Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Bochum'da kalacak yer sorunu

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
Pelin_

Bochum'da kalacak yer sorunu

Mesaj gönderen Pelin_ » Sal Mar 06, 2018 8:36 pm

Merhaba arkadaşlar. Ruhr Üniversitesi'nin dil kursuna başvurdum ve ödemeyi yaptım, şimdi kabul mektubunu bekliyorum. Garantörlük işlemleri hallolduktan sonra vize başvurusu yapacağım. Fakat kalacak yer işi ile ilgili net bir bilgi edinemedim. İletişime geçtiğim bazı yurtlar ancak üniversite öğrencilerini kabul ediyorlar. Üniversiteyi aradığımızda seviye tespit sınavından sonra, registration yapıldıktan sonra üniversite öğrencisi olarak görülüyor ve öyle başvuru yapabiliyormuşum bu yurtlara. Ben araştırmaya devam edeceğim fakat bir sonuca ulaşamazsam vize başvurusunda bu konuyu nasıl halledeceğim? Vize başvurusunda kalacak yer ile ilgili bilgi verebilecek arkadaşlar varsa yardımcı olabilir misiniz?

kiss25

Re: Bochum'da kalacak yer sorunu

Mesaj gönderen kiss25 » Sal Mar 06, 2018 8:58 pm

Ruhr Üniversitesinde nasil bilmiyorum ama genelde ögrenci yurtlari 6 ayda cikiyor deniyor , kayit olsanizda hemen yurt cikmayabilir , WG-Gesucht , Ebay Kleinanzeigen , ImmobilienScout24 gibi yerlerden WG odalari bakabilirsin belki yardimci olur
Arkadaslar ben erkegim =)

Pelin_

Mesaj gönderen Pelin_ » Pzr Tem 08, 2018 8:59 pm

Su anda a2 egitimindeyim, her seyi zor da olsa hallettim. Mobilyali bir odali ev buldum. Tabi bu sekilde pahali oluyor maselef ve Bochum`da kalacak yer bulmak neredeyse imkansiz. Yurtlar ile ilgili sunu soyleyebilirim, Akafö kurumuna bagli oluyorlar ve malesef önceligi lisans ve yüksek lisans ögrencilerine veriyorlarmis. Dil kursu ögrencileri onlardan yer kalirsa... Eh kalmayacagi da malum. En azindan bana söylenen bu oldu. Farkli bir tecrübesi olan arkadaslar varsa paylasim yaparlarsa sevinirim. Papageienhaus diye bir yurt var sanirim orada yer bulmak mümkün oluyormus fakat tuvaletler ortak kullanim alani. Mutfak ve dus ortak olsaydi bir tek sikinti olmazdi ama ortak tuvalet konusu hos degil benim acimdan. Özel yurt da aradim baska fakat bulamadim. Bilgisi olan arkadaslar var mi?

nergisoz

Mesaj gönderen nergisoz » Pzt Tem 30, 2018 12:46 am

Pelin_ yazdı: Pzr Tem 08, 2018 8:59 pm Su anda a2 egitimindeyim, her seyi zor da olsa hallettim. Mobilyali bir odali ev buldum. Tabi bu sekilde pahali oluyor maselef ve Bochum`da kalacak yer bulmak neredeyse imkansiz. Yurtlar ile ilgili sunu soyleyebilirim, Akafö kurumuna bagli oluyorlar ve malesef önceligi lisans ve yüksek lisans ögrencilerine veriyorlarmis. Dil kursu ögrencileri onlardan yer kalirsa... Eh kalmayacagi da malum. En azindan bana söylenen bu oldu. Farkli bir tecrübesi olan arkadaslar varsa paylasim yaparlarsa sevinirim. Papageienhaus diye bir yurt var sanirim orada yer bulmak mümkün oluyormus fakat tuvaletler ortak kullanim alani. Mutfak ve dus ortak olsaydi bir tek sikinti olmazdi ama ortak tuvalet konusu hos degil benim acimdan. Özel yurt da aradim baska fakat bulamadim. Bilgisi olan arkadaslar var mi?
Merhaba
Her şey yolunda giderse ben de ekim ayında dil kursu için Bochumda olacağım. Okul yurdu için başvuru yaptım ama muhtemelen geç sonuçlanacak. İlk aşamada kalacak yer sorununu nasıl çözdün ne kadar kira veriyorsun bilgi verebilir misin

