Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

B1 TELC HAKKINDA

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
Bumbum

Re: B1 TELC HAKKINDA

Mesaj gönderen Bumbum » Sal Haz 15, 2021 7:35 pm

gutesgewissen yazdı: Sal Haz 15, 2021 7:23 pm Tabi ki hayır. Etwas Plannen tıkanmaların en çok yaşandığı bölüm ve çok normal bunlar. Ben de o kısımda tam 2 kere grammer hatası yaptım ( dass ve weil ile başladığım cümlelere fiil ile devam ettim. ) Ancak tam puan aldım. Diskussion'da hangi konu geldi ?
Kleidung ve Mode, bir de karşımdaki kişi her bölümde kendi başladı ve soru soran tarafa geçerek büyük haksızlık yaptı açıkçası canımı çok sıktı bu durum. Etwas planen kısmında hoca durumu farkedip benim başlamamı istedi.. amacım tam puan değil bu arada geçebilmek :)
Ama bu süreçte senin bana katkın şüphesiz %90 a yakın çok teşekkürler...

Fender22

Mesaj gönderen Fender22 » Çrş Haz 16, 2021 10:30 am

Bumbum yazdı: Sal Haz 15, 2021 7:35 pm Kleidung ve Mode, bir de karşımdaki kişi her bölümde kendi başladı ve soru soran tarafa geçerek büyük haksızlık yaptı açıkçası canımı çok sıktı bu durum. Etwas planen kısmında hoca durumu farkedip benim başlamamı istedi.. amacım tam puan değil bu arada geçebilmek :)
Ama bu süreçte senin bana katkın şüphesiz %90 a yakın çok teşekkürler...
Dostlar selam,

Gutesgewissen ve Bumbum kardeşlerimin yazdığı mektupları harmanlayıp B1, B1+ veya B2 diyebileceğimiz birşeyler yazdım. İki mektup örneğinden kopyala-yapıştır yapıp ufak ilaveler yaparak sınava girecek arkadaşlara faydalı olur diye düşünüyorum. Her türlü düzeltme, tavsiye
ve fikre açık bir metindir.

Liebe.../ Lieber...

es ist schön, dass mal wieder von dir zu hören. Ich hoffe, dass alles gut bei dir läuft. Vielen Dank für deine E-Mail, über den ich mich gefreut habe. Wie du ja weißt, dass ich auf dem Land leben möchte. Gestern bin ich endlich umgezogen. Um ehrlich zu sein, war der Umzug sowohl anstrengend als auch zeitintensiv. Auf diesem Grund fühle ich mich müde aber es hat sich gelohnt. Du hast vielleicht gehört, dass ich wegen der Corona-Pandemie seit 6 Monaten von zu Hause arbeite. Die Situation ist ein großer Vorteil für mich, weil ich mit Fahrrad zur Arbeit fahre. Auf der anderen Seite, ist das eine Gelegenheit, um körperlich Form zu bleiben. Alle Situation sowohl Vorteile als auch Nachteile haben, aber trotz alledem arbeiten von zu Hause besser. Apropos arbeiten, bin ich neugierig, dass du mit deinen Kollegen gut verstehst. Ich möchte gerne wissen, wie deine Arbeitsstelle ist. Ich vermisse dich so sehr, deswegen sollten wir so schnell wie möglich ein Plan machen. Falls du am Samstag Zeit hast, könnten wir uns treffen. Darüber hinaus könnten wir Picknick machen, wenn das Wetter gut wäre. Wir sollten früh aufstehen. ‘Der frühe Vogel fangt den Wurm’ besagt ein deutsches Sprichwort, oder? Na gut, für heute ist reicht. Jetzt soll ich gehen, da ich mit meiner Schwester zum Zahnarzt gehen müssen. Wenn du eine Frage hast, könntest du mich anrufen. Ich warte auf deine Antwort.

