Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vorpraktikum - Onstaj belgesi - basvuru

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
unkreativer nutzername

Mesaj gönderen unkreativer nutzername » Pzt Haz 22, 2015 5:19 pm

Merhaba,
Bu konuyla ilgili son kez rahatsiz etmek istiyorum.. :b

Istedigim bolum icin 4 haftalik bir staj yapmam gerekiyor. Su an Turkiye\'deyim ve bir turlu bir sey bulamadim. Ya yasin kucuk, sigortani okul karsilamiyorsa olmaz diyorlar ki bana kalsa kendim odemek isterim. Almanya\'da yapmayi da dusundum/dusunuyorum ama herkes Turkiye\'ye tatile gelmek istedigi icin biraz karisik bi durum.

Simdi aslinda, benim bolumum icin en basiti, bir sanayide staj yapmak fakat Turkiye\'de bir kiz olarak bunu asla yapmam. Geriye firmalar kaldi. Izmir gibi bir yerde yasamama ragmen hâlâ bulamadim bir yer.
Birileri bana staj belgesi verecegini soyluyor ama staj yapamazmisim. Simdi burada da hep okudugum gibi, Turkiye\'dekiler neredeyse hep uyduruk bir staj belgesi hazirlatip, gercekte bunu yapmayip, tanittirdiklarini okuyorum fakat universiteler yinede yaptiriyorlarmis Almanya\'da.

Simdi benim sorum, Bunu Almanlar biliyor mu? sonucta cogunlukla tekrar yaptiriyorlar, biliyorlarsa, bunu bir neden olarak gosterip, staji universiteye basladiktan sonra yapmak istememi bir neden olarak kabul ederler mi?

Bu sahtekârlik degil midir? Yani ben boyle bir seyi asla yapamam cunku biri sorsa(sormaz demeyin) gercekten panik olup dogruyu soylerim sonra atarlar okuldan.
Sonuc olarak yapmadigin seyi yapmis gibi gosteriyorsun. Hem de Praktikumsbericht olarak da bir sey yazamayacagim( ki istedigim yer bunu kayitta istemiyor hemen). Turkiye\'deki insanlar ne kadar rahat anlayamiyorum..
Gerci asagidaki linkten belli ki Almanlardan da yapanlar var, ama Turkiye\'de kime sorsan,\'\'e staj yapmana gerek yok belge hazirlattir\'\' falan diyor.
http://www.studis-online.de/Fragen-Bret ... ?3,1967139

Buraya kadar okuyan varsa da bi sorum daha vardi.
RWTH\'ye basvuru icin (Alman kontenjanindan) normalde denklik,lise diplomasi onayli ornegi(tercumesi demediler) ve imzalanmis kontrollbogeni Posta yoluyla gondermek gerek. Ben dedim ki Deutsche Post grevi yuzunden belki zamaninda varmaz( ki grev yapmayan yerler varmis arastirmadim daha) onlar da Mail ile gonder PDF olarak dedi simdi bunu bana yazan kisiye guvenebilirim degil mi sonucta belgeler oraya giris yapti diye normalde online olarak bakabiliyorsun stempel fln veriyorlar?

Simdiden Tesekkurler:D :)

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Haz 22, 2015 5:56 pm

vorpraktikum adi ustunde. almanyada da kolay kolay hicbir firma sana dogru durust yaptirmaz onu. anca uzaktan bakarsin. o yuzden bu kadar kafaya takacak bisey degil. naylon veya degil, onemli olan staj belgesini vs dogru sekilde sunman. gidip de seni kimse naylon mu yapti diye sorguya cekmez. onemli olan okulun istedigi alanlarda on staj yaptiginin staj belgesinde yazilmis olmasi.

oncelikle alman kontenjani diye bisey yok. diplomasini almanyada alanlar ve yabanci diplomaya sahip olanlar diye bi durum var. istersen alman vatandasi ol, bolume kabul icin gereken son diploman turkiyedense yabanci diploma olarak degerlendirilirsin(almanyanin akredite edip, abitur verenler haric). hatta almanyada hic kalmadiysan ve alman ilkokul karnesi falan yoksa almanca sertifikasi da isteme durumu olabilir belki. bu konular okulun sitesinde basvuru yonergelerinde yaziyodur zaten. kesin bilgiyi orda bulabilirsin.

elinde resmi bisey olmadan kimseye guvenme :) deutsche post un greve gitmesinden dolayi belki mail ile yurutuyolardir islemleri gecici olarak onu bilemem, belki okulun sayfasinda aciklama vardir, varsa orada anlatilanlara gore hareket edebilirsin. ama ups gibi ozel uluslararasi firmalar da mevcut. eger ki almanya icinde kendi agiyla ulasim yapiyosa turkiyeden gelen gonderiler icin onlarla da gonderebilirsin.

unkreativer nutzername

Mesaj gönderen unkreativer nutzername » Pzt Haz 22, 2015 6:19 pm

Oncelikle Tesekkurler.
Ama su var ki en az 4-8 Sayfa A4 kagidi kadar Praktikumsbericht yazmam gerekiyor ve o firmaya hic ayak bile atmadiysam kendi dilimle anlatamam ne yapip ne ettigimi...
Ve bence yinede bana tehlikeli geliyor.

Belki Alman kontenjani denilmez ama basvuranlar soyle ayrilir:
X1 Deutsche Staatsangehorige oder ein deutsches Abitur bzw. ein deutscher Studienabschluss
X2 EU/EWR-Staatsangehorige mit auslaendischem Bildungsnachweis. Zu den EWR-Laendern gehoren Island, Liechtenstein und Norwegen.

Alman vatandasi oldugum icin, onceden denkligimi yaptirmam gerekiyor yani direk basvuramiyorum. Yabanci sayilan ogrencilerle tek ortak notkam dil belgesini benim de almam gerektigi. O yuzden mesela benim International Office\'den degilde Studierendensekretariattan bilgi edinmem gerekiyor.

Benim de sorum sadece ordaki bunu bana yazan adama guvenip guvenememem cunku sayfada oyle bir sey yazmiyor...
Eger bi aksilik olursa sizler bana boyle yazdiniz desem olur mu ki acaba:D