Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Finansal Konularda Önemli Degisiklikler

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Vize Finansal Konularda Önemli Degisiklikler

Mesaj gönderen Physiker » Prş Ağu 27, 2020 4:25 pm

Bilindigi üzere konsoloslukta vize basvurusu yaparken Almanya dan Garantör veya Bloke Hesap gerekmekte.

Gecen yil bloke hesap icin yatirilan miktarda büyük bir artis olmus ve 8500 euro civarindan aylik 853 Euro dan hesaplanarak senelik 10236 Euro gibi bir miktara cikarilmisti.

Bu yil yine ufak da olsa bir artis olacak. Su anda isleme konulmadi ama büyük ihtimal konsolosluklar kasim veya aralik ayindan itibaren bloke hesapla yapilan vize basvurularinda aylik gideri 861 Euro dan, yani toplamda yillik miktari 861*12 = 10332 Euro ya cikarilacak. Yani yillik toplamda 96 euroluk bir artis olacak. Hatta önümüzdeki haftalarda vize basvurusu yapacaklara imkanlari varsa 10332 eurodan bloke hesap acmalarini tavsiye ederim.

Asil önemli gelisme ise garantör konusunda oldu. Yeni cikan kanuna göre artik "sadece vize basvurusu" sirasinda Türkiye den garantör belli sartlarda kabul edilebilecek. Basvuru yapan ögrencinin "ebeveynleri" veya güvenilir bir ücüncü sahis veya kurum vize basvurusu sirasinda garantör / sponsor olabilecek. Bu sadece simdilik Izmir ve Istanbul konsolosluklari icin gecerli. Ankara simdilik kabul etmiyor.

Sadece kesin güvenilir ve finansal güce sahip sahis veya kurumlar noter tasdikli taahhütname ve almanca tercümesi ile vize basvurusu icin gerekli belgeyi alabilecekler ve bu belgeyle Almanya dan garantör veya bloke hesap olmadan vize basvurusu yapabileceksiniz. Ayrica yine sponsorun geliri ve mal varligina dair belgeler vize basvurusu sirasinda noterden alinan taahhütname ile birlikte sunulmak zorundalar.

Bildiginiz gibi vize basvurusu yapildiktan sonra size ilk asamada 3 veya 6 aylik Almanya ya giris vizesi verilir ve Almanya da kalacaginiz sehirde oturum izni icin (Aufenthaltserlaubnis) basvuru yaparsiniz ve daha sonra size duruma göre genelde 1 ve hatta bazi sehirlerde 2 yillik oturum (Vize) verilir. Türkiye den sponsorla basvuru yapan ögrenciler oturum uzatirken mutlaka 1 yillik bloke hesap göstermek zorundalar. Yani Türkiye´ den sponsor olayi sadece vize basvuru sürecinde size avantaj saglayabilecek. Almanya ya gelince yine bloke hesap acmak zorundasiniz ve ilk yilda Almanya yaa gelip, Almanya dan garantör kabul ettiremiyorsunuz. Ilk oturum alirken mutlaka bloke hesap acmaniz gerekiyor. Ilerki yillarda bulursaniz Garantöre gecis yapabiliyorsunuz.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Computer_Berkay

Re: Vize Finansal Konularda Önemli Degisiklikler

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Prş Ağu 27, 2020 4:35 pm

Physiker yazdı: Prş Ağu 27, 2020 4:25 pm Bilindigi üzere konsoloslukta vize basvurusu yaparken Almanya dan Garantör veya Bloke Hesap gerekmekte.

Gecen yil bloke hesap icin yatirilan miktarda büyük bir artis olmus ve 8500 euro civarindan aylik 853 Euro dan hesaplanarak senelik 10236 Euro gibi bir miktara cikarilmisti.