Liebe Grüße
xxxxx

gutesgewissen

Mesaj gönderen gutesgewissen » Çrş Haz 16, 2021 4:14 pm

Fender22 yazdı: Çrş Haz 16, 2021 10:30 am Dostlar selam,

Gutesgewissen ve Bumbum kardeşlerimin yazdığı mektupları harmanlayıp B1, B1+ veya B2 diyebileceğimiz birşeyler yazdım. İki mektup örneğinden kopyala-yapıştır yapıp ufak ilaveler yaparak sınava girecek arkadaşlara faydalı olur diye düşünüyorum. Her türlü düzeltme, tavsiye
ve fikre açık bir metindir.

Liebe.../ Lieber...

es ist schön, dass mal wieder von dir zu hören. Ich hoffe, dass alles gut bei dir läuft. Vielen Dank für deine E-Mail, über den ich mich gefreut habe. Wie du ja weißt, dass ich auf dem Land leben möchte. Gestern bin ich endlich umgezogen. Um ehrlich zu sein, war der Umzug sowohl anstrengend als auch zeitintensiv. Auf diesem Grund fühle ich mich müde aber es hat sich gelohnt. Du hast vielleicht gehört, dass ich wegen der Corona-Pandemie seit 6 Monaten von zu Hause arbeite. Die Situation ist ein großer Vorteil für mich, weil ich mit Fahrrad zur Arbeit fahre. Auf der anderen Seite, ist das eine Gelegenheit, um körperlich Form zu bleiben. Alle Situation sowohl Vorteile als auch Nachteile haben, aber trotz alledem arbeiten von zu Hause besser. Apropos arbeiten, bin ich neugierig, dass du mit deinen Kollegen gut verstehst. Ich möchte gerne wissen, wie deine Arbeitsstelle ist. Ich vermisse dich so sehr, deswegen sollten wir so schnell wie möglich ein Plan machen. Falls du am Samstag Zeit hast, könnten wir uns treffen. Darüber hinaus könnten wir Picknick machen, wenn das Wetter gut wäre. Wir sollten früh aufstehen. ‘Der frühe Vogel fangt den Wurm’ besagt ein deutsches Sprichwort, oder? Na gut, für heute ist reicht. Jetzt soll ich gehen, da ich mit meiner Schwester zum Zahnarzt gehen müssen. Wenn du eine Frage hast, könntest du mich anrufen. Ich warte auf deine Antwort.

Liebe Grüße
xxxxx
Ellerine sağlık, çok güzel olmuş. Daha önce bahsettiğim ''Yumuşak geçişler'' işte bunlar :

Wie du ja weißt, dass
Auf diesem Grund
Du hast vielleicht gehört, dass
Apropos arbeiten

Bunlarla birlikte KII ve zweiteilige konnektoren kullanıldığı vakit tam puan alınmaması çok zor oluyor gerçekten. Hele bir de ''Darüberhinaus, Falls, so schnell wie möglich, trotz alledem'' gibi ezberin dışında kullanımlar yapabiliyorsanız o mektubu kimse tutamaz. Türkçe'de de durum aynen böyledir. Birisi karşınızda cümleleri kesik kesik, sırayla okursa sohbet çok sıkıcı ve kuru bir hal alır. ''Oysa ki, buna rağmen, deyim yerindeyse, bana kalırsa, düşündüğümün aksine...'' şeklinde bağlaçlar ve kelimelerle cümlelerimizi kurduğumuzda ise diliimi çok akıcı bir şekilde oluşturmuş oluruz

Fender22

Mesaj gönderen Fender22 » Cum Haz 18, 2021 11:29 am

gutesgewissen yazdı: Çrş Haz 16, 2021 4:14 pm Ellerine sağlık, çok güzel olmuş. Daha önce bahsettiğim ''Yumuşak geçişler'' işte bunlar :

Wie du ja weißt, dass
Auf diesem Grund
Du hast vielleicht gehört, dass
Apropos arbeiten

