Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Karlsruhe,TUM,Aachen kabul/Almanya Universite

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
harryneomars

Mesaj gönderen harryneomars » Çrş Eki 12, 2016 9:59 pm

Iyi aksamlar herkese,
Forumda ilk basligim umarim yanlis yere acmamisimdir.
12.sinif OSS ogrencisiyim.
Merak ettigim birkac husus var:
1)Hedefimde 3 universite var.Bunlar KIT(Karlsruhe),Munih ve Aachen teknik universiteleri.Bu universitelerde ogrenim gorebilmek icin OSS\'den yaklasik olarak kac puan almaliyim?Diploma puani onemli mi?Gecen sene bu universitelere yerlestirdiginiz ogrenciler varsa aldiklari puanlari da ogrenebilir miyim?
Ornegin diploma puanim 87.MF4 380 puanla bu universitelere girme sansim nedir?
2)Profilim universite kriterlerine uydugu takdirde universitenin ucretsiz TestDAF hazirlik kursu mumkun mu ya da ucretliyse bu ucret yaklasik ne kadar?

Tesekkurler,

Nur19

Mesaj gönderen Nur19 » Çrş Eki 12, 2016 10:16 pm

Diploma notu onemli degil. Lys 420 ustu falan olmasi lazim. Lys 30 bin siralamaya red verildigini biliyorum. Nc 1.9 sanirim.

Ucretsiz dil kursu yok. Genelde bir sene 2500€ falan olur almancan hic yoksa.

Mkyc01

Mesaj gönderen Mkyc01 » Çrş Eki 12, 2016 10:37 pm

Aslinda direk su puani almalisin gibisinden bisey yok basvurcagin bolume girdigin yila gore degisir NC freie yse 250 puanla da girebilirsin
Aller Anfang ist schwer.

Nur19

Mesaj gönderen Nur19 » Çrş Eki 12, 2016 11:01 pm

Ya nasil degisiyor nc her sene? Ne kadar sacma. Siralamayla almiyorlar ki yerlestirme puaniyla aliyorlar. Okulun kendi katalogunda bile 1.9 1.7 falan yaziyo ve bu okullarin hepsi nc ile aliyor. 250 puanla girebilirsin diyosunuz sonra milelt kendini saliyor lysye calismayi birakiyor

Pata Kata

Mesaj gönderen Pata Kata » Çrş Eki 12, 2016 11:06 pm

[quote]Nur19 tarafindan yazilan metin:

Ya nasil degisiyor nc her sene? Ne kadar sacma. Siralamayla almiyorlar ki yerlestirme puaniyla aliyorlar. Okulun kendi katalogunda bile 1.9 1.7 falan yaziyo ve bu okullarin hepsi nc ile aliyor. 250 puanla girebilirsin diyosunuz sonra milelt kendini saliyor lysye calismayi birakiyor[/quote]

Aslinda bolumden bolume degisiyor. Mesela informatik icin konusuyorum su alintiyi yapiyorum sizlere ;

NC aslinda bir puan degil, bir sinir. Bazi bolumlerde resmen kontenjan siniri vardir, bazilarinda da yoktur. Bunu her universite kendine gore belirler. Bu sinira NC deniyor. Resmi olarak bir bolumun NC\'ye sahip olup olmadigini universitelerin sayfalarindan gormek mumkun. Fakat bazi bolumler var ki NC\'ye sahip olmalarina ragmen basvurular degerlendirilirken NC yokmus gibi davranilir.

Ornegin su an RWTH Aachen\'inin sayfasina bakiyorum. Elektrotechnik,Informationstechnik,Technische Informatik(Elektrik Elektronik Muhendisligi, Bilgi Muhendisligi, Bilgisayar Muhendisligi) bolumu resmi olarak NC\'ye sahip degil. Yani bir kontenjani yok. Yani kac kisi basvurursa basvursun ve bu basvuranlarin notu ne olursa olsun ben herkesi kabul ediyorum demek.

Yine ayni sayfada goruyorum ki Informatik resmi olarak NC\'ye sahip bir bolum. O zaman NC listesine bakiyorum neler olmus en son basvuru doneminde: http://www.rwth-aachen..../~dqnc/Numerus-Clausus/ Informatik satirinda cok net anlasilmasa da ilk bakista basvuran herkesin alinmadigi zannediliyor. Yani gercekten basvuranlari mezun olduklari notlara gore siralayip en iyilerini almislar gibi sadece. En son aldiklarinin puanini da oraya yazmislar temsili olarak. Benim gordugum deger 3.8. Bu puanin minimum degeri 4. Yani acikcasi her basvurani almis olabilirler bolum NC olmasina ragmen.

Bu tur bir secimin daha net orneklerini diger universitelerde gozlemlemek daha kolay. Ornegin Berlin Teknik Universitesindeki son yillardaki istatistikler de soyle : https://www.referat-1a....WS_2013_bis_SS_2015.pdf Burdaki bolumlerin hepsi NC\'ye sahip bolumler fakat bazilarinin yaninda "alle zugelassen" yaziyor. Yani bolum NC sinirina tabii olmasina ragmen biz her basvurani aldik diyor.