Gizemgamze12

Mesaj gönderen Gizemgamze12 » Sal Tem 31, 2018 6:00 pm

Merhabalar bende sizinle aynı konuda muzdaribim. Kurs ödememi yaptım ve kabul belgemi bekliyorum şuan. Fakat kalacak yerim yok. Yurt başvurusu yaptım dediğiniz gibi dil öğrencilerinin bir şansı yok. 28 Ağustos vize randevum var ya görevliye ne diyeceğim bu konuda bilmiyorum. Kalacak yer ile ilgili İzlediğiniz yolu paylaşabilirmisiniz ?
Mustafa Kemal Atatürk

mehmet13b

Mesaj gönderen mehmet13b » Prş Ağu 02, 2018 11:42 am

Ruhb uni den. Form geldi bana doldurup dil okulununa postalayın yazıyordu. Belgeleri yazılan gmaile attık ama 2 haftadır herhangi bir hesap gelmedi para yatırmak için nirmalmi bu kadar uzun sürmesi

Gizemgamze12

Mesaj gönderen Gizemgamze12 » Prş Ağu 02, 2018 2:00 pm

Tekrardan mail atın. Bende aynı sorunu yaşamıştım. Bir daha mail attığım zaman geri dönüş yaptılar.
Mustafa Kemal Atatürk

hsnrfmrngz

Mesaj gönderen hsnrfmrngz » Cmt Ağu 04, 2018 3:17 am

Bochum da akafö yurtları dil öğrencisi için 10 ayda çıkiyor gibi bişey. 7. Ayım ve hala ses seda yok. Bochum yer konusunda sıkıntılı biryer. Papageienhaus ise kesinlikle Bescheinigungsuz yer vermez. Zaten şuan 17 kişi sırada bekliyor. Ev işi ise biraz karışık tek odalı evler 200 den 450 ye kadar çıkıyor. (mobilyasız) Wgler en iyi ilk tercih olacaktir. Çok sayıda wg mevcut şuan. Dortmund ve Essen da özel bir Yurt bakabilirsiniz oda bir seçenek. Papageienhaus in adresini verip arkadaşım orda kalıyor da diyebilirsiniz.

Pelin_

Mesaj gönderen Pelin_ » Sal Eyl 04, 2018 5:05 pm

Merhabalar,
Bitirme sinavina hazirlandigim icin cok gec dönüs yaptim buraya kusura bakmayin.

Kalacak yer ile ilgili bir soru sorulmadi bana vize görüsmesinde. Garantörüm oldugu icin sanirim, tam bilemiyorum. Dil okulu ögrencileri hicbir kosulda Akafö yurtlarina yerlesemiyor arkadaslar malesef. Bizzat gidip konustum, oradaki görevli bachelor ve master ögrencilerine yurt imkani sagladiklarini söyledi. Teknik olarak "bos yer kalirsa" yurt kiralama durumumuz var ama takdir edersiniz ki bos yer kalmiyor. Bir cok arkadasim Papageienhaus`ta kaliyor, malesef cok pis bir yer, ben de gidip gördüm. Dortmund ve Essen`da da yurt baktim ama ben bir neticeye ulasamadim. Essen`da tek odali bir dairede kaliyordum mobilyali, kirasi 560 euroydu. Cuma günü Bochum`a tasindim, burasi biraz daha büyük ve yine mobilyali ama kirasi da biraz daha yüksek. 600 euro ödüyorum. Ev isi burada cok sikintili, bir kac ay öncesinden bakmaya baslamak gerekiyor. WG iyi bir secenek olabilir. Ben buraya gelmeden önce www.immobilienscout24.de adresinden mobilyali daire aradim ve ev sahibi ile randevu ayaraladim.

Ödeme yapmak icin cok uzun sürmedi bana geri dönüs yapmalari fakat kabul aldiktan sonra kagidin bana ulasmasi cok uzun sürdü, bu yüzden zaten temmuz kursuna katilmak zorunda kaldim. Dil kursu bürosu inanilmaz yogun oluyor, bu da gecikmelere sebep oluyor haliyle.

nergisoz

Mesaj gönderen nergisoz » Sal Eyl 04, 2018 7:18 pm

Pelin_ yazdı: Sal Eyl 04, 2018 5:05 pm Merhabalar,
Bitirme sinavina hazirlandigim icin cok gec dönüs yaptim buraya kusura bakmayin.