Bunlarla birlikte KII ve zweiteilige konnektoren kullanıldığı vakit tam puan alınmaması çok zor oluyor gerçekten. Hele bir de ''Darüberhinaus, Falls, so schnell wie möglich, trotz alledem'' gibi ezberin dışında kullanımlar yapabiliyorsanız o mektubu kimse tutamaz. Türkçe'de de durum aynen böyledir. Birisi karşınızda cümleleri kesik kesik, sırayla okursa sohbet çok sıkıcı ve kuru bir hal alır. ''Oysa ki, buna rağmen, deyim yerindeyse, bana kalırsa, düşündüğümün aksine...'' şeklinde bağlaçlar ve kelimelerle cümlelerimizi kurduğumuzda ise diliimi çok akıcı bir şekilde oluşturmuş oluruz
Evet aynen öyle , seninde katkılarınla. Eyvallah. Daha önceki sayfalarda araya kaynadı, mail yazmadan önce An,Von,Betreff, Tarih gibi detayları yazdın mu dostum sınavda , yoksa bunlar puanlamayı etkileyen şeyler değil mi ?

Bumbum

Mesaj gönderen Bumbum » Cum Haz 18, 2021 12:56 pm

Fender22 yazdı: Cum Haz 18, 2021 11:29 am Evet aynen öyle , seninde katkılarınla. Eyvallah. Daha önceki sayfalarda araya kaynadı, mail yazmadan önce An,Von,Betreff, Tarih gibi detayları yazdın mu dostum sınavda , yoksa bunlar puanlamayı etkileyen şeyler değil mi ?
E-Mail de tarihe gerek yok dostum.
Sehr geehrte/ Liebe

Liebe Grüße
İsmin

Fender22

Mesaj gönderen Fender22 » Cmt Haz 26, 2021 2:09 pm

Selamlar herkese,

Dün İzmir'de B1 Telc sınavına girdim. En zorlandığım kısım Lesen oldu. Telc'in resmi sitesindeki örnek sınavda ' Lesen ' bölümü sadece Richtig/Falsch olaraktı. Sınavda çoktan seçmeli olarakta geldi. Sınav çıkışı hocaya sorduğumda bazen değişiklikler olabiliyor şeklinde bir cevap aldım. Deneme çözen arkadaşların bunu bilmesinde fayda olabilir.

Grammer kısmı bana kolay geldi,belirli bağlançları , edatları biliyorsanız kolay olur diye düşünüyorum.

E-Mail yazma kısmında bir arkadaşım almanca öğrenmeyle ilgili durumundan, iş hayatından ve halindeki meslekten bahsetmiş. Bana almanca ile ilgili durumumu,hayatımda ne gibi değişiklikler olduğunu,hayalimdeki mesleği anlatmamı isteyen noktalar vardı.

Sprechen bölümüne geçmeden 20 dakika hazırlık süresi verdiler. Partnerimin kim olduğunu o an söylediler. Boş bir A4'e notlar alabiliyorsunuz fakat birbiriniz ile konuşmanıza izin verilmiyor. Über ein Thema sprechen kısmında konu Essen Kochen idi. Evde yemek yapmayı sevmeyen erkek bir karakter vardı , durumu özetleyip o fikiri savunan birkaç cümle kurdum.

Gemeinsam etwas plannen bölümünde arkadaşımız hastaydı ve ona hangi konularda yardımcı olabiliriz, ev işleri,ilaçlar, alışveriş için nereye gidebiliriz gibi noktalara değinmemiz istendi.

Kendi tecrübelerim doğrultusunda , kelime bilmek kesinlikle çok avantaj getiriyor.
Korkulduğu gibi bir ortam yok , neyi nereye kodlamanız nereye yazmanız gerektiğini ,herşeyi anlatıyorlar.
Sorusu olan ya da yardımcı olabileceğim bir durum olduğunu düşünen herkese memnuniyetle yardımcı olmaya çalışırım.

