Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yasanan Siyasi Krizler Bizi Nasil Etkiler?

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Yasanan Siyasi Krizler Bizi Nasil Etkiler?

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Mar 13, 2017 11:34 am

Gecmis dönemlerde örnegin bir terör saldirisinda veya benzer bir siyasi krizde her zaman üyelerimiz bize, bu durumun öncelikle vize basvurularini etkileyip etkilemeyecegini sormuslardir. Cevabimiz ise hatta bazen esprili bir dille hic bir etkisi olmayacagi yönünde olmustu. Fakat son yasanan olaylar bu sefer sadece vize basvurularini degil, üniversite basvurularini ve hatta özellikle is basvurularini etkileyebilir.

Özellikle cumhurbaskanimizin gecen hafta "nazi" cikisi sonrasi Almanya ile iliskiler hic olmadigi kadar gerilmisti. Almanlari genel olarak elestirip hatta küfür bile edebilirsiniz ama toplum olarak katlanamadiklari tek sey nazi yaklasimi olmustur. Gecmiste bunun örnegini eski Iran cumhurbaskani Necad örnegiyle yasamistik.

Referandum sürecinde özellikle Türk siyasetcilerin Almanya da miting düzenlemesi hos karsilanmiyor. Hakli veya haksizlar orasi ayri bir konu ama özellikle burda yasayan iktidar yanlisi türk secmenlerin tutumlari cok antipatik görülüyor. Bu durumda sadece akp secmenine degil bütün türklere karsi toplumda bir ön yargi ve antipatiye yol aciyor. Bu durum özellikle is basvurularinda kim ne derse desin olumsuz etkiler yaratiyor. Tabiki bütün firmalar ayni sekilde yaklasmaz ama genel olarak su son dönemde Avrupada yasayan türklere karsi böyle olumsuz bir tutum ortaya cikmis durumda. Yaklasik 12 yildir yasadigim ülkede ilk defa insanlarin bana bu sekilde bakip, ters bir sekilde yaklastiklarina sahit oluyorum. Sadece is basvurularinda degil, yine üniversite basvurularinda da hic olmadigi kadar ayrimcilik seziyorum. Her yil sadece Deutschstudent den degil yine baska ülkelerden de ögrencilerin olmak üzere yaklasik 500 e yakin ögrencinin basvurularini yapiyorum. Bilindigi üzere bütün bölümlerde alimlar yapilirken belirli bir kapasite yabanci ögrencilere ayrilir( üniversite ve bölüme göre degisir, genelde %10 civaridir). Yabanci ögrenciler icin kontenjan ayri bir kümede incelenir ve bölüme basvuru yapan en iyi ögrenciler not ortalamasina göre alinir. Fakat son dönemde özellikle türk ögrencilerine karsi alimlarda ayrimcilik yapildigi kanisindayim. Örnegin ayni üniversitede ayni bölüme bir pakistanli ve bir türk ögrenci icin basvuru yaptim ve türk ögrencinin ortalamasi daha iyi oldugu halde pakistanliya kabul verip, türk ögrenciye red verdiler. Olay su anda itiraz sürecinde oldugu icin üniversite ve bölüm ismini aciklamayacagim ama itiraz süreci bitince aciklayabilirim ve ögrenci arkadasimiz da izin verirse hatta ismini de aciklayabilirim. Tabiki bu bütün üniversitelerde yapiliyor diyemem ama genelde su anda bize karsi maalesef hic olmadigi kadar bir antipati olusmus durumda. O yüzden iyi bir ortalama ile basvuru yapiyorsaniz ve red aldiysaniz mutlaka itiraz edin.

Almanya da günlük hayatta bu dönemde yine ters ve kaldiramayacaginiz hareket ve tepkilerle karsilasabilirsiniz. Maalesef Türkiye deki siyasetciler oy kaygisi icin bizleri düsürdükleri zor durumu hesap etmiyorlar veya aslinda biliyorlar ama bir kac oy fazla alabilmek icin gözleri karardigindan dolayi burda nelerle karsilastigimiz umurlarinda olmuyor.

