Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ingilizce Lisans Okumak Isteyenler Icin

Study in Germany
sharkdiver1992

Mesaj gönderen sharkdiver1992 » Sal Oca 22, 2013 2:30 am

Arkadaslar merhaba,

Ben bu sene Europa Universitaet Viadrina\'da Ingilizce Bachelor of International Business Administration bolumune basladim.

Aradiginiz programi DAAD\'nin resmi sitesi olan www.study-in.de sitesinde Nur Programme auf Englisch secenegini tiklayarak ve Bachelori secerek rahatlikla bulabilirsiniz.

Almanyada Ingilizce egitim veren yaklasik olarak 150 Bachelor programi bulunuyor.

Hic usenip de arama sayfasinda bolum kisitlamasina girmeyin. 7 sayfa bakacaksiniz topu topu :)

Ingilizce okumanin avantajlarindan biri su; sartli kabul diye birsey yok. Eger TOEFL ya da IELTS\'den universitenin kriterlerine uyan puanlari tutturmussaniz ve lise not ortalamanizda sorun yoksa okuldan dogrudan kabul aliyorsunuz,boylece ekstrem durumlar disinda konsoloslugun sizi reddetmesi de soz konusu degil.

Genellikle basvurular temmuz 15\'e Kadar aliniyor ve okullar ekim civari aciliyor. Her ne kadar uzun bir Zaman dilimi gibi gorunse de o zaman dilimi basiniza bela olabilir cinsten.

Ben okula gec katildim. Cunku vize islemleriniz ortalama 8 hafta surecek. Buranin calisanlari bazen bizim ulkemizdekilerden cok daha umursamaz. Almanya diye birsey zannetmeyin. Kabul mektubu ya da reddedildiginize dair belge agustos sonunda elinize ulasmali,yoksa israrla universitenin ogrenci islerini arayin. Hic vakit gecirmeden pesine dusun.

Almanyada adresler ; Sebastian Schweinsteiger Str. 15/1 101230 Deutschland seklinde oldugu icin okulun ogrenci isleri sizin adresinizi de kafalarina gore kisa kesebilirler,cok dikkat edin. Hayalinizdeki universiteden kabul alabilirsiniz ama kabul mektubunuz hic elinize ulasamayabilir. Benim hikayem en azindan Boyle sonlanacakti eger pesine dusmeseydim.

Almanya\'da Ingilizce lisans/master yapmaniz sizin icin cok faydali olacaktir. Zira Ingilizce bolumlerin daha cok sukse yaptigini bizzat profesorlerden duydum. Bunun yaninda zaten Almanca ogreneceksiniz,mumkunse kurslara gidin..

Bence her halukarda gelmeden once en azindan A2 seviyesine gelecek kadar Almanca ogrenin. Goethe\'nin dil kursuna ya da baska programlara katilin. Burada cok lazim olacak,zira ben B1-B2 arasi olsam da gunluk hayatta inanilmaz zorlandigim anlar oluyor.

Herseye ragmen burada olmak guzel bir tecrube. Almanya universitesinde okumanin getirdigi prestij ve pratik imkanlarini kullanmak da size kalmis.

Sorulariniz olursa elimden geldigince yardimci olurum.

Bol sanslar

GK

Mesaj gönderen GK » Sal Oca 22, 2013 3:02 am

ingilizce okumak cok daha kolay bana gore,
ben 4 sinav icin deli gibi calisirken ingilizce okuyan arkadasim bir donemde 12 sinav yazdi sanirim 9 undanda gecmisti ve zamaninda bitiriyor bu donem okulunu.

sharkdiver1992

Mesaj gönderen sharkdiver1992 » Sal Oca 22, 2013 1:25 pm

Kesinlikle katiliyorum. Ben zaten Marmara Universitesi\'nde Almanca Isletme Enformatigi bolumundeydim ve 5 satir suren cumlelerden,cumlenin sonunda "zu","ein","aus","mit" gorup tekrar 5 satir oncesine donmekten bikmistim.

