Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

RWTH AACHEN - makina muhendisligi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
runner3

Mesaj gönderen runner3 » Çrş Nis 29, 2015 11:58 am

Sen alman vatandasina almanya dersi veriyosun o is oyle olmaz ben tum avrupayi gezmis biriyim ve her yil 3 ay almanyadayim cocuklugum da orada gecti. Demek istedigim sen eskisehir makina kazanmissin tabi zorlanirsin bogazici makinaya giren adam bana aachenda cok cok zorlanir diyemezsin oyle bi sey yok. ha zordur tabiki zordur ama derecesi de kisiden kisiye degisir. Malzemeleri de bi zahmet ezberle almanca fizik matematik gibi ana derslerde sikinti yasanmaz diye dedim almancayi.

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Çrş Nis 29, 2015 12:24 pm

Bunu, bunu alin burdan :)

Senin bir dedigin bir dedigini tutmuyor, once Almanca cok onemli degil diyordun, simdi de Malzemeyi ezberle diyorsun. Anlamadigim seyi nasil ezberleyeceksin? Madem Almancan iyi, neyin davasini yapiyorsun? Ayrica Avrupa\'yi bastan asagi gezmenle universite bilgisinin ne alakasi var. Tur rehberleri egitim danismani olsun o zaman, kel alaka.

Senin dedigin ODTU\'lulerin yaptigi artislikler neticesinde burdan tiris tiris gittiklerini de gorduk, rahat ol sen. Bu universitede, benim ust donemlerden 20\'ye yakin Alman arkadasim var, bir tanesi de bu okul kolay demez. Bunu burada kimseden duyamazsin. Mesele zeka meselesi degil uyanik, calisma meselesi. Sen kendini Einstein zannediyorsan eger git MIT\'e (Milli Istihbarat Teskilati degil ha aman ;) ). Burada cok zekiyim tafrasi yapanlarin son denemede sinavi gectiklerini bilirim. Zeka bir yere kadar, burada calismadan hicbir dersi gecemezsin. Sadece burda degil, Almanya\'daki bircok universitede. Sen bana zor geldigini, Bogaziciliye zor gelmeyecegini dusunuyorsun. Gel bakalim gel sen, 2 sene sonra yapamiyorum diye tiris tiris gitme ama. Hayret bisey ya, adam nerdeyse Bogazici burayi ezer diyecek. Burda dunyanin en buyuk Makine Fakulte\'si var kocum, Avrupa\'yi gezmismis. Bir halttan haberi yok gelmis artislik yapiyor.
[/b]
RWTH Aachen University - Makine Muhendisligi

baycan10

Mesaj gönderen baycan10 » Çrş Nis 29, 2015 12:40 pm

Eksi sozlukte boyle bir yazi buldum. Dogruysa tabi :

[quote]odtu veya itu\'den yuksek lisansa gelmis bir ogrencinin cok da zorlanmayacigi (zorlanmadim), egitim sistemini gordugunuzde bu muymus almanya\'nin en iyi teknik universitelerinden biri diyebileceginiz (dedim) fakat hiwi (ogrenci asistan) olarak is bulduktan sonra butun fikirlerinizin degisecegi (degisti), gercek arastirmanin nasil yapildigini gordugunuz almanya\'nin elit universitelerinden bir tanesi. buradaki arastirmayi gordukten sonra bize ancak halt etmek duser. adamlar bizim 5 mislimiz hizla gelisiyo. zapilan projelere bakiyosun bi kac farkli profesor hepsi bir araya gelmis, kaynagi da sanayi saglamis proje yapiyorlar. donup bize bakiyosun profesorler birbiriyle didismekten birak ortak proje yapmayi kendi baslarina bile bir sey beceremiyorlar. bize de ancak adamlar yapmis demek kalir sonra..
#22702521 24.03.2011 00:38if i were a rich man[/quote]
Kaynak: https://eksisozluk.com/rwth-aachen--610818?p=3

Gerci bu yuksek lisans ama olsun.