Bumbum

Mesaj gönderen Bumbum » Cmt Haz 26, 2021 2:56 pm

Fender22 yazdı: Cmt Haz 26, 2021 2:09 pm Selamlar herkese,

Dün İzmir'de B1 Telc sınavına girdim. En zorlandığım kısım Lesen oldu. Telc'in resmi sitesindeki örnek sınavda ' Lesen ' bölümü sadece Richtig/Falsch olaraktı. Sınavda çoktan seçmeli olarakta geldi. Sınav çıkışı hocaya sorduğumda bazen değişiklikler olabiliyor şeklinde bir cevap aldım. Deneme çözen arkadaşların bunu bilmesinde fayda olabilir.

Grammer kısmı bana kolay geldi,belirli bağlançları , edatları biliyorsanız kolay olur diye düşünüyorum.

E-Mail yazma kısmında bir arkadaşım almanca öğrenmeyle ilgili durumundan, iş hayatından ve halindeki meslekten bahsetmiş. Bana almanca ile ilgili durumumu,hayatımda ne gibi değişiklikler olduğunu,hayalimdeki mesleği anlatmamı isteyen noktalar vardı.

Sprechen bölümüne geçmeden 20 dakika hazırlık süresi verdiler. Partnerimin kim olduğunu o an söylediler. Boş bir A4'e notlar alabiliyorsunuz fakat birbiriniz ile konuşmanıza izin verilmiyor. Über ein Thema sprechen kısmında konu Essen Kochen idi. Evde yemek yapmayı sevmeyen erkek bir karakter vardı , durumu özetleyip o fikiri savunan birkaç cümle kurdum.

Gemeinsam etwas plannen bölümünde arkadaşımız hastaydı ve ona hangi konularda yardımcı olabiliriz, ev işleri,ilaçlar, alışveriş için nereye gidebiliriz gibi noktalara değinmemiz istendi.

Kendi tecrübelerim doğrultusunda , kelime bilmek kesinlikle çok avantaj getiriyor.
Korkulduğu gibi bir ortam yok , neyi nereye kodlamanız nereye yazmanız gerektiğini ,herşeyi anlatıyorlar.
Sorusu olan ya da yardımcı olabileceğim bir durum olduğunu düşünen herkese memnuniyetle yardımcı olmaya çalışırım.
oo dostum aramıza hoşgeldin, emailde tarih falan attın mı se

Fender22

Mesaj gönderen Fender22 » Cmt Haz 26, 2021 3:17 pm

Bumbum yazdı: Cmt Haz 26, 2021 2:56 pm oo dostum aramıza hoşgeldin, emailde tarih falan attın mı se
Yok dostum E-Maili yazan arkadaş kadındı. Liebe ile başlayıp Liebe Grüße ile bitirdim.

Fender22

Mesaj gönderen Fender22 » Cmt Haz 26, 2021 9:07 pm

gutesgewissen yazdı: Pzt Haz 14, 2021 7:26 pm Ne demek hocam estağfurullah. Telc B2 yaparsan onun için de materyal vs. her konuda yardımcı olmaya çalışırım. Dediğim gibi yarın sınavdan sonra schriftlich ve mündlich konularını, unutmazsan şayet, burada değerlendirelim. Başka arkadaşlara da fikir vermiş oluruz.

Ich drücke dir die Daumen. Du wirst das Kind schon schaukeln !!
Dostum selam, hayırlısı ile B1'i hallettik. Katkıların çok fazla ,tekrardan teşekkürler.Şimdi hedef B2. Kaynak,materyal konusunda yardımcı olabilirsen çok sevinirim.

gutesgewissen

Mesaj gönderen gutesgewissen » Pzr Haz 27, 2021 1:10 pm

Fender22 yazdı: Cmt Haz 26, 2021 9:07 pm Dostum selam, hayırlısı ile B1'i hallettik. Katkıların çok fazla ,tekrardan teşekkürler.Şimdi hedef B2. Kaynak,materyal konusunda yardımcı olabilirsen çok sevinirim.
Fender hocam, tebrik ediyorum seni. Umarım emeğinin karşılığını alırsın. Gerçekten gönülden istiyorum bunu.

