Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

2,56 ortalama ile Almanya'da master mümkün mü?

Study in Germany
justinial

2,56 ortalama ile Almanya'da master mümkün mü?

Mesaj gönderen justinial » Pzr Oca 08, 2017 11:01 pm

Merhaba, İTÜ makine mühendisliğinden 2,56 ortalama ile mezunum( 1 dönem ingilizce hazırlık eğitimi aldım) , ingilizce master eğitimi veren üniversitelere bakıyorum da hepsinde academic gereklilik olarak "very good" ibaresi var. Özellikle istedğim alan Management&Engineering. Benim ortalamam kendi fakültemde ortalamanın üstü olsa da evrensel olarak bakınca düşük bir değer. Sizce bu ortalamayla kabul abilir miyim bir yerden? İngilizcem iyi seviyede hali hazırda yabancı müşterilerle çalışıyorum günlük olarak kullanıyorum yani. Pratik yapmadan ne nedir bakmadan toefl'a girip 75 aldım ama sorun değil biraz bakarak daha yüksek alabilirim. Ayrıca 2017 Eylül-Ekim başlangıçlı dönem için başvurularda geç kalmamışımdır umarım. Sonuç olarak bu konuda biraz motivasyona ihtiyacım var :) Teşekkürler!

burak0992

Re: 2,56 ortalama ile Almanya'da master mümkün mü?

Mesaj gönderen burak0992 » Pzr Oca 08, 2017 11:03 pm

2,56 ortalama ile ingilizce master yapman imkansız gibi bir şey.
Be different,make a difference...

justinial

Mesaj gönderen justinial » Pzr Oca 08, 2017 11:15 pm

Baya motive oldum yıkıldım gibi hatta :/ Almancam daha önce 1 sene Almanya'da erasmus yapmama rağmen çok yetersiz seviyede maalesef. Almanca eğitimi de gözüm yemiyor haliyle. Peki standart dönemlik 200-300 eurolu harç masrafı değil de daha yüksek meblağ isteyen okullarda da mümkün değil mi?

John

Mesaj gönderen John » Pzr Oca 08, 2017 11:29 pm

Mümkündür ama HSlere bakmanı öneririm. Ben 2.55 ortalama ile yıldızdan mezun oldum. Şu an Almanya'da yüksek lisans yapmaktayım. Kıytırık üniversiteleri 3.5 ortalama ile bitirenlerden çok daha başarılı olacağına inanıyorum. Almanya'da ne yazık ki itüymüş boğaziçiymiş ayrımı yok, Türkiye'de X üniversitesi de bitirsen hepsine aynı muamele var. Yine de makine mühendisliği yüksek lisanslarına özellikle HSlerde başvur derim, inşallah gönlüne göre bir yer çıkar. Allah yolunu açık etsin.

justinial

Mesaj gönderen justinial » Pzt Oca 09, 2017 12:05 am

John yazdı:Mümkündür ama HSlere bakmanı öneririm. Ben 2.55 ortalama ile yıldızdan mezun oldum. Şu an Almanya'da yüksek lisans yapmaktayım. Kıytırık üniversiteleri 3.5 ortalama ile bitirenlerden çok daha başarılı olacağına inanıyorum. Almanya'da ne yazık ki itüymüş boğaziçiymiş ayrımı yok, Türkiye'de X üniversitesi de bitirsen hepsine aynı muamele var. Yine de makine mühendisliği yüksek lisanslarına özellikle HSlerde başvur derim, inşallah gönlüne göre bir yer çıkar. Allah yolunu açık etsin.
Teşekkür ederim iyi dileklerin için, Burada okuduğum kadarıyla hochschule'lerin fiyakası düşük deniyor. FS'ler incelediğim üniversite sayfaları itibariyle düşük profilli gözükse de HS'ler normal gibi. Normal üniversite'ye göre aradaki fark gerçekten çok fazla mı? Normal üniversite kabulu olma şansı var mıdır peki? :D Ayrıca makine mühendisi isten okuduğun okulu ve bölümü merak ettim? :)

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Pzt Oca 09, 2017 12:24 am

justinial yazdı:Baya motive oldum yıkıldım gibi hatta :/ Almancam daha önce 1 sene Almanya'da erasmus yapmama rağmen çok yetersiz seviyede maalesef. Almanca eğitimi de gözüm yemiyor haliyle. Peki standart dönemlik 200-300 eurolu harç masrafı değil de daha yüksek meblağ isteyen okullarda da mümkün değil mi?
Mantıken konuşursam şimdi İngilizce bölüme girmen için IELTS veya TOEFL sınavı vermen lazım. Böyle yerlere genelde pakistanlılar veya hintliler giriyor. Adamların zaten ortalaması 4 üzerinden 3.7 falan en az ve ekstra olarak ana dilleri ingilizce yani ingilizce sınavından da yüksek not alıyorlar. Böyle bir ortam varken 2.56 ile ingilizce mastera seçilmek inandırıcı mıdır? Bence çok çok çok büyük şans lazım. Ha ama Almanca bölüme 2.30 ortalama ile giren tanıdığım bile var. Tavsiyem dili Almanca olan bölümlere başvurman. Başarılar.

karamolly

Mesaj gönderen karamolly » Pzt Oca 09, 2017 1:05 am

Merhaba justinial,

Bende senin gibi mühendislik öğrencisiyim ve yaz dönemi için başvuruda bulundum olmaz ise kış içinde şansımı deneyeceğim.