Bu yil yine ufak da olsa bir artis olacak. Su anda isleme konulmadi ama büyük ihtimal konsolosluklar kasim veya aralik ayindan itibaren bloke hesapla yapilan vize basvurularinda aylik gideri 861 Euro dan, yani toplamda yillik miktari 861*12 = 10332 Euro ya cikarilacak. Yani yillik toplamda 96 euroluk bir artis olacak. Hatta önümüzdeki haftalarda vize basvurusu yapacaklara imkanlari varsa 10332 eurodan bloke hesap acmalarini tavsiye ederim.

Asil önemli gelisme ise garantör konusunda oldu. Yeni cikan kanuna göre artik "sadece vize basvurusu" sirasinda Türkiye den garantör belli sartlarda kabul edilebilecek. Basvuru yapan ögrencinin "ebeveynleri" veya güvenilir bir ücüncü sahis veya kurum vize basvurusu sirasinda garantör / sponsor olabilecek. Bu sadece simdilik Izmir ve Istanbul konsolosluklari icin gecerli. Ankara simdilik kabul etmiyor.

Sadece kesin güvenilir ve finansal güce sahip sahis veya kurumlar noter tasdikli taahhütname ve almanca tercümesi ile vize basvurusu icin gerekli belgeyi alabilecekler ve bu belgeyle Almanya dan garantör veya bloke hesap olmadan vize basvurusu yapabileceksiniz. Ayrica yine sponsorun geliri ve mal varligina dair belgeler vize basvurusu sirasinda noterden alinan taahhütname ile birlikte sunulmak zorundalar.

Bildiginiz gibi vize basvurusu yapildiktan sonra size ilk asamada 3 veya 6 aylik Almanya ya giris vizesi verilir ve Almanya da kalacaginiz sehirde oturum izni icin (Aufenthaltserlaubnis) basvuru yaparsiniz ve daha sonra size duruma göre genelde 1 ve hatta bazi sehirlerde 2 yillik oturum (Vize) verilir. Türkiye den sponsorla basvuru yapan ögrenciler oturum uzatirken mutlaka 1 yillik bloke hesap göstermek zorundalar. Yani Türkiye´ den sponsor olayi sadece vize basvuru sürecinde size avantaj saglayabilecek. Almanya ya gelince yine bloke hesap acmak zorundasiniz ve ilk yilda Almanya yaa gelip, Almanya dan garantör kabul ettiremiyorsunuz. Ilk oturum alirken mutlaka bloke hesap acmaniz gerekiyor. Ilerki yillarda bulursaniz Garantöre gecis yapabiliyorsunuz.
Bu yeni mi oldu yani artik garantorun anlami kalmadi mi biz vize alsak da garantorle yine bloke hesap acmak zorunda miyiz yani?
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

2eqendy

Mesaj gönderen 2eqendy » Prş Ağu 27, 2020 4:37 pm

Expatrio'ya 853 euro olarak yatırdıysanız, buffer adı altında tuttukları 100 euro ile miktarı 861'e ekstra para yollamadan rahatça çıkartabilirsiniz arkadaşlar.

ialtintas

Mesaj gönderen ialtintas » Prş Ağu 27, 2020 4:49 pm

Almanya'ya geldikten sonra bloke hesap açmayı kesinlikle zorunlu tutulduğu konusunda emin misiniz garantör ayarlasak kabul edilmez mi acaba?
Physiker yazdı: Prş Ağu 27, 2020 4:25 pm Bilindigi üzere konsoloslukta vize basvurusu yaparken Almanya dan Garantör veya Bloke Hesap gerekmekte.

