Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Diploma denkliği hakkında bilgi sahibi olanlar

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
Justice

Diploma denkliği hakkında bilgi sahibi olanlar

Mesaj gönderen Justice » Pzr Mar 05, 2017 2:18 pm

Herkese merhaba. Türkiye'de hukuk fakültesinden mezun 3 yıllık avukatım. İngilizcem iyi seviyede fakat Almancam a1 civarı. Eşimle birlikte Almanya'ya yerleşmeyi düşünüyoruz, eşim de estetisyen. Öncelikle kendim gidip yanıma da eşimi getirmeyi düşünüyorum, batı Almanya'da bir üniversiteye diploma denkliği için başvuracağım fakat öncelikke denklik kurumları ile iletişim kurmam gerektiği söylendi. Ücretsiz danışmanlık hizmeti veren 3-4 denklik kurumu ile iletişim halindeyim. İmzalı evrakları taratıp gönderdim cevap bekliyorum.
Bilenler veya tecrübe sahibi olanlar varsa orada diplomamı tanıtmam için başka ne yapılması gerektiğini yazarlarsa sevinirim. Zira mail dönüşleri 4-6 hafta sürdüğü için prosedür yavaş işlemekte ve sonunda ne olacağını veya beni nereye yönlendireceklerini bilmiyorum.
Eşim için de estetisyen olarak Türkiyede iken oradan iş bulması zor diye tahmin ediyorum. Eşimin bu konuda danışmanlık şirketi ile çalışarak uzaktan iş başvurusu yaparak gelmeye çalışmasındansa benim ilk etapta denklik için üniversite kanalı ile veya en olmadı dil kursu ile önce gelerek sonra eşimi yanıma aldırmam mı daha kolay olur, görüşlerinizi merak ediyorum. Teşekkür eder, iyi günler dilerim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Diploma denkliği hakkında bilgi sahibi olanlar

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Mar 05, 2017 3:05 pm

Eyaletere göre degisiyor islemler. Hangi eyalette denklik basvurusu yapacaksaniz o eyaletin denklik kurumuna basvuru yapiyorsunuz. Örnegin NRW de Bezirksregierung Düsseldorf bu isi yapiyor, Bayern de Anerkennungsstelle Bayern yapiyor islemleri vs.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Mar 05, 2017 11:40 pm

almanyada avukatlik yapmak icin denklik diyorsan bir avukat arkadastan aldigim bilgiye göre staatsexamen denen sinavlara girme zorunlulugu var.

Justice

Mesaj gönderen Justice » Pzt Mar 06, 2017 2:17 am

Cevaplarınız için teşekkürler.
Almanya'da kuzey ren- westfalya'da denklik yaptırmak istiyorum fakat bu konuyla ilgili iletişimde olduğum birkaç anerkennung yetkilisi dışında bir iletişimim yok kimseyle.
Zaten amacım hem denklik için okumak hem de orada türk hukuk danışmanı olarak çalışmak ki bunun için bir sınav yok diye biliyorum. Yani Almanya'ya türk hukuk danışmanlığı yapma gerekçesiyle gidebileceğimi düşünmediğim için zaten diplomam için üniversiteye denkliğe başvurup o vesileyle gideceğim.
Bahsettiğiniz sınavlar, fark derslerini verdikten sonra yapılıyor diye biliyorum yani başvurur başvurmaz sınav diye bir şey yok, fark dersleri gördükten 2-3 yıl sonra sınavlar var diye bilgi aldım, fark dersleri de, onaylı transkript incelenerek belirleniyor diye biliyorum,doğruluğunu teyit edecek biri vardır diye belki sordum.
Tüm bunlardan başka, denklik için master degree mi okumam lazım yoksa bachelor mu ya da sıfırdan hukuk fakültesinde okumam mı gerekiyor, bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim. Avukatlık denkliği, 2012 de getirilen denklik yasasına göre düzenlemeye tabi meslekler arasında gösteriliyor.
Son olarak denklik için gelenlerden teminat isteniyor mu bunu da bilmek istiyorum, sonuçta zaten belgeleyebildiğim bir mesleğim var.
Tekrar teşekkürler cevaplarınız için.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Mar 06, 2017 9:16 am

benim dedigim almanyada avukatlik yapmak, yani davalara girmek vs. danismanlik icin gerek yok

cagdas1881

Mesaj gönderen cagdas1881 » Pzr Tem 14, 2019 5:15 pm

Physiker yazdı: Pzr Mar 05, 2017 3:05 pm Eyaletere göre degisiyor islemler. Hangi eyalette denklik basvurusu yapacaksaniz o eyaletin denklik kurumuna basvuru yapiyorsunuz. Örnegin NRW de Bezirksregierung Düsseldorf bu isi yapiyor, Bayern de Anerkennungsstelle Bayern yapiyor islemleri vs.
herkes başka bir şey söylüyolr lütfen yardımcı olun LMU da okumak için bayern denkliğine ihtiyacım var nasıl yapmam gerekiyor teşekkürler..

bigmouse

Mesaj gönderen bigmouse » Çrş Tem 17, 2019 12:38 am

Sehr geehrter Herr Durna,

vielen Dank für Ihre E-Mail.

