Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yurtdisi egitimin gozdesi Almanya!

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
zagreus81

Yurtdisi egitimin gozdesi Almanya!

Mesaj gönderen zagreus81 » Pzt Ağu 17, 2009 2:59 am

Doviz kurlarindaki yukselisin olumsuz etkilerini, indirim ve taksit imkânlariyla asmaya calisan yabanci universiteler arasinda en cazip ulke Almanya

IS’TE INSAN – 05.03.09

Genclerin tum geleceginin bagli oldugu universite sinavina uc aydan az bir sure kaldi. Bu maraton surerken, adaylar en dogru karari verme telasi icinde. Universiteye yerlesebilmek icin bu zorlu mucadele icinde olan ogrencilerin yani sira krizde isini kaybeden ve is bulamayanlar da master ve doktora yaparak egitimlerini surdurmeyi tercih ediyor. Turkiye’de universiteye giriste karsilasilan zorluklar ve vakif universitelerinin yuklu maliyeti, yurtdisinda egitim secenegini cazip hale getiriyor. Teknolojik gelismeler, ulkelerin ve kulturlerin birbirine yakinlasmasi, is dunyasinin calisanlarindan talep ettigi farkli donanim ihtiyaclari ve Turk egitim kurumlarini yetersizligi, aileleri yurtdisinda yeni arayislara itiyor. Diger yandan gecen yillara gore cok cazip imkanlar sunan yabanci universiteler de ogrenci cekme yarisi icinde. Kismi burs, taksit imkani ve yuzde 25’lere varan indirimler, egitimini yurtdisinda surdurmek isteyenlerin yukunu bir nebze hafifletiyor. Ayrica lisan egitimini tamamlamak isteyenlerin bu donemi kacirmamasi gerekiyor. Cunku yabanci dil okullari, yuzde 15’e varan indirimlerin yani sira kayit yaptirilan sureye ek olarak hediye egitim sureleri de veriyor. Bununla beraber doviz kurlarindaki yukselisin olumsuz etkilerini gozden kacirmamak gerekiyor. Yapilan indirimler ancak kur farkini telafi edecek boyutlarda kalabiliyor. Bu nedenle ogrenciler icin, kariyer ve akademik hedeflerine uygun olan programin belirlenmesi ve egitimlerinin sorunsuzca tamamlanmasi amaciyla dogru kuruluslardan destek almak ve dogru ulkeyi secmek buyuk onem tasiyor.

Gencler icin yurtdisindaki universitelerde bircok firsat bulunduguna deginen Uluslararasi Egitim Danismanlari Dernegi (UED) Baskani Gulcin Taskin, “Iyi bir arastirma yapan kisiler, indirimli okullarin yani sira cok cazip burs imkani sunan okullar da bulabilirler” diyor.

Ingiltere, ABD, Kanada, Avustralya veya Yeni Zelanda gibi ulkelerde egitim gormek isteyen bir ogrencinin yillik minimum 20 bin dolari gozden cikarmasi gerekirken, Avrupa Birligi uyesi Almanya, Fransa ve Avusturya’daki devlet universiteleri 300 – 1450 euro civari yillik ucretlerle makul sartlar sunuyor.
Bu uc ulkede egitim, devlet politikasi geregi destekleniyor. Yari zamanli calisarak okul masraflarinin bir bolumunun karsilanabilecegi bu ulkelerde tartismasiz yuksek kaliteli bir egitim aliniyor. Almanca veya Fransizca’yi ileri duzeyde bilme mecburiyeti, bir yillik hazirlik okunarak asilabiliyor. Burs bulmanin kolay oldugu Fransiz universiteleri, 300 Euro’luk yillik ucretiyle en ekonomik ulke olarak one cikiyor. Ancak bu konuda basvurularin ocak ayinda yapilmasi gerektigine dair bir not dusmek gerekiyor. Fakat dil egitimi icin bu kosul bulunmuyor. Ekonomik egitim acisindan Fransa’yi, Almanya izliyor. 500 ila bin euro arasinda degisen yillik ucretleriyle Alman universiteleri cazibe merkezi olmayi surduruyor. Kaliteli egitimi en ucuza sunarak gozde ulke konumunda bulunan Almanya’nin ardindan, egitim kalitesinin suphe goturmedigi Avusturya universiteleri yaklasik bin 450 euro yillik ucreti ve burs imkanlariyla ogrencilerin ilgi odagi oluyor.