Bende senin gibi yönetim ağırlıklı bir master programı düşünüyorum ve ingilizce programlara bakıyorum.

3.41 not ortalamam var ve alman not sistemine görede 1.8 uni assistten vpd aldım.

Almanya da ingilizce programlarda malesef rekabet çok yoğun ve elemenin çok büyük bir kısmı not ortalama ve aptitude test sonuçları üzerinden yapılıyor.

İnternette bayadır takip ediyorum geçen yılın cut off ları ingilizce birçok bölümde 1.7-1.5 seviyelerinde malesef bu şekilde de hindistanlılar birçok koltuğun sahibi oluyor maşallah adamlarda not var. Seçenekte çok fazla olmayınca elimiz kolumuz bağlanıyor. Bazı dönemlik 3000-5000 euro ücretli iyi üniversitelerde engineering and management programları var bunlarda iyi üniversiteler ve paralı oldukları için rekabet nispeten diğerlerine göre daha az. Denemek lazım. Birçok türk arkadaş buralarda oluyor bölümleri bulduktan sonra linkedinde aratırsan bulabilirsin. Birçoğu yüksek not ortalamaları ile gitmiş. Ülkenin çok önemli bir eğitim kurumundan mezunsun fakat işte yurt dışı olunca not ortalamadı devreye giriyor ve işler karışıyor. Aslında dil yeterlilik şartlarını sağladıktan sonra minimum ıelts 6 ve bazı ünilerde almanca A1-B1 bütün bölümlere başvurmak ve beklemek lazım notum düşük diyede kesinlikle vazgeçme çünkü tamamen başvuran kişilerede bağlı bu durum.

Bol şanslar.

John

Mesaj gönderen John » Pzt Oca 09, 2017 1:24 am

justinial yazdı:Teşekkür ederim iyi dileklerin için, Burada okuduğum kadarıyla hochschule'lerin fiyakası düşük deniyor. FS'ler incelediğim üniversite sayfaları itibariyle düşük profilli gözükse de HS'ler normal gibi. Normal üniversite'ye göre aradaki fark gerçekten çok fazla mı? Normal üniversite kabulu olma şansı var mıdır peki? :D Ayrıca makine mühendisi isten okuduğun okulu ve bölümü merak ettim? :)
okuluna göre değişir, bazı hsler normal üniversitelerden bazı bölümlerde daha iyi. Arkadaşların söylediklerine katılıyorum, bir ekleme yaparak çinden gelen öğrenciler de kontenjanları dolduruyor. Bunların içinden Pakistan'dan gelip mühendisliğin m'sini bilmeyen adamlarla tanıştım, turistliğe gelmişler. Çinden gelen matematik bilmeden ekonomi, muhasebe bitirmiş adamlar gördüm, çaba var ama zeka yok. Böyle böyle kontenjanları bunlar dolduruyorlar. İleride bir başlık açıp daha detaylı aslında deneyimlerimi uzun uzun yazmak istiyorum ama bu başlık altında konudan çıkmayalım.
Sonuç olarak, normal üniversitelerden ziyade HS'lerde şansını zorla derim, daha çok kabul alma ihtimalin olur. Bir ingilizce yüksek lisansa başla, okulla beraber Almanca kursuna da gidersin, okuldan memnun olmazsan başka okula Almanca sertifikanla geçiş yaparsın. Geçiş nasıl oluyor bilmiyorum ama öyle bir şeyler duydum burda.
Ben endüstri mühendisiyim, HS Anhalt'ta mba yapıyorum. En yakın arkadaşım İTÜ Makine Mühendisliği'nden bu sene 2.8 gibi bir notla mezun oldu, otomotiv mühendisliği ingilizce yüksek lisansına başvurduğu hiçbir yerden kabul alamadı. Onun için çitayı fazla yüksek tutmak karlı olmaz, tabiki herkes iyi üniversitelere gitmek ister ama şartlar müsait değilse başlangıçta eldekiyle yetinmek gerekiyor.

