Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

cok onemli alman universitelerine kabul edilebilme.......

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
diji

Mesaj gönderen diji » Çrş Ağu 19, 2009 11:00 pm

arkadaslar ozellikle su an almanyada okuyan arkadaslar was ist das???????

ALMANYA GENELINDE, yabanci ogrencilerin herhangi bir devlet universitesi veya fachhochschule den kabul alabilmesi icin belgelerini tanitmasi gerektigini soyledi.. Kendi ulkesinde Hochschulaufnahmeberechtigung u bulunmayan yani universiteye yerlestirildigine dair herhangi bir sinava tabi tutulmayan ( ki bu eleman turk ogrencilerinin kabulu ile ilgileniyor orayi bana turkce OSS Sinavi diye soyledi ) yabanci ogrencilerinin degil Bochum HIC BIR ALMAN UNIVERSITESINDEN KABUL ALMA SANSI YOKTUR dedi..

forumlarda dolasirken turkstudent diye bi forumda bu yaziyi gordum bu nedir simdi ben 2 yil once lisyi bitirdigimde zaten makina muhendisligini kazanamiyordum sistem geregi okulda birinci olsamda oss de full yapsamda olmuyordu simdi ben bu yuzden ne orda ne burda okuyamiyacakmiyim bu nedir ya cevap bekliyorummmm

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Ağu 19, 2009 11:33 pm

turkiye de universiteye oss sinavi olmadan direk mi girdin ?

diji

Mesaj gönderen diji » Çrş Ağu 19, 2009 11:45 pm

simdi soyleki bilmiyorum burdaki sitem hakkinda ne kadar bilginiz var ama 2002-2003 sonraki yillarda oss sistemi degisti meslek liseleri muhendislik secemez sadece ogretmenlik secebilir hale geldi okul puan i katsayi sorunu yuzunden ve 2 yillik universitelere sinavla gecis kalkti fakat o iki yillik universitelerede oss nin oss tarafindan yerlestirilmen sonucu girebiliyorsun yani ben oss ye kaydimi yaptiriyorum sinavima giriyorum eger 4 yillik seciceksem yeterli puani almam gerekiyor fakat 2 yillik tercih ediceksem sinavdaki hic bir soruyu yapmama gerek yok cunku sinav dikkate alinmaksizin okul puanima gore yerlestirme yapiliyor yani ben su an bitirdigim universiteye oss de cozdugum sorularla deil okuldan ban a gelen basari puaniyla yerlestirildim ki 2004(2003de olabilir ) deki oss den beri bu boyle

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Ağu 20, 2009 12:08 am

yani elinde osym den belli bir puanla bir universiteye yerlestigine dair belge varmi yok mu ?

diji

Mesaj gönderen diji » Prş Ağu 20, 2009 12:17 am

OSYM
2007 OSYS Sonuclari
(16.08.2007)

T.C. Kimlik Numarasi
Adi, Soyadi FATIH ATALAY

Mezuniyet Yili 2007
Mezun Oldugu Okulun Tur Grubu ANADOLU TEKNIK LISESI
METEBI METEB ICI
OBP 098,903
Dogum Yili 1988
Mesleki ve Teknik Egitim Bolgesi IZMIR

Yerlestigi Yuksekogretim Programi
Adi DOKUZ EYLUL UNIVERSITESI (IZMIR)
IZMIR MESLEK YUKSEKOKULU
MEKATRONIK (IKINCI OÐRETIM)

Kodu Tercih Sirasi Yerlesme Turu
1157415 01 GENEL
Kayit Tarihi 05/09-07/09/2007
Kayit Adresi MENDERES CAD. ISTASYON SOK. NO:5

BUCA IZMIR

yerlestirme belgesi bu ama deigim gibi oss den aldigim puan deil okuldan aldigim basari puaniyla yerlestsrme yapildi aldigim

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Ağu 20, 2009 12:35 am

Uzun uzun aciklamissin gerci ama gerek yok seninkisi Sinavsiz Gecis...Ve ilk yazdigin mesaj dogru OSS sonucu olmadan kabul alinamiyor..Tekrardan OSS\'ye girmen ve 4 yillik bolume yerlesmen gerekiyor..

