Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

OSS\'de ciddi dusus var !

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Cum May 15, 2009 12:30 am

OSYM Baskani Prof. Dr. Unal Yarimagan, OSS\'ye bu yil basvuran lise son sinif duzeyindeki aday sayisinin, 2007 yilina gore 164 bin 896 azaldigini soyledi.

Yarimagan, kizinin mezun oldugu Gazi Anadolu Lisesinde, ogrencilere 2010 yilinda uygulamaya girecek yeni universiteye giris sistemini anlatti. Yarimagan, yillarca veli olarak geldigi okulda bu kez konferans vermek uzere bulundugunu soyledi.

Universiteye giris sinavlarinin 1950\'li yillarin sonunda basladigini, ilk donemlerde universitelerin ayri ayri sinavlarla ogrenci aldiklarini ancak 1974\'den itibaren OSYM\'nin duzenledigi kaydeden Yarimagan, universiteye giris sisteminde yapilan degisikliklere degindi.

Bugunku sistemin, 2006 yilindan bu yana uygulandigini, 2010 yilindan itibaren de iki asamali yeni bir sisteme gecilecegini animsatan Yarimagan, halen uygulanmakta olan sistemin hem avantajlari, hem dezavantajlari bulundugunu kaydetti. Yarimagan, gelecek yildan itibaren iki asamali olarak duzenlenecek sinav sisteminin adaylarin duzeylerini olcme ve universiteye yerlestirme acisindan, bu yildan farkliliklari olacagini ifade etti.

\'OSS\'DEN BIKTIK\'

Yeni sistemde ilk asamanin adina Yuksekogretime Gecis Sinavi (YGS) ismini verdiklerini soyleyen Yarimagan, espriyle karisik \'\'Yillarca hep OSS dendi. OSS\'den biktik. OSS ile ilgili biliyorsunuz video klipler de var. Ben bunlari tebessumle karsiladim ama bize soyledikleri yenilir yutulur degildi\'\' diye konustu.

Sinavin ilk asamasinin nisan ayinin ilk haftasinda, ikinci asamasinin da haziran ayinin ikinci yarisinda gerceklestirilecegini kaydeden Yarimagan, ikinci asamada isteyen tum adaylarin istedikleri oturuma katilabilecegini anlatti.

Sinavda alanlara gore belirlenecek ders gruplarindan belirli sayilarda ve belli bir sure verilerek sorular yoneltilecegini, derslere gore soru sayilarinin, bu yila gore daha fazla olacagini ifade eden Yarimagan, alanlara gore alt puan turleri olusturulacagini, bunun icin universitelerden gorus aldiklarini belirtti.

Birkac yil sonra sinavda \'\'acik uclu\'\' sorular da yoneltilmesinin planlandigini dile getiren Yarimagan, bircok ulkenin test usulu sinavlardan kactigini vurguladi.

Kucuk yaslardan itibaren test usulu sorularla karsilasan ogrencilerin bazi yeteneklerinin gelisemedigine dikkati ceken Yarimagan, \'\'Turkiye giderek daha cok test sinavlari yapiyor. Biz kendi uzerimize duseni yapip test sorularinin yaninda acik uclu sorularin da sorulacagi bir ortama gecmek istiyoruz\'\' dedi.

Acikogretim ve bazi lisans programlarina sinavsiz girilebilmesi gerektigini ifade eden Yarimagan, Turkiye\'de su anda sadece meslek yuksekokullarina sinavsiz girilebildigine isaret etti.

Bu okullara meslek lisesi mezunlarinin kendi alanlarinda gecebildiklerini kaydeden Yarimagan, \'\'Fakat sinavsiz gecisin egitim uzerinde cok olumsuz etkilerinin oldugu goruldu. Yani bir nevi cok elestirilen sinav, egitimde basariyi zorluyor. Ogrencileri calismaya, ogrenmeye zorlayan bir mekanizma olarak gorev yapiyor. O yuzden ben bir taraftan bazi lisans programlarina sinavsiz girilsin derken, zaten sinavsiz girilsin denilen bazi programlar sinavli hale getirilmeye calisiliyor\'\' diye konustu.

OSS BASVURULARI

Yarimagan, konusmasinda OSS\'ye basvuran aday sayisina iliskin de degerlendirmede bulundu. 2009-OSS\'ye, 101 bin 224\'u sinavsiz gecis, 1 milyon 349 bin 782\'si OSS olmak uzere toplam 1 milyon 451 bin 6 adayin basvurdugunu bildiren Yarimagan, OSS\'ye basvuranlardan 567 bin 903\'un son sinif duzeyinde oldugunu kaydetti.