Bazi bolumleri Almanca okumak is hayatinda kesinlikle cok daha yararli olabilir. Ancak Isletme gibi sosyal bilimler okuyorsaniz bolumu Ingilizce okumanizi,bir yandan da Almanca\'yi ihmal etmeminizi tavsiye ederim

sharkdiver1992

Mesaj gönderen sharkdiver1992 » Sal Oca 22, 2013 2:49 pm

Son olarak Numerus Clausus\'tan bahsetmek istiyorum.

Bildiginiz uzere Almanya\'da Ingilizce Bachelor programlari oldukca sinirli. Sundan da emin olabilirsiniz, egitim prestiji/fiyat paritesine gore kesinlikle Almanya dunyada zirvede. Babaniz zenginse tabi ki Amerika\'ya,Ingiltere\'ye,Kanada\'ya,Isvicre\'ye gidebilirsiniz ama yasam maliyetleri ve universite ucretleri sizin icin onemli bir kriterse,Almanya en iyi opsiyon.

Tabi ki genc nufusu bizi doven,gencleri bizler gibi her firsatta yurtdisi imkanlari kovalayan Cin,Hindistan,Endonezya,Vietnam,Rusya gibi ulkelerin basarili ogrencileri de bu gercegin farkinda!

Tam burada,Numerus Clausus (diger bir deyisle "kampanyalarimiz stoklarla sinirlidir") ilkesi devreye girecek. Universite,binlerce basvuran arasindan sinirli sayida secim yaparken asagidaki kriterleri goz onunde bulunduracak :
1) Lise basariniz
2) Ulkenizde kabul aldiginiz universite
3) Dil yeteneginiz
4) Is ya da staj tecrubeniz
5) Motivasyon mektubuz

Peki sansimizi nasil arttirabiliriz?

Lise ve OSS basarinizi degistirmek icin buyuk olasilikla cok gec :) O yuzden diger 3 maddeye odaklanin ve ragbet goren sehirlerin yani sira,kabul edilme sansinizin daha yuksek olacagi orta buyuklukteki ya da buyuk sehir yakinlarindaki kucuk sehirleri de tercih edin. Asagidaki adimlari uygulamaniz Almanya\'da egitim gorme sansinizi daha da arttiracaktir.

a) Universite arastirmasi yaparken Google Map acik kalsin. Kucuk sehirlerden korkmayin. Buyuk sehirlere 1 saat mesafede kucuk sehirler (Benim sehrim gibi) daha az ragbet gordugu icin kabul alma olasiliginiz cok daha yuksektir. ALMAN UNIVERSITELERI GENELLIKLE SIZE BEDAVA SEMESTER TICKET VERIR,BU SIZE SEMESTER BOYUNCA EYALET ICINDE UCRETSIZ TOPLU TASIMAYLA DOLASIM HAKKI VERIR. Boylelikle buyuk sehire 1 saat mesafede kucuk bir sehirde yasamaniz size hic bir sey kaybettirmez.

b ) Toefl ya da Ielts\'e ciddi anlamda egilin. Istenen minumum puani alacaginizdan emin olun.
c) Toefl\'inizi alir almaz Goethe\'nin Almanca kursuna baslayin. Goethe Institut,Alman universitelerinin tartismasiz guvendigi bir kurum. Oradan alacaginiz bir A2 sertifikasi,hic Almanca bilmeyen bir cok cekik gozlu kardesimizin onune gecmenizi saglayacak :)

d) Mumkunse bir yerde gonullu olarak staj yapin. Uluslararasi bir firmada yapabileceginiz staj,sansinizi inanilmaz derecede arttiracaktir.
Sunu unutmayin,Almanya\'da sistem farkli oldugu icin,bazi universiteler LISANS EGITIMI ICIN,onceden ULUSLARARASI BIR SIRKETTE staj yapmis olma sarti kosabiliyor. Bizim icin ilginc bir durum ama onlar icin gayet olagan.
Hic olmadi TEGV gibi organizasyonlarda gonullu hizmette bulunun. Buralardan sertifika alin.

e) DAAD Istanbul\'dan Motivasyon mektubu yazimi hakkinda ve diger belgelerin kontrolu hakkinda yardim isteyin. Bireysel randevu alin. DAAD devlet kurumudur ve tamamen ucretsizdir.