Konsolosluga yada universitelere mail atarak tekrar danis derim aciklamali bir sekilde..Hadi oldu bir universite kabul etti diyelim (cok dusuk ihtimal) ama sonradan degistirmek istediginde gene bu sorunla karsilirsin..En iyi OSS\'ye girip ozel bir uni tercih etmen..

diji

Mesaj gönderen diji » Prş Ağu 20, 2009 12:51 am

olamaz boyle bir sey ya 2 yillik univesite bitiriyorsun ama adam universiteye nasil yerlestigini soruyor saka gibi ya ben 2 ay sonra almanyaya gelicektim bi duzen kurucaktim sonra okula kayit esnasinda bi bakcaktim okul diyoki bu belge olmaz anladim ben onu su an moral sifirrr ters geldim yanii

biz 2 tane universite ile gorusmustuk bize bi sorun cikmayacagini soylemislerdi demekki iyice belirtmek gerekiyor bu oss olayini neyse birde o konuya deginerek mail atalaim bakalim ne cevap vericekler

simdi burdan 2 yilliktan mezun olup oraya giden arkadaslar yokmu ya yanlis anlamayin cok sasirdim o yuzden soruyorum lise mezunu olsan tmm 4 yillik yerlesti istiyolarda ben 2 yillik uni bitirdim benden daha ne istiyolar cok sacma geldi bana
ama nicht zu machen :(

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Ağu 20, 2009 1:08 am

sayet durumunu basvuracagin uni ye iyi aciklarsan kabul alma sansin var ,ama bu sefer de vize de problemler cikariyorlar.. belgeye gore senin hochschulaufnahmeberechtigung un var.. sen yine de basvur uni ye.. kabul alma sansin var..

diji

Mesaj gönderen diji » Prş Ağu 20, 2009 2:46 am

peki benim ne yapmam lazim cikmazlara girdim :(

onumde bi kac secenek var gibi gorunuyo

1- Bir kac universiteye mail atip durumu acikliga kavusturduktan sonra kasimda almanyada bir dil kursuna baslama ki bu universite ne kadarda olur dese de ben guvenemem riskli olacagini dusunuyorum

2- subati bekleyip ayn zamanda burdada dil kursuna devam edip bi kac universiteye basvurup ordan gelicek olan cevaba gore hareket etmek

3en sonuncusu en tercih etmedigim bolum haziran kadar bekleyip 4 yillik bi uni tutturup temmuzda almanyaya gelmek bu zamana kadarda dilin buyuk bi kismini halletmek

birde ben universitelere basvuruyu sadece belirtilen tarihlerde mi yapabiliyorum mesala simdi yapabilirmiyim yoksa sadece bilgimi alabilirimm..

deryasiegen

Mesaj gönderen deryasiegen » Prş Ağu 20, 2009 10:43 am

universitelere basvuru sadece belirtilen tarihlerde yapiliyor malesef.

diji

Mesaj gönderen diji » Prş Ağu 20, 2009 11:49 am

dunden beri sullap oldum

bu gun alman konsolosugunun sitesinde bi yazi goredum almanyada uviversite egitimialmaisteyenler icin