Hollanda da yasanan olaylarin ardindan konsoloslugun kapatildigini gördük. Ayni olay Almanya da da yasanabilirmiydi bilmiyorum ama su anda özellikle referandum sürecine kadar iliskilerin daha da gerilecegi bir gercek. Iki hafta önce bir gazetede özellikle nazi cikisi sonrasi bir milletvekilinin Türkiye ile bütün iliskileri askiya alip, konsolosluklari kapatmalari gerektigini belirten bir söylesini okumustum. Bu zor bir ihtimal gibi gözüksede gözü kararmis siyasilerin her türlü sarti saglayacagi da artik bilinen bir gercek. Temmuz 2016 da vizesiz AB ülkelerine seyehat edecegimizin müjdesini veren dis isleri bakanimizin kendisinin 6 ay sonra AB ye girememesi aslinda olaylarin ne kadar hizli degisebilecegini gösteriyor.

Amacim burda siyasi bir tartisma yaratmak degil. Sadece genel olarak bu olaylar karsisinda neler yapmaniz gerektigi hususunda tavsiyelerde bulunmak. Vize basvurusu yapacak olan ögrenciler eger vize alma durumlari kritikse basvurularini referandum sonrasi yapmalarini ve bu sürecte almanca kursuna devam etmelerini tavsiye ederim. Hali hazirda Almanya da yasayan ögrencilerin toplumda görebilecekleri ve beklemedikleri tepkilere karsi sabirli ve anlayisli hareket etmeleri önemlidir. Bu gecici bir sürec. Yani alttan alin. Özellikle cok iyi bir ortalama ile yüksek lisans basvurusu yapip red alanlar mutlaka itiraz etsinler. Bunun disinda okulu bitirip is basvurusu yapanlar ve bu sürecte red alanlar referandum sonrasi ayni firmalara tekrar basvuru yapsinlar. Simdilik tavsiyelerim bu kadar.:)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

baneful

Re: Yasanan Siyasi Krizler Bizi Nasil Etkiler?

Mesaj gönderen baneful » Pzt Mar 13, 2017 12:11 pm

Gercekten yasanan olaylar cok üzücü, ins hizli bir sekilde ortalik sakinlesir.Bende 17 Nisanda Almanyaya geri dönücegim, acaba Almanya´ya girerken sorun yasarmiyim ? olaylarin daha da kötü bir hal almasindan korkuyorum

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Mar 13, 2017 12:53 pm

Giris-cikislarda sorun olmaz hayir.
www.deutschstudent.com

podolski1905

Mesaj gönderen podolski1905 » Pzt Mar 13, 2017 1:07 pm

Bilgilendirici bi yazı olmuş teşekkürler

HerrZerro

Mesaj gönderen HerrZerro » Pzt Mar 13, 2017 1:56 pm

Zaten adamlar ayrımcılık yapmaya meyilliler sen de böyle dersen adamlar yapar tabi. Sinirlendikleri konu ırkçılık ve ayrımcılık yapmış olmaları ama onun üzerinden tepki olarak ayrımcılık yapmaları da ayrı bir ironi.

retro

Mesaj gönderen retro » Pzt Mar 13, 2017 2:23 pm

simdi bir mesaj yazacagim ama burdan akp'yi ovdugum anlami cikmasin. hos sizden korktugum filan yok cikartsanizda umrumda olmaz ama o niyetle okumayin diye diyorum.

su an bastaki insanlara bakinca 15 yildir ulkenin basindalar ve bu her ne kadar turkiye siyasetci cikarma konusunda kisir olsada bu kadar uzun iktidarda kalan bir ornegi ben internette bulamadim. yani bunlar yarim senede bir hukumet degisen bir ulkede bu kadar uzun durdularsa gercekten isin cakalliklarini kavramis durumdalardir. rusya ucagi dustugunde ipler kopma noktasina gelmemisti hatta kopmustu. kis turizminde erzurumda liflerde her sene kuyruk olurken gecen sene bombos bir dag vardi. ayni olay yaz turizminede vurdu ve ihracatimiza da. bu olayda bir sebep varmiydi. ben goremiyordum ne bir secim ne bir referandum vardi. ama ucak dusuruldu ve kriz yonetimi basiri veya basarisiz surdu orasini bilmem ama su an rusyayla bal kardesiz. tabi bu turizme hala yansimadi bu sene palandoken daha beter bostu. simdi avrupayla dogusumuze gelince once almanya kapisi calindi ama istenen orada bulunamadi, bunda almanyanin asiri fevri davranmamasi etkiliydi bence. sonra hollandada muthis bir sekilde istenen kavga ortami yakalandi ve havadan karadan butun imkanlar kullanildi. bunun sebebini dusununce benim aklima iki secenek geliyor, dogru yanlis bilmem ben daha uni okumamis cahil sayilan biriyim.
ilk secenek ulke icinde aranan dusman bulunmadi. burda kalkip turk insanini yerden yere vurmanin alemi yok her ulkenin siyasetinde yurutulen bir kamanyadir bir dusman bulup ona saydirmak. feto saysak adamlarin kani cekildi, muhalefete saysak adamlarin zaten kani yok, pkk vs vs. canli kanli ve disli bir dusman lazimdi ve bulundu.
bir digeri ise geert wilders'e secimi altin tabakta sunmak. bunu neden dusunuyorum cunku hukumetin bu kadar alel acele olayi tirmandirmasi dogrudan secimlere isaret ediyor. yaptiklari hareket ise bir tek wildersin isine geldi. bunu neden yapti diye dusununce aklima yine iki secenek geldi
birincisi trump ne yapti cogu islami ulkeden adam kabul etmedi ucaklara alinmadilar ama bunlar arasinda turkiye yoktu. ya ayni bu sekilde on planda vurusup arka planda gizli isler yurutmek.
yada hollanda gibi bir ulkede asiri sagci bir parti ciksa ve buna gore politika olusturulmaya baslansa artik turkiyeyi elestirecekleri bir nokta kalmayacak. her ne kadar akp'ye fasist desekte ben kimsenin kalkip kurtcu pislikler dedigini duymadim ama wilders utanmadan saydiriyor. ki bence bu ihtimal daha yuksek.

