Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Universite Harclarina Zam

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Tem 17, 2009 12:30 am

YOK Baskani Prof. Dr. Yusuf Ziya Ozcan, universitelerde ikinci ogretimde ogrencilerinden alinacak harc miktarlarinin bazi programlarda yuzde 100 ve uzerindeki oranlarda artirilmasi onerisi konusunda, orgun ogretim programlarinin ucretlerine sadece yuzde 8 zam yaptiklarini, bunun da enflasyon dikkate alinarak belirlendigini ifade etti.

Ozcan, "Ikinci ogretim ucretlerini de biz artirmiyoruz. Universitelerden gelen taleplere onay veriyoruz. Bizimle hic bir alakasi yok" seklinde konustu.

"Universitelerden gelen teklifleri siz dusurebiliyor musunuz?" sorusuna da Ozcan, "Dusurebiliriz, yukseltebiliriz de... Ama hicbir sey yapmadik bugune kadar. Gelen tekliflere aynen onay veriyoruz" yanitini verdi.

YOK, universite ogrencileri arasinda "harc" olarak adlandirilan katki paylarinin, 2009-2010 akademik yili icin yuzde 8 artirilmasini kararlastirmisti.

Lisans programlarinin 2009-2010 akademik yili katki payi miktarlari soyle:

*Tip fakulteleri 591 TL,

*dis hekimligi ve eczacilik fakulteleri 494 TL,

*veteriner fakulteleri 386 TL,

*tibbi biyolojik bilimler ve fizik tedavi ve rehabilitasyon programlari ile teknik egitim fakulteleri 281 TL,

*ITU Isletme Fakultesi 402 TL,

*muhendislik, mimarlik, muhendislik-mimarlik, insaat, makine, maden, elektrik-elektronik, kimya metalurji, muhendislik ve teknik, ucak ve uzay bilimleri, ziraat ve orman fakulteleri, mimarlik ve tasarim fakulteleri 387 TL,

*gemi insaat ve deniz bilimleri, deniz bilimleri, su urunleri, denizcilik, tekstil teknik ve tasarim, sanat ve tasarim, guzel sanatlar fakulteleri 316 TL,

*fen, fen-edebiyat (fen programi), dil ve tarih-cografya, ilahiyat, egitim, mesleki egitim, saglik egitim, saglik bilimleri, endustriyel sanat egitim, ticaret turizm egitimi, egitim bilimleri, edebiyat, fen- edebiyat (edebiyat ve sosyoloji programi) iletisim bilimleri ve iletisim fakulteleri 284 TL,

*hukuk, iktisat, isletme, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler 313 TL,

*Acikogretim Fakultesi 71 TL.\'\'

YUKSEKOKULLAR

Yuksekokullar icinde de en fazla katki payini devlet konservatuvari ve sivil havacilik ve yabanci diller yuksekokulu ogrencileri odeyecek. Katki paylari

*devlet konservatuvarlarinda 545 TL\'den 589 TL\'ye,

*sivil havacilik ve yabanci diller yuksekokullarinda 435 TL\'den 470 TL\'ye yukseltildi.

*Mesleki teknoloji, tutun eksperligi, ev ekonomisi yuksekokullari ogrencileri 227 TL

* bankacilik ve sigorta, uygulamali bilimler, ilahiyat meslek, saglik, endustriyel sanatlar, taki teknolojisi ve tasarimi, beden egitimi ve spor, spor bilimleri teknolojisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon, hemsirelik, ulastirma, engelliler entegre yuksekokullari, tapu kadastro, saglik hizmetleri, turizm ve otelcilik isletme ve turizm isletme ve otelcilik yuksekokullari, sivil havacilik, sosyal bilimler, teknik bilimler, su urunleri, denizcilik, deniz isletmeciligi ve yonetimi, adalet yuksekokullari ile ormancilik ve uzaktan egitim meslek yuksekokulu ogrencileri 190 TL katki payi odeyecek.

*Lisanstustu ogrenim ucreti de 239 TL\'den 258 TL\'ye cikarildi

IKINCI OÐRETIMDE ARTISLAR YUKSEK

YOK\'un onerdigi rakamlara gore, orgun ogretim goren ogrencilerin derslerini tamamlamasinin ardindan ogleden sonra veya aksam ogrenim goren \'\'ikinci ogretim\'\' ogrencilerinin katki payi miktarlarindaki artis daha yuksek oldu. Ikinci ogretimde artis oranlari bazi programlarda yuzde 100 ve ustunde oldu.

Engelliler entegre yuksekokulunda ikinci ogretim ucretleri yaklasik yuzde 500 artti

Katki paylari ikinci ogretim ogrencilerinden ortalama ogrenci maliyetinin yaklasik yarisi kadar alindigi icin miktarlar orgun ogretim ogrencilerinden daha yuksek olarak belirleniyor.

2009-2010 akademik yili ikinci ogretim ogrencilerinden alinmasi ongorulen ogrenim ucretleri tespit edilirken yuksekogretim kurumlarinin 2009 mali yili butceleri goz onunde bulundurularak bulunan cari hizmet maliyeti esas aliniyor.