Almanya’da yuksek ogrenim gormek isteyenler icin bilgi notu
Bu bilgi notu Almanya’da yuksek ogrenim gormek isteyen Turk universite adaylari tarafindan
sikca sorulan sorulara pratik cevaplar vermek amaciyla hazirlanmistir. Ayrintili bilgileri DAAD´nin Almanca
ve Ingilizce olarak cikardigi " Studium in der Bundesrepublik Deutschland " (Almanya Federal
Cumhuriyetinde yuksek ogrenim) adli brosurde bulabilirsiniz. Sozkonusu brosurleri Almanya Federal
Cumhuriyeti’nin Turkiye’deki resmi temsilciliklerinden de temin edebilirsiniz. Spesifik konularla Almanya
Federal Cumhuriyeti\'nin Turkiye\'deki resmi temsilciliklerinin Kultur Bolumlerine, Istanbul ve Ankara’da
bulunan DAAD Bilgi ve Danisma Merkezlerine veya dogrudan Almanya Federal Cumhuriyeti’ne gitmeyi
arzu ettiginiz universiteye basvurunuz.
I. Kosullar:
1. Ilke olarak aranilan onkosullari yerine getiren her yabanci uyruklu kisi Almanya Federal
Cumhuriyeti’nde ogrenim gorebilir.
2. Turk adaylar icin gecerli olan onkosullar sunlardir:
a. 11 yillik genel liselerden veya meslek liselerinden mezun olanlar, Turkiye´deki ogrenci
secme ve yerlestirme sinavinda 185 puandan fazla
veya
2008 yilindan itibaren 165 puandan fazla aldiklari ve bir yuksek ogretim programina
yerlestirildiklerini belgeledikleri takdirde hazirlik sinifina (Studienkolleg) kabul edilebilirler.
b. 12 yillik genel liselerden mezun olanlar, Turkiye´deki ogrenci secme ve
yerlestirme sinavinda 185 puandan fazla
veya
2008 yilindan itibaren 165 puandan fazla aldiklari ve bir yuksek ogretim programina
yerlestirildiklerini belgeledikleri takdirde dogrudan universite ogrenimine kabul edilebilirler.
c. Universite ogrencileri iki senelik basarili bir yuksek ogrenimi belgeledikleri
takdirde‚ bugune kadar ogrenim gordukleri dalda veya buna benzer bir dalda
yuksek ogrenime kabul edilebilirler.
d. Adaylarin branslarinda kabul edilmesinde Turkiye´de girmeye hak kazandiklari
yuksek ogrenim programi esas alinir.
e. Onemli:
2003 yilindan itibaren meslek liselerinden mezun olanlar, OSYM
sinavina katilmadan, dogrudan Turkiye’deki 2 yillik meslek yuksek okullarina
gecebilmektedir: Bu mezunlar icin su gecerlidir: Almanya\'da bir universiteye kabul
edilme, ancak 2 yillik on lisans tamamlandiktan sonra mumkundur. On lisans
tamamlanmadan, hazirlik sinifina (Studienkolleg) kabul edilme de mumkun
degildir.

bu demektir ki sadece universitee bitiyo olay physikerin dedigi gibi derdimizi iyi anlatmamiz

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Ağu 20, 2009 5:23 pm

Kesinlikle oyle..Almanya\'da da ozellikle vize ve universite islemlerinde kurumlarin birbirlerinden pek bir haberi yok..Bazi temel taslar sabit digerleri hep degisken...Eyalet sisteminden kaynaklaniyor olsa gerek.
Bu yuzden kesinlikle e-posta gondererek sansini dene derim..

Olmaz ise OSS\'ye kadar TR\'de dil kursuna gitmeni oneririm.Ozellikle Geothe,biraz pahali ama Almanya kalitesinde egitim veriyor ve gayet iyi hazirliyor.

diji

Mesaj gönderen diji » Prş Ağu 20, 2009 10:24 pm

evet almanlarin diger isleri gibi bu isede arapsaci gibi , disini gostermessen kafana vurup elinden ekmegi alirlar misali :D . bu gun almaya ile baya bi yogun telefon trafigi yasadim bir kac okulla gorustum ve aramadigim danismanlik sirketi girmedigim resmi kurum sitesi kalmadi :D egitim danismanligi yapcak seviyeye gelicem bu gidisle :D sonucta yasal olarak boyle bir hakkimin kesinlikle oldugunu ogrendim yarin hochschule sudwestfalen e gerekli olan belgeleri gondercem ve onlarda benim kaydimin olabilirligini soylicekler bakalim hayirlisi nasip olursa aralik basi almanyadayim insallah , bi ben eksiktim zaten :D

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Ağu 21, 2009 4:05 am

Guzel haberler bunlar sanirim ilk olacaksin OSS\'siz gelip okuyan..