Cin ve Rusya alternatifi
2 bin - 2 bin 500 dolardan baslayan yillik ucretlerle Cin ve Rusya, orta siniftan gencler icin cazip firsatlar sunan ulkeler arasinda basi cekiyor. Bu ulkelerde alinacak egitim, is dunyasinda avantaj saglayan diller olan Cince ve Rusca’yi ogrenmek de ek kazanc oluyor. Ekonomik ve guvenli bir ulke olan Cin’de ogrenciler rahatca egitimlerini surdurebiliyor. Esnek kabul sartlari, ucretlerin cazip olmasi ve universitelerin cogunun YOK tarafindan taninmasi Cin universitelerinin yildizini parlatiyor.

Benzer sekilde dusuk okul ucretleri ile dikkat ceken Rusya’da kampus icinde dahi doktorlar bulunuyor, ogrencilerin sagligina buyuk ozen gosteriliyor. Ukrayna ve Bulgaristan’in yani sira Azerbaycan, Kirgizistan ve Kazakistan da cazip fiyatlariyla dikkat cekiyor. Yasam sartlarinin Turkiye’nin gerisinde kalmasi bir dezavantaj olarak gorulse de ozellikle kucuk kentlerden gidenler icin kultur sokunu atlatmak daha kolay olabiliyor. Bu arada kultur sokunun siddetti bireyden bireye de farklilik gosterebiliyor.

Uyum surecinin birey tarafindan dogru yonetilmesini onemine deginen Psikolog Prof. Dr. Acar Baltas bu sureci soyle anlatiyor: “En basta birey yeni kulture buyuk hayranlik duyar, uc aydan sonra farkliliklardan dogan bir catisma nedeniyle olumsuz dusunce ve yargilar olusur. Yeni kulturdeki her sey yanlistir, kotudur veya terstir. Bu olumsuz evrenin arkasindan (alti ay icinde) birey, yeni kulture uyum saglamaya baslar.”

Yurtdisi egitiminde dikkat edilmesi gereken bir diger konu da, YOK’ten denklik alabilmek. Erkek ogrenciler acisindan askerlik doneminde etkili olacak denklik konusu icin OSS sinavinda en az 185 puan alma sarti araniyor. Yurtdisinda okuyan Turk ogrencilerin deneyimleri konusunda www.turkstudent.net adresinde daha ayrintili bilgi almak mumkun. Bu arada yurtdisinda egitim icin danismanlik alinan firmalarin istismarini onlemek ve guvenli bilgi almak acisindan UED uyesi olmasina dikkat etmek gerekiyor.
Bilgi icin:
Uluslararasi Egitim Danismanlari Dernegi (UED):
Telefon: ( 0 212) 251 44 41 E-posta: info@ued.org.tr, gokhan@ued.org.tr
Web: www.ued.org.tr

ALMANYA
Yillik ucret: 500 ila bin euro arasi
Ogrenim dili: Almanca, cok az olmakla beraber birkac Ingilizce bolum de var.
Kabul sarti: Turkiye’de OSS sinavi ile bir yuksek ogrenim kurumunda egitim gorme hakki kazanmis olmak gerekiyor. Sinavda kazandiginiz bolume veya ilgili bir bolume kayit yaptirilabiliyor.
Zorluklar: Almanca bilmek on kosul. Bunun icin minimum 400 - 500 saat Almaca egitimi alindiginin belgelenmesi gerekiyor. Almanca bilmeyen ogrencileri hazirlik okumak sartiyla kabul eden birkac universite bulunuyor. Yurt ucretleri: Aylik 300- 800 euro Calisma izni: Calisma izni var.
Kime danismali?
Edumar: (0 212) 292 61 83
United Towers: (0 212) 296 48 00
Yero: (0 212) 245 23 36

