Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Şartlı kabul

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
Aa-almanya

Şartlı kabul

Mesaj gönderen Aa-almanya » Cum Şub 23, 2018 4:06 pm

Herkese selam arkadaşlar,
Odtu de hazırlık ogrencisiyim ve bu yaz 15 temmuza kadar almanyada birkac uni ye şartlı kabul icin başvuru yapacağım bu uni ler KIT, tu berlin ve stuttgart uni.
almanca dsd1 (b1) belgem var KIT ve stuttgart kabul ediyo sartlı kabul icin ama tu berlin in sitesine bakmama ragmen belgenin sartlı kabul icin gecerli olduguna dair cok somut bi veriye ulasamadım.
Bu uni lerden herhangi birine onceden şartlı kabul yapmıs birisi de cevaplarsa sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Şartlı kabul

Mesaj gönderen Physiker » Cum Şub 23, 2018 5:28 pm

Üniversite tanitimlarimizda hangi üniversitenin sartli kabul icin sartlari neler tek tek yaziyor:

https://www.deutschstudent.com/universiteler/
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Aa-almanya

Mesaj gönderen Aa-almanya » Cum Şub 23, 2018 6:43 pm

Physiker yazdı: Cum Şub 23, 2018 5:28 pm Üniversite tanitimlarimizda hangi üniversitenin sartli kabul icin sartlari neler tek tek yaziyor:

https://www.deutschstudent.com/universiteler/
Evet.Ancak şartlı kabulde hangi dil sertifikalarının kabul edildiği yazmıyor.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Şub 23, 2018 7:24 pm

Mesela KIT:

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... lioCats=18

Üniversiteden ön kabul alabilmeniz icin almanca seviyesinizin en az B1 seviyesinde olmasi gerekiyor. B1 kurs katilim belgesi veya B1 sertifikasi ile direk üniversiteye Uni-Assist olmadan basvuru yapiyorsunuz.

Nasil yazmiyor anlamadim..
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Aa-almanya

Mesaj gönderen Aa-almanya » Cum Şub 23, 2018 7:44 pm

KIT konusunda sıkıntı yok bunları okudum defalarca ancak ornegin tu berlin on kabul icin dsd1 b1 belgesinin gecerli olup olmadıgını merak ediyorum.

Aa-almanya

Mesaj gönderen Aa-almanya » Cum Şub 23, 2018 7:57 pm

Bir de bir sorum daha olacak, KIT de mesela şartlı kabulu alıp orda dil kursunda 1 yıl gecirip testdaf dsh vs. sinavini verdikten sonra universiteye kayıt direk yapilabiliyor degil mi? Yani tekrar bir basvuru gerekmiyor diye biliyorum?

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Cmt Şub 24, 2018 1:08 pm

Aa-almanya yazdı: Cum Şub 23, 2018 7:44 pm KIT konusunda sıkıntı yok bunları okudum defalarca ancak ornegin tu berlin on kabul icin dsd1 b1 belgesinin gecerli olup olmadıgını merak ediyorum.
Merak ettim actim Tu Berlin tanitimini okudum. Umarim,
„baktim ama yok“ derken yalan söylüyorsundur, yoksa durum vahim.

Aa-almanya

Mesaj gönderen Aa-almanya » Cmt Şub 24, 2018 5:58 pm

duisburger yazdı: Cmt Şub 24, 2018 1:08 pm Merak ettim actim Tu Berlin tanitimini okudum. Umarim,
„baktim ama yok“ derken yalan söylüyorsundur, yoksa durum vahim.
Ukala ukala konusmana gerek yok ." Tu berlin de dsd1 on kabul icin gecerli mi degil mi " bunu merak ediyorum. Eger bunun hakkinda bilgin yoksa susmayı deneyebilirsin veya biliyosan soyle biz de ogrenelim.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Cmt Şub 24, 2018 10:04 pm

