Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

RWTH Aachen universitesi yardim

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
cuneytugurongun

Mesaj gönderen cuneytugurongun » Prş Nis 09, 2015 12:08 am

Herkese merhaba. Oncelikle benzer 2 konu acrigim icin ozur dileyerek baslamak istiyorum. Bu konuyu acmamin sebebi daha onceki konuma pek yardim gelmedigi icindir. Ayrica tum onemli sorulari bu konuda toplayacagim ki benim gibi insanlarada faydali olsun. Simdi ben turkiyede meslek lisesi bilgisayar bolumu mezunuyum diploma notum 65, eger mc\'yi yanlis hesaplamadiysam 65 = 2,05. Ygs sinavina girdim haziranda lys\'ye girecegim simdilik tahmin yapiyorum lys mf4\'den okul puani ile minimumdan hesaplarsak 250 alsam nc olarak 250=3,4. Simdi asil konuya gelelim. Aachen universitesi bilgisayar muhendisligi yada insaat muhendisligi istiyorum bu iki bolumude turkiyede ozel universitelerde yazicam aachen universitesi bu bolume NC ile mi ogrenci aliyor yoksa NC\'siz mi ? ( Ayrica ozel universitede yazacagim icin burslu veya burssuz olmasi fark eder mi ? ne tutarsa artik ) Eger nc yoksa neye gore seciyor ? Bilgisayar ve insaat bolumu en kotu kac NC ile ogrenci aliyor ? Almancam hic yok bu okul beni kabul eder mi sartli olarak eger almanca olmadan kabul etmiyorsa ne yapabilirim ? Ve son olarak universitenin sitesinde hep kampusler Bezeichnung\'da yaziyor bilgisayar ve insaat bolumunun aachen\'de kampusu yok mu ? Herkese tesekkurler
En son cuneytugurongun tarafından Prş Nis 09, 2015 12:49 am tarihinde düzenlendi, toplamda 0 kere düzenlendi.
Sebep: Eksik bilgi

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Nis 09, 2015 2:40 am

Ilk olarak Nc ile isin yok, meslek lisesi cikisli oldugun icin 4 yillik bir bolum kazanman halinde(ozel veya devlet farketmez) Almanya da yine de direk olarak egitim hakkini elde edemiyorsun. Ilk olarak Studienkolleg yapman gerekiyor:

http://www.deutschstudent.de/news.php?readmore=83
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

cuneytugurongun

Mesaj gönderen cuneytugurongun » Prş Nis 09, 2015 9:25 am

Tamam yinede 4 yillik bolum kazanmam lazim ama degil mi ? Peki studienkolleg basvurusu nasil ve neye gore olacak ? Ve studienkollegden mezun olunca dtudienkollgden aldigim puana gore mi universiteye girecegim ?

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Prş Nis 09, 2015 10:54 am

RWTH, NC olsun ya da olmasin en az 2,5 istiyor yabanci ogrencilerden. Bu puandan dusugunu ise kabul etmiyorlar, yani basvuruyu degerlendirmiyorlar. Adamlar okulun zorlugunu bildiklerinden, 2,5\'dan kotu puana sahip olanlari bastan okula almak istemiyorlar. Fakat Informatik\'de RWTH Rankings\'lerde 1. degil bildigim kadariyla.
RWTH Aachen University - Makine Muhendisligi

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Nis 09, 2015 1:15 pm

Diger sorularin cevabi zaten yaziyordu makalede acik olarak. Ortalama olarak sadece studienkolleg sonrasi girecegin sinavda alacagin nota bakacaklar.
www.deutschstudent.com

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Prş Nis 09, 2015 5:07 pm

4 Yillik meslek lisesi mezunu + 1 yillik universite egitimi = STUDIUMKOLLEG direk uni yaziyor ama bu 1 yilla hazirlik dahil degil denmis.

ben 1 yil hazirlik okudum geldim okuluma da gittim adamlar israrla sk yapmayacagimi zaten 1 yil okudugumu soyluyor ve ona gore verdigi kagitta sadece dsh sarti var.

Gurkan abi forumda yazan ile benim okulun soyledikleri uyusmuyor kafam karisti :D
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Nis 10, 2015 3:17 pm

hazirlik egitim universite egitimi olarak sayilmiyor. Bu durumda STK yapman gerekiyor.
www.deutschstudent.com

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Cum Nis 10, 2015 4:39 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

hazirlik egitim universite egitimi olarak sayilmiyor. Bu durumda STK yapman gerekiyor.[/quote]

Bana yapmayacagimi soyledi ve onunla ilgili de kagit verdi bolume baslayabilmem icin DSH2 yapmam gerektigi yaziyor orada da.
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

Chandelier

Mesaj gönderen Chandelier » Cum Nis 10, 2015 10:13 pm

[quote]atalayx6 tarafindan yazilan metin:

4 Yillik meslek lisesi mezunu + 1 yillik universite egitimi = STUDIUMKOLLEG direk uni yaziyor ama bu 1 yilla hazirlik dahil degil denmis.

ben 1 yil hazirlik okudum geldim okuluma da gittim adamlar israrla sk yapmayacagimi zaten 1 yil okudugumu soyluyor ve ona gore verdigi kagitta sadece dsh sarti var.

Gurkan abi forumda yazan ile benim okulun soyledikleri uyusmuyor kafam karisti :D[/quote]

Okulda verilen bilgi dogru.

"Direkter Zugang (fachorientiert)
fur die bisherige Fachrichtung und benachbarte Faecher
bei Nachweis von 1 erfolgreichen Studienjahr(en)
zu allen Hochschulen"

Duzenleme: Physiker\'in verdigi bilgi dogru, bir detayi ben atlamisim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Nis 11, 2015 1:15 pm

Ya belgeyi sen yanlis anlamisin ya da unideki calisan bir hata yapmis. Hazirlik egitimi universite egitimi olarak sayilmiyor cunku. Normal sartlarda mesela uni assist veya baska bir universiteye basvuru yaptiginda studienkolleg yapman gerektigini bildirirler.
www.deutschstudent.com