FRANSA
Yillik ucret: 300 – 400 Euro
Ogrenim dili: Fransizca
Basvuru tarihi: Ocak (Dil kurslari icin kayitlar aliniyor)
Kabul sarti: Universiteye gore degisse de not ortalamasi onemli.
Avantajlar: Aylik 400 euro’ya kadar burs alma imkâni var. Fransa hukumeti ogrencilerin ev kirasinin yuzde 30’unu iade ediyor. Zorluklar: Vize almadan once kayit yaptirmak gerekiyor. Fransizca bilmeyenler icin dil kursu ucretleri bin ila 3 bin euro arasinda.
Yurt ucretleri: 120 euro’dan basliyor.
Calisma izni: Haftada 20 saat.
Kime danismali?
Istanbul Fransiz Kultur Merkezi Telefon: (0 212) 393 81 11
Ankara Fransiz Kultur Merkezi Telefon: (0 312) 431 18 07
Yakin Bati: (0 212) 247 58 69
ILM: (0 212) 571 82 84

AVUSTURYA
Yillik ucret: Yaklasik bin 450 euro
Ogrenim dili: Almanca
Son basvuru tarihi: 31 Agustos
Kabul sarti: OSYM tarafindan yapilan sinavda dusuk puanli da olsa bir bolum kazanmak gerekiyor. Kazanilan bolume veya en yakin bolume kayit yaptirilabiliyor.
Zorluklar: Almanca dil bilgisi olmayanlar bir yil hazirlik kursu aliyor.
Calisma izni: Avusturya’da egitim goren yabanci ogrencilerin calisma izni var.
Kime danismali?

RUSYA
Yillik ucret: Bin 500-4 bin Euro civarinda.
Ogrenim dili: Rusca, bazi bolumlerde Ingilizce egitim de veriliyor.
Basvuru tarihi: 31 Ekim’e kadar
Kabul sarti: Lise not ortalamasi onemli. Yeterli Rusca bilgisi isteniyor.
Avantajlar: Diplomalar bircok ulkede taniniyor.
Zorluklar: Rusca bilmeyenlerin hazirlikta elenme riski bulunuyor.
Yurt ucretleri: 200 euro’dan baslayip 600 euro’ya kadar cikabiliyor.
Calisma izni: Var, ancak yabancilarin calismasi kolay degil.

Kime danismali?
Idealsas: (0 212) 292 39 04

CIN
Yillik ucret: 2 bin dolardan basliyor
Ogrenim dili: Cince
Basvuru tarihi: 30 Haziran’a kadar
Kabul sarti: Lisan icin, Cince Seviye Tespit Sinavi HSK’den 3 ve ustu bir puan alabilmek gerekiyor. 18 - 65 yas arasinda, saglikli, en az lise veya daha yuksek egitim diplomasi araniyor.
Avantajlar: Kabul sartlari esnek.
Zorluklar: Cince bilme sarti var. Bin 700 - 2 bin 500 dolar arasi degisen bir yillik dil hazirlik siniflarina gidilebilir.
Yurt ucretleri: Aylik 120 dolardan basliyor.
Calisma izni: Yari zamanli is olanaklari var, (okullardan bilgi alinabilir)
Kime danismali?
Cin Egitim Hizmetleri Telefon: (0 212) 291 45 30

UKRAYNA
Yillik ucret: Bin ila 3 bin dolar arasi
Ogrenim dili: Rusca, Ingilizce ve Ukraynaca
Basvuru tarihi: Kasim 15’e kadar
Kabul sarti: Lise diplomasi, not dokumu ve pasaport fotokopisi gonderiliyor. Bu belgeler incelendikten sonra ogrenciye bir davetiye geliyor.
Avantajlar: Maliyetler diger ulkelere gore dusuk
Zorluklar: Yurt sartlari cok iyi degil. Denklik icin OSYM kilavuzundan tercih yapilmasi ve kazanilmasi gerekiyor.
Kime danismali?

