Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Türkiyede 1 sene okuyup almanyaya geçmek

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
Ozerrhasan

Türkiyede 1 sene okuyup almanyaya geçmek

Mesaj gönderen Ozerrhasan » Cmt Oca 27, 2018 1:55 am

Arkadaşlar 1 sene b2 ye kadarki diplomalarımı toplayıp almanyadaki üniversiteye öyle geçmek istiyorum , sizce 1 sene içinde dondurup okulu almanca mı kassam yoksa okula da devam mı ediyim eğer edersem hata mı ederim cunku burda okuduğumuz dersleri almanya kabul etmiyomuş

nepharyl_

Re: Türkiyede 1 sene okuyup almanyaya geçmek

Mesaj gönderen nepharyl_ » Cmt Oca 27, 2018 2:49 pm

bölümüne göre değişir ve üniye göre. benim bazıları sayılıyor mesela. üniye başlamak için dsh geçmen lazım bunun için bence c1 bitirmelisin ben b1 bitirip gittim 5 ay daha kursa devam ettim almanyada. ben okulu dondurmuştum son dönem için. okulla beraber almanca çalışırım yaparım dersen dondurma. ben kendime güvenemediğim için son 1 dönem okula gitmedim ve almanca çalıştım.

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Cmt Oca 27, 2018 6:19 pm

nepharyl_ yazdı: Cmt Oca 27, 2018 2:49 pm bölümüne göre değişir ve üniye göre. benim bazıları sayılıyor mesela. üniye başlamak için dsh geçmen lazım bunun için bence c1 bitirmelisin ben b1 bitirip gittim 5 ay daha kursa devam ettim almanyada. ben okulu dondurmuştum son dönem için. okulla beraber almanca çalışırım yaparım dersen dondurma. ben kendime güvenemediğim için son 1 dönem okula gitmedim ve almanca çalıştım.
Konsolosluk üniversitedeki notlariniza bakti mi acaba ?

Ozerrhasan

Mesaj gönderen Ozerrhasan » Pzr Oca 28, 2018 1:06 am

nepharyl_ yazdı: Cmt Oca 27, 2018 2:49 pm bölümüne göre değişir ve üniye göre. benim bazıları sayılıyor mesela. üniye başlamak için dsh geçmen lazım bunun için bence c1 bitirmelisin ben b1 bitirip gittim 5 ay daha kursa devam ettim almanyada. ben okulu dondurmuştum son dönem için. okulla beraber almanca çalışırım yaparım dersen dondurma. ben kendime güvenemediğim için son 1 dönem okula gitmedim ve almanca çalıştım.
Üniversiteye başlamak için benim bildiğim tesDaf yeterliydi . c1 e kadar bitiriyim en iyisi okulu da dondurayım zira tamamen yoğunlaşırsam daha iyi olur part time bir işe de girerim az da olsa para biriktiririm

