Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Mehaba!

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
orcun.ozgur

Mehaba!

Mesaj gönderen orcun.ozgur » Pzt Oca 23, 2017 10:52 pm

Merhaba Ben Orçun.

25 yaşındayım - Bandırma/BALIKESİR den katılıyorum, Bulgaristan göçmeniyim ve çift vatandaşlık sahibiyim(Bulgaristan üzerinden), yani bir avrupa birliği vatandaşıyım.

Türkiye'de çok da iyi sayılamayacak fakat köklü bir üniversitede Makina Mühendisliği bölümü bitirdim. Şu anda kurumsal bir firma da Üretim mühendisi olarak çalışıyorum.

Siteye üye olalı epey oldu ama ilk defa buraya yazıyorum. Bu aynı zamanda bir paylaşım da olabilir.

O kadar kendimi yırtmama parçalamama rağmen bugün iş yerinde patronum bana "performansın düşük" dedi, ve bende başladım araştırmaya.
Henüz 8 aydır çalışıyorum ve yaptığım 3-5 hata dan başka bir falsom yoktur.

Firmadaki çalıştığım departman "üretim ve planlama" olarak geçiyor.
Görevlerim de şunlar

1. İş emri açmak
2. Sipariş açmak
3. Arşivin takibi(oturduğum ofise yaklaşık 50 metre uzaktaki bir oda" ve günde en az 5 kere gidiyorum.
4. Makina üzerine etiket basımı ve seri numaralarını belirleme
5. Üretimde olan makinaların takibi
6. "Satınalma" departmanını dürtme
7. "Teknik büro"(çizim yapılan bölümü) dürtme
8. Müşteri ile ilişkiler
9. Müşteriye süpervizör gönderimi planlama
10. Oluşan herhangi bir aksiliği giderme(50% buna çalışıyoruz)

Firmamda şu anda 25 kişi çizim yapıyor ve 20 kişi satış elemanı fakat bir odada 2 kişi olarak üretim ve planlama yapıyoruz. Odadaki arkadaşı planlamaya verdikleri için iş emri ve sipariş işi bana kalıyor ve biz çok zor kullanılan bir bilgisayar programı kullanıyoruz adı da "CANIAS", programın adını unutmayın çünkü bunu kullanan bir yere girmek istemezsiniz.

Bugün patronum, performansın düşük demesine rağmen bu görevlerden 2-3 tanesini benim üzerimden alıp başkasına verdi.

Üretimde yaşadığım rezilliğin haddi hesabı zaten yok. Bazı mavi yaka ile anlaşmak gerçekten mümkün değil.

Bu tür sebeplerden ötürü temmuz 15 a kadar başvurumu yapmış olurum dediğim hayatıma biraz hız katma ihtiyacı duydum.

Bölümüm hakkındaki teknik bilgime ve zekama güveniyorum. Hızlı bir şekilde, olursa Teknik olmazsa Almanya'da ortalamanın üzerindeki bir üniversite'de sevdiğim bir alanda yüksek lisans yapmak istiyorum. Sevdiğim alan olarak, mekanik şeyler ve fizik diyebilirim. %70i fizik ve mekanik olan bölümümü 4 üzerinden 3 gibi bir ortalama ile bitirdim.

Şimdi sitedeki üniversiteleri okuyorum. Gidip yüksek yapmış arkadaşların bölüm tavsiyeleri varsa dikkatle dinlerim.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Tekrar Merhaba.

karamolly

Re: Mehaba!

Mesaj gönderen karamolly » Pzt Oca 23, 2017 11:45 pm

Merhaba Orçun,

Yazdıklarını tek tek okudum. Kendi durumuma da benzettim.

Malesef ülkemizde kurumsal olamayan oem ler, kurumsal olsun olmasın yan sanayi firmalarında çalışma şartları çok ağır. Üretim ortamları içlerinde en zor ve kaldırılması güç olanı.

İlk olarak Almanya da nasıl bir master programı yapmak istediğine karar vermelisin, en temeli Almanca veya İngilizce programları mı tercih ediceksin. Çünkü ikisinin prosedürleride birbirinden çok farklı.

Çok bir fikrim olmamakla, Almanca bölümler için biran önce almanca öğrenmeye başlasan iyi olur genelde araştırma yapıp üniversitelerden şartlı kabul alıp kursa gidiyorsun ve gerekli almanca sınav puanını aldıktan sonrada bölümlere başvuru yapıp kabul alıyorsun veya şartlı kabul aldığın üniversitede ki bölüme gidiyorsun.