Motivasyon mektubu zannettiginizden daha onemli. Sunu da hatirlamanizda yarar var,bizim motivasyon mektubundan anladigimizla Almanlar\'in anladigi farkli. Biz cok duygusal,cok "ben" odakli motivasyon mektuplari yazarken Almanlar motivasyon mektubunda sunlari gormek isteyebiliyor ;

"Okulunuzun Bachelor of X programindaki Y icerikli dersler ozellikle benim ileride kendimi gelistirmek istedigim alan icin kapsamli bir bilgi sunuyor. Prof. Schneider\'in Y konusundaki A kitabinin ana basliklarini inceledim ve benim icin cok yararli olacagini dusunuyorum."

Bol sanslar

a4tech

Mesaj gönderen a4tech » Çrş Oca 23, 2013 2:55 pm

cgrymnl oncelikle cooki tesekkr ederiz bu onemli bilgilerin icin.gercekten olnmli bir konu ing. lisans..ancak bazi sorularim var
Eger TOEFL ya da IELTS\'den universitenin kriterlerine uyan puanlari tutturamazsak ne oluyo? sartli kabul mu veriyo? 2. sorum univ basvurusu ne zamn yapilmali? online basvuru yapilabilinirmi ? simdiden cook teskkrler :)

sharkdiver1992

Mesaj gönderen sharkdiver1992 » Çrş Oca 23, 2013 3:29 pm

Soyle ozetleyeyim ; burada bir kizla tanistim. Okulun TOEFL IBT icin minimum puani 80 ve kiz ilk TOEFL IBT\'den 79 almis. Okulla irtibata gecmis ve okul "Maalesef kabul edemeyiz" demis,kiz tekrar sinava girmis. Sanirim durumun ciddiyetini aciklamak icin yeterli :)

Basvuru konusu cok detayli bir konu. Genellikle universiteler yabanci ogrencilerin lisans basvurularini Uni-Assist araciligiyla kabul ediyor. Basvuru tarihleri genelde mayista baslayip temmuz 15\'te biter. Gerekli adimlarin hepsi Ingilizce olarak www.uni-assist.de adresinde bulunuyor. Oralari iyice incele.

Sadece online olarak belge gonderimi hicbir zaman yeterli degil. Sitede de gorecegin uzere, belgelerinin orjinallerinin noter onayli apostilli tercumelerini Uni-Assist ofisine gondermen gerekli. Her halukarda kargoyla belge gondereceksin yani :)

a4tech

Mesaj gönderen a4tech » Cum Oca 25, 2013 1:07 pm

yine bayagi aydinlattin cok sagol kardes :D toefl sinavi ne zamn oluyo? tr de mi yoksa alm. da mi giriyoruz? gecemeyenler tekrar ne zamn giriyo yani donem uzuyo mu ? simdiden tesekkrler :D

sharkdiver1992

Mesaj gönderen sharkdiver1992 » Cum Oca 25, 2013 2:08 pm

istersen nijerya\'da gir farketmez. gecemeyene uzama falan yok,okula kabul edilmez. Ama toefl\'i da ben anlatmayayim artik,arastir biraz. www.ets.org/toefl\'a gir

a4tech

Mesaj gönderen a4tech » Cmt Oca 26, 2013 2:58 pm

son bi soru kardes cogu yerde \'\' Universiteye basvuru tarihleri : 15 Temmuz Kis Semesteri icin,
15 Ocak Yaz semesteri icin.\'\' bilgisi yer aliyor. simdi biz ne zaman basvuracagiz? sen mayis gibi demistin?

sharkdiver1992

Mesaj gönderen sharkdiver1992 » Sal Mar 04, 2014 3:27 am

Belge gonderme mayis gibi baslar 15 temmuz gibi biter.

kadir12

Mesaj gönderen kadir12 » Sal Mar 04, 2014 7:20 pm

15 Temmuz her okul icin standart bi tarih degil. Bazi okullarin Mayis hatta bazilari icin basvurular Mart ayinda bile bitebiliyor.