Aa-almanya yazdı: Cmt Şub 24, 2018 5:58 pm Ukala ukala konusmana gerek yok ." Tu berlin de dsd1 on kabul icin gecerli mi degil mi " bunu merak ediyorum. Eger bunun hakkinda bilgin yoksa susmayı deneyebilirsin veya biliyosan soyle biz de ogrenelim.
Asil üslubuna dikkat etmesi gereken biri varsa oda sensin. Simdi ben de acip okudum sitedeki tanitini mi. Arkadas dogru söylüyor. Gayet neyin ne oldugu acikca yaziyor. Hem arastirmayip hem de ukalalik yapiyorsun , cok biliyorsan sorma ? Arastirdim diyorsanda ya arkadasin dedigi gibi tam bakmamissin veya okudugunu anlama kabiliyetin bir yerlerde eksik kalmis ki böyle bir durum varsa hic gitme Almanya sana göre bir yer olmaz.
Arkadaslar ben erkegim =)

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Şub 24, 2018 10:14 pm

DSD1 hazirlik (Propädeutikum) ve studienkolleg icin yeterli. Burada da resmi sayfasindan diger kabul edilen belgeleri kontrol edebilirsin.

ilk sorunu yanlis yöneltmissin. sorunun icine B1 koymasaydin o zaman düzgün okumadigina dair bir kani olusmazdi.

Aa-almanya

Mesaj gönderen Aa-almanya » Cmt Şub 24, 2018 11:08 pm

kiss25 yazdı: Cmt Şub 24, 2018 10:04 pm Asil üslubuna dikkat etmesi gereken biri varsa oda sensin. Simdi ben de acip okudum sitedeki tanitini mi. Arkadas dogru söylüyor. Gayet neyin ne oldugu acikca yaziyor. Hem arastirmayip hem de ukalalik yapiyorsun , cok biliyorsan sorma ? Arastirdim diyorsanda ya arkadasin dedigi gibi tam bakmamissin veya okudugunu anlama kabiliyetin bir yerlerde eksik kalmis ki böyle bir durum varsa hic gitme Almanya sana göre bir yer olmaz.
Almanya kime gore bi yer sen mi karar veriyosun?
Ayrica uslup konusunda ilk terbiyesizligi yapan arkadasin. Mesaji bi daha okuman gerek belli ki sen de duzgun okumamissin. Ben bi yerde hata yaptiysam ve duzgun arastiramadiysam bunu guzel bi dille ifade edebilirdi ve sen de ayni sekilde. Burda insanlari bosuna strese sokmaya gerek yok alt tarafı duzgun bi dille yazilmis bi mesaj bekledim burda kalkip sanal alem diye insanlara atip tutma.

Aa-almanya

Mesaj gönderen Aa-almanya » Cmt Şub 24, 2018 11:09 pm

welly275 yazdı: Cmt Şub 24, 2018 10:14 pm DSD1 hazirlik (Propädeutikum) ve studienkolleg icin yeterli. Burada da resmi sayfasindan diger kabul edilen belgeleri kontrol edebilirsin.

ilk sorunu yanlis yöneltmissin. sorunun icine B1 koymasaydin o zaman düzgün okumadigina dair bir kani olusmazdi.
Teşekkürler

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Cmt Mar 03, 2018 11:53 pm

Arkadaşlar bu şartlı kabul nasıl yapılıyor. Ben duisburg-essen üniversitesine şartlı kabul için başvuru yapmak istiyorum. Uni asist üzerinden yapılıyormuş ama hangi belgeler gerekiyor ve serifikam b1 ama izmirdeki bir kurstan. Goethe ve telc belgem yok. Yine de kabul ederler mi?

