Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yaslilar yurdu ogrencileri

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Kas 14, 2011 8:46 pm

Almanya’da yurt ve kira fiyatlari cogu ogrenciye pahali geliyor. Ancak ogrenciler son yillarda daha masrafsiz konaklamanin bir yolunu bulmus: Yaslilar yurdunda kalarak daha az kira odemek.

23 yasindaki Sandra Katzwinkel, Saarbrucken\'deki “Am Steinhubel” adli bir yaslilar yurdunda kaliyor. Ancak o ne bir bakici ne de gonullu bir sosyal gorevli. Katzwinkel, bir ogrenci ve orada kalmasinin karsiliginda ayda sekiz saat yurttaki yaslilara yardimci oluyor.

Ogrenciler arasinda yapilan anketlere gore, ozellikle Saar eyaletinde kalacak yer bulmak guc. Bu donem sadece Saarland Universitesi’nde 18 bin 200 ogrenci kayitli gorunuyor. Saarbrucken\'deki daireler ve yurtlar, ogrenciler icin cok pahali ve yeterli sayida da degiller. Bu da ogrencilerin isini daha da zorlastiriyor. Diger kentlerde de benzer sorunlar mevcut. Cozum olarak ise “Yardim icin konaklama” adindaki proje olusturulmus. Saarbrucken’dekine benzer, yaslilara yardimci olan ogrencilere yurtlarda konaklama imkâni verilmesini iceren proje, Munih’ten Aachen ve Jena’ya kadar Almanya’nin 16 farkli kentinde mevcut. Proje, sadece yaslilar yurdunda degil yasli ya da engelli insanlarin evlerinde kalma karsiliginda, onlara yardimci olunmasini da iceriyor.

200 euroya konaklama

Steinhubel adli yaslilar yurdunda 18 apartman dairesi bulunuyor. 20 metrekarelik bu dairelerin kendine ait banyosu da mevcut. Ogrenciler burada kalmak icin sadece 200 euro oduyor.

Proje sadece ogrenciler degil yaslilar acisindan da faydali. Yaslilar yurdunda kalan ogrenciler, yaslilara cesitli sosyal aktivitelerde yardimci oluyor. Sarki, sinema geceleri ya da diger bazi kutlamalarin organizasyonunu ogrenciler ustleniyor. Ya da onlari doktora goturuyor, birlikte dolasmaya cikiyorlar.

Facebook kullanmayi ogretti

Bilisim ogrencisi Luis Delgado da yaslilara yardimci olmaktan buyuk keyif aliyor. Delgado cok ozel bir ogrencisinden soyle bahsediyor: “86 yasinda ve ben onu internetle tanistirdim. Artik e-mail yaziyor, Facebook kullaniyor ve internette Skype uzerinden konusuyor.”

Ispanyol asilli Milenka Cofre adli ogrenci ise “Yaslilar yurdunda yasamak cok guzel bir tecrube. Ancak bazen de zor. Ornegin bunama geciren insanlarla ugrasmak kolay degil” diyor. Yasli ve genc insanlarin bir arada yasamasi cesaret, sabir ve hosgoru gerektiriyor.

© Deutsche Welle Turkce

dpa, BS/BO

KAYNAK :
-

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15531235,00.html

-
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Scheinen

Mesaj gönderen Scheinen » Pzt Kas 14, 2011 10:02 pm

Takdir edilecek bir durum bence, Bunu aynisi TR icinde gecerli olmasini diliyorum, umuyorum en yakin zamanda..

200 euro kalip Uzerine yaslilara yardimci olmalari yani sira faydali etkinlikleri yapmalari, Yurt mensuplari acisindan bulunmaz bir nimettir gibi.. :)

Iki Taraf icinde Olumlu derim... :)

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Pzt Kas 14, 2011 11:45 pm

ben bu isi bedavaya yaparim derken birde ucuz konaklama geliyorsa yemede yaninda yat:D

technonur

Mesaj gönderen technonur » Sal Kas 15, 2011 1:52 am

hem 200€ vercemde hemde isci gibi yaslilara yardim edicem kalsin ben almayayim :) 200€ ya 3 arkadas en kral eve cikar adam be

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Kas 15, 2011 4:28 am

[quote]technonur tarafindan yazilan metin:

hem 200€ vercemde hemde isci gibi yaslilara yardim edicem kalsin ben almayayim :) 200€ ya 3 arkadas en kral eve cikar adam be[/quote]

Boyle bir yorum yazilacagini tahmin etmemistim acikcasi. Kayserili misin ? :)

Sanirim anlamadin , isci gibi calismak degil burada bahsedilen...Gonullu olarak yasilara yardim etmek ,insanlik adina...

