Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Güzel Haber: Ögrenciler Icin Yeni Yasa Resmen Onaylandi

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
biego34

Re: Güzel Haber: Ögrenciler Icin Yeni Yasa Resmen Onaylandi

Mesaj gönderen biego34 » Cmt Mar 23, 2024 10:43 pm

Physiker yazdı: Cum Mar 01, 2024 1:04 pm Aylar önce burdan sizlerle paylastigimiz gibi, 1 Mart 2024 tarihinden itibaren Almanya da üniversite okuyan veya üniversite hazirlik ögrenci adayi olarak bulunanlarin calisma haklariyla ilgili iyilestirmeler yapildi.

1- Herhangi bir üniversitede lisans veya yüksek lisans (hazirlik degil) egitimi alan ögrenciler daha önceden 1 takvim yilinda yilda en fazla 120 tam / 240 yarim gün calisma iznine sahipken, yeni düzenlemeye göre 140 tam / 280 yarim gün calisabilecekler. Semester boyunca derslerin (Vorlesung) oldugu dönemler calisma izni maximum 20 saat ile sinirli. Semester tatillerinde ise herhangi bir saat sinirlamasi yok. Ayrica Werkstudent veya Praktikum (Staj) yapanlarda da herhangi bir saat sinirlamasi yok.

(Günlük 4 saate kadar mesai yarim gün sayilir. 4 saati gectigi anda tam gün sayilir).

2- Bir üniversiteden ön kabul alarak gelen ve § 16b kanun maddesine göre vize veya oturum izni alan hazirlik ögrencileri de artik herhangi bir ekstra izin olmadan haftalik maximum 20 calisma izni almis oldular. Simdiye kadar sadece okul tatillerinde kisitli calisma izni vardi.

Calisma izni Almanya ya gelip ikamet kaydi (Anmeldung) yaptirdiktan sonra otomatik olarak devreye giriyor. Cünkü resmi olarak bir yerde calismaya baslamaniz icin maliyeden (Finanzamt) vergi numarasi (Steuer ID) almaniz gerekiyor ve ikamet kaydi olmadan bu vergi numarasini alamiyorsunuz.

Ayrica diger bir güzel haber ise, su anda güncel oturum karti veya vizesinde eski kanuna göre calisma izni bulunanlarin, direkt gidip oturum izni icin bulundugu sehirdeki yabancilar dairesinde calisma izni degistirmesine gerek yok. Kanun degisikliginden haberi olmayan is verenlere direkt olarak asagidaki linki göstermeniz "normalde" yeterli olur. Fakat sadece dil kursu (Sprachkursvisum) icin gelenler ya da oturum / vize üzerinde 16b maddesi yazmayanlarin calisma izni yok.

https://www.gesetze-im-internet.de/aufe ... _16b.html

Herkese hayirli olsun.
"Fakat sadece dil kursu (Sprachkursvisum) icin gelenler ya da oturum / vize üzerinde 16b maddesi yazmayanlarin calisma izni yok."
Peki böyle bir cümle kurmadan önce,16f maddesi 1.paragrafa hitaben haftalık 20 saat çaışma hakkını verdiğini belirtiyor.İnceleme fırsatınız oldu mu?
Yanılıyorsam aydınlatırsanız sevinirim.
Link aşağıda.
https://www.gesetze-im-internet.de/aufe ... __16f.html
Istanbul 44f
Idata Randevu Talep: 19.10.2023
Atamanın Yapıldığı Tarih: 17.01.2024
Görüşme Tarihi: 14.02.2024
Dijital İletim Tarihi: :?:
UPS sms: :?:
Kargo Teslimi: :?:
Sonuç: :?:

damlasahin6

Re: Güzel Haber: Ögrenciler Icin Yeni Yasa Resmen Onaylandi

Mesaj gönderen damlasahin6 » Cum Nis 26, 2024 4:15 pm

Gamzee yazdı: Cum Mar 01, 2024 2:23 pm Selamlar, öncelikle bilgi paylaşımı için teşekkürler.
Ben de şu an master’imi tamamlamak üzereyim 2 ay sonra tezimi teslim edeceğim ve mezun olacağım.
Bu esnada da şu anda work student olarak çalıştığım yerden tam zamanlı kontrat aldım blue karta geçiş için fakat yaşadığım şehirde yabancılar şubeden randevu almak 2 ay sürdüğü için onlarla tam zamanlı çalışma iznini konuşmaya gittim.
Benim çalışma iznime bakıp bunu 20 saat haftalık olarak düşünmemem gerektiğini, istersem tüm izinlerimi şimdiden tamamlayıp bitirebileceğini randevu tarihine kadar söyledi ama ben de haftalık 20 saat sınırlaması var diye biliyordum.
Bunu sözlü olarak konuştuk sizin bir tavsiyeniz olur mu yasal problem yaşamamak adına. Sizin yazınızda 20 saat sınırını görünce tekrar şüpheye düştüm.
selamlar. sizinle ayni durumdayim, agustosta tezimi teslim edecegim ve tezimi yazarken 20 saatten fazla calismak istiyorum, yani 120 (artik 140) tam gun calisma iznimi kullanmak istiyorum. bu mumkun mu?