Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

makine muhendisligi on staj

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
inferius

Mesaj gönderen inferius » Pzt Ağu 15, 2016 7:21 pm

merhabalar ben ankara\'da oturuyorum lise son sinifa gectim ve almanyada makina muhendisligi okumak istiyorum. almancam zaten biraz var, bu sene yogun bir sekilde calisarak seviyemi ilerletip almanya\'da direk lisans egitimime baslamayi planliyorum

almanyadaki teknik universitelerin basvuru sartlarina bakiyordum ve bazilarinin (or. aachen, tu munchen, stuttgart) ogretim yilina baslamadan once belli bir sure staj deneyimi istedigini gordum (6/8 hafta).

simdi benim sorularim sunlar:
1)bu sart international studentlar icin de gecerli midir? yani universiteye baslayana kadarki surede hep turkiyede oldugumu ve burda staj imkanim olmadigini soylersem stajimi erteletebilir miyim?
2)bazi universiteler ornegin karlsruhe ve tu darmstadt in internet sitelerine de baktim ve karlsruhe\'de on staj kosulu olmadigi yaziyor, darmstadt\'ta ise staj ile ilgili bilgiler sadece ogrenim goren ogrencilere yonelik yani anladigim kadariyla onlar da on staj istemiyor. kacirdigim bisey olmasindan korkuyorum o yuzden bu iki universitenin muhendislik bolumu hakkinda bilgisi olan varsa cok sevinirim
3)staj belgesini basvuruda da istiyorlar mi yoksa sadece ogretim yili baslamadan kisa bir sure once mi bakiyorlar? eger basvuruda istemiyorlarsa, universiteye gecerkenki yaz tatilinde staj yapabilecegim bir yer biliyor musunuz (turkiyede)

simdiden cook tesekkurler. forum cok faydali olmus bu arada herkesin emegine saglik :)

mukuki

Mesaj gönderen mukuki » Pzt Ağu 15, 2016 7:35 pm

Bildigim kadariyla burdaki yerlestirme puaninla birlikte direk olarak yerlesiyorsun tabi once dilini tamamlaman gerekiyor. Turkiyedeki egitim sisteminde lise doneminde meslek lisesi harici staj yok yani direk olarak yerlestirme puanin ve diplomanla birlikte almanyada lise ogrenimini tamamiyle bitirmis olarak gozukursun fakat staji makine elemanlari, ve gorecegin dersler acisindan dersi anlamak adina daha bir kolaylik saglar yani simdiden biseyler ogrenmeye calissan iyi edersin

retro

Mesaj gönderen retro » Çrş Kas 02, 2016 7:34 pm

Iyi gunler arkadaslar konuyu hortlatacam ama cok benzer bir sorunum var. Simdi rwth aachen\'a basvuracam. Kabul alirsam kayitta benden 6 haftalik makine onstaji yapmis olmami istiyor(vorpraktikum). Ama benim hicbir mesleki bilgim yok. Staji neye gore yapacam. Ve sirketlere basvururken ne diyip basvuracagim?

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Çrş Kas 02, 2016 8:05 pm

Ben iki universiteden Vorpraktikum (On Staj) deneyimi olarak bilgi vereyim.

FH Aachen: On Staj yapmaniz zorunlu, yoksa kayit olamiyorsunuz. Staj belgeniz, staj raporunuz, staj komisyonu tarafindan onaylandiktan sonra kayit olmaniza izin verilmiyor.

RWTH Aachen: On Staj yapmaniz zorunlu ama kayit olmak icin zaruri degil. Soyle ki, sayet elinizde bir firmada staj yaptiginiza dair staj belgeniz var ise, bu kayit icin gecerli oluyor. Kayit olduktan sonra da staj raporunuzu, staj komisyonuna sunuyorsunuz. Sayet kabul edilmezse, Bachelorarbeit\'a kadar bu staji yapmaniz isteniliyor, aksi takdirde Bachelorarbeit yapamiyorsunuz.