Edit: Pakistanlıların ana dili Urdu, Hintlilerinki Hindu ve eyalet dilleri, şehir, kasaba dilleri olarak değişiyor. Resmi dil Hindu'dur. Ana dilleri ingilizce değil ama üniversite eğitimlerinde 100% English eğitim alabiliyorlar.

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Pzt Oca 09, 2017 1:39 am

yazmayım diyordum ama biraz gözüm korktu maalesef. 3.20 ingilizce mühendislik programları için düşük bir ortalama olabilir mi gerçekten? daha önce duymuştum hintlilerin 9/10 ortalama yaptıklarını ama yine de bu kadar fazlalar mı? Ielts den 6.0 aldım bir daha zorlayacam fakat artıramazsam durum sıkıntılı sanırım. elektrik elektronik müh. mezunuyum, master yapmak istediğim okullar ise uni stuttgart, tu dortmund, hs darmstad, hs dortmund, uni siegen ...

karamolly

Mesaj gönderen karamolly » Pzt Oca 09, 2017 1:57 am

Merhaba deniz,

Keşke koltukları başvuran ülkelere göre dağıtsalar. Fakat bu durum yoksa malesef ortalama yönünden ingilizce bölümler çok rekabetçi.

Yeni öğrendiğim bir bilgide fh achen ve esslingen senede iki üç tane hintliye onay veriyormuş kültürel farklılık oluşturmak adına. İki üniversitede ingilizce güzel bölümler var.

Birde bu durum bölümede bağlı. Aslında rekabet otomotiv makina, yönetim ve mühendislik yönetimi alanlarında daha fazla. Diğer bölümler nispeten biraz daha düşüktür diye düşünüyorum ama olmayabilirde başvuran arkadaşlar bilgi verebilir ben yukarda bahsettiğim bölümler hakkında bayadır araştırıyorum.

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Pzt Oca 09, 2017 11:51 am

John yazdı: Edit: Pakistanlıların ana dili Urdu, Hintlilerinki Hindu ve eyalet dilleri, şehir, kasaba dilleri olarak değişiyor. Resmi dil Hindu'dur. Ana dilleri ingilizce değil ama üniversite eğitimlerinde 100% English eğitim alabiliyorlar.
Pakistan ve Hindistan ülkerinin Resmi Dili kendi dilleri dışında ekstra olarak İngilizcedir.

orhun_93

Mesaj gönderen orhun_93 » Pzt Oca 09, 2017 4:55 pm

justinial yazdı:Merhaba, İTÜ makine mühendisliğinden 2,56 ortalama ile mezunum( 1 dönem ingilizce hazırlık eğitimi aldım) , ingilizce master eğitimi veren üniversitelere bakıyorum da hepsinde academic gereklilik olarak "very good" ibaresi var. Özellikle istedğim alan Management&Engineering. Benim ortalamam kendi fakültemde ortalamanın üstü olsa da evrensel olarak bakınca düşük bir değer. Sizce bu ortalamayla kabul abilir miyim bir yerden? İngilizcem iyi seviyede hali hazırda yabancı müşterilerle çalışıyorum günlük olarak kullanıyorum yani. Pratik yapmadan ne nedir bakmadan toefl'a girip 75 aldım ama sorun değil biraz bakarak daha yüksek alabilirim. Ayrıca 2017 Eylül-Ekim başlangıçlı dönem için başvurularda geç kalmamışımdır umarım. Sonuç olarak bu konuda biraz motivasyona ihtiyacım var :) Teşekkürler!
Merhaba , oncelıkle gecmıs olsun darısı bıdahakı donem ıcın alacagın kabulune olsun. Ben de duısburg essen unıversıtesıne makıne muhendıslıgı ıcın basvıudum 23.11.2016 tarıhınde ve hala bana net bır cevap gelmıs degıl evet veya hayır olarak. Sana yoneltecegım soru sudur ne zaman basvurdun master programına ve ne zaman karar geldı sana kardesım ?

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Pzt Oca 09, 2017 8:47 pm

karamolly yazdı:Merhaba deniz,

Keşke koltukları başvuran ülkelere göre dağıtsalar. Fakat bu durum yoksa malesef ortalama yönünden ingilizce bölümler çok rekabetçi.

Yeni öğrendiğim bir bilgide fh achen ve esslingen senede iki üç tane hintliye onay veriyormuş kültürel farklılık oluşturmak adına. İki üniversitede ingilizce güzel bölümler var.

Birde bu durum bölümede bağlı. Aslında rekabet otomotiv makina, yönetim ve mühendislik yönetimi alanlarında daha fazla. Diğer bölümler nispeten biraz daha düşüktür diye düşünüyorum ama olmayabilirde başvuran arkadaşlar bilgi verebilir ben yukarda bahsettiğim bölümler hakkında bayadır araştırıyorum.
Merhaba,
Keşke dediğin gibi olsaydı. Hatta olmaması çok saçma. Almanya gibi bir ülkede bu konu da mantık çerçevesinde bir önlem almamaları lazım. Neyse...