yada son olarak kafalarina gore takiliyorlar iste cok seyapmamak lazim

mdu42

Mesaj gönderen mdu42 » Pzt Mar 13, 2017 2:55 pm

Ya kusura bakmayın ama halkımız inanın çok cahil. Bize çözümler lazım şehitler değil... okul başvuru sürecindeyim inş sıkıntı yaşamam. Referandum oyun bu olayları yaşadıktan sonra zaten HAYIR dı şimdi daha da çok HAYIR oldu.

Okey50

Mesaj gönderen Okey50 » Pzt Mar 13, 2017 4:22 pm

İç siyaset uğruna , dış siyaset harcandı... Ülkemin düşürüldüğü duruma çok üzgünüm..
Diplamasi krizlere çözüm bulmak için vardır... istense bu kriz çıkmayabilirdi, ama çıkması özellikle tercih edildi ve istendi..
Sebebini yazmaya bile gerek yok zaten...

Yurdışında yaşamayı veya eğitim almayı seçmiş kardeşlerimize Allah kolaylıklar versin..
Bende artık hiç bir şeyin eskisi gibi olamayacağını tahmin ediyordum, Sn Physiker durumu özetlemiş,...

Türkiye'den Viyanaya gezmeye gitiğimizde her yerde Viyana kuşatmasının izlerini gördük.. Üstünden yüzyıllar geçmesine rağmen Adamların bellekaltına kazınmıştı resmen... Bunu hissettik..
Bu krizinde önyargı ve Türklere bakış açısından kısa ve uzun vadeli olumsuz etkileri olacaktır...
Hepinize eğitim ve iş hayatında kolaylıklar diliyorum..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Mar 14, 2017 3:11 am

retro yazdı:simdi bir mesaj yazacagim ama burdan akp'yi ovdugum anlami cikmasin. hos sizden korktugum filan yok cikartsanizda umrumda olmaz ama o niyetle okumayin diye diyorum.

Neden korkasin ve neden cikartalim seni bu nasil bir paranoyadir? Bu ilk cümleden sonra yazdiklarini okumadim ama o övdügünü sanacagimiz kisilerle karistirdin sanirim bizi:)
www.deutschstudent.com

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Sal Mar 14, 2017 10:00 am

Sn physiker teşekkürler
Yeni basvuru yapacak arkadaşlarada sabır diliyorum bende onlarin arasindayim bu aralar bence biraz bekleyin umarim ortalik durulur zaten durulmazsa beklesenizde beklemesenizde her türlü büyük sıkıntılar çikacak. Sadece bizim icin degil oradaki okuyan,okumayan her vatandaşımız için umarim artik gerilimi azaltırlar..

Zebercet

Mesaj gönderen Zebercet » Sal Mar 14, 2017 10:47 pm

Physiker yazdı:Gecmis dönemlerde örnegin bir terör saldirisinda veya benzer bir siyasi krizde her zaman üyelerimiz bize, bu durumun öncelikle vize basvurularini etkileyip etkilemeyecegini sormuslardir. Cevabimiz ise hatta bazen esprili bir dille hic bir etkisi olmayacagi yönünde olmustu. Fakat son yasanan olaylar bu sefer sadece vize basvurularini degil, üniversite basvurularini ve hatta özellikle is basvurularini etkileyebilir.

