Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Acik Lise Mezunlarine Müjde

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
Bumbum

Re: Acik Lise Mezunlarine Müjde

Mesaj gönderen Bumbum » Çrş Haz 23, 2021 1:44 pm

AliEren33 yazdı: Çrş Haz 23, 2021 2:39 am Arkadaslar merhaba güncelleme yapmak istiyorum. Leibniz Universität Hannover, acik liseyi kabul ediyor. Yani kendim basvurdum ve sartli kabul aldim Informatik bölümüne, basvurmak isteyen arkadaslara duyurulur.
Dostum tebrikler senin adına çook sevindim. Acaba başvurduğun dilbelgesi neydi? Seviyesi falan

AliEren33

Mesaj gönderen AliEren33 » Çrş Haz 23, 2021 3:45 pm

Şartlı kabul için B1 belgeniz olması gerekiyor

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Haz 23, 2021 4:18 pm

AliEren33 yazdı: Çrş Haz 23, 2021 2:39 am Arkadaslar merhaba güncelleme yapmak istiyorum. Leibniz Universität Hannover, acik liseyi kabul ediyor. Yani kendim basvurdum ve sartli kabul aldim Informatik bölümüne, basvurmak isteyen arkadaslara duyurulur.
Tesekkürler bilgilendirme icin.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Genco2121

Mesaj gönderen Genco2121 » Pzr Tem 11, 2021 5:28 pm

Alieren33 kardeşim başvuru sürecini de anlatır mısın nasıl bir yol izledin? Bide yaş sınır var mı lisans okumak için? Benim yaşım 34 makine mühendisliği okumak istiyorum açık liseden mezunuyum.

ladygaga3535

Mesaj gönderen ladygaga3535 » Cum Tem 16, 2021 3:28 am

merhaba aöf ön lisans sosyal hizmet mezunuyum, almanyada örgünde lisans tamamlamak istiyorum aöf ön lisans diplomasını kabul eden okul var mı? bunun icin dgs ye girmem gerekiyor mu?

diğer sorum ise açık lise diplomasını hannover üniversitesi kabul ediyor demişsiniz, peki üniversite sınavına girmeden mi ediyor sınavsız şekilde? yoksa üni sınavına girip bir bölüm kazanmak mı gerekiyor?

YusufB

Mesaj gönderen YusufB » Cum Tem 23, 2021 11:35 pm

Merhaba son durum nedir hangi üniversiteler kabul ediyor bununla ilgili bir liste var mı ?

Peacegerman

Mesaj gönderen Peacegerman » Çrş Ağu 11, 2021 7:54 pm

Merhaba bende suan o surecteyim sen hangi bolumden basvurdun ve mumkunse daha yakinda görüşebilir miyiz?

hotforteacher

Mesaj gönderen hotforteacher » Prş Ağu 12, 2021 1:32 pm

Merhabalar , ben açık lise mezunuyum Göttingen Üniversitesinden kabul aldım. YÖS sınavına girdim . Aynı zamanda Duisburg- Essen üniversitesi de kabul etti açık lise diplomamı ve YÖS sınavını.

Nazlinur

Mesaj gönderen Nazlinur » Cum Ağu 13, 2021 7:56 pm

Merhaba , oglum icin arastiriyorum Türkiye ‚de lise bitirdi anadolu lisesi mezunu bu yil üniv sinavina girdi. Türkiyede tercih mi yapip almanyada üniv sectiniz yoksa direk lise diplomasiyla mi kayit oldunuz dil seviyeniz yeterli oldugu icin bilgi verirseniz sevinirim .

hotforteacher

Mesaj gönderen hotforteacher » Pzt Ağu 16, 2021 8:41 pm

Nazlinur yazdı: Cum Ağu 13, 2021 7:56 pm Merhaba , oglum icin arastiriyorum Türkiye ‚de lise bitirdi anadolu lisesi mezunu bu yil üniv sinavina girdi. Türkiyede tercih mi yapip almanyada üniv sectiniz yoksa direk lise diplomasiyla mi kayit oldunuz dil seviyeniz yeterli oldugu icin bilgi verirseniz sevinirim .
Ben Türkiye’deki bir üniversiteye kayıt yaptırmadım. Kabul mektubumu kullandım. Almanya’da doğduğum için benden dil seviyesi için bir şey istenmedi. Göttingen üniversitesinin onlineportal sayfasına tüm belgelerimi yükledim ( transkript, diploma , YÖS sonucu, kabul mektubu) 4 gün içinde kabul geldi fizik bölümü için.

furkanbicer

Mesaj gönderen furkanbicer » Çrş Ağu 18, 2021 7:55 pm

Physiker yazdı: Prş Tem 25, 2019 12:40 pm Simdiye kadar acik lise bitirip, Türkiye de 4 yillik bir lisans bölümü kazananlar Almanya da ilk olarak Studienkolleg yapmasi gerekiyordu.

