Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Hamburg\'da Universite Harclari Kaldiriliyor

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
baran burak

Mesaj gönderen baran burak » Prş Nis 21, 2011 6:07 pm

Kuzey Ren Vestfalya\'dan sonra Hamburg\'da da universite harclari tarih oluyor.
Kuzey Ren Vestfalya\'dan sonra Hamburg\'da da universite harclari tarih oluyor. Hamburg\'da Olaf Scholz basbakanligindaki hukumet universite harclarinin 2012 kis doneminden itibaren tamamen kaldiracak. Yine bir sure once kres ucretlerine yapilan zamlar da geri cekiliyor.

Hamburg\'da 10 yil aradan sonra tekrar iktidara gelen Sosyal Demokrat Parti (SPD), secim oncesi verdigi sozleri yerine getirmeye basladi. SPD\'nin Hamburg\'daki kurmaylari olarak bilinen uzman kadro ve bakanlarla senato misafirhanesinde bir araya gelen Eyalet Basbakani Olaf Scholz secim vaatlerini masaya yatirdi. Yaklasik dokuz saat suren gorusme sonrasi yapilan ilk aciklamalarda 1 milyar Euro\'yu bulan Hamburg\'un borcunu odemek icin sert tasarruf plani uygulamanin cozum olamayacagi belirtilerek, disiplinli harcama yontemi ile borclarin daha iyi odenebilecegi bildirildi.

Su anda 375 Euro olan universite harclarinin kademeli olarak degil 2012 kis somestresi ile birlikte tamamen kalkacagini aciklayan Scholz, kisa vadeli olarak bir onceki hukumet tarafindan kres ucretlerine yapilan zamlarin geri alinacagini belirtti. Kreslerde, zamsiz fiyat uygulamasinin Agustos ayindan itibaren gecerli olacagi bildirildi.

Gorusulen konularin 3 Mayis tarihinde yeniden detayli olarak ele alinacagini ifade eden Scholz, "Tum bakanlar karar alirken butceye dikkat etmeleri gerektigini biliyor. " dedi.

Su anda Almanya\'nin Berlin, Brandenburg, Schleswig Holstein, Mecklenburg Vorpommern, Saarland, Rheinland Pfalz, Thuringen, Hessen, Saksonya ve Saksonya Anhalt eyaletlerinde universite harci alinmiyor. Ancak egitim suresi uzarsa harc aliniyor.

Hamburg ve Kuzey Ren Vestfalya\'nin yani sira Baden-Wurttemberg, Bavyera, Bremen, Asagi Saksonya eyaletlerinde 300 ile 800 Euro arasi ogrencilerden universite harci aliniyor. Hamburg ve Kuzey Ren Vestfalya haric ayni eyaletlerde egitim suresi uzamasi halinde universiteler normal harclarin yani sira ek harc talep edilebiliyor.

Hamburg\'da harclarin kalkacak olmasi universite ogrenimi goren ve gormeyi planlayan ogrenciler arasinda sevincle karsilandi. - HAMBURG (Cihan Haber Ajansi) Vatana Millete Hayirli Olsun:):):)
Mezardakilerin pisman olduklari seyler icin,dunyadakiler birbirlerini yiyor ...

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Nis 21, 2011 8:36 pm

beni bekliyorlar kaldirmak icin:lol tesekkurler paylasim icin;)

baran burak

Mesaj gönderen baran burak » Cum Nis 22, 2011 3:06 pm

[quote]eren_f2007 tarafindan yazilan metin:
beni bekliyorlar kaldirmak icin:lol tesekkurler paylasim icin;)[/quote]

Eren zaten sen gideceksin diye harclari kaldirmaya karar verdiler:D sende sagol:):)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Nis 22, 2011 3:33 pm

Sabit degil bu kararlar arkadaslar.Yani SPD iktidarda olursa kalkar ama CDU basa gelirse gene harclari koyarlar.
Ama en azindan secimler 5 yilda bir yapiliyor ,yani bu bir secim donemi uni\'de okuyanlar pacayi kurtarmis oluyorlar. :)
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

baran burak

Mesaj gönderen baran burak » Cmt Nis 23, 2011 4:10 pm

Eren abi bence sen elini biraz cabuk tut sunun surasinda 5 yillik bir suren var:)

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cmt Nis 23, 2011 7:52 pm

ben oraya gideyim hemen harclari kaldiran partinin propagandasini yaparim zaten bir 5 yilda oyle kazaniriz olur 10:)

baran burak

Mesaj gönderen baran burak » Pzr Nis 24, 2011 9:00 am

[quote]eren_f2007 tarafindan yazilan metin:
ben oraya gideyim hemen harclari kaldiran partinin propagandasini yaparim zaten bir 5 yilda oyle kazaniriz olur 10:)[/quote]

o zaman gitmisken hayrina harc olan yerlerde de o partinin propagandasini yapsana:D:D:D

zAHo

Re: Hamburg\'da Universite Harclari Kaldiriliyor

Mesaj gönderen zAHo » Sal Oca 26, 2021 6:58 pm

Staatsmann yazdı: Cum Nis 22, 2011 3:33 pm Sabit degil bu kararlar arkadaslar.Yani SPD iktidarda olursa kalkar ama CDU basa gelirse gene harclari koyarlar.
Ama en azindan secimler 5 yilda bir yapiliyor ,yani bu bir secim donemi uni\'de okuyanlar pacayi kurtarmis oluyorlar. :)
Tekrar geldi mi hocam Kuzey Ren için ?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Hamburg\'da Universite Harclari Kaldiriliyor

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 27, 2021 10:35 am

zAHo yazdı: Sal Oca 26, 2021 6:58 pm Tekrar geldi mi hocam Kuzey Ren için ?
10 yil önceki baslik oldugunun farkindasiniz degilmi:) ?

Harc ve genel egitim masraflari ile ilgili güncel bilgiler asagida yaziyor:

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... t-barinma/

Burda da anlatiliyor:

https://www.youtube.com/watch?v=BJ_zkRO ... 5hdMoWk0Kw
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com