Özellikle cumhurbaskanimizin gecen hafta "nazi" cikisi sonrasi Almanya ile iliskiler hic olmadigi kadar gerilmisti. Almanlari genel olarak elestirip hatta küfür bile edebilirsiniz ama toplum olarak katlanamadiklari tek sey nazi yaklasimi olmustur. Gecmiste bunun örnegini eski Iran cumhurbaskani Necad örnegiyle yasamistik.

Referandum sürecinde özellikle Türk siyasetcilerin Almanya da miting düzenlemesi hos karsilanmiyor. Hakli veya haksizlar orasi ayri bir konu ama özellikle burda yasayan iktidar yanlisi türk secmenlerin tutumlari cok antipatik görülüyor. Bu durumda sadece akp secmenine degil bütün türklere karsi toplumda bir ön yargi ve antipatiye yol aciyor. Bu durum özellikle is basvurularinda kim ne derse desin olumsuz etkiler yaratiyor. Tabiki bütün firmalar ayni sekilde yaklasmaz ama genel olarak su son dönemde Avrupada yasayan türklere karsi böyle olumsuz bir tutum ortaya cikmis durumda. Yaklasik 12 yildir yasadigim ülkede ilk defa insanlarin bana bu sekilde bakip, ters bir sekilde yaklastiklarina sahit oluyorum. Sadece is basvurularinda degil, yine üniversite basvurularinda da hic olmadigi kadar ayrimcilik seziyorum. Her yil sadece Deutschstudent den degil yine baska ülkelerden de ögrencilerin olmak üzere yaklasik 500 e yakin ögrencinin basvurularini yapiyorum. Bilindigi üzere bütün bölümlerde alimlar yapilirken belirli bir kapasite yabanci ögrencilere ayrilir( üniversite ve bölüme göre degisir, genelde %10 civaridir). Yabanci ögrenciler icin kontenjan ayri bir kümede incelenir ve bölüme basvuru yapan en iyi ögrenciler not ortalamasina göre alinir. Fakat son dönemde özellikle türk ögrencilerine karsi alimlarda ayrimcilik yapildigi kanisindayim. Örnegin ayni üniversitede ayni bölüme bir pakistanli ve bir türk ögrenci icin basvuru yaptim ve türk ögrencinin ortalamasi daha iyi oldugu halde pakistanliya kabul verip, türk ögrenciye red verdiler. Olay su anda itiraz sürecinde oldugu icin üniversite ve bölüm ismini aciklamayacagim ama itiraz süreci bitince aciklayabilirim ve ögrenci arkadasimiz da izin verirse hatta ismini de aciklayabilirim. Tabiki bu bütün üniversitelerde yapiliyor diyemem ama genelde su anda bize karsi maalesef hic olmadigi kadar bir antipati olusmus durumda. O yüzden iyi bir ortalama ile basvuru yapiyorsaniz ve red aldiysaniz mutlaka itiraz edin.

Almanya da günlük hayatta bu dönemde yine ters ve kaldiramayacaginiz hareket ve tepkilerle karsilasabilirsiniz. Maalesef Türkiye deki siyasetciler oy kaygisi icin bizleri düsürdükleri zor durumu hesap etmiyorlar veya aslinda biliyorlar ama bir kac oy fazla alabilmek icin gözleri karardigindan dolayi burda nelerle karsilastigimiz umurlarinda olmuyor.

Hollanda da yasanan olaylarin ardindan konsoloslugun kapatildigini gördük. Ayni olay Almanya da da yasanabilirmiydi bilmiyorum ama su anda özellikle referandum sürecine kadar iliskilerin daha da gerilecegi bir gercek. Iki hafta önce bir gazetede özellikle nazi cikisi sonrasi bir milletvekilinin Türkiye ile bütün iliskileri askiya alip, konsolosluklari kapatmalari gerektigini belirten bir söylesini okumustum. Bu zor bir ihtimal gibi gözüksede gözü kararmis siyasilerin her türlü sarti saglayacagi da artik bilinen bir gercek. Temmuz 2016 da vizesiz AB ülkelerine seyehat edecegimizin müjdesini veren dis isleri bakanimizin kendisinin 6 ay sonra AB ye girememesi aslinda olaylarin ne kadar hizli degisebilecegini gösteriyor.