Informatik Almanya genelinde cogu universitede NC\'siz. Yani bir kontenjan siniri yok. Bazi okullarda da RWTH Aachen\'da olabilecegi gibi gostermelik NC koyup fakat her basvurani alabiliyorlar. Cok seyrek de olsa gercekten NC kontenjanini uygulayan okullar vardir fakat ben su ana kadar duymadim Informatik icin.

Bu nedenle NC hem onemli hem onemsiz senin icin. Cunku butun bu istatistikler hep gecmis yillarin gerceklerini gosteriyor fakat gelecek hakkinda kesin bir sey soylemiyor. Sadece fikir sahibi olmani sagliyor. Su ana kadar NC\'yi gercekten uygulamamis olan RWTH Aachen\'in senin basvuracagin donemde NC\'yi gercekten uygulamama garantisi yok. Ama cok yuksek bir ihtimal uygulamayacaklar Bu nedenle ne kadar yuksek yaparsan zaten yuksek olan girme sansini daha da yukseltmis olursun.

Nur19

Mesaj gönderen Nur19 » Çrş Eki 12, 2016 11:11 pm

Rwth mi her basvurani aliyor? Nerden aldin bunu donanim haberden mi?

Mkyc01

Mesaj gönderen Mkyc01 » Çrş Eki 12, 2016 11:17 pm

[quote]Nur19 tarafindan yazilan metin:

Ya nasil degisiyor nc her sene? Ne kadar sacma. Siralamayla almiyorlar ki yerlestirme puaniyla aliyorlar. Okulun kendi katalogunda bile 1.9 1.7 falan yaziyo ve bu okullarin hepsi nc ile aliyor. 250 puanla girebilirsin diyosunuz sonra milelt kendini saliyor lysye calismayi birakiyor[/quote]

Tabiki degisiyor basvuru sayisi gibi etkenler onemli siralamayla alinir zaten yerlesme puanlarimiz NC ye ceviriliyor en yuksekten dusugune dogru siralanir
Aller Anfang ist schwer.

BirFacitas

Mesaj gönderen BirFacitas » Çrş Eki 12, 2016 11:43 pm

Nc frei olsa dahi Rwth 2.5 den dusuk olanlari direk eliyor
Sizi birer kivilcim olarak gonderiyorum,alevler olarak geri donmelisiniz!
Mustafa Kemal ATATURK

harryneomars

Mesaj gönderen harryneomars » Prş Eki 13, 2016 10:56 pm

Cok tesekkurler bilgiler icin.
Istedigim bolumu belirtmeyi unutmusum sanirim.Makine muhendisligi okumak istiyorum.Informatik icin bahsettiginiz bilgiler gecerli midir makine icin de?

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Cum Eki 14, 2016 1:14 am

RWTH elbette her onune geleni almiyor. O NC tablosu, bizler icin gecerli degil maalesef. Yabanci ogrenciler, NC olsun ya da olmasin 2.5\'den dusuk puanla RWTH\'ya giremiyor;

Wenn Ihre Note schlechter als 2,5 ist (1 ist die beste Note, 4 die geringste Bestehensnote),
dann hat eine Bewerbung an der RWTH Aachen keine Aussicht auf Erfolg!

Bu bahsedilen kriter, maalesef butun bolumler icin gecerli.

2.5 icin de, 380 ve uzeri bir yerlestirme puani gerekiyor LYS mi artik YGS mi, ne deniliyorsa ona.
RWTH Aachen University - Makine Muhendisligi

BirFacitas

Mesaj gönderen BirFacitas » Cmt Eki 15, 2016 3:20 pm

RWTH de 2.5 siralamasi oldugu gibi KIT de de boyle bir baraj puan varmidir? Sitesinden baktim ama herhangi bir aciklama goremedim bilen varsa bilgilendirebilir mi ?
Sizi birer kivilcim olarak gonderiyorum,alevler olarak geri donmelisiniz!
Mustafa Kemal ATATURK

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Karlsruhe,TUM,Aachen kabul/Almanya Universite

Mesaj gönderen Physiker » Sal Ara 06, 2016 1:43 am

Sayet inanmiyorsaniz basvuru yapabilirsiniz. Ayrica bu üniversitelerde okuyacak kadar zeki oldugunuzu düsünüyorsaniz ve kendinize güveniyorsaniz neden bu kadar zorluyorsunuz ki? Testas sinavina girin cok iyi bir puan alin sonra ortalamaniz zaten yükseliyor ve 2,5 baraji asiyorsunuz. Bu üniversitelerde okuyabilecegine güvenen insanlar testas da cok yüksek bir puan almasi gerekiyor zaten mantiken olaya bakarsak.

Testas hakkinda bilgiler:

http://www.deutschstudent.com/portfolio ... lioCats=16
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com