Kalacak yer ile ilgili bir soru sorulmadi bana vize görüsmesinde. Garantörüm oldugu icin sanirim, tam bilemiyorum. Dil okulu ögrencileri hicbir kosulda Akafö yurtlarina yerlesemiyor arkadaslar malesef. Bizzat gidip konustum, oradaki görevli bachelor ve master ögrencilerine yurt imkani sagladiklarini söyledi. Teknik olarak "bos yer kalirsa" yurt kiralama durumumuz var ama takdir edersiniz ki bos yer kalmiyor. Bir cok arkadasim Papageienhaus`ta kaliyor, malesef cok pis bir yer, ben de gidip gördüm. Dortmund ve Essen`da da yurt baktim ama ben bir neticeye ulasamadim. Essen`da tek odali bir dairede kaliyordum mobilyali, kirasi 560 euroydu. Cuma günü Bochum`a tasindim, burasi biraz daha büyük ve yine mobilyali ama kirasi da biraz daha yüksek. 600 euro ödüyorum. Ev isi burada cok sikintili, bir kac ay öncesinden bakmaya baslamak gerekiyor. WG iyi bir secenek olabilir. Ben buraya gelmeden önce www.immobilienscout24.de adresinden mobilyali daire aradim ve ev sahibi ile randevu ayaraladim.

Ödeme yapmak icin cok uzun sürmedi bana geri dönüs yapmalari fakat kabul aldiktan sonra kagidin bana ulasmasi cok uzun sürdü, bu yüzden zaten temmuz kursuna katilmak zorunda kaldim. Dil kursu bürosu inanilmaz yogun oluyor, bu da gecikmelere sebep oluyor haliyle.
Çok teşekkürler bilgilendirme için

ugr.

Mesaj gönderen ugr. » Çrş Eyl 05, 2018 1:03 pm

Merhaba, ben çokta yardımcı olmadığını düşündüğüm bir ajansla beraber başvurdum.(büyük hata yaptım) Neyse ajansın bana yönlendirdiği belgede başvuru formu tarzı bir belge var alt kısmında da 05.10.2018de almanca kursunun olduğu yaziyor. Fakat ajans bana kurs ücreti ile ilgili bir banka hesap bilgisi vermedi. Ajansın her şeyi halletceğiz diyip her şeyi aksatması benim açımdan sıkıntı çünkü vize görüşme tarihi 01.10.2018e verildi ve vizenin 5 günde çıkcağını sanmiyorum. Kalcak yeri ayarlayacağız diyip şuanda siz ayarlicaktınız denmesi üzerine mağdıriyetim daha da arttı. Şuan bloke hesap olsun vize olsun her şey aksamaya başladı ve kafayı yemek üzereyim. Tavsiyelere açığım :(

Pelin_

Mesaj gönderen Pelin_ » Cum Eyl 14, 2018 10:50 pm

Vizenin 5 güne çıkması mümkün değil evet maalesef. Hangi dil kursuna gideceksiniz? Ruhr Üniversitesi’nin mi? Kalacak yer ile ilgili vize konuşmasında eğer sorarlarsa yurtlara başvuru yaptığınızı söyleyebilirsiniz. (Yapıldıysa tabi) Eğer yurt başvurusundan bir cevap gelmezse de WG’ye başvuru yapacağınızı söyleyebilirsiniz. Zaten bir çok öğrenci yurt bulamayınca WG arıyor.

ugr.