1. TELEGRAM

B2 için verebileceğim ilk tavsiye, Telegram'dan birkaç gruba katılman olacak :

1. https://t.me/joinchat/LRd-oxYpruDMyslzNQna0Q

2. B2( Telc)’ye hazırlanıyorum

3. @AlmancaOgrenmekZorDegil

4. @Deutschbucherpdf

Bu dört grup özellikle materyal çeşitliliği konusunda çok işine yarayacaktır.

2. YOUTUBE

Bu kanallardan gerçekten verim aldığım için paylaşıyorum :

1. https://www.youtube.com/channel/UCmPeUJ ... xMw4iUbf4Q

2. https://www.youtube.com/channel/UCCAI6j ... 2-jaLPqLUQ

3. https://www.youtube.com/channel/UCeVQK7 ... jY0NYqmX-Q

3. B2 DRIVE DOSYASI

Örnek Sınavlar, Mit Erfolg Pdfleri, Konuşma ve Yazma bölümlerine ilişkin kendi yararlandığım materyalleri bir drive dosyasında topladım. Bunlara ek olarak sınava çalışırken hazırladığım Word dosyaları da var. Bunlar gerçekten çok işine yarayacaktır :

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Dosyanın içinde bulunan ana başlıklar : B2 Genel Materyaller, Telc B2 Modelltest, Telc B2 Mündlich ve Telc B2 Schritflich. Eğer bunlardan göremediklerin varsa bana bildir, tekrardan link paylaşırım.

Şimdilik verebileceğim tavsiyeler ve bulunabileceğim yardımlar bunlardı. Wenn was ist, du kannst mit mir jederzeit sprechen

Fender22

Mesaj gönderen Fender22 » Pzr Haz 27, 2021 2:28 pm

gutesgewissen yazdı: Pzr Haz 27, 2021 1:10 pm Fender hocam, tebrik ediyorum seni. Umarım emeğinin karşılığını alırsın. Gerçekten gönülden istiyorum bunu.

1. TELEGRAM

B2 için verebileceğim ilk tavsiye, Telegram'dan birkaç gruba katılman olacak :

1. https://t.me/joinchat/LRd-oxYpruDMyslzNQna0Q

2. B2( Telc)’ye hazırlanıyorum

3. @AlmancaOgrenmekZorDegil

4. @Deutschbucherpdf

Bu dört grup özellikle materyal çeşitliliği konusunda çok işine yarayacaktır.

2. YOUTUBE

Bu kanallardan gerçekten verim aldığım için paylaşıyorum :

1. https://www.youtube.com/channel/UCmPeUJ ... xMw4iUbf4Q

2. https://www.youtube.com/channel/UCCAI6j ... 2-jaLPqLUQ

3. https://www.youtube.com/channel/UCeVQK7 ... jY0NYqmX-Q

3. B2 DRIVE DOSYASI

Örnek Sınavlar, Mit Erfolg Pdfleri, Konuşma ve Yazma bölümlerine ilişkin kendi yararlandığım materyalleri bir drive dosyasında topladım. Bunlara ek olarak sınava çalışırken hazırladığım Word dosyaları da var. Bunlar gerçekten çok işine yarayacaktır :

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Dosyanın içinde bulunan ana başlıklar : B2 Genel Materyaller, Telc B2 Modelltest, Telc B2 Mündlich ve Telc B2 Schritflich. Eğer bunlardan göremediklerin varsa bana bildir, tekrardan link paylaşırım.