Hangi okulda okumak istiyorsan o okullarin Bewerbungfristini bi kagida yaz kendini ona gore hazirla bence. Basarilar.

ingilizceogrenmek

Mesaj gönderen ingilizceogrenmek » Prş Eyl 24, 2015 11:32 am

cgrymnl cok tesekkur ederim verdiginiz degerli bilgiler icin. TOEFL sinavina hazirlaniyorum. Universitelerin uygun puani alamayanlara yonelik tutumu ne oluyor merak ediyorum :) Saygilarimla.

Orcn

Mesaj gönderen Orcn » Prş Eyl 24, 2015 12:59 pm

[quote]ingilizceogrenmek tarafindan yazilan metin:

cgrymnl cok tesekkur ederim verdiginiz degerli bilgiler icin. TOEFL sinavina hazirlaniyorum. Universitelerin uygun puani alamayanlara yonelik tutumu ne oluyor merak ediyorum :) Saygilarimla.[/quote]

Universitelerin TOEFL\'dan istedigi minimum puani alamazsan basvuramiyorsun.

zombiebat

Mesaj gönderen zombiebat » Cum Nis 08, 2016 6:21 pm

Sartli kabul olmadigi gibi Studienkolleg yapmamiza da mi gerek yok?

Deniz Olcay

Re: Ingilizce Lisans Okumak Isteyenler Icin

Mesaj gönderen Deniz Olcay » Sal Oca 17, 2017 9:09 pm

Almanya'da yatay geçiş yapabileceğimiz ingilizce iktisat eğitimi veren iyi üniversiteler var mı? (İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünde 2. Sınıfım ve 3.00 ortalamam var, dönem sonunda daha da yükselmesini bekliyorum)

beratbasaran

Mesaj gönderen beratbasaran » Pzt Şub 13, 2017 1:32 am

Merhaba, ben Free University of Berlin'de okumak istiyorum. 20 yaşındayım, bundan önce Kıbrıs'ta Mütercim Tercümanlık bölümünde okuyordum fakat bu sene 2. döneme geçerken bıraktım. Geçtiğimiz yılda FU ile, bölüme kabul şartları hakkında, bir kaç kez iletişime geçmiştim ve Üniversitenin kendi web sitesinde de yazdığı gibi benden Almanca dil şartı (Almancam sadece sevgilimin sayesinde öğrendiğim bir kaç kelime ve basic, daily cümleler ile kısıtlı) istemiyorlar (Okumak istediğim bölüm American Literature) fakat IELTS'dan 6,5 gibi bir puan istiyorlar ki bu benim için bir sorun teşkil etmiyor çünkü İngilizcem C1-C2 seviyesinde. Size sormak istediğim ilk soru, okuyacağım bölüm İngilizce eğitim verdiği için vize başvurumda Almanca sertifikam olmazsa bir sorun olur mu? İkincisi, lise diploma notum 59 gibi bir şeydi, acaba okula kabulüm için bir sorun teşkil eder mi? Üçüncü sorum ise FU'in başvuru tarihi 15 Temmuz'da, işlemlere en geç ne zaman başlamalıyım ya da işlemlere başlamak için en uygun tarih nedir?

Not: Berlin'de sevgilimin evinde kalacağım. Yani garantörüm o olacak.

