Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Jacobs University Bremen\'de Okuyan Var mi?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
maploping

Mesaj gönderen maploping » Prş May 28, 2015 1:27 am

Oncelikle iyi gunler. Bazi yerlerde devlet bazi yerlerde de ozel universite olarak geciyor, baktigim bolumlerinin hepsi ucretsiz olarak gecmekte. Lisans bolumlerinin cogunda egitim dili Ingilizce, aslinda benim de bu universiteyi arastirmamin sebebi bu. Psikoloji bolumunu istiyorum. Sirf egitim dili yuzunden bu universiteyi secsem ne kadar mâkul bir karar vermis olurum? Bremen\'de universite okumak ne kadar kaliteli bir hareket olur? Universite ve Bremen hakkinda bilgisi olan arkadaslar beni bilgilendirirlerse cok sevinirim.

Faruk06

Mesaj gönderen Faruk06 » Prş May 28, 2015 3:29 pm

Universiteleri tam olarak bilemiyorum ama, ben suanda Bremende dil kursu goruyorum. Jacobs universitesine giden yabanci bir arkadasim vardi. Bildigim kadari ile ingilizce master yapiyordu.
Dedigim gibi suanda universiteye gitmedigim icin universiteler hakkinda yorum yapamayacagim fakat bremende yasam hakkinda bilgi verecek olursam sehir dil kursu icin ideal bir seviyede , cok kalabalik degil biraz fazla yagmur yagiyor ozellikle kislari cok fazla tabiki ama Almanyanin bircok yerinde de durum boyle. Sehir genel olarak guzel fakat gezecek , eglenecek pek fazla bir seyi yok belirli bir sure sonra hayat cok rutinlesiyor.
Bos ev bulmak konusunda da sikinti yasayacaginizi dusunmuyorum. Kiralarda okadar yuksek gelmedi gozume.
Sahsi gorusum dil kursu icin ideal ama universite okumak icin , yani 4 yil civari kalmak icin ,rutin ve sikici gelebilir tabiki ama insandan insana gorede degisecegini belirtmekte de fayda goruyorum :)

maploping

Mesaj gönderen maploping » Prş May 28, 2015 11:50 pm

Rica etsem arkadisinizdan universitenin egitim kalitesi hakkinda bilgi alabilir misiniz ve yasam giderleri aylik ne kadara denk geliyor?

Faruk06

Mesaj gönderen Faruk06 » Cum May 29, 2015 1:15 am

Arkadasim ne yazikki kurstan ayrildi. bir onceki seviyemde beraberdik ama simdi o kursa devam etmedi nedense. ulasmam da pek mumkun gorunmuyor cunku numarasi elimde degil ne yazikki.

Yasam giderleri sana gore , kalacagin yere gore felan degisir.

ama ortalama 200 -400 euro arasi konaklamaya verirsin. (ben tek basima kaliyorum ve bremende degil de delmenhorstda kaliyorum bremene tren ile 8 dakika mesafede. sehir kucuk ve sevimli oldugu icin burayi sectim.) Evimin kira nebenkosten v.b tum giderleri toplamda 420 euroya geliyor.

yemek felanda sana bagli ama ben haftada 2-3 ogun disarida yiyorum ve yemek masrafi ortalama haftalik 50 - 60 euroyu buluyor benim icin.

Geriside aslinda sana kalmis bir nevi. Evine internet baglatirsin veya gidecegin evde vardir o masraf. Telefon hattina bir paket alirsin o ekstradir. Sigara veya alkol kullaniyorsundur onlar ayridir. yani gerisi tamamen sana kalmis.

helios

Mesaj gönderen helios » Cum May 29, 2015 3:00 am

Merhaba maploping bende su anda bremendeyim ve vermem gereken bi tesdaf sinavim var. Bremen uniye gidip geliyorum universite hakkinda kendi bolumum icin (BWL) yeterince bilgiye sahip oldugumu dusunuyorum.

Senin bahsettigin universiteye benim de bir arkadasim gidiyor. Ancak master icin. Arkadasim azerbaycanli. Okul fiyatini 20 bin euro demisti net hatirliyorum. Ancak o burslu okuyor. Hatta devletten de aylik 1050 gibi bir burs aldigini soylemisti. Neyse sen sormak istedigini net olarak bana belirtirsen ben seve seve araci olur bilgi edinirim.

Bremen konusuna gelicek olacak olursam eger Faruk arkadasimiza katiliyorum. Eger ilk kez almanyaya geleceksen ve ilk gordugun sehir bremen olacaksa ilgi cekici gelebilir. Sehir yapisi klasik alman yerlesim sekli vs. Ama bi sure sonra sikici gelicegine eminim. Bu sure kisiden kisiye degismekle birlikte ben de 2. gun sikinti yapmisti :D Baya daralmistim sehirden. Bu ne ya falan diye :D Cunku ben daha once almanyada baska sehirleri de gormustum hatta frankfurtta yasamistim bir kac ay bu nedenle bremen bana gelismemis koy havasi yasatti- Havasi desen ayri garip. 10 dk dolu yagar sonra gunes acar sonra bakarsin yine yagmur. Bi tuhaf yani :) Sehir kendi basina bi eyalettir ama kucucuk bise bence :) Konsolosluk bile yok- Yakininda Hannover ve Hamburg var. Sabah bi brotchen yemeye hamburga gideyim desen millet soyle bi bakar ama hani yapabilirsin sorun yok :) 1 saat falan suruyo yol. Neyse baska ne anlatabilirim diye dusunuyorum ama aklima su an bisey gelmiyo.

Ha kalicak yer konusunda da benim arkadasim gruppelingen de bi yurtta kaliyomus neredeyse 3 yildir. Kirasi 270 olmasi lazim. Odasi tek kisilik. 3 katli bi bina. Her katta dus falan varmis. Oyle yani. Ararsan uygun fiyata ev vs bulabilirsin.