7:53 am

Merhaba!
Yukarıdaki soruya cevap bulunabildi mi bu arada? Dün VPD belgem ulaştı ve 0,1 lik fark ile yüksek lisans için gerekli minimum sınırın altında kalıyorum. Bu hesaplamada çok ciddi bir hata olduğundan eminim. Bavarian formulada, TC'den alınmış lisans diplomaları için hesaba kattıkları minimum geçer not 2.0.
Fakat ects ile karşılaştırıldığında Almanların 3.6-4.9 arası ects'deki D notuna denk (studyingermany official bi site ve orda belirtilmiş). Benim diploma supplementimde kabak gibi DC: 1,5 (şartlı geçer) yazdığı halde minimum not olarak kabul etmediler. Bu durumda DC'nin alman geçer not sistemindeki karşılığı 3.6 ile 4.0 aralığına denk geliyor ve minimum geçer not olarak kabul edilmesi gerekiyor. Bu küçük görünen farkın inanılmaz bir etkisi oluyor haliyle. Umutlu olmamakla birlikte pazartesi itiraz edeceğim.

kleinebereich

Mesaj gönderen kleinebereich » Cmt Şub 22, 2020 5:48 pm

Antioch yazdı: Cmt Şub 22, 2020 7:53 am Merhaba!
Yukarıdaki soruya cevap bulunabildi mi bu arada? Dün VPD belgem ulaştı ve 0,1 lik fark ile yüksek lisans için gerekli minimum sınırın altında kalıyorum. Bu hesaplamada çok ciddi bir hata olduğundan eminim. Bavarian formulada, TC'den alınmış lisans diplomaları için hesaba kattıkları minimum geçer not 2.0.
Fakat ects ile karşılaştırıldığında Almanların 3.6-4.9 arası ects'deki D notuna denk (studyingermany official bi site ve orda belirtilmiş). Benim diploma supplementimde kabak gibi DC: 1,5 (şartlı geçer) yazdığı halde minimum not olarak kabul etmediler. Bu durumda DC'nin alman geçer not sistemindeki karşılığı 3.6 ile 4.0 aralığına denk geliyor ve minimum geçer not olarak kabul edilmesi gerekiyor. Bu küçük görünen farkın inanılmaz bir etkisi oluyor haliyle. Umutlu olmamakla birlikte pazartesi itiraz edeceğim.
4ün karşılığı bizim sistemimizde 2 oluyor,bu sebepten dc bin karşılığı malesef dediğiniz aralık olmuyor.

Muffin

Mesaj gönderen Muffin » Pzt Şub 24, 2020 2:50 pm

Antioch yazdı: Cmt Şub 22, 2020 7:53 am Merhaba!
2.00nin altında mezun olunamadığı için sanırım min geçer notu 2.00 diye alıyorlar. Notenumrechnungstabelle'de farklı çıkabiliyor, bir bakmanızı öneririm. Hatta eğer hazırladılarsa başvuracağınız okullardakine bakın sonra itiraz edin. Bulamazsanız okula mail atıp sorabilirsiniz, bir şekilde bilgilendireceklerdir illa. Benim de notum 2,1 çıkıyor uni-assist hesapladığında ve 3.21le mezun oldum. Ama burda Hannover'in hazırladığı not karşılaştırma tablosuna göre https://www.uni-hannover.de/fileadmin/l ... chnung.pdf en düşük 2.0 çıkmalı ortalamam. Ki burda da bavarian formula ile hesaplanmış. Transkriptimde de 88/100 diye çevirmişler yüzlük sisteme ve tablodaki karşılığı 1.7 oluyor. Ben yazın başvurduğum okullardan ret yedim sırf ortalamam düşük hesaplandığı için.