BULGARISTAN
Yillik ucret: Bin ila 3 bin euro. Tip egitimlerinde rakam 4 bin 500 – 6 bin euro’ya cikiyor.
Ogrenim dili: Bulgarca ancak bazi bolumlerde Ingilizce ve Almanca egitim veriliyor.
Kabul sarti: Tip fakultesi icin kimya-biyoloji, muhendislik icin matematik-fizik notlarinin lise donemince 3 ve uzeri olmasi ve sayisal-fen bilimleri mezuniyeti araniyor. Muhendislik icin ise sayisal mezunu olma sarti araniyor.
Zorluklar: Hazirlikta elenme riski var. Kabul ve vize sureci uzun surebiliyor.
Yurt ucretleri: Aylik 50 - 105 euro arasinda.
Kime danismali?
CDS: (0 212) 292 40 26

AZERBAYCAN
Yillik ucret: 800 ila bin 300 dolar
Ogrenim dili: Rusca ve Azerice
Kabul Sarti: OSYM kilavuzundan tercih yapilmasi ve kazanilmasi gerekiyor.
Avantajlar: Azeri dilinin Turkce’ye en yakin lehce olmasi.
Zorluklar: Ingilizce bilen hoca bulmak kolay degil.
Calisma izni: Calisma izni yok.
Kime danismali?
Yuksek Ogretim Genel Mudurlugu Telefon: (0 312) 413 16 46

KIRGIZISTAN
Yillik ucret: 300 ila bin dolar arasi
Ogrenim dili: Rusca ve Kirgizca
Kabul sarti: OSYM kilavuzundan tercih yapilmasi ve kazanilmasi gerekiyor. Avantajlar: Turklere ait konforlu ve ekonomik yurtlar bulunuyor.
Zorluklar: Denizden uzak olan ulkede kurak ve soguk iklim hakim. Buyuk kentlerden giden gencler, sosyal kosullarin yetersizliginden sikayet edebilir.
Calisma izni: Yok
Kime danismali?

KAZAKISTAN
Yillik ucret: Bin, bin 500 dolar
Ogrenim dili: Rusca ve Kazakca
Kabul sarti: OSYM kilavuzundan tercih yapilmasi ve kazanilmasi gerekiyor.
Avantajlar: Kucuk kentlerden gidenler icin kultur sokunu atlatmak daha kolay.
Zorluklar: Yasam kosullari Turkiye’den daha geride.
Calisma izni: Calisma izni yok
Kime danismali?

ESTONYA
Yillik ucret: 3 bin 500 – 4 bin Euro
Ogrenim dili: Ingilizce veya Estonca
Kabul sarti: Lise notlari onemli.
Avantajlari: AB uyesi olan Estonya’nin dili Estonca unutulmak uzere. Az kullanan dilleri bilenlere AB’nin yilda 50 bin Euro maas vermesi gundemde. Yurt Ucretleri: Aylik 80- 100 euro arasinda
Kime danismali?

MACARISTAN
Yillik ucret: 2 bin 500 – 8 bin euro, tip ve dis hekimliginde 7 bin 500 - 12 bin dolar civarinda.
Basvuru tarihi: Okullara gore degisiklik gostermekle beraber Mayis- Haziran aylarinda yapiliyor. Gec basvurular degerlendiriliyor. Ogrenim dili: Ingilizce ve Macarca
Kabul sarti: Lise notlari ve on kabul sinavi onem tasiyor.
Avantajlari: AB uyesi olmasinin yani sira sadece bir saat 45 dakikalik ucus mesafesinde. Macaristan’da egitim, Turk ogrenciler arasinda yukselen bir alternatif oluyor.
Calisma izni: Ogrenci vizesiyle haftada 14 saat calisma izni vardir.
Yurt ucretleri: Aylik 100 – 250 euro, ogrenci evleri 200 – 250 euro civarinda.
Kime danismali?
Meda: (0 212) 270 64 19 – 20
ILM: (0 212) 571 82 84

AVUSTRALYA
Yillik ucret: 8 – 12 bin Avustralya dolari
Ogrenim dili: Ingilizce
Kabul sarti: Not ortalamasi ve IELTS sinav sonucu.
Avantajlari: Kriz nedeniyle indirimli okul bulmak mumkun. Ornegin Eurocentres Brisbane egitim ucretinde yuzde 15 indirim imkani sunuyor.
Calisma izni: Haftada 20 saate kadar calisma izni var. Yabanci ogrencilerin saglik sigortasi yaptirmasi zorunlu. Sigorta yillik 200 dolar civarinda.
Yurt ucretleri: Yillik yasam giderleri 8000 dolar kadar tutabilmektedir.
Kime danismali?
Bogazici: (0212) 327 66 34
Atlas: (0212) 249 53 10
Bilimevi: (0212) 244 88 77
Teorem (0212) 254 39 79
Edcon: (0212) 234 48 99