Çok araştırma yapıp geniş bilgi sahibi olduğum ingilizce programlar için ise IELTS den minimum 6 (ama birçok üniversite 6.5 istiyor,veya TOEFL ) alıp üniversitelere başvuruda bulunuyorsun bu programlarda diploma notu çok önemli genellikle alman not sisteminde 1.8-1.9 ortalamalara sahip olunması lazım buda ülkemizde 3.4-3.6 seviyelerine denk geliyor. Yaz dönemi için 15 kasım-15 ocak arası kış dönemi için ise 15 mayıs-15 temmuz arasında başvuruda bulunuyorsun bazı üniversitelerde tarihler biraz erken olabiliyor bölümleri belirledikten sonra ona göre aksiyon alırsın.

Yaz dönemi için başvuruları kaçırdın. Kış dönemi içinde önünde bol bol araştırma yapacağın bir zaman var.

https://docviewer.yandex.com.tr/?url=ya ... 86681a386e

Paylaştığım linkte Almanya da İngilizce master programları ile ilgili birçok bilgiye ulaşabilirsin. Umarım faydası olur. Allah yardımcın olsun.

Bol Şanslar.

orcun.ozgur

Mesaj gönderen orcun.ozgur » Sal Oca 24, 2017 12:14 am

kaynak için çok teşekkür ediyorum, şu an sanırsam biraz desteğe ihtiyacım var, birisi sırtımı sıvazlayıp "hallolur korkma" dese içim rahatlayacak gibi hissediyorum.

İngilizce okumam sanırsam benim için doğru olan, çünkü burda biriktirdiğim para ile okumayı planlıyorum(tabi euro 10 lira olmazsa). Temmuz 15 den önce başvurularımı yapmış olmayı planlıyorum aynı zamanda. Makina mühendisliği bölümünden kabul alan güzel bölümler var, daha önce baktım araştırdım. En çok dikkatimi çeken foton ve ışık teknolojileri bölümü idi ama girmek biraz zor sanırsam.

Sitede ki danışman arkadaşlar artık tecrübelerinden ötürü kabul alma ihitmalimizin yüksek olduğu üniversiteleri biliyorlardır diye tahmin ediyorum. Zaten bir form doldurdum ve benim durumumdan haberdarlar. Sadece okulu ve bölümü seçip gerekli prosedürleri tamamlamam gerekiyor fakat bugün okullar listesini araştırırken bazı sınav isimleri gördüm, kimi üniversite ön kabul almıyor almanca seviyemi kanıtlamam gerekiyor gibi ince detaylar var.

İngilizce seviyem c2 idi fakat uzun zamandır Türkiye de yim C1 e gerilemiş olmalı.
Almanca eğitimi hiç almadım rosetta stone programı ile biraz geliştirmeyi planlıyorum, bir de cep telefonunda duolingo diye bir uygulama vardı onunlar biraz zorlayarak a2 olurum diye tahmin ediyorum. Olmazsa ön kabul için almanca şartı istemeyen bir ünversite bulmam gerekecek sanırsam..

Epcing

Mesaj gönderen Epcing » Çrş Nis 03, 2019 12:28 am

Merhabalar ben de Akdeniz üniversitesi makine mühendisliği okuyorum şu anda 2. sınıfım alman vatandaşıyım fakat almancam a2 seviyede ingilizcem c1 benim aklıma takılan almanyada mı eğitimime devam etmeliyim yoksa türkiyede bitirip almanyada yüksek lisans için mi uğraşmalıyım sizin öneriniz ne olur bu konuda cevaplarsanız çok sevinirim özellikle orcun bey bir makine mühendisi olduğunuz için sizin bilgilerinize çok ihtiyacım var

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Prş Nis 04, 2019 8:36 am

Ben farklı bir yönden yaklaşayım.

Master'a gerçekten ihtiyaç duyuyor musun?
Eğitim olarak kendini yenilemeye ihtiyacın var mi?
Yeni bir dal olarak mi uzmanlasacaksin?

Neden soruyorum, madem Bulgaristan vatandaşlığı var sadece dil kursu yapıp sonrasında mühendis olarak çalışabilirsin oturum vs problem olmadığı için.

Karari tabiki sana kalmış ben özel bir dal aradığım için master yapmıştım halada devam ediyor gerçi :) o yüzden kendi isteklerine göre bir daha değerlendir derim.