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Pzr Mar 04, 2018 4:00 am

Aa-almanya yazdı: Cum Şub 23, 2018 7:57 pm Bir de bir sorum daha olacak, KIT de mesela şartlı kabulu alıp orda dil kursunda 1 yıl gecirip testdaf dsh vs. sinavini verdikten sonra universiteye kayıt direk yapilabiliyor degil mi? Yani tekrar bir basvuru gerekmiyor diye biliyorum?
Teorik olarak KIT'de DSH ya da TestDaF'ı geçtikten sonra başvurunu yenilemen gerekiyor ve zaten KIT'nin sana göndereceği şartlı kabul belgesinde çok net bir biçimde yazıyor. "Hazırlık sınıfını bitirdikten sonra bölüme tekrar kabul alacağınızın herhangi bir garantisi yoktur, gerekli dil sınavını verdikten sonra bölüme tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir ve kabullerimiz o anki seçim prosedürüne göre yapılmaktadır." Yani teorikte tekrar başvuru yapman gerekiyor ve tekrar kabul alacağını garantilemiyorlar ancak pratikte eğer NC olmayan bir bölümden kabul almışsan zaten gerekli şartları yerine getirmişsin tekrar kabul vermemeleri için bir gerekçeleri yok. Ama eğer NC olan bir bölümünden kabul almışsan ve tekrar başvuru yaparken senin puanının çok çok üstünde olan bir çok öğrenci başvuru yaparsa sana kontenjan kalmama gibi bir riski olabilir. Ancak ben çevremden 1 kere kabul aldıktan sonra red alan birini görmedim. Yani eğer 1 kere kabul alırsan için rahat olsun tekrar başvuru yaptığında tekrar kabul alırsın sadece evrak işleri.

Aa-almanya yazdı: Cum Şub 23, 2018 4:06 pm Herkese selam arkadaşlar,
Odtu de hazırlık ogrencisiyim ve bu yaz 15 temmuza kadar almanyada birkac uni ye şartlı kabul icin başvuru yapacağım bu uni ler KIT, tu berlin ve stuttgart uni.
almanca dsd1 (b1) belgem var KIT ve stuttgart kabul ediyo sartlı kabul icin ama tu berlin in sitesine bakmama ragmen belgenin sartlı kabul icin gecerli olduguna dair cok somut bi veriye ulasamadım.
Bu uni lerden herhangi birine onceden şartlı kabul yapmıs birisi de cevaplarsa sevinirim.
KIT şartlı kabul için Almancaya dair B1'den itibaren bütün belgeleri tanıyor buna kurs kayıt belgesi de dahil ancak sana verecekleri sadece dil kurs sınavı davetiyesi olur. KIT'den alacağın bu dil kursu sınavı davetiyesi ile konsolosluğa vs rahatça başvuru yapıp vizeni alabilirsin ancak KIT hiç bir zaman kendi bünyesindeki dil kursuna katılabileceğini garantilemez. Aslında internet sitesinde teorik olarak B1 düzeyi Almanca bilgisi KIT'nin kursuna girmek için yeterli olduğu yazıyor ama pratikte B2 düzeyinde ya da B1'in çok çok sonları olan bir düzeyde Almancayı bilmen gerekiyor. Kendileri On-DaF adı verilen bir sınav yapıyor. Bu sınavda 65 üstü puan alan B1 düzeyi, 90 üstü puan B2 düzeyi diye adlandırılıyor. Geçen kış döneminde tanıdığım bir arkadaşım 89 puanla yedek listeden kabul almayı başardı. Bu dönemde de benim çevreden duyduğum asil listede olan en düşük puan 84 galiba ve 79 puanla yedek listede olan birini tanıyorum. (Yaz sömestri için okula başvuran sayısı daha az olduğundan daha düşük puanlar ile kabul ediyor ancak kış sömestrı için gerçekten B2 nin altı düzey ile yer bulmak çok zor) Yani kısaca KIT senin B1 belgeni her türlü tanır ancak yaptığı sınavda kontenjanı dahilinde seviyesi B1 den düşük olmama şartı ile en yüksek puan alanları kabul ediyor. Ve eğer kış sömestri için kabul almayı düşünüyorsan B2 düzeyine göre kendini hazırlamanı tavsiye ederim. En azından On-DaF sınavında B2 çıkmaya çalışmanı tavsiye ederim.