Teşekkürler, inceledim bölümleri ama fh aachen ISE lerde B1 ve GRE istiyor. esslingen'de de ilgi alanımı bulamadım.
Evet bende bayadır araştırıyorum, hatta ingilizce çalışmayı bırakıp o siteden bu siteye dolanıyorum ama nafile, 21'inde ki ielts den sonra başvurulara başlayacağım zaten.

karamolly

Mesaj gönderen karamolly » Pzt Oca 09, 2017 9:51 pm

Sen o zaman yaz dönemlerini kaçırdın artık kış için başvuracaksın.

Araştırırken görmüştüm https://www.daad.de/deutschland/studien ... kr&id=2351
Bu programada bakabilirsin bu sene için kabuller açıklandı ve 75-80 ile felan kabul alanlar gördüm internette belki haberin vardır. Ayrıca facebookta Ms in Germany grupları var hindistanlıların çok iyi organize oluyorlar sırf takip etmek için bende açtım takip ediyorum birçok bölüm hakkında cut off lar eğitim ve iş olanakları ile ilgili bilgi paylaşıyorlar.

Bol şanslar.

ulashes

Mesaj gönderen ulashes » Cum Oca 13, 2017 1:07 am

Arkadaşlar merhaba .Ben de 2.35 ortalamaya sahibim.Makina mühendisliğini bitirdim tabi üniversitede genel not ortalaması geçerli diye rahat oldum her sene ilk sene 3.40 dan başladım sonra hep şartlı geçe geçe düştü.Bütün belgelerim hazır sadece üniversiteden şartlı kabul almak kaldı baya araştırdım birde size sorayım Şimdi hangi üniversitelerden kolay şartlı kabul alabileceğimi nasıl öğrenebilirim veya üniversite öneriniz var mı ?
Phantasie ist wichtiger als wissen denn wissen ist begrenzt.

bombaplak1

Mesaj gönderen bombaplak1 » Cmt Nis 07, 2018 8:56 pm

burak0992 yazdı: Pzt Oca 09, 2017 12:24 am Mantıken konuşursam şimdi İngilizce bölüme girmen için IELTS veya TOEFL sınavı vermen lazım. Böyle yerlere genelde pakistanlılar veya hintliler giriyor. Adamların zaten ortalaması 4 üzerinden 3.7 falan en az ve ekstra olarak ana dilleri ingilizce yani ingilizce sınavından da yüksek not alıyorlar. Böyle bir ortam varken 2.56 ile ingilizce mastera seçilmek inandırıcı mıdır? Bence çok çok çok büyük şans lazım. Ha ama Almanca bölüme 2.30 ortalama ile giren tanıdığım bile var. Tavsiyem dili Almanca olan bölümlere başvurman. Başarılar.
Merhabalar

Konuyu hortlattık mı ne bilmiyorum? Forum konusunda çok acemiyim. Ben de Almaya'da master yapmayı düşünüyorum ama not ortalamam 2.40/4. Almaca öğrenmeye başlayacam Almanca master programları için. Sizce denemeye değer mi? Arkadaşınızın iletişim adresini verirseniz süper olur Valla. :)

uyavuz01

Mesaj gönderen uyavuz01 » Pzr May 27, 2018 4:10 pm

merhabalar.ben sakarya üniversitesi elektrik elektronik okuyorum.okulum bitti ama ortalama yükselsin diye yaz okulu yapacağım ve yaz okulu sonunda ortalamam 2.50 ila 2.51 arası olacak.acaba bende almanya da almanca yüksek lisans programına kabul alabilir miyim? yardımlarınız için teşekkürler

Aydemirafa

Mesaj gönderen Aydemirafa » Pzt Haz 04, 2018 3:56 am

Merhaba,

Benim lisans ortalamam 2,1. İTÜ Elektronik ve haberleşme mühendisliği mezunuyum. Almanya da yüksek lisans yapma şansım var mı ? Araştırmalarıma göre yapan kişiler varmış birkaç tane blogda denk geldim ama yazan kişilere ulaşamdım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

baturcildam

Mesaj gönderen baturcildam » Pzt Haz 04, 2018 9:18 am

3 ün altında ingilizce bölüme uni assist ücretini bile yatırmayın kabul şansı %1

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzt Haz 04, 2018 12:45 pm

baturcildam yazdı: Pzt Haz 04, 2018 9:18 am 3 ün altında ingilizce bölüme uni assist ücretini bile yatırmayın kabul şansı %1
bunu neye dayanarak söyledigini yazarsan daha inandirici olur
Arkadaslar ben erkegim =)