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Pzr Oca 28, 2018 11:30 pm

Ozerrhasan yazdı: Pzr Oca 28, 2018 1:06 am Üniversiteye başlamak için benim bildiğim tesDaf yeterliydi . c1 e kadar bitiriyim en iyisi okulu da dondurayım zira tamamen yoğunlaşırsam daha iyi olur part time bir işe de girerim az da olsa para biriktiririm
Yani TestDaF, DSH, Goethe C2 ya da Telc C1 für Hochschule sertifikalarından en az birini alman gerekiyor. Ama tabi bazı uniler mesela DSH'yi kabul etmiyor sadece TestDaF istiyor vs. Gitmek istediğin üninin web sayfasına bak orda yazar hangi sınavıları kabul ettiği ama nerdeyse her üni TestDaF'i kabul eder. Sorun şu TestDaF öyle kolay bir sınav değil 4 bölümden oluşuyor (okuma, dinleme, yazma ve konuşma) ve üniler genellikle her bölümün puanına ayrı ayrı bakıp her bölümde yeterli derece yapmanı bekliyorlar. Üstelik TestDaF da zaman yeterli olmuyor az zaman veriyorlar ve dinleme bölümündeki ilk iki diyalog sadece 1 defa okunuyor ve sen dinleme esnasında soruları da cevaplaman gerekiyor ve soruyu cevaplarken diyaloğa yeterince dikkatini veremezsen bir sonraki soruyu kaçırabilirsin. Ama yinede iyi yani şu diyaloglar genellikle zor olmuyor ve günlük hayattan alıntı oluyor. 3. Diyalog zaten 2 defa okunuyor. Ve TestDaF i hallerim diyorsan C1'i bitirmene gerek yok. Çünkü TestDaF da grammer yok. Ama DSH'yi geçecem diyorsan o zaman C1'i bitirmen gerekiyor zaten C1 sertifikan olmadan da DSH sınavına başvurman zor olur. DSH'ya gelince sınavda süre sıkıntın olmuyor ve okuma yazma ve dinleme bölümlerinin puanları ortak hesaplanıyor yani atıyorum dinleme bölümünde düşük puan aldın ya yazma bölümünde yüksek puan alarak aradaki farkı kapatabilir ortalama puanında DSH'yi geçemeye yeterli yapabilirsin. Ama DSH'nin zorluğu da şu çok detaylı grammer bilmen lazım ve mümkün mertebe grammer hatası yapmaman lazim. Mesela okuma bölümünde metni çok iyi anlamış olabilirsin ve soruları cevaplarken çok iyi anladığın bir soruda dalgınlıkla mesela fiili yanlış çekimlersen soruyu ne kadar kapsamlı cevaplamış olursan ol eksi puan alıyorsun o sorudan. Ama mesela TestDaF da eksi puan alma olayı yok grammer hatası yapsan da demek istediğin anlaşılıyorsa çok takmıyorlar zaten uzun cevap vermek gereken bir soru da olmuyor. Cevaplar genellikle 2-3 kelimeden oluşuyor. Neyse sen ona göre karar ver hangi sınavı alacağını ona göre çalış. Yani grammerim iyi diyorsan DSH için çalış ve C1'i bitir. Ama grammerim iyi olmasa da okuma dinleme yazma ve konuşma bölümlerinin hepsinde ayrı ayrı iyim diyorsan TestDaF'a odaklan ve onun için B2 gayet yeterli bir düzey. Bide tabi Goethe C2 sinavi var ama çok kapsamlı bir şey.