OSS\'ye bu yil basvuran adaylarda 2007 yilina gore 325 bin, gecen yila gore de 195 bin azalma yasandigini ifade eden Yarimagan, son sinif duzeyinde de basvuran aday sayisinin 2007\'de 732 bin 799 oldugunu belirtti. Yarimagan, gecen yil bazilari disinda liselerden mezun verilmedigini animsatarak, 2007 yilina gore bu yil lise son siniflardan basvuran aday sayisinda 164 bin 896 azalma olduguna isaret etti. Yarimagan, \'\'Bu azalmanin nedenini bilmiyorum. Elimde Milli Egitim Bakanliginin istatistikleri yok. Son sinif ogrencileri mi azaldi, yoksa son sinif ogrencilerinden sinava basvuran mi azaldi, onu arastirmak gerekiyor. Cunku ciddi bir azalma var. Ben lise son sinif ogrencilerinin 750-800 bin dolayinda oldugunu biliyordum\'\' dedi.

OSYM Baskani Unal Yarimagan, 2009-YDS\'ye da 32 bin 45 adayin basvurdugunu bildirdi.

\'KOKLU DEÐISIKLIK YOK\'

Yarimagan\'in konusmasinin ardindan ogrenciler, sistemde surekli degisiklik yapilmasindan yakinarak, sistemin neden asamali olarak sonraki yillarda uygulamaya konulmadigina iliskin sorular yoneltti.

Bunun uzerine Yarimagan, sinav sistemindeki yeni duzenlemelerin, \'\'ogrencilerin ne calismalarinda ne hazirliklarinda bir degisiklik yapmalarini gerektiren degisiklikler olmadigini\'\' vurguladi. Yarimagan, \'\'2009 yilinda sinava girenlere hangi derslerden ne tur sorular soruyorsak, 2010 yilinda sinava girenlere de ayni derslerden ayni tur sorular soracagiz. Degisen bir sey yok. Sadece sorularin sayisi fazla. Analitik Geometri\'den 3 yerine 10 soru soracagiz diye adaylar on kat fazla mi calisacaklar? Bence hayir\'\' dedi.

Sistemdeki degisikliklerin \'\'koklu degisiklikler olmadigini\'\' yineleyen Yarimagan, \'\'Bu sadece sistemin olcme, degerlendirme ve yerlestirme acisindan daha saglikli olmasini saglayan asama. Yine ayni derslerden soru soracagiz\'\' diye konustu.

\'SBS\'DE STRES DAHA FAZLA\'

Milli Egitim Bakanliginca gerceklestirilen Seviye Belirleme Sinavlari\'na (SBS) isaret eden Yarimagan, sunlari kaydetti:

\'\'SBS\'de dort sene sinav yapiyor. Aday dort sene hazirlanacak. Biz sinavlarin hepsini, 12. sinifin sonunda sinav yapiyoruz. Bir tanesinin 10. sinifta, bir tanesinin 11. sinifta yapilmasini savunanlar var. Ben buna karsiyim. 4 sene sinav yaparsaniz bu, adaylarin bir yil yasadigi stresi 4 yila yaymak olur. SBS icin de ayni seyi soyledim. Diyorlar ki \'dort sinav yaparsak bir sinavda basarili olmayan oburunde olur, telafi eder\'. Hayir, telafi edemez. Bugun Gazi Anadolu Lisesine girebilmek icin adayin SBS\'de dort sinavin dordunde de basarili olmasi lazim. Ucunde basarili olup birinde basarisiz olsun, buraya kesinlikle giremez. Dort sinavin dordu de ayni onemde. Biri digerini telafi etmiyor. Bunun stresi dorde katlaniyor, dershaneye gidiyorsa dershaneye gittigi sure dorde katlaniyor. Her sey dorde katlaniyor.

SBS\'yi yapip, sonuclari ogrencinin eline verip, ona bir geri bildirim saglasalar, o zaman dort degil sekiz kere yapsinlar. Ama dordunun sonucu toplanip puan cikiyor, onunla liseye giriyor. Biz sinavi bir yilin sonunda ve oturumlari pes pese yapiyoruz.\'\'

Yarimagan, ikinci asama sinavlarinin soru sayilarinin ve surelerinin henuz kesinlesmedigini belirtti.

MEB\'IN ISTATISTIKLERI

Bu arada, Milli Egitim Bakanliginin istatistiklerine gore, Acikogretim Lisesi dahil lise son siniflarda 580 bin 432 erkek, 517 bin 530 kadin olmak uzere toplam 1 milyon 97 bin 962 ogrenci bulunuyor. Istatistiklerde, Acikogretim Lisesi ogrencileri cikarildiginda, diger liselerin son siniflarinda toplam 589 bin 920 ogrenci oldugu gorunuyor.

samanyoluhaber:alinti

hiPoKoNdRiyAk

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Cum May 15, 2009 7:52 am

Hadi artik 14 Haziran gelsin..

Gurhan

Mesaj gönderen Gurhan » Cum May 15, 2009 9:28 am

bitsede gitsek :)