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Kas 15, 2011 4:33 am

Bu arada arkadaslar boyle yaslilara haftada bir saat yardim etmek isteyenler olursa sayet bana ozel mesaj atabilirler.Varsa oturduklari cevrede boyle seyler bulmaya calisirim.
Yaslilar yurduna gidip haftada bir saat gonullu olarak onlar icin market alisverisi yapabilir , kitap okuyabilir veya sohbet edebilirsiniz..

technonur

Mesaj gönderen technonur » Çrş Kas 16, 2011 6:17 pm

[quote]FuNdeRSchatteN tarafindan yazilan metin:

[quote]technonur tarafindan yazilan metin:

hem 200€ vercemde hemde isci gibi yaslilara yardim edicem kalsin ben almayayim :) 200€ ya 3 arkadas en kral eve cikar adam be[/quote]

Boyle bir yorum yazilacagini tahmin etmemistim acikcasi. Kayserili misin ? :)

Sanirim anlamadin , isci gibi calismak degil burada bahsedilen...Gonullu olarak yasilara yardim etmek ,insanlik adina...[/quote]

yok degilim :) ama burada "karsiliginda ayda sekiz saat yurttaki yaslilara yardimci oluyor. " boyle bir kelime geciyor gonullu olan adamin saati falan olmazki yani bir bakima seni mecbur birakiyor tabikide yardim edebildigine edersinde boyle bir sart kosmalari ve etrafinda surekli yaslilarin kalmasi + ustune birde 200eu vermek cok avantajli bir durum degil bence

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Kas 16, 2011 6:52 pm

Ogrencilerin 200 Euro\'ya tum yan giderleri dahil , kendine ait lavabo ve banyosu ve mutfaginin oldugu bir ev bulmasi Almanya\'da neredeyse imkansiz.
Bu ama karsilik degil bir kolaylik olsa gerek ogrenciler icin.

Gonullu olarak yapilan islerinde bir saati bir duzeni vardir.Almanya\'da ayda 8 saat bir ogrencinin vaktini bu yardima harcamasi cok buyuk bir sey bence..Bazen oluyor ki biz kendimize ayda 8 saat ayiramiyoruz.

Benim bir Alman arkadasim bu gorevi yapiyor..Kendi evi var ama her carsamba aksamlari 1.5 - 2 saat yaslilar yurduna gidiyor ve onlarla sohbet ediyor ,kitap okuyor vs.

O yaslilarin mutlulugunu gormek bile yeter insana karsilik olarak :)

karanlik

Mesaj gönderen karanlik » Çrş Kas 16, 2011 7:15 pm

Guzel birsey, buna basvuru falan yapmak icin nereye basvurmaliyim.heryerde varmidir bu...

h0oney

Mesaj gönderen h0oney » Prş Kas 17, 2011 9:52 am

Cok guzel bir olay:) Umarim yakinda Turkiyede\'de olur ama arkadasimiz gibi dusunenler oldukca zor:(

emilie

Mesaj gönderen emilie » Cum Kas 18, 2011 1:39 am

Durust,yaslilarin yaninda kalirken onlari somurmeye ya da kullanmaya yeltenmeden,onlara zarar vermeden kalabilecek ve bu durumu denetleyebilecek calisanlarin oldugu bir sistem oturtulabilinirse Turkiye\'de,ogrenciler de ulkemizde yaslilarin oldugu yerlerde kalabilir onlarla ilgilenebilir tabiki.

Aklima en once boyle bir durumda kotu senaryolar geliyor malesef cunku bizim ulkede denetim sifir. Yaslilarin kaldigi yerlerde bile siddete ,ilgisizlige,calisanlar tarafindan somuruye rastlerken elin ogrencisini onlarin yanina kalsin ve ilgilensin diye koymak... Dusunemedim bir an... :help

Herkes olmasada isteyen Sosyal Hizmetler ve Psikoloji ogrencileri icin deneyim amacli harika bir firsat olabilirdi ulkemiz icin.

Genel olarak projeye baktigimdaysa soyleyebilecegim cok akillica ve islevsel oldugu. Almanyanin trafik cezalarini odeyemeyenleri hayvan barinaklarinda calistirmasi kadar guzel ve onemli bir proje...PPPP

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Cum Kas 18, 2011 2:16 am

almanyada iyi turkiyede kotu mantigina ben pek katilmiyorum,humanizm kisisel bir olgu bana kalirsa irksal veya milletsel degil ki universite hayatimda 1 senemi gonullu projesi adi altinda her hafta sonu huzurevi ziyaretine ayirmistim,calisanlarda gayet insancildi,sadece bu isin denetimden cok egitim yonu onemli,bu meslegi icraa edicek kisinin sabri ayni pilot egitimlerinde oldugu gibi en ince ayrintisina kadar irdelenmeli.Ozellikle karsi ciktigim konu Biz Turkler diyip kotu yanlari hep kendimize mal etmek.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Kas 18, 2011 4:02 am

mehmetozkan89 dediklerine katiliyorum , Almanya\'da huzur evinde kotu muamele ve siddet bir hayli fazla.
Bizim hakkimizda ki onyargilarida gene bizlerin kirmasi lazim yavas yavas.

emilie \'ye de katiliyorum cunku denetim gercekten cok az ulkemizde.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Kas 18, 2011 4:04 am

[quote]karanlik tarafindan yazilan metin:

Guzel birsey, buna basvuru falan yapmak icin nereye basvurmaliyim.heryerde varmidir bu...[/quote]

freiwilligenagentur yada Ehrenamt Agentu ve yanina ikamet ettigin sehri yazip aratabilirsin google\'de.Her sehrin farkli oluyor.

Bu arada bir yanlis anlasilma oluyor sanirim.
Her yerde haberde bahsedilen gibi bir imkan yok , bir istisna olabilir yani adi gecen sehir.