Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

\'diplomada Ayrimciliga Son\' Cagrisi

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
baran burak

\'diplomada Ayrimciliga Son\' Cagrisi

Mesaj gönderen baran burak » Prş Tem 07, 2011 9:34 pm

Almanya\'da Angela Merkel\'in basbakanligindaki hukumet, ulke disinda alinan yuksek okul ve meslek diplomalarinin taninmasini kolaylastiran bir yasa taslagi hazirlayarak Federal Parlamento\'ya gonderirken, tasaridaki eksiklik ve adaletsizlerin giderilmesini istedi.

Federal hukumetin Almanya disindan alinan yuksek okul ve meslek diplomalarinin, ulkede taninmasini kolaylastirmak amaciyla hazirlanan yasa tasarisi gecen mart ayinda Bakanlar Kurulu\'nda kabul edildi. Deutche Welle, tasarinin gectigimiz hafta da Alman Meclisi\'nde ele alinmasina ragmen yabanci okul diplomalarinin taninmasina iliskin tartismalarin dinmedigini vurguladi. Alman Meclisi Egitim ve Arastirma Komisyonu\'nda konuyla ilgili goruslerine basvurulan uzmanlar, yasa tasarisini memnuniyetle karsiladiklarini bildirdi. Komisyonun kamuya acik oturumunda konusan uzmanlar, ancak yasa tasarisinda degisiklerin yapilmasi gerektigine dikkat cekildi.

Politikacilarin yani sira isveren ve sendikalarin Almanya disindan alinan yuksek okul ve meslek diplomalarinin taninmasinin kolaylastirilmasi gerektigi konusunda ayni gorusu paylastigi bildirilirken, yabanci diplomalarin denkligine iliskin yasa tasarisi, dogru yonde atilmis bir adim olarak degerlendirildi. Buna ragmen uzmanlar yasa tasarisinda degisikler yapilmasi gerektigini bildirdi.

SON SOZ EYALETLERDE

Almanya\'da mevcut sistemde egitim ve dolayisiyla diplomalarin denkligi eyaletlerin yetki alanina girdigi hatirlatildi. Alman Meclisi\'nin Egitim ve Arastirma Komisyonu\'na gorus bildiren uzmanlar, diplomalarin taninmasi surecinde eyaletler arasinda farklilik olmamasi gerektigine dikkat cekti. Bonn merkezli Otto Benecke Vakfi Yonetim Kurulu Baskani Lothar Theodor Lemper, diplomalarin taninma surecinin her yerde ayni olmasi gerektigini anlatirken, diplomalarin denkligi surecinde bir engel olusturmamasi gerektigini, surecin diplomasini tanitmak isteyen kisinin oturdugu (eyalete) bagli olmamasi gerektigini soyledi.

Gocmenlerin istihdam piyasasindaki durumuna iliskin arastirmalar yapan \'Global Competences Projesi\'nin yoneticisi Bettina Englmann, diplomalarin taninma surecinin ulkenin her yerinde ayni ve seffaf olmasi gerektigini bildirdi. Englmann, bazi meslek gruplarindaki haksizliklara dikkat cekerken, Ingiltere\'de hukuk diplomasi alan bir kisinin Almanya\'da diplomasini tanitmaya hakki bulundugunu, Turkiye\'den gelen bir hukukcunun ayni hakka sahip olmamasinin adil olmadigini soyledi. Englmann, diplomanin taninmasi surecinde ortaya atilan esas sorunun, denklige nasil ulasilacagi oldugunu belirterek, \'Diplomasinin taninmasini isteyenlerin, meslek ici egitim kursu ve bir isletmede staj yapmasi gerekebilir; bu yasayla duzenlenmeli dedi.

Alman Sendikalar Birligi Yonetim Kurulu Uyei Hermann Nehls de, butun meslek gruplarina meslek ici egitim hakki taninmasi gerektigini vurguladi. Nehls, \'2010 yilinda hazirlanan yasa tasarisinda bulunan ve herkese danisman hizmeti sunulmasina hak taniyan maddenin neden simdi bu taslakta yer almadigini anlayamiyoruz derken danisma konusunun yeterince ele alinmadigina dikkat cekilmesini istediklerini belirtti.

Nehls ayrica, diplomalarin taninmasi icin gereken harc miktarinin 1000-5000 Euro\'ya kadar cikabilecek olmasini elestirdi. Alman Sanayi ve Ticaret Odasi\'ndan Sybille von Obernitz ise harc miktarinin uc basamakli bir rakami asmayacagini savundu.

Almanya disinda alinan yuksek okul ve meslek diplomalarinin taninmasina iliskin yasanin meclisin ilgili komisyonlarinda tartisildiktan sonra, sonbaharda Federal Meclis\'te kabul edilmesi bekleniyor.
Mezardakilerin pisman olduklari seyler icin,dunyadakiler birbirlerini yiyor ...