runner3

Mesaj gönderen runner3 » Çrş Nis 29, 2015 12:41 pm

ben ezer demiyorum ayrica 2 once yazdigim yazida da calisarak almanca kelimeler hal olur diyorum. tiris tiris yapma niyetinde degilim. evet ben oyle ders calisan bir ogrenci degilim sadece kafam fizige ve geometriye cok basiyo matematikte de iyiyim bunlari da cok calismaya borclu degilim cunku beceremedim bu gune kadar. Ben de en az senin kadar bu universiteyi istiyo ve seviyorum ama su da bir gercek turkiyedeki en iyi liseler almanyadaki en iyi liselerden daha iyi egitim ve daha bilgili ogrenci cikarmaktadir bunu bizzat almanyada okumus annem soyluyo. O yuzden demem o ki bir alman ogrencinin avantaji almanca bilgisi, bir turk ogrencinin avantaji da bilgisi. O yuzden ikisi de zorlaniyo. Dunyanin en buyuk makina fakultesiyse fakultesi aile dostumuzun kizi harvardi cift ana dalla birincilikle bitirdi evet turk, bir de yakin zamanda vefat eden oktay sinanoglu geliyo aklima MIT diyince bak bakim kac ayda bitirmis. O yuzden insanlara surekli cok zor cok zor demenin bir anlami yok. Demekki sana cok zor. Sen bana avrupa dersi verirken artistlenmiyo muydun afedersin.

runner3

Mesaj gönderen runner3 » Çrş Nis 29, 2015 12:49 pm

evet bunu okumustum baycan dogru diyor zaten cok daha kapsamli ve iyi projeler yapiyolar

baycan10

Mesaj gönderen baycan10 » Çrş Nis 29, 2015 1:04 pm

[quote]runner3 tarafindan yazilan metin:

turkiyedeki en iyi liseler almanyadaki en iyi liselerden daha iyi egitim ve daha bilgili ogrenci cikarmaktadir bunu bizzat almanyada okumus annem soyluyo.[/quote]

Almanyada lisenin daha kolay oldugunu Almanya\'da 30 yil ogretmenlik yapmis babam da soyluyor. Ama bence Turkiyenin sistemi sacma. Formullerin cogunun ispatini yapmiyorlar. Benim babam cosinus teoremini unutmustu. Bana biraz zaman ver deyip formulu ispatindan cikarmisti. Kuru ezber yapilinca bir sure sonra unutuluyor, Turkiye\'de de maalesef boyle.

runner3

Mesaj gönderen runner3 » Çrş Nis 29, 2015 1:12 pm

Evet biliyorum benim okuldaki matematik ve geometri hocam ozel fen lisesi okudugumdan cok iyiler ve surekli bunu soyluyolar ve hemen hemen her seyin ispatini yapiyolar merakli bi ogrenci oldugumdan ben de hepsinin nereden geldigini soruyorum olmadi evde kendim bakiyorum. O yuzden mesela ben arkadaslarim gibi ezberci olmadigimdan cogu sinavda surem onlar gibi artmiyo veya yetistiremiyorum... babaniz dogru soyluyor

baycan10

Mesaj gönderen baycan10 » Çrş Nis 29, 2015 1:21 pm

Acaba Almanya\'da egitim bizim gibi ezberci mi?

runner3

Mesaj gönderen runner3 » Çrş Nis 29, 2015 1:26 pm

kesin olmamakla birlikte amerika ve avrupada egitimde daha cok kafanin o konuya ne kadar bastigi ve o konuya ne kadar ilgi gosterdigin zaman ayirdigin onemli. bi adam oturur her gun ezberlemeye calisir digeri oturur mantigini oturtur baglantiyi kurar ve yapar.

yazirous1903

Mesaj gönderen yazirous1903 » Çrş Nis 29, 2015 2:20 pm

Tereciye tere satiyorsunuz ya @RWTH Aachen bizde sorun arkadasim biz yapamiyoruz. Avrupayi gezmekle universite okumak arasindaki baglantiyi cozemedim. Alman vatandasi olabilirsin bu senin almancanin mukemmel derecede oldugunun gostergesi degil millet burada dogup buyuyor yapamiyor biz bunu anlatmaya calistik ama artik ben calismiyorum. Gel yap utandir bizi ama yapamazsan da gel o Zaman ne diyeceksin bakalim. Sen avrupada oturup bir Vorlesung a ders dinledin mi sinav yazdin mi yada turkiyede oturup universite de ders dinledin mi sinav yazdin mi ?Ben 5 yil turkiyede 4 yildir almanyada okuyorum. Ben universiteye adim attigimda sen ilkokuldaydin birader. Cok iyi iseniz almanyada harcamayan kendizi MIT ye falan gidin yada Oxford a. Gelmissiniz matematik geometri hocanin iyiliginden bahsediyorsun bende diyorum ki Liseyi atin cope lise ilkokul gibi universitenin yaninda.
Bu bizde universitenin en kolay dersi sadece matematik anlarsin dile gerek yok
[img]http://s3.postimg.org/bzn0ttmen/2015_04_29_131331.jpg[/img]