2eqendy

Mesaj gönderen 2eqendy » Prş Ağu 27, 2020 4:54 pm

Arkadaşlar bahsettiği Almanya'daki garantör değil, o konuda bi değişiklik yok anladığım kadarıyla. Sadece oturuma başvurana kadar Türkiye'den de garantör kabul edildiğinden bahsediyor

ialtintas

Mesaj gönderen ialtintas » Prş Ağu 27, 2020 4:56 pm

Onu biliyorum zate, mesajımda eksik bilgi vermişim,diyelim ki Türkiye'den garantör ayarladık gittik Almanya'ya daha sonra oturum izni alırken,Almanya'dan birisinden aldığımız garantör belgesi kabul edilmez mi diyo sormak istedim

exectus

Mesaj gönderen exectus » Prş Ağu 27, 2020 5:48 pm

Vize işlemlerinde 10236 ile yaparsak gittiğimizde 10333 euro ya yükseltmemizi isterler mi oturum izni alırken? Zaten durumlar karışık bir de bu çıktı.

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Prş Ağu 27, 2020 5:57 pm

daha sonra size duruma göre genelde 1 ve hatta bazi sehirlerde 2 yillik oturum (Vize) verilir.
Ben bloke hesapla başvurduğumda bana 3 yıllık oturum vermişlerdi.

exectus

Mesaj gönderen exectus » Prş Ağu 27, 2020 6:02 pm

Mnrl89 yazdı: Prş Ağu 27, 2020 5:57 pm Ben bloke hesapla başvurduğumda bana 3 yıllık oturum vermişlerdi.
Farklı birşey yaptınız mı? At11 ilemi aldınız, hangi şehirden aldınız merak ettim.

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Prş Ağu 27, 2020 6:40 pm

exectus yazdı: Prş Ağu 27, 2020 6:02 pm Farklı birşey yaptınız mı? At11 ilemi aldınız, hangi şehirden aldınız merak ettim.
Almanca var özel sigorta (Mawista) yaş 30, lisans (güzel sanatlar) , eyalet Berlin. Farklı birşey yapmadım başvuru formuna 3 yıllık istiyorum yazdım 3 yıl verdiler geçen sene bu zamanlarda. Şimdilik 3 yıllık verdik eğer okulunuz uzarsa oturumunuzu uzatırız dedi pasaportumu veren kadın.

2eqendy

Mesaj gönderen 2eqendy » Prş Ağu 27, 2020 7:08 pm

exectus yazdı: Prş Ağu 27, 2020 5:48 pm Vize işlemlerinde 10236 ile yaparsak gittiğimizde 10333 euro ya yükseltmemizi isterler mi oturum izni alırken? Zaten durumlar karışık bir de bu çıktı.
Belki de. Zaman kaybetmemek için bence güncelleyin miktarı

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Prş Ağu 27, 2020 7:40 pm

ialtintas yazdı: Prş Ağu 27, 2020 4:49 pm Almanya'ya geldikten sonra bloke hesap açmayı kesinlikle zorunlu tutulduğu konusunda emin misiniz garantör ayarlasak kabul edilmez mi acaba?
bende onu merak ediyorum ama yazılan sanırım mecburen garantör vize başvurusu ve 6 aylık işimize yarayacak gerisi bloke hesap olacak anladığım oturum için başvursan

2eqendy

Mesaj gönderen 2eqendy » Prş Ağu 27, 2020 8:22 pm

Computer_Berkay yazdı: Prş Ağu 27, 2020 7:40 pm bende onu merak ediyorum ama yazılan sanırım mecburen garantör vize başvurusu ve 6 aylık işimize yarayacak gerisi bloke hesap olacak anladığım oturum için başvursan
Hocam gürkan bey muhtemelen almanyadan garantör belgesi alabilecek birinin zaten türkiyeden garantör için uğraşmayacağını varsaydığını düşünüyorum. Yabancılar dairesi oturum vermek için bloke hesap ya da garantör kabul ediyor ise tabi ki oraya gidip sonradan aldığınız garantör de kabul olur. Eğer almanyada bir garantörünüz varsa sizin için değişen bir şey yok yazıya göre