Başka bir örnek olarak Münster'in tablosu da bu: https://www.wiwi.uni-muenster.de/basic/ ... abelle.pdf

"Notenumrechnungstabelle", "tabelle zur umrechnung von noten" veya "notenumrechnung tabelle" diye aratıp bulabilirsiniz başka okulların not karşılaştırmalarını da. Umarım faydanıza gerçekleşir işlemleriniz.

mfurkan66

Mesaj gönderen mfurkan66 » Pzt Nis 06, 2020 2:24 pm

Arkadaşlar merhaba,
konuyu hortlatmış olacağım ancak bu lisans not dönüşümünde kullanılan Bayerische Formel ile birçok alman üniversitesinin kullandığı dönüşüm tablosu birbirinden çok farklı sonuçlar getiriyor. Uni assist benim türk notumu alman sistemine göre 3,2 olarak çevirirken RWTH Aachen 2,3 olarak çeviriyor. Fark Ortada. Hatta daha çarpıcı bir örnek vereyim TU Dortmund Rerefat International benim yaptığım Elektrotechnik und Informationstechnik Master başvurumu en az 2,5 not ortalaması şartını taşımadığım için reddetti (muhtemelen Bayerische Formel kullaniyorlar). Aynı üniversitenin Makine Fakültesi ise benim notumu 2,3 olarak çeviriyor.
Bayerische Formel'ın linear bir formül olması itibariyle tam olarak her ülkenin not sistemini doğru yansıtmadığını, eksiklikleri olduğunu bazı resmi mercilerin dökümanlarında yer verilmiş. Aşağıda RWTH Aachen'ın kullandığı 2019 not dönüşüm tablosu için https://www.rwth-aachen.de/global/show_ ... aaaaamlewj

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Nis 08, 2020 4:26 pm

mfurkan66 yazdı: Pzt Nis 06, 2020 2:24 pm Arkadaşlar merhaba,
konuyu hortlatmış olacağım ancak bu lisans not dönüşümünde kullanılan Bayerische Formel ile birçok alman üniversitesinin kullandığı dönüşüm tablosu birbirinden çok farklı sonuçlar getiriyor. Uni assist benim türk notumu alman sistemine göre 3,2 olarak çevirirken RWTH Aachen 2,3 olarak çeviriyor. Fark Ortada. Hatta daha çarpıcı bir örnek vereyim TU Dortmund Rerefat International benim yaptığım Elektrotechnik und Informationstechnik Master başvurumu en az 2,5 not ortalaması şartını taşımadığım için reddetti (muhtemelen Bayerische Formel kullaniyorlar). Aynı üniversitenin Makine Fakültesi ise benim notumu 2,3 olarak çeviriyor.
Bayerische Formel'ın linear bir formül olması itibariyle tam olarak her ülkenin not sistemini doğru yansıtmadığını, eksiklikleri olduğunu bazı resmi mercilerin dökümanlarında yer verilmiş. Aşağıda RWTH Aachen'ın kullandığı 2019 not dönüşüm tablosu için https://www.rwth-aachen.de/global/show_ ... aaaaamlewj
Lisansi kac ortalama ile bitirdin?
www.deutschstudent.com

mfurkan66

Mesaj gönderen mfurkan66 » Prş Nis 09, 2020 10:50 pm

Physiker yazdı: Çrş Nis 08, 2020 4:26 pm Lisansi kac ortalama ile bitirdin?
2,53/4 ile

herrkilicaslan

Mesaj gönderen herrkilicaslan » Pzt Nis 27, 2020 2:22 pm

Physiker yazdı: Çrş Nis 08, 2020 4:26 pm Lisansi kac ortalama ile bitirdin?
Merhaba ortalamam 3.11/4. Forumda yazılan formüle göre hesapladığımda 2.33 çıkmaktadır. Doğru hesaplamış mıyım? Ve yüksek lisans makine mühendisliği için bu puanı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Nis 30, 2020 10:22 am

mfurkan66 yazdı: Prş Nis 09, 2020 10:50 pm2,53/4 ile
Dogrusu aslinda RWTH Aachen in yaptigi. Cünkü Türkiye de her üniversitede gecme kriterleri ayni degil. Uni Assist veya diger üniversiteler genel ortalamayi gecme notundan bagimsiz olarak hesapliyor. Fakat Uni Assist in yaptigina da yanlis diye itiraz edilemiyor.
www.deutschstudent.com