Turkiye\'den geleceklere Onerim:

- Basvurdugunuz universitelerin on staj (Vorpraktikum) icin nasil sartlar kostugunu iyi arastirin, universiteden universiteye degisiyor bu durum.

- Sayet staj yapmadiysaniz yapmanizi, aksi takdirde Makine Muh. uzerine bir firmadan, staj yaptiginiza dair belge vermenizi istemeniz olacaktir. Tabi bu biraz sans isi, sayet firma sahibi bu konuda disiplinli biriyse, vermesi guc olacaktir.

Kolay Gelsin
RWTH Aachen University - Makine Muhendisligi

retro

Mesaj gönderen retro » Çrş Kas 02, 2016 9:01 pm

[quote]RWTH Aachen tarafindan yazilan metin:

Ben iki universiteden Vorpraktikum (On Staj) deneyimi olarak bilgi vereyim.

FH Aachen: On Staj yapmaniz zorunlu, yoksa kayit olamiyorsunuz. Staj belgeniz, staj raporunuz, staj komisyonu tarafindan onaylandiktan sonra kayit olmaniza izin verilmiyor.

RWTH Aachen: On Staj yapmaniz zorunlu ama kayit olmak icin zaruri degil. Soyle ki, sayet elinizde bir firmada staj yaptiginiza dair staj belgeniz var ise, bu kayit icin gecerli oluyor. Kayit olduktan sonra da staj raporunuzu, staj komisyonuna sunuyorsunuz. Sayet kabul edilmezse, Bachelorarbeit\'a kadar bu staji yapmaniz isteniliyor, aksi takdirde Bachelorarbeit yapamiyorsunuz.

Turkiye\'den geleceklere Onerim:

- Basvurdugunuz universitelerin on staj (Vorpraktikum) icin nasil sartlar kostugunu iyi arastirin, universiteden universiteye degisiyor bu durum.

- Sayet staj yapmadiysaniz yapmanizi, aksi takdirde Makine Muh. uzerine bir firmadan, staj yaptiginiza dair belge vermenizi istemeniz olacaktir. Tabi bu biraz sans isi, sayet firma sahibi bu konuda disiplinli biriyse, vermesi guc olacaktir.

Kolay Gelsin
[/quote]

Ozel mesaj gondermeyin dediginiz icin buradan soruyorum. Ben anadolu lisesi cikisliyim. Be rwth aachen makine muhendisligine basvuracagim. Staj yapmayi bende istiyorum. Ama nasil yapacagim hakkinda hicbir bilgim yok. Cunku herhangi mesleki bir bilgim yok. Bachelorarbeit\'a kadar yapmak gerekiyor demissiniz cahilligime verin bachelorarbeit ne oluyor.

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Çrş Kas 02, 2016 9:25 pm

Staj icin tavsiyem;

Kaynak, Freze, Torna, Matkap ile delme, Dokum..vs. tarzi islemler yapan bir firmada staj yapmaniz. Zaten, sahsimca staji burada tekrarlamaniz gerekebilir. O yuzden kayit icin gerekli staj belgesi olsa yeterlidir. Bazi ozel durumlarda, bu belge olmadan da kayit yapiyorlar, fakat emin olmak icin mail atabilirsiniz. Bu bilgiler tabi ki RWTH Aachen icin gecerli.

Bachelorarbeit, yani lisans tezi. Alti donem sonunda, eger sinavlarinizi basariyla verdiyseniz, buna muteakip son donemde de staj (Praktikum) ve lisans tezi (Bachelorarbeit) yapiyorsunuz. Bachelor\'in son asamasi olan Bachelorarbeit\'e hak kazanmak icin de, 20 haftalik on ve normal staji yapip, kabul ettirmeniz gerekiyor.
RWTH Aachen University - Makine Muhendisligi