Almanya da yabanci diplomalarin denklik islemleriyle sorumlu olan Kulturministerkonferenz (KMK) nin aldigi yeni karara göre artik bir cok üniversitede Acik lise bitirenler Studienkolleg yapmalarina gerek kalmayacak.

KMK artik acik lise bitirenlerin direk kabul alip almayacagi kararini basvuru yapilan üniversitenin almasini istiyor. Yani acik lise bitirenlerin Studienkolleg yapip yapmayacagini basvuru yapan üniversiteler kendileri belirleyecek.

Karar henüz yeni oldugu hangi üniversite acik lise bitirenleri Studienkolleg olmadan aliyor, onunla ilgili genel bir liste yok. Fakat önümüzdeki haftalarda o listeyi sitemizde yayinlamaya calisacagiz.
Konuda açık lise için bahsedilmiş fakat Anadolu Teknik Lisesi için durum hakkında bilginiz var mı? Hangi kategoride değerlendiriliyor? Okuduğum lisede 4 sene boyunca herhangi bir Anadolu Lisesindeki derslerin hepsini aldım, bunun üzerine fazladan meslek derslerimiz oldu. Yani Lise nok dökümümde eksik dersim bulunmuyor. Bu durumda ben hangi kategoride değerlendiriliyorum?

TU Clausthal ve TU Dortmund için başvurdum. TU Clausthal henuz bir sonuç belirtmedi fakat bugün uniassist üzerinden TU Dortmund için aldığım geribildirimde Studienkolleg gerektiği ve TU Dortmund bunu sağlamadığı için başvuru durumum "Faulty" olarak gözüküyor. Bu durumda benim ne yapmam gerekir, durumu, aldığım dersleri açıklasam durumu değiştirebilir miyim? Teşekkürler.

furkanbicer

Mesaj gönderen furkanbicer » Sal Ağu 24, 2021 2:50 pm

furkanbicer yazdı: Çrş Ağu 18, 2021 7:55 pm Konuda açık lise için bahsedilmiş fakat Anadolu Teknik Lisesi için durum hakkında bilginiz var mı? Hangi kategoride değerlendiriliyor? Okuduğum lisede 4 sene boyunca herhangi bir Anadolu Lisesindeki derslerin hepsini aldım, bunun üzerine fazladan meslek derslerimiz oldu. Yani Lise nok dökümümde eksik dersim bulunmuyor. Bu durumda ben hangi kategoride değerlendiriliyorum?

TU Clausthal ve TU Dortmund için başvurdum. TU Clausthal henuz bir sonuç belirtmedi fakat bugün uniassist üzerinden TU Dortmund için aldığım geribildirimde Studienkolleg gerektiği ve TU Dortmund bunu sağlamadığı için başvuru durumum "Faulty" olarak gözüküyor. Bu durumda benim ne yapmam gerekir, durumu, aldığım dersleri açıklasam durumu değiştirebilir miyim? Teşekkürler.
Hala bir sonuca ulaşabilmiş değilim, Anadolu Teknik lisesi mezunları Almanyada başvuru yaptığında Anadolu lisesi mezunu olarak mı yoksa Açık Lise mezunu olarak mı değerlendiriliyor bilen var mı? Okuduğum lisede aldığım dersler açısından bir Anadolu lisesi ile farkımız yok, yani ders eksiğim bulunmamakta.

Eren01293

Mesaj gönderen Eren01293 » Çrş Ağu 25, 2021 5:19 pm

Physiker yazdı: Pzt Eki 05, 2020 3:25 pm 10 sene önce yazmistik:

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... ienkolleg/
1) Bir yil lisans okuduktan sonra Almanya'da; o yil icerisinde gösterdigin performansi Studienkolleg'ten muaf olmak disinda herhangi bir yükümlülügü var mi? Mesela, o zaman diliminde okudugun dersleri gösterme veya tanittirmak zorunlu mudur? Yoksa sadece vize sansini arttirmak icin Türkiye'de gösterilmesi yeterli mi?

