Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Deutsch Grammatik die Frage

Studieren in Deutschland
maploping

Deutsch Grammatik die Frage

Mesaj gönderen maploping » Prş Oca 19, 2017 4:20 pm

"Adam bir sandalye getiriyor." cümlesini "Der Mann bringt einen Stuhl." olarak çevirmek mi doğru yoksa "Der Mann bringt ein Stuhl." olarak mı doğru? Birinci cümleyi kelimesi kelimesine çevirirsek "Adam bir sandalyeyi getiriyor." diye çevirebiliriz ve bu durumda "sandalye" ismin -i haline girerek belirtilmiş olur. İkinci cümleyi de aynı şekilde çevirirsek o zaman "Adam bir sandalye getiriyor." şeklinde çevrilir ve burada "sandalye" -i haline girmeden sadece sayı sıfatı olan "bir" tarafından nitelenir. Hangi cümle Almanca dil bilgisi bakımından doğru?

Kullanıcı avatarı
welly275

Re: Deutsch Grammatik die Frage

Mesaj gönderen welly275 » Prş Oca 19, 2017 5:02 pm

"ein" belirsiz nesne artikelidir. zaten bir tane sandelye oldugunu belirtir. eger cümle icersinde kullanirsan cekimlemen gerekir. yani "Der Mann bringt einen Stuhl" dogrudur. "Der Mann brint ein Stuhl" gramatik olarak yanlis.

maploping

Mesaj gönderen maploping » Prş Oca 19, 2017 6:19 pm

İlaç gibi geldi, çok teşekkür ederim.

maploping

Mesaj gönderen maploping » Prş Oca 19, 2017 11:37 pm

Nicht ve keine'yi basit cümlelerde ayırt edebiliyorum. Nicht, sıfat cümlelerini ve fiil cümlelerini olumsuz yapıyor; kein isim cümlelerini. "Das Wetter ist gut." olumsuzu: "Das Wetter ist nich gut." kein için: " Das ist eine Blume." olumsuzu: "Das ist keine Blume." buraya kadar tamam ama işin içine kişi zamirleri ve fiiller girince işler karışıyor. "Ich trinke." tamam fiil cümlesi, olumsuz yaparken nicht getiriyorum ve "Ich trinke nicht." oluyor, buraya kadar da tamam. "Kitap okuyorsun"u "Du liest Buch." olarak söyleyemez miyiz, illa ein'i eklemek mi gerekir, olumsuzu ise "Du liest nicht Buch" olamaz mı? Ayrıca nicht'in olumsuz yaptığı fiil cümlelerine bakıyorum bazılarında nicht fiilden sonra isimden de önce geliyor (Ich lerne nicht Türkisch.) bazılarında ise cümlenin sonuna geliyor(Ich sehe die Apotheke nicht.). Fiil cümlelerini olumsuz yaparken nicht'i cümlenin neresine yerleştiriyoruz?

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Cum Oca 20, 2017 12:57 am

nicht'in yeri cümlenin hangi öğesini belirtmek istediğinle alakalı. Tüm cümleyi olumsuz yapacaksan cümlenin sonuna veya perfekt ya da modal verb cümlelerinde zweite verbteil'in önüne koyacaksın. Örneğin Ich will nicht in Portugal Urlaub machen. (sondern in der Türkei) Ich will in Portugal nicht Urlaub machen. (sondern arbeiten.) gibi. Umarım açıklayıcı olmuştur.
Be different,make a difference...

Metalwave

Mesaj gönderen Metalwave » Sal Kas 13, 2018 12:03 pm

Konuyla alakalı şöyle bir kaynak buldum kein ve nicht kullanımı hakkıında https://www.colanguage.com/tr/almanca-o ... c%C3%BCmle

Almanca kein ve nicht Bazı durumlarda her iki sözcük de kullanılabilir.

Isim + Fiil Birlikte Fiil Oluşturduğunda
Auto fahren, Tennis spielen, Rad fahren, Klavier spielen,...

Ich kann kein Tennis spielen.
​Ich kann nicht Tennis spielen. Ben tenis oynayamıyorum.
Meine Schwester kann kein Auto fahren.
Meine Schwester kann nicht Auto fahren. Ablam araba süremiyor.