Diğer TU Berlin ya da Stuttgart ünileri hakkında detaylı bilgim yok ancak eğer şartlı kabulu verdikten sonra bir sınav vs gibi bir şeylerden bahsediyorlarsa tahminimce senin elindeki belge sınava davet edilmen için yeterli olur. Ama yinede okulla iletişime geçip tekrar teyit etmeni tavsiye ederim.

gkberk

Mesaj gönderen gkberk » Çrş Tem 10, 2019 6:02 pm

Bilu1 yazdı: Pzr Mar 04, 2018 4:00 am Teorik olarak KIT'de DSH ya da TestDaF'ı geçtikten sonra başvurunu yenilemen gerekiyor ve zaten KIT'nin sana göndereceği şartlı kabul belgesinde çok net bir biçimde yazıyor. "Hazırlık sınıfını bitirdikten sonra bölüme tekrar kabul alacağınızın herhangi bir garantisi yoktur, gerekli dil sınavını verdikten sonra bölüme tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir ve kabullerimiz o anki seçim prosedürüne göre yapılmaktadır." Yani teorikte tekrar başvuru yapman gerekiyor ve tekrar kabul alacağını garantilemiyorlar ancak pratikte eğer NC olmayan bir bölümden kabul almışsan zaten gerekli şartları yerine getirmişsin tekrar kabul vermemeleri için bir gerekçeleri yok. Ama eğer NC olan bir bölümünden kabul almışsan ve tekrar başvuru yaparken senin puanının çok çok üstünde olan bir çok öğrenci başvuru yaparsa sana kontenjan kalmama gibi bir riski olabilir. Ancak ben çevremden 1 kere kabul aldıktan sonra red alan birini görmedim. Yani eğer 1 kere kabul alırsan için rahat olsun tekrar başvuru yaptığında tekrar kabul alırsın sadece evrak işleri.

KIT şartlı kabul için Almancaya dair B1'den itibaren bütün belgeleri tanıyor buna kurs kayıt belgesi de dahil ancak sana verecekleri sadece dil kurs sınavı davetiyesi olur. KIT'den alacağın bu dil kursu sınavı davetiyesi ile konsolosluğa vs rahatça başvuru yapıp vizeni alabilirsin ancak KIT hiç bir zaman kendi bünyesindeki dil kursuna katılabileceğini garantilemez. Aslında internet sitesinde teorik olarak B1 düzeyi Almanca bilgisi KIT'nin kursuna girmek için yeterli olduğu yazıyor ama pratikte B2 düzeyinde ya da B1'in çok çok sonları olan bir düzeyde Almancayı bilmen gerekiyor. Kendileri On-DaF adı verilen bir sınav yapıyor. Bu sınavda 65 üstü puan alan B1 düzeyi, 90 üstü puan B2 düzeyi diye adlandırılıyor. Geçen kış döneminde tanıdığım bir arkadaşım 89 puanla yedek listeden kabul almayı başardı. Bu dönemde de benim çevreden duyduğum asil listede olan en düşük puan 84 galiba ve 79 puanla yedek listede olan birini tanıyorum. (Yaz sömestri için okula başvuran sayısı daha az olduğundan daha düşük puanlar ile kabul ediyor ancak kış sömestrı için gerçekten B2 nin altı düzey ile yer bulmak çok zor) Yani kısaca KIT senin B1 belgeni her türlü tanır ancak yaptığı sınavda kontenjanı dahilinde seviyesi B1 den düşük olmama şartı ile en yüksek puan alanları kabul ediyor. Ve eğer kış sömestri için kabul almayı düşünüyorsan B2 düzeyine göre kendini hazırlamanı tavsiye ederim. En azından On-DaF sınavında B2 çıkmaya çalışmanı tavsiye ederim.

Diğer TU Berlin ya da Stuttgart ünileri hakkında detaylı bilgim yok ancak eğer şartlı kabulu verdikten sonra bir sınav vs gibi bir şeylerden bahsediyorlarsa tahminimce senin elindeki belge sınava davet edilmen için yeterli olur. Ama yinede okulla iletişime geçip tekrar teyit etmeni tavsiye ederim.
Merhaba. Üniversite ilgili sınavdan geçilemediği takdirde şartlı kabulünu iptal mi ediyor yoksa yalnızca kendi bünyesinde almanca eğitimi almana mı izin vermiyor? Sınavdan geçilemediği takdirde "şartlı kabul" ile dışardan kurs ile dili tamamlamak mümkün mü?