diji

Mesaj gönderen diji » Cum Ağu 21, 2009 5:54 am

ne gusel soyluyon ya insallah olur :D en onemli kismi bir an once almanyaya gelmek , turkiye iyice sarpa sarmaya basladi egitim konusunda ,o sinavdan cik bu sinava gir , sinav da sinav her tarafimiz soru oldu yaf ... benim okuyacagim okulun yillik harci da 3000 tl oldu ee ne anladim 6 ay calis 500 tl ye sonra gotur okula ver , her turlu surunuyom zaten birazda almanyalarda suruneyim :D cok az da olsa biraz almanca var A1 seviyesinde nasipse 9 ayda dil sinavini verip yoluma devam etmek istiyorum bundan sonrasi icin gereken ne varsa yapcaz ve gorcez , nasip olurda gelirsem orlara mutlaka bi ds bulusmasinda gorusuruz :d

diji

Mesaj gönderen diji » Cum Ağu 21, 2009 3:50 pm

derdimi dun fh-bochum da yabanci ogrencilerden sorumlu birine ingilizce mail anlatmaya calistim fakat cevabi almanca geldi :D:D

mailde yazan su

Sehr geehrter Herr Gokdemir
ob Sie mit den auslaendischen Bildungsnachweisen der Hochschulaufnahmeprufung (Vergabepunkte) und den Studienzeiten in Deutschland das Studium aufnehmen durfen konnen Sie der Zeugnisdatenbank Anabin unter: http://www.anabin.de entnehmen.
Sollte aufgrund Ihrer Feststellungen eine Hochschulzugangsberechtigung fur das von Ihnen angestrebte Studium vorliegen konnen Sie erst wieder fur das naechste Wintersemester 2010/2011 bewerben.
Weitere Informationen zu den Zugangs- und besonderen Einschreibungsvoraussetzungen entnehmen Sie bitte dem beigefuften Anschreiben.

daha bu kadar almancam yok :D yardim ederseniz cok mutlu olucam

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Ağu 21, 2009 10:29 pm

www.anabin.de sitesinde oss sonucuna gore almanya da okuyup okumadigina bakabilirsin demis.. sayet uyuyorsa sartlarin basvuru yapabilirsin demis..

fakat,

http://www.anabin.de/scripts/SelectLand ... snamen.asp

buraya bakarsan senin durumun uymuyor.. cunku osym sonucuna gore 2003 - 2007 yillari arasinda girmissen oss ye 160 - 185 puan almis olman gerekiyor ve almanya daki universiteler de bu kanunlara gore karar veriyor..

diji

Mesaj gönderen diji » Cum Ağu 21, 2009 11:17 pm

o zaman alman kanunlari kendi icinde birbirleri ile celisiyorlar gerci benim yukarida alman konsoloslugunun sayfasindan aldigim yaziyla bu yazi ayni , fakat benim durumum 2 yillik uniden mezun olmakla alakali oldugu icin ben bu kuraldan pek haberleri oldugunu sanmiyorum yada biz gonderdigimiz mailde anlatamadik yine derdimizi kesin sonuc fh-sudwestfalenden gelen mailde belli olcak , oraya tum belgelerimi yolladim allahtan yabanci ogrenci islerinden sorumlu olan bayan turk ordan yirrtik tum belgeler turkce :D bu isin pesini birakmicam

ha kaldiki illa oss puani diye tuttururlarsa onuda hallederiz baktim 3 umuzde 185 i gecmisiz :D

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Ağu 22, 2009 3:31 am

diji oylede genelde OSS puanini baz aliyorlar..Ve dedigin dogru " alman kanunlari kendi icinde birbirleri ile celisiyorlar "alman kanunlari kendi icinde birbirleri ile celisiyorlar "...Ornegin Istanbul Kons. istedigi Bloke Hesap miktariyla Ankara Kons. istedigi miktar farkli =)
Gel isin icinden cik..

diji

Mesaj gönderen diji » Pzr Ağu 23, 2009 2:30 pm

bakalim biz olmasi icin tum cabalarimizi gosterelim olmassa kader der geceriz :D

bide bi sorum olacak okula basvuru illa basvuru tarihi olan yani 15ocak - 15temmuz tarihlerindemi yapiyoruz yoksa yaz somesteri icin 15 ocak a kadar kis somesteri icin 15 temmuza kadar herhanig bi tarihte yapsak oluyormu , neden soruyorum bi uye basvuru tarihlerinden once basvuramayacagimi soyledi ama baska bi yerdede ekim ayinda basvuru yapabilecegim yaziyo kafam karisti ondan soruyorum