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Pzt Şub 13, 2017 1:54 am

beratbasaran yazdı:Merhaba, ben Free University of Berlin'de okumak istiyorum. 20 yaşındayım, bundan önce Kıbrıs'ta Mütercim Tercümanlık bölümünde okuyordum fakat bu sene 2. döneme geçerken bıraktım. Geçtiğimiz yılda FU ile, bölüme kabul şartları hakkında, bir kaç kez iletişime geçmiştim ve Üniversitenin kendi web sitesinde de yazdığı gibi benden Almanca dil şartı (Almancam sadece sevgilimin sayesinde öğrendiğim bir kaç kelime ve basic, daily cümleler ile kısıtlı) istemiyorlar (Okumak istediğim bölüm American Literature) fakat IELTS'dan 6,5 gibi bir puan istiyorlar ki bu benim için bir sorun teşkil etmiyor çünkü İngilizcem C1-C2 seviyesinde. Size sormak istediğim ilk soru, okuyacağım bölüm İngilizce eğitim verdiği için vize başvurumda Almanca sertifikam olmazsa bir sorun olur mu? İkincisi, lise diploma notum 59 gibi bir şeydi, acaba okula kabulüm için bir sorun teşkil eder mi? Üçüncü sorum ise FU'in başvuru tarihi 15 Temmuz'da, işlemlere en geç ne zaman başlamalıyım ya da işlemlere başlamak için en uygun tarih nedir?

Lise diploma ortalaması ve eğitim geçmişinizden sıkıntı çıkabilir. Ayrıca garantör olacak kişinin de belirli bir geliri olması lazım onun hakkında tam bir bilgim yok.
Be different,make a difference...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Şub 13, 2017 12:31 pm

beratbasaran yazdı:Merhaba, ben Free University of Berlin'de okumak istiyorum. 20 yaşındayım, bundan önce Kıbrıs'ta Mütercim Tercümanlık bölümünde okuyordum fakat bu sene 2. döneme geçerken bıraktım. Geçtiğimiz yılda FU ile, bölüme kabul şartları hakkında, bir kaç kez iletişime geçmiştim ve Üniversitenin kendi web sitesinde de yazdığı gibi benden Almanca dil şartı (Almancam sadece sevgilimin sayesinde öğrendiğim bir kaç kelime ve basic, daily cümleler ile kısıtlı) istemiyorlar (Okumak istediğim bölüm American Literature) fakat IELTS'dan 6,5 gibi bir puan istiyorlar ki bu benim için bir sorun teşkil etmiyor çünkü İngilizcem C1-C2 seviyesinde. Size sormak istediğim ilk soru, okuyacağım bölüm İngilizce eğitim verdiği için vize başvurumda Almanca sertifikam olmazsa bir sorun olur mu? İkincisi, lise diploma notum 59 gibi bir şeydi, acaba okula kabulüm için bir sorun teşkil eder mi? Üçüncü sorum ise FU'in başvuru tarihi 15 Temmuz'da, işlemlere en geç ne zaman başlamalıyım ya da işlemlere başlamak için en uygun tarih nedir?

Almanca sertifika olmazsa sorun olmaz, bölümün egitim dili gercekten ingilizce ise. Okul kabulünde LYS puanina bakiyorlar ve Kibris da bir üniversite kazanmissaniz düsük bir puan almis olmaniz gerekiyor. Lise ortalamaniz da düsük oldugu icin cok bir sansiniz yok. Basvurular 15 mayis da basliyor.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

zombiebat

Mesaj gönderen zombiebat » Sal Şub 14, 2017 4:12 am

Physiker yazdı:Almanca sertifika olmazsa sorun olmaz, bölümün egitim dili gercekten ingilizce ise. Okul kabulünde LYS puanina bakiyorlar ve Kibris da bir üniversite kazanmissaniz düsük bir puan almis olmaniz gerekiyor. Lise ortalamaniz da düsük oldugu icin cok bir sansiniz yok. Basvurular 15 mayis da basliyor.
Merhaba bende aynı şekilde kıbrısı (ing öğretmenliği) kazandım fakat kayıt yaptırmadım ortalamam da o civarda fakat son sene açık liseye geçip mezun oldum yani stk yapıcağım almanca seviyem B1 benim içinde mi şans düşük ? Çok moralim bozuldu şuan bunu görünce :cry:

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Şub 14, 2017 6:27 pm

STK yaptiktan sonra sadece bitirme sinavinin(Feststellungsprüfung) notu önemli. Orda iyi bir puan yaparsaniz istediginiz üniversiteye girersiniz.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com