In Deutschland gibt es sogenannte reglementierte und nicht-reglementierte Berufe. Nur für reglementierte Berufe ist eine Anerkennung erforderlich. 

Für die Ausübung der reglementierten juristischen Berufe in Deutschland (Rechtsanwalt, Staatsanwalt, Richter, höherer Verwaltungsdienst) sind sowohl ein rechtswissenschaftliches Studium (Abschluss: Erste Juristische Staatsprüfung) als auch der daran anschließende Vorbereitungsdienst/Referendariat (Abschluss: Zweite Juristische Staatsprüfung) notwendig. Aufgrund der Unterschiede der nationalen Rechtsordnungen, die Ausbildungsgegenstand sind, können im Ausland erworbene rechtswissenschaftliche Studienabschlüsse grundsätzlich nicht als Erste Juristische Prüfung anerkannt werden.

Sonderreglungen gibt es, wenn Sie Ihren juristischen Abschluss in der EU, dem EWR oder der Schweiz erworben haben. In diesem Fall können Sie Folgendes anstreben:

den Zugang zum juristischen Vorbereitungsdienst (Referendariat) – am Ende des Vorbereitungsdienstes können Sie nach erfolgreich bestandenem zweitem juristischem Staatsexamen die Zulassung zum Rechtsanwalt/Rechtsanwältin beantragen, oderdie Zulassung als Europäischer Rechtsanwalt – wenn Ihnen diese Zulassung erteilt wird, können Sie eine Tätigkeit unter ihrer originären Berufsbezeichnung ausüben und haben zudem die Möglichkeit, unter bestimmten Voraussetzungen als deutscher Rechtsanwalt/Rechtsanwältin zugelassen zu werden.

In beiden Fällen muss die Gleichwertigkeit Ihrer ausländischen Berufsqualifikation mit dem deutschen Abschluss durch die zuständige Stelle festgestellt werden. Die zuständige Stelle können Sie mit Hilfe des Anerkennungsfinders www.anerkennung-in-deutschland.de ermitteln.

Juristen mit einem Abschluss aus Drittstaaten haben keinen Rechtsanspruch auf die Gleichwertigkeitsprüfung.  Sie können nur durch ein deutsches juristisches Studium zur deutschen Rechtsanwaltschaft zugelassen werden.

Ein Abschluss in Jura kann auch zu einem nicht reglementierten Beruf führen (z.B. eine juristische Tätigkeit in einem Unternehmen), d. h. Sie können sich mit Ihrem Abschluss direkt - ohne vorherige Anerkennung - auf dem deutschen Arbeitsmarkt bewerben.

Zu diesem Zweck können Sie sich von der Zentralstelle für ausländisches Bildungswesen (ZAB) eine Zeugnisbewertung ausstellen lassen. Eine Zeugnisbewertung ist ein offizielles Dokument der ZAB, mit dem eine ausländische Hochschulqualifikation beschrieben und ihre beruflichen und akademischen Verwendungsmöglichkeiten bescheinigt werden. Diese können Sie Ihren Bewerbungen beilegen. Nähere Informationen zur Vorgehensweise finden Sie unter: www.kmk.org/zab/zentralstelle-fuer-ausl ... ionen.html

Mit freundlichen Grüßen

Ihre Zentralstelle für ausländisches Bildungswesen (ZAB)

hocam almamcan var mi bilmiyorum ama ben hukuk mezunu olarak başvurdum bana verilen resmi cevap bu. Ozetle hukuk diploması denklik verilmeyem diplomalardan. Ama sen icinim rahatlamasini istiyorsa
zaba kendi durumunu bildirir mail yazip kendin icin de bilgi alabilirsin.eger almancan yoksa Bildigim kadariyla ingilizce danismanlil hizmetleri de var

Justice

Mesaj gönderen Justice » Pzt Kas 20, 2023 9:56 pm

Merhaba, denklik yok net olarak söyleyebilirim. Kısmi denklik olabiliyor fakat o da iş görmüyor hukukta. Tekrar alttan ders almak zorundasınız ve eyalet sınavlarına girmek zorundasınız, eyaletlere göre ek şart da istenebiliyor ha tabi c1 almanca şartını da unutmadan ekleyeyim:) ( c1 in önemini belirtmem gerekirse; türkiyede c1 sahibiyseniz zaten alman şirketlerin call centerlarında evden çalışarak en kallavi bürokratlardan fazla kazananıyorsunuz)
En kolayı -ki kolay mı tartışılır- orada yüksek ve ardından master yapıp diploma denkliği yapmak. Bu emeğe değer diyorsanız buyrun derim, fakültede okumak bile bana göre işkenceydi, akademik kariyeri asla düşünmedim. Ben değmeyeceğini düşündüğüm için eşim yoluyla gitmeye karar verdim. Denklikle gitmek isteyenlere bol şans dilerim.