Amacim burda siyasi bir tartisma yaratmak degil. Sadece genel olarak bu olaylar karsisinda neler yapmaniz gerektigi hususunda tavsiyelerde bulunmak. Vize basvurusu yapacak olan ögrenciler eger vize alma durumlari kritikse basvurularini referandum sonrasi yapmalarini ve bu sürecte almanca kursuna devam etmelerini tavsiye ederim. Hali hazirda Almanya da yasayan ögrencilerin toplumda görebilecekleri ve beklemedikleri tepkilere karsi sabirli ve anlayisli hareket etmeleri önemlidir. Bu gecici bir sürec. Yani alttan alin. Özellikle cok iyi bir ortalama ile yüksek lisans basvurusu yapip red alanlar mutlaka itiraz etsinler. Bunun disinda okulu bitirip is basvurusu yapanlar ve bu sürecte red alanlar referandum sonrasi ayni firmalara tekrar basvuru yapsinlar. Simdilik tavsiyelerim bu kadar.:)

Ben bu yaz ön kabul alıp Almanyada dil kursuna başlamayı planlıyordum,gerçekten dediğiniz kadar büyük mü bu ayrımcılık olayları?Aklınızda varsa eğer,ön kabulü daha objektif veren ünileri yazabilir misiniz?

Vrlakkus

Mesaj gönderen Vrlakkus » Çrş Mar 15, 2017 12:27 am

Dortmundda wg ariyorum Gurkan abi sagolsun cok yardimci oluyor sanirim cogu yerden gelen olumsuz cevabin arkasinda bu diplomatik kriz var ne diyosun Gurkan abi wg bulmam zorlasir mi ?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Mar 16, 2017 2:50 am

Arkadaslar herkes bir yerden farkli soruyor, benim durumumda sansim yüzde kac olur, bunu da etkilermi, sunu da etkilermi. Genel olarak yukarda yazdim. Nerden bileyim hangi uni de hangi bölümde sunlar sizi sevmez red verir bunlar pek siyasi olaylari sallamaz sizi hemen kabul eder diye.. Birazcik mantikli sorular sorun lütfen.
www.deutschstudent.com

hezarfen

Mesaj gönderen hezarfen » Prş Mar 16, 2017 9:31 am

Physiker yazdı:Arkadaslar herkes bir yerden farkli soruyor, benim durumumda sansim yüzde kac olur, bunu da etkilermi, sunu da etkilermi. Genel olarak yukarda yazdim. Nerden bileyim hangi uni de hangi bölümde sunlar sizi sevmez red verir bunlar pek siyasi olaylari sallamaz sizi hemen kabul eder diye.. Birazcik mantikli sorular sorun lütfen.
Mantıklı cevap. Sonuçta adam tanrı değil. Her insan herşeyi bilmez, bilemez.

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Çrş Mar 22, 2017 11:18 pm

Erdoganin son sözlerinden sonra zorluklar artmaya baslayacak iyice biraz daha ileri giderse vize falan alabileceğimizi dusunmuyorum ve almanyada ırkcılık artmaya baslamis bile turklere karşı avusturyada da erdogan turkleri buradan alıp gotursun diye pankart asılmış Allah gençlerimize yardım etsin sıkıntılı günler bizi bekliyo

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Cmt Nis 01, 2017 7:32 pm

Dünden beri Almanya gurbetcileri sınır dışı edicek diye haberler cıkıyo umarım bu referandum icin bi oyundur .Sizlerin düşünceleri nelerdir ?

podolski1905

Mesaj gönderen podolski1905 » Cmt Nis 01, 2017 10:44 pm

Makineci yazdı:Dünden beri Almanya gurbetcileri sınır dışı edicek diye haberler cıkıyo umarım bu referandum icin bi oyundur .Sizlerin düşünceleri nelerdir ?
öyle bi şey olur mu sence ? iki ülke savaş halindeyse evet olur. Öyle bir şey olursa zaten eğitiminden önce düşünmen gereken şeylerde olur merak etme

herr_sieben

Mesaj gönderen herr_sieben » Cmt Nis 01, 2017 11:25 pm

bence etikili degil niye diyeceksiniz benm vize alma ihtimalim düşük olmasına ragmen vizemi aldım bir haftadır almanyadayim cok sükür ki ve taip ettiğim kadarıylada eskisi gibi bi ypogunlukta var vize alan arkadslarda bence sorun yok.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Nis 03, 2017 2:03 am

podolski1905 yazdı:öyle bi şey olur mu sence ? iki ülke savaş halindeyse evet olur. Öyle bir şey olursa zaten eğitiminden önce düşünmen gereken şeylerde olur merak etme
Güzel yorum tebrikler.
www.deutschstudent.com