Şimdilik verebileceğim tavsiyeler ve bulunabileceğim yardımlar bunlardı. Wenn was ist, du kannst mit mir jederzeit sprechen
Çok sagol dostum hem iyi dileklerin hem de paylaşımların için. Drive linkinde sadece Telc B2 Modelltest ana başlığı var , diğer ana başlıklar görünmüyor. Sınava girip ,başarılı olmuş biri olarak senin tecrübelerin çok kıymetli,müsait olduğunda diğer ana başlıklarında olduğu linki gönderebilir misin ?

gutesgewissen

Mesaj gönderen gutesgewissen » Pzr Haz 27, 2021 3:07 pm

Fender22 yazdı: Pzr Haz 27, 2021 2:28 pm Çok sagol dostum hem iyi dileklerin hem de paylaşımların için. Drive linkinde sadece Telc B2 Modelltest ana başlığı var , diğer ana başlıklar görünmüyor. Sınava girip ,başarılı olmuş biri olarak senin tecrübelerin çok kıymetli,müsait olduğunda diğer ana başlıklarında olduğu linki gönderebilir misin ?
Rica ederim ne demek hocam. Genel link bir türlü açılmıyor. Teker teker deneyeceğim :

B2 Genel Materyaller : https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Telc B2 Mündlich : https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Telc B2 Schriftlich : https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Fender22

Mesaj gönderen Fender22 » Pzr Haz 27, 2021 3:18 pm

gutesgewissen yazdı: Pzr Haz 27, 2021 3:07 pm Rica ederim ne demek hocam. Genel link bir türlü açılmıyor. Teker teker deneyeceğim :

Şimdi tamamdır,eline sağlık.

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Pzr Haz 27, 2021 10:14 pm

Eğer yakınınızda Goethe kütüphanesi varsa kitap ödünç alabilirsiniz veya Onleihe uygulamasından online bir şekilde ödünç alıp okuyabilirsiniz.

Bumbum

Mesaj gönderen Bumbum » Pzt Haz 28, 2021 1:46 pm

gutesgewissen yazdı: Pzr Haz 27, 2021 3:07 pm Rica ederim ne demek hocam. Genel link bir türlü açılmıyor. Teker teker deneyeceğim :

Dostum selamlar daha çok bu başlıkta aktif olduğun için soruyorum:
Ben bir kaç üniversiteye başvuru yapıcam lakin tam olarak hangi belgelere ihtiyacım var, hangi işlemleri yapmam lazım ne yazık ki öğrenemedim bir türlü rica etsem anlatabilir misin?

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Pzt Haz 28, 2021 3:05 pm

Bumbum yazdı: Pzt Haz 28, 2021 1:46 pm Dostum selamlar daha çok bu başlıkta aktif olduğun için soruyorum:
Ben bir kaç üniversiteye başvuru yapıcam lakin tam olarak hangi belgelere ihtiyacım var, hangi işlemleri yapmam lazım ne yazık ki öğrenemedim bir türlü rica etsem anlatabilir misin?
Konu ile alakasız soru sormayın lütfen.

bompaow

Mesaj gönderen bompaow » Pzt Haz 28, 2021 7:30 pm

26 Mayıs ve sonrasında Telc B1 e girip sonucu açıklanan var mı?

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Pzt Haz 28, 2021 7:45 pm

bompaow yazdı: Pzt Haz 28, 2021 7:30 pm 26 Mayıs ve sonrasında Telc B1 e girip sonucu açıklanan var mı?
27 mayıs B2 telc açıklandı benim. Sizin de yakındır

bompaow

Mesaj gönderen bompaow » Sal Haz 29, 2021 1:58 pm

tunuzn yazdı: Pzt Haz 28, 2021 7:45 pm 27 mayıs B2 telc açıklandı benim. Sizin de yakındır
Hocam ne zaman açıklandı sizin?

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Sal Haz 29, 2021 2:01 pm

bompaow yazdı: Sal Haz 29, 2021 1:58 pm Hocam ne zaman açıklandı sizin?
Bu pazartesi.