Ozerrhasan

Mesaj gönderen Ozerrhasan » Pzt Oca 29, 2018 10:10 pm

Bilu1 yazdı: Pzr Oca 28, 2018 11:30 pm Yani TestDaF, DSH, Goethe C2 ya da Telc C1 für Hochschule sertifikalarından en az birini alman gerekiyor. Ama tabi bazı uniler mesela DSH'yi kabul etmiyor sadece TestDaF istiyor vs. Gitmek istediğin üninin web sayfasına bak orda yazar hangi sınavıları kabul ettiği ama nerdeyse her üni TestDaF'i kabul eder. Sorun şu TestDaF öyle kolay bir sınav değil 4 bölümden oluşuyor (okuma, dinleme, yazma ve konuşma) ve üniler genellikle her bölümün puanına ayrı ayrı bakıp her bölümde yeterli derece yapmanı bekliyorlar. Üstelik TestDaF da zaman yeterli olmuyor az zaman veriyorlar ve dinleme bölümündeki ilk iki diyalog sadece 1 defa okunuyor ve sen dinleme esnasında soruları da cevaplaman gerekiyor ve soruyu cevaplarken diyaloğa yeterince dikkatini veremezsen bir sonraki soruyu kaçırabilirsin. Ama yinede iyi yani şu diyaloglar genellikle zor olmuyor ve günlük hayattan alıntı oluyor. 3. Diyalog zaten 2 defa okunuyor. Ve TestDaF i hallerim diyorsan C1'i bitirmene gerek yok. Çünkü TestDaF da grammer yok. Ama DSH'yi geçecem diyorsan o zaman C1'i bitirmen gerekiyor zaten C1 sertifikan olmadan da DSH sınavına başvurman zor olur. DSH'ya gelince sınavda süre sıkıntın olmuyor ve okuma yazma ve dinleme bölümlerinin puanları ortak hesaplanıyor yani atıyorum dinleme bölümünde düşük puan aldın ya yazma bölümünde yüksek puan alarak aradaki farkı kapatabilir ortalama puanında DSH'yi geçemeye yeterli yapabilirsin. Ama DSH'nin zorluğu da şu çok detaylı grammer bilmen lazım ve mümkün mertebe grammer hatası yapmaman lazim. Mesela okuma bölümünde metni çok iyi anlamış olabilirsin ve soruları cevaplarken çok iyi anladığın bir soruda dalgınlıkla mesela fiili yanlış çekimlersen soruyu ne kadar kapsamlı cevaplamış olursan ol eksi puan alıyorsun o sorudan. Ama mesela TestDaF da eksi puan alma olayı yok grammer hatası yapsan da demek istediğin anlaşılıyorsa çok takmıyorlar zaten uzun cevap vermek gereken bir soru da olmuyor. Cevaplar genellikle 2-3 kelimeden oluşuyor. Neyse sen ona göre karar ver hangi sınavı alacağını ona göre çalış. Yani grammerim iyi diyorsan DSH için çalış ve C1'i bitir. Ama grammerim iyi olmasa da okuma dinleme yazma ve konuşma bölümlerinin hepsinde ayrı ayrı iyim diyorsan TestDaF'a odaklan ve onun için B2 gayet yeterli bir düzey. Bide tabi Goethe C2 sinavi var ama çok kapsamlı bir şey.
TesDaf dhaa mantıklï geldi

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Prş Şub 01, 2018 11:09 am

Yurtdisinda egitim almak icin plan yapiyorsan ikisine birden asilacaksin. Eger ikisini birden yapamiyorsan zaten burda da yapamazsin.

nepharyl_

Mesaj gönderen nepharyl_ » Sal Şub 20, 2018 2:48 pm

Makineci yazdı: Cmt Oca 27, 2018 6:19 pm Konsolosluk üniversitedeki notlariniza bakti mi acaba ?
Hayir bakmadilar. Genel olarak ingilizce bilginiz ve almanca bilginizle ilgilendiklerini dusunuyorum ama sahsi dusuncem. bir de cv etkili olmus olablir belki benim icin ( uzun sure ingilizce ogretmenligi yaptim okudugum sure boyunca )

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Cmt Şub 24, 2018 1:40 am

duisburger yazdı: Prş Şub 01, 2018 11:09 am Yurtdisinda egitim almak icin plan yapiyorsan ikisine birden asilacaksin. Eger ikisini birden yapamiyorsan zaten burda da yapamazsin.
vay duisburger :D yanlis hatirlamiyorsam insanlara yorumlarda kizan sivri dilli diye adi cikmis arkadas sendin :D seni görünce aklima geldi forumda ilk zamanlarimdi baya vakit geciriyordum , vakit varken , yeniden forumda rastlamak güzel :D

Bence notlar vizede önemli bir etken. Ben zannetmiyorumki cok düsük notlari olan insana vize versinler , bazi insanlar söyle düsünüyor burada olmuyor ulan derslerden kaldik almanyaya gidek de kurtululalim , Türkiye de 1 kere olmuyorsa Almanya da 10 kere olmaz , ayrica Almanyadaki üniversiteler dünyadaki kaliteli üniversiteler cogu üniversitesi ilk 100 150 de bizim en iyi dedigimiz odtü müz bogazici miz 450 500lerde malesef ama gercek bu. O yüzden ben bunu dikkate aldiklarini düsünüyorum
Arkadaslar ben erkegim =)