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Prş Ağu 27, 2020 8:29 pm

2eqendy yazdı: Prş Ağu 27, 2020 8:22 pm Hocam gürkan bey muhtemelen almanyadan garantör belgesi alabilecek birinin zaten türkiyeden garantör için uğraşmayacağını varsaydığını düşünüyorum. Yabancılar dairesi oturum vermek için bloke hesap ya da garantör kabul ediyor ise tabi ki oraya gidip sonradan aldığınız garantör de kabul olur. Eğer almanyada bir garantörünüz varsa sizin için değişen bir şey yok yazıya göre
Garantorum Alman vatandasi almanyada yasiyor

2eqendy

Mesaj gönderen 2eqendy » Prş Ağu 27, 2020 8:31 pm

Computer_Berkay yazdı: Prş Ağu 27, 2020 8:29 pm Garantorum Alman vatandasi almanyada yasiyor
O zaman sizlik bir durum yok. Ondan aldığınız garantör belgesiyle hem vizeye hem oturuma başvurabiliyorsunuz

2eqendy

Mesaj gönderen 2eqendy » Prş Ağu 27, 2020 8:40 pm

2eqendy yazdı: Prş Ağu 27, 2020 8:22 pm Hocam gürkan bey muhtemelen almanyadan garantör belgesi alabilecek birinin zaten türkiyeden garantör için uğraşmayacağını varsaydığını düşünüyorum. Yabancılar dairesi oturum vermek için bloke hesap ya da garantör kabul ediyor ise tabi ki oraya gidip sonradan aldığınız garantör de kabul olur. Eğer almanyada bir garantörünüz varsa sizin için değişen bir şey yok yazıya göre
DÜZELTME: Son paragrafa dikkat etmemiştim. Türkiye'de yaşayan birinden aldığınız garantör ile Almanya'ya girerseniz, oturum için bloke hesap gerekli ama sonraki yıllarda Almanya'daki birinden alınan garantör belgesini kullanabilyorsunuz. Yani yabancılar dairesi ile ilgili söylediğim doğru değil burada.
En son 2eqendy tarafından Prş Ağu 27, 2020 8:42 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Prş Ağu 27, 2020 8:42 pm

2eqendy yazdı: Prş Ağu 27, 2020 8:40 pm DÜZELTME: Son paragrafa dikkat etmemiştim. Türkiye'de yaşayan birinden aldığınız garantör ile Almanya'ya girerseniz, oturum için bloke hesap gerekli ama sonraki yıllarda Almanya'daki birinden alınan garantör belgesini kullanabilyorsunuz
iyi o zaman benimki almanyada yaşıyor ve alman vatandaşı beni ilgilendrimez o zaman.

2eqendy

Mesaj gönderen 2eqendy » Prş Ağu 27, 2020 8:43 pm

Computer_Berkay yazdı: Prş Ağu 27, 2020 8:42 pm iyi o zaman benimki almanyada yaşıyor ve alman vatandaşı beni ilgilendrimez o zaman.
Aynen hocam senin için prosedür aynı

exectus

Mesaj gönderen exectus » Prş Ağu 27, 2020 8:46 pm

2eqendy yazdı: Prş Ağu 27, 2020 7:08 pm Belki de. Zaman kaybetmemek için bence güncelleyin miktarı
Şuanda vizeye 853 ile başvuracağım vizem çıktığı durumda 861 e yükselteceğim. Zaten eksik görüldüğü durumda konsolosluk iletişime geçer büyük ihtimal.

2eqendy

Mesaj gönderen 2eqendy » Prş Ağu 27, 2020 8:49 pm

exectus yazdı: Prş Ağu 27, 2020 8:46 pm Şuanda vizeye 853 ile başvuracağım vizem çıktığı durumda 861 e yükselteceğim. Zaten eksik görüldüğü durumda konsolosluk iletişime geçer büyük ihtimal.
Evrakları teslim etmediyseniz değiştirin bence o kadar zor değil. Hele expatrioysa ekstra para bile yollamadım ben