KANADA
Yillik ucret: 8 -14 bin Kanada dolari
Ogrenim dili: Ingilizce veya Fransizca
Kabul Sarti: Okula, hatta eyalete gore bile degisebiliyor ancak lise notlari ve yabanci dil yeterliligini belirten sinav sonuclari her yerde onemli. Calisma izni: Kampus icinde calisma izni var. Kampus disinda calisma icin okulun Kanada hukumeti ile anlasma imzalamis olmasi gerekiyor. Her kosulda okul zamani maksimum haftada 20 saat calisilabiliyor.
Yurt ucretleri: Yillik 3 bin -8 bin Kanada dolari
Avantajlari: Kriz nedeniyle Eurocentres egitim ucretinde yuzde 25 indirim firsati veriyor. Open-Choicep Programi icin ise egitim ucretinde yuzde 20 indirim var. Bu arada universiteyi bitirenlere en az bir yil calisma izni veriliyor. Bu hak vatandasliga gecmek icin bir baslangic oluyor.

Kime danismali?
Monat: (0 232) 369 92 72
Teorem: (0 212) 254 39 79
Bilimevi: (0 212) 244 88 77
Mec: (0 216) 360 25 68

ABD
Yillik ucret: 13 ila 50 bin dolar arasinda. Ancak ilk iki seneyi Community College’larda okuyarak bu gideri asagi cekmek mumkun.
Kabul sarti: Okula gore degisiyor. Lise notlari, SAT ve TOEFL sinav sonuclari onem tasiyor.
Avantajlari: Kriz nedeniyle indirim ve taksit imkani sunuluyor. Ornegin Hardfort Universitesi yuzde 20’ye varan burs imkanlari sagliyor.
Calisma izni: Kampusta haftada 20 saat.
Yurt ucretleri: Konaklama, sigorta ve yasam masraflari toplami yillik 15 bin dolari bulabiliyor. Okul bittiginde bir yil tam zamanli calisma izni de var.
Kime danismali?
ELS: (0 212) 291 39 20
Asba: (0 216) 358 89 19
Academix: (0 212) 249 94 89
West Education: (0 216) 369 15 52
Global: (0 212) 227 02 27

INGILTERE
Yillik ucret: 8 bin 750 sterlinden basliyor.
Basvuru tarihi: Haziran sonu. Yer kaldikca gec tarihli basvurular icin degerlendirme yapiliyor.
Kabul sarti: Okula gore degisir. Lise not ortalamasi ve Ingilizce seviyesini belirten sinav sonucu onemli. Ingiltere’de lisans egitimi uc yil ancak uluslararasi ogrencilerin lisans egitimi oncesi ‘A Level’ veya ‘foundation’ egitimi almasi gerekiyor. IELTS’de 9 uzerinden 5 - 5.5 alinmasi bekleniyor.
Yurt ucretleri: Yillik 2000 -7000 sterlin arasinda degisiyor.
Calisma izni: Var
Kime danismali?
British Side: (0212) 327 51 51
Edcon: (0212) 234 48 99
Global: (0212) 227 02 27
Otoman: (0232) 489 23 89
Bilimevi: (0212) 244 88 77

ITALYA
Yillik ucret: Devlet okullari 750 – 3 bin, ozel universiteler 7- 9 bin euro arasi.
Basvuru tarihi: 18 Nisan - 18 Mayis
Ogrenim dili: Italyanca
Kabul sarti: Tek bir fakulteye basvurulabilir. Ogrencinin muhatabi universite degil resmi temsilcilikleri oluyor. Zorluklar: Burokratik surec cok uzun ve ayrintili. Hazirlik haric dort yillik lise bitirmek gerek. Aksi halde Acik Ogretim Fakultesi de dahil universitede birinci sinifi bitirmek yeterli oluyor. Ancak yeterli duzeyde Italyanca’nin yani sira Italya’ya gidildiginde ogrenci giris sinavi yapiliyor.
Calisma izni: Haftada 20 saat calisma izni var.
Mec: (0 216) 360 25 68
Firenze: (0 216) 302 24 55