runner3

Mesaj gönderen runner3 » Çrş Nis 29, 2015 3:05 pm

bak arkadasim benim lafim sana degildi zaten

Sonra da bu zihniyetle Turkler niye basarisiz oluyor. Burasi Almanya arkadasim, Bulgaristan, Macaristan falan degil. Bunu iyi ezberleyin, oyle konusun.

diyen arkadasaydi.

Evet ben de bi cok cevabimda almancamin mukemmel olmadigini soyledim ama anlamak istemeyen sensin. ha 9 sene almanca okulda okudum evet almancam gayet iyi ama mukemmel degil.
Uzgunum ama attigin kagit gozumu korkutmadi masamda muhendisler icin diferansiyel denklemler kitabi duruyo canim sikildikca okuyorum sen rahat ol. Kardes zaten yasca buyuk oldugun icin benden once okumaya basladin bununla beni nasil ezdigini hic anlamadim. Turkiyedeki egitim sisteminde her derse kafasi basmayan MIT ye gidemez sen de bilirsin bunu. Ben kimseye MITye gidicek kafam var demedim. Almanya benim ulkem memleketim kendimi harcicagimi sana dusunduren ne. Almanyada fizik veya makina okumak istiyorum okulu da cok begeniyorum sadece burada cok cok zor diye insanlari demorilize etmeye gerek yok zorluk derecesi kisiden kisiye degisir.

runner3

Mesaj gönderen runner3 » Çrş Nis 29, 2015 3:06 pm

Almanyanin nasil bi yer oldugunu bana ogretmeye calisan arkadasa yazdim onlari benden cok bildigini idda ettigi icin. Ayrica rwth aacheni da iki kere ziyarete geldim sikinti yok.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Nis 29, 2015 3:19 pm

[quote]yazirous1903 tarafindan yazilan metin:

Tereciye tere satiyorsunuz ya @RWTH Aachen bizde sorun arkadasim biz yapamiyoruz. Avrupayi gezmekle universite okumak arasindaki baglantiyi cozemedim. Alman vatandasi olabilirsin bu senin almancanin mukemmel derecede oldugunun gostergesi degil millet burada dogup buyuyor yapamiyor biz bunu anlatmaya calistik ama artik ben calismiyorum. Gel yap utandir bizi ama yapamazsan da gel o Zaman ne diyeceksin bakalim. Sen avrupada oturup bir Vorlesung a ders dinledin mi sinav yazdin mi yada turkiyede oturup universite de ders dinledin mi sinav yazdin mi ?Ben 5 yil turkiyede 4 yildir almanyada okuyorum. Ben universiteye adim attigimda sen ilkokuldaydin birader. Cok iyi iseniz almanyada harcamayan kendizi MIT ye falan gidin yada Oxford a. Gelmissiniz matematik geometri hocanin iyiliginden bahsediyorsun bende diyorum ki Liseyi atin cope lise ilkokul gibi universitenin yaninda.
Bu bizde universitenin en kolay dersi sadece matematik anlarsin dile gerek yok
[img]http://s3.postimg.org/bzn0ttmen/2015_04_29_131331.jpg[/img][/quote]

Cozum yanlis bu arada. Iki tane - isareti yerine + koymuslar en altta.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

yazirous1903

Mesaj gönderen yazirous1903 » Çrş Nis 29, 2015 3:41 pm

[quote]runner3 tarafindan yazilan metin:

bak arkadasim benim lafim sana degildi zaten

Sonra da bu zihniyetle Turkler niye basarisiz oluyor. Burasi Almanya arkadasim, Bulgaristan, Macaristan falan degil. Bunu iyi ezberleyin, oyle konusun.

diyen arkadasaydi.