Mesaj gönderen ugr. » Cum Eyl 14, 2018 10:53 pm

Pelin_ yazdı: Cum Eyl 14, 2018 10:50 pm Vizenin 5 güne çıkması mümkün değil evet maalesef. Hangi dil kursuna gideceksiniz? Ruhr Üniversitesi’nin mi? Kalacak yer ile ilgili vize konuşmasında eğer sorarlarsa yurtlara başvuru yaptığınızı söyleyebilirsiniz. (Yapıldıysa tabi) Eğer yurt başvurusundan bir cevap gelmezse de WG’ye başvuru yapacağınızı söyleyebilirsiniz. Zaten bir çok öğrenci yurt bulamayınca WG arıyor.
ruhr üniversitesinin dil programına kaydımı yaptırdım ocak ayı ile değiştirdim vize çıkışı sorun olacağı için. Kalacak yer ile ilgili yurtların dolu olacağını düşünüyorum. Wglere nasıl başvuru yapılıyor tam emin değilim sadece şahsen başvuru yapılması gerekiyor diye biliyorum. Bilginiz varsa ve paylaşabilirseniz sevinirim

Pelin_

Mesaj gönderen Pelin_ » Cum Eyl 14, 2018 11:14 pm

Üniversitenin yurtlarına master eğitimi almadığınız sürece girmeniz maalesef pek mümkün değil ama www.swh-bochum.de burada genelde boş yer bulma şansınız oluyor. Papageienhaus isimli bir yurt. Pek iç açıcı değil şahsi fikrim. wg-gesucht.de ve www.immobilienscout24.de adreslerinden wg bulabilirsiniz. Seçtiğiniz wg için görüşmeye gidiyorsunuz. Online yapanların olduğunu da duydum ama ne yalan söyleyeyim o konuda bilgim yok. Tanıdıklarım buldukları wg için görüşmeye gittiler. Anlaştığınız takdirde odaya yerleşiyorsunuz.

Tamer35

Mesaj gönderen Tamer35 » Çrş Eyl 26, 2018 8:07 pm

Burada yazılanların hepsine katılıyor ve aynı süreçlerden geçtiğimi belirtmek istiyorum.Bu nedenle ev konusunda en azından Bochum'a geldiğimiz taktirde bir süreliğine buradan birileri beni veya burada ki bir kaç arkadaşı en azından 4-5 günlüğüne ağırlayacak biri var mı ?

rgul444

Mesaj gönderen rgul444 » Pzr Eyl 22, 2019 11:59 pm

Pelin_ yazdı: Cum Eyl 14, 2018 10:50 pm Vizenin 5 güne çıkması mümkün değil evet maalesef. Hangi dil kursuna gideceksiniz? Ruhr Üniversitesi’nin mi? Kalacak yer ile ilgili vize konuşmasında eğer sorarlarsa yurtlara başvuru yaptığınızı söyleyebilirsiniz. (Yapıldıysa tabi) Eğer yurt başvurusundan bir cevap gelmezse de WG’ye başvuru yapacağınızı söyleyebilirsiniz. Zaten bir çok öğrenci yurt bulamayınca WG arıyor.
Merhaba bochumda hangi kursları önerebilirsiniz? ve vize kaç günde çıkıyor? benimde garantörüm var garantör olunca vize süresinin kolaylaşacağını duymuştum..

ugr.

Mesaj gönderen ugr. » Pzt Eyl 23, 2019 12:02 am

rgul444 yazdı: Pzr Eyl 22, 2019 11:59 pm Merhaba bochumda hangi kursları önerebilirsiniz? ve vize kaç günde çıkıyor? benimde garantörüm var garantör olunca vize süresinin kolaylaşacağını duymuştum..
Önerebilecek kadar kurs gezmedim. Benim vizemin çıkması benim 5-6 hafta sürmüştü. Garantörüm yoktu o yüzden o konu hakkında yardımcı olamicam.

rgul444

Mesaj gönderen rgul444 » Cum Eyl 27, 2019 11:48 pm

Türkiye'de hiç kursa gittiniz mi? Yoksa sıfırdan mı gittiniz?

ugr.

Mesaj gönderen ugr. » Cum Eyl 27, 2019 11:50 pm

rgul444 yazdı: Cum Eyl 27, 2019 11:48 pm Türkiye'de hiç kursa gittiniz mi? Yoksa sıfırdan mı gittiniz?
Türkiye'de kursa gitmedim. Evde kendim Çalıştım. Goethe-institut'ün B1 sertifika sınavına katıldım. 2.de Almaya başardım. Öyle geldim almanya'ya

rgul444

Mesaj gönderen rgul444 » Pzr Eyl 29, 2019 12:16 am

ne kadar sürdü B1 sertifikasını almak?