2) Bir yil lisans okuduktan sonra Almanya'da benzer veya ayni bir bölümde 1. semesterdan baslamak mümkün olduguna göre; Türkiye'de bir yil okudugu icin lisans tamamlama gibi bir yola basvuranlar oluyor mu? Ve bu iki yolun da vize ve belge süreci ayni mi?

3) Istedigi üniversite Studienkolleg zorunlulugu olmamasina ragmen Türkiye'de 1 yil lisans okuyanlar gene oldugu gibi orada lisansa (1.semesterdan) basvurabiliyor mu ?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt May 16, 2022 10:47 pm

oben.
www.deutschstudent.com

yigitstn

Mesaj gönderen yigitstn » Cum May 20, 2022 1:36 am

Merhaba ben açık lise mezunuyum fakat 2 yıllık ön lisans programını bitireceğim önümüzdeki ay. Anladığım kadarıyla şu an Studienkolleg ten muaf olup direkt üniversiteye başvurabiliyorum doğru mudur?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr May 22, 2022 2:21 pm

yigitstn yazdı: Cum May 20, 2022 1:36 am Merhaba ben açık lise mezunuyum fakat 2 yıllık ön lisans programını bitireceğim önümüzdeki ay. Anladığım kadarıyla şu an Studienkolleg ten muaf olup direkt üniversiteye başvurabiliyorum doğru mudur?
Evet dogru. Ön lisans mezunlari icin bütün bilgiler asagidaki videoda anlatiliyor:

https://www.youtube.com/watch?v=TcAiX2326JE&t=1s
www.deutschstudent.com

Yasr

Mesaj gönderen Yasr » Cmt Haz 11, 2022 8:14 am

hotforteacher yazdı: Prş Ağu 12, 2021 1:32 pm Merhabalar , ben açık lise mezunuyum Göttingen Üniversitesinden kabul aldım. YÖS sınavına girdim . Aynı zamanda Duisburg- Essen üniversitesi de kabul etti açık lise diplomamı ve YÖS sınavını.
Uni assist üzerinde mı başvurdunuz ?
Bende aynı durum var açık lise mezunyum ve yös sınavı i
İLE bölüm kazandım . Sizinle nasıl konuşabilirim iletişim bilgilerinizi paylaşabilir misin ?
Yardımınza ihtiyacım var

dantrolen

Mesaj gönderen dantrolen » Cmt Ağu 06, 2022 6:41 pm

Yasr yazdı: Cmt Haz 11, 2022 8:14 am Uni assist üzerinde mı başvurdunuz ?
Bende aynı durum var açık lise mezunyum ve yös sınavı i
İLE bölüm kazandım . Sizinle nasıl konuşabilirim iletişim bilgilerinizi paylaşabilir misin ?
Yardımınza ihtiyacım var
Selam Yasr,

Umarım istediğiniz bölüme ve üni'ye yerleşmişinizdir. Seneye ben de aynı durumda olacağım. Lise son sınıfı açıktan okuyup, Yös'e girmeyi planlıyorum. Edindiğiniz tecrübelere göre, liseyi açıktan okumayı önerir misiniz. Hangi üniversitelere ve bölümlere başvurdunuz, hangileri açık lise'yi kabul etti?
Cevaplayabilirseniz çok sevinirim. :)

yigitstn

Mesaj gönderen yigitstn » Cmt Ağu 06, 2022 7:14 pm

Başlığa denk gelmişken açık lise diploması + ön lisans derecesiyle kabul aldığım okulları paylaşmak istedim.

-FHWS
-FH Aachen
-TH Wildau
(Fau ve Hs Rhein-Waal'a da başvurdum muhtemelen nc yeterli olursa onlar da kabul eder diye düşünüyorum henüz sonuçlanmadı.)

Önümüzdeki başvuru döneminde herkese başarılar

goncamaden

Mesaj gönderen goncamaden » Prş Eyl 01, 2022 9:12 am

Merhaba, ben de eşim için bir soru sorabilir miyim
Açık liseden mezun, bu sene yksden önlisans kazandı ve kayıt yaptırdı. bu önlisans kabul belgesiyle Almanya'da herhangi bir üniversiteye gidebilir mi
bilginiz varsa rica edebilir miyim. teşekkürler