Buna gore, 2009-2010 akademik yili ikinci ogretim icin;
*veteriner fakulteleri bin 976 TL\'den 5 bin 276 TL\'ye,

*teknik egitim fakulteleri bin 62 TL\'den bin 412 TL\'ye,

*muhendislik, mimarlik, muhendislik-mimarlik, muhendislik ve teknoloji, mimarlik ve tasarim, insaat, makine, maden, elektrik-elektronik, kimya metalurji, ucak ve uzay bilimleri, ziraat ve orman fakulteleri bin 416 TL\'den 2 bin 400 TL\'ye;

*gemi insaat ve deniz bilimleri ve deniz bilimleri bin 782 TL\'den 2 bin 549 TL\'ye,

*fen, fen-edebiyat (fen programi) fakulteleri bin 186 TL\'den 2 bin 343 TL\'ye,

* hukuk, iktisat, isletme, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler fakulteleri bin 70 TL\'den 2 bin 160 TL\'ye,

*dil tarih ve cografya, ilahiyat, egitim mesleki egitim, saglik egitim, endustriyel sanat egitim, ticaret turizm, egitim bilimleri ve edebiyat fakulteleri 951 TL\'den 2 bin 426 TL\'ye,

*fen-edebiyat fakultesi (edebiyat ve sosyal program), iletisim bilimleri ve iletisim fakulteleri 891 TL\'den bin 110 TL\'ye cikarildi.

Bu arada, tibbi biyolojik bilimler ve fizik tedavi ve rehabilitasyon programlari bin 976 TL\'den bin 613 TL\'ye dusuruldu.

Ikinci ogretimde devlet konservatuvari 3 bin 952 TL\'den 6 bin 935 TL\'ye,

*sivil havacilik yuksekokulu 3 bin 952 TL\'den 5 bin 540\'a,

*mesleki teknoloji tutun eksperligi ve ev ekonomisi yuksekokullari bin 781 TL\'den 4 bin 430 TL\'ye,

*bankacilik ve sigorta, uygulamali bilimler, saglik, endustriyel sanatlar, taki teknolojisi ve tasarimi, beden egitimi ve spor, spor bilimleri yuksekokullari ve ilahiyat meslek yuksekokullari bin 70 TL\'den bin 227\'ye,

*engelliler entegre yuksekokulu bin 782\'den 8 bin 605 TL\'ye,

* tapu kadastro, saglik hizmetleri, turizm ve otelcilik, turizm isletmeciligi ve otelcilik, sivil havacilik, sosyal bilimler, teknik bilimler, uzaktan egitim, su urunleri meslek yuksekokullari ve adalet yuksekokullari 713 TL\'den bin 940 TL\'ye,

*denizcilik ve deniz isletmeciligi ve yonetimi yuksekokullari 891 TL\'den bin 563 TL\'ye cikarildi.

Universite kurullari, katki payi miktarlarini, universitenin ozelligini, ogrenim dallarinin niteliklerini ve surelerini goz onunde tutarak fakulte, yuksekokul, enstitu ve bolumler itibariyla yuzde 20 oranina kadar
artirabiliyor.

myanswer

Mesaj gönderen myanswer » Cum Tem 17, 2009 1:03 am

bence ozel universite okumak daha mantikli:@

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Cum Tem 17, 2009 4:41 am

bize son sene okulu niraktiracaklar yaww... okumak suc oldu...

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Cum Tem 17, 2009 7:38 am

[quote]
*teknik egitim fakulteleri bin 62 TL\'den bin 412 TL\'ye, [/quote]

bin 62 den bin 412 ye mi yuhhh...
1,5 milyar yahu...
tip fakulteleri ucmus... beaa

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Cum Tem 17, 2009 1:48 pm

Bunlara MYO lar dahil mi? Kardesim de MYO hem de ikinci ogretim okuyor. Zaten 500 liraya yakin harc oduyordu ne demek 2500 filan? Dalga mi geciyor bunlar insanlar la? Bu kadar zam insan haklarina aykiri. Insanlar planlarini okula baslarken mevcut harc ucretine gore yapiyorlar. Ben TUrkiye\'de bu parayi odeyemeyecek cok kisi taniyorum. Ne zannediyorlar bunlari Turkiye\'yi Amerika filan mi?

Bu zammi yapanlarin hepsinin ................

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Tem 17, 2009 3:08 pm

Tapu Kadastro Meslek Yuksek Okulu, Meslek yuksek okullari, Saglik Hizmetleri Meslek Yuksekokulu, Turizm ve Otelcilik Isletmeciligi Yuksekokulu, Sivil Havacilik Meslek Yuksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yuksekokulu, Teknik Bilimler Meslek Yuksekokulu ve Adalet Meslek Yuksekokulu 410 milyon lira.

sanirim myo lara cok gelmemis.. ama ikinci ogretim veterinerlik okuyan birisi 5 milyar yani yilda 10 milyar odeyecek..gelecek yillar da gelecek zamnlari hesaba katarsak bu da 4 yil icin yaklasik 50 milyar civari bi para yapiyor.. Acaba Turkiye de bir veteriner 50 milyari kac yilda kazaniyor ortalama olarak ?

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Cum Tem 17, 2009 5:18 pm

almanyada muhendislik harci daha ucuz sanirim? 700 euro diye duymustum hannoverde donemlik, yurtdisina talep cogalir bu zamlardan sonra ...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Tem 22, 2009 7:49 pm

pasaport zaten cok pahaliydi ya tr de.. simdi heralde 5 yillik pasaport almak 1 milyari falan bulmustur.. ama yurt disi cikis harclari sayet ogrenci veya ogrenci adayi vizesi almissaniz sizi etkilemiyor..

bilexi61

Mesaj gönderen bilexi61 » Cmt Ağu 01, 2009 8:21 pm

yahu haberler kismiinda sadece almanyadan haberler yaziyor ama ne ararsan var valla :)