Evet ben de bi cok cevabimda almancamin mukemmel olmadigini soyledim ama anlamak istemeyen sensin. ha 9 sene almanca okulda okudum evet almancam gayet iyi ama mukemmel degil.
Uzgunum ama attigin kagit gozumu korkutmadi masamda muhendisler icin diferansiyel denklemler kitabi duruyo canim sikildikca okuyorum sen rahat ol. Kardes zaten yasca buyuk oldugun icin benden once okumaya basladin bununla beni nasil ezdigini hic anlamadim. Turkiyedeki egitim sisteminde her derse kafasi basmayan MIT ye gidemez sen de bilirsin bunu. Ben kimseye MITye gidicek kafam var demedim. Almanya benim ulkem memleketim kendimi harcicagimi sana dusunduren ne. Almanyada fizik veya makina okumak istiyorum okulu da cok begeniyorum sadece burada cok cok zor diye insanlari demorilize etmeye gerek yok zorluk derecesi kisiden kisiye degisir.[/quote]
Oku birader onune engel koymuyoruz zaten. Benim o cumleyi kurma sebebim senden daha fazla tecrubeli oldugum icin . O differansiyel denklemler kitabina iyi bak cunku fazla ihtiyacin olmayacak. O resmi de gozun korksun diye atmadim zaten birseyi nasil anlamadan yaparsin onu sormak icin attim hani matematik ya gerek yok dile ya. Ben senin yasindayken senin gibi dusunuyordum. Almanya senin memleketin senin ulken gel sana torpil gecerler hocalar :) Moral bozmak degil niyetimiz sadece biraz daha ayaklarinin yere basmasini saglamak yoksa Banane ister gel ister gelme ister oku ister okuma beni ilgilendirmez.
HADI EYVALLAH. hatta konuya kendi acimdan sirri sureyyanin cumlesiyle nokta koyuyorum "Birakin gelsin birakin gelsin gel hele gel gel"
https://www.youtube.com/watch?v=Rr5xjNgV7cw

runner3

Mesaj gönderen runner3 » Çrş Nis 29, 2015 3:57 pm

Ben sana torpil gecerler demedim harcanmam dedim sevdigim bi yer dedim lafi nerden nereye cekiyosun almanyada torpil gecilmedigini en iyi bilenlerdenim. Evet universite konusunda tabiki benden tecrubelisin. Dedigim gibi turkler mitde de harvardda da basarili olmustur. Neden rwth bu kadar cok zor cok zor deniliyor bunu anlamiyorum. Belki de harvard 1 donemde 1400 kisi almadigi icindir. Turkiyede ODTU de yilda 2800 kisi alsa bir cok kisi birakir gibime geliyor. Sana da dalinda basarilar. Ben zaten sana gelip gelmemeyi sormamistim. Dedigim evet bu matematigi ben Almancam bir hukukcu kadar olmadan da yaparim. Eyvallah.

runner3

Mesaj gönderen runner3 » Çrş Nis 29, 2015 4:00 pm

Almanyada fizik okuyan arkadaslar bu kadar sikayet etmiyo hangi makinaci turke sorsam agliyo. Bu da bana biraz abarti geliyo biraz hava geliyo cunku bir fizikcinin gordugu fizik ve matematigi siz gormuyorsunuz. Bu benim kisisel gorusum.

yazirous1903

Mesaj gönderen yazirous1903 » Çrş Nis 29, 2015 4:54 pm

Agliyor magliyor ne demek ya dikkat et sen aglama medil veren bulamazsin ergen muhabbeti yapma forumda

Chandelier

Mesaj gönderen Chandelier » Çrş Nis 29, 2015 7:45 pm

"Hayret bisey ya, adam nerdeyse Bogazici burayi ezer diyecek. Burda dunyanin en buyuk Makine Fakulte\'si var kocum, Avrupa\'yi gezmismis. Bir halttan haberi yok gelmis artislik yapiyor."

Bin rwth aachenli on bin bogaziciliyi yok eder. :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Nis 29, 2015 8:00 pm

"Benim universitem seninkini dover" muhabbeti bittiyse musadenizle konuyu kitliyorum. :)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kilitli