Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Aachen universitesi NC sorunum

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
cuneytugurongun

Mesaj gönderen cuneytugurongun » Sal Nis 07, 2015 10:09 pm

Merhaba. Onumuzdeki yil RWTH aachen universitesinde bilgisayar muhendisligi okumak istiyorum ama nc olayini pek anlayamadim. Lys puanimi minimumdan hesapliyorum nc puanim 3,4 geliyor. Universitenin sitesinden NC ile ilgili biseyler buldum ama dogru mu bilmiyorum lutfen ss\'ye bakip 3,4 ile bilgisayar muhendisligine girebilirmiyim soyleyin. Yardim edenlere tesekkur ederim. SS: http://s5.dosya.tc/server/fnlfil/image.jpg.html

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Nis 08, 2015 1:27 am

link calismiyor.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Chandelier

Mesaj gönderen Chandelier » Çrş Nis 08, 2015 8:04 am

Bugune kadar denk geldigim universitelerin hepsi yabanci ogrencileri yasalar cercevesinde sunulan yabanci ogrenci kotasindan aliyorlardi. Yani bu NC olayi, biz Turkiye\'den gelenleri pek de ilgilendiriyormus gibi ilk kim ortaya atti bilmiyorum da, bizi pek kapsamiyor.

cuneytugurongun

Mesaj gönderen cuneytugurongun » Çrş Nis 08, 2015 9:37 am

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

link calismiyor.[/quote]

https://www.rwth-aachen.de/go/id/dqnc/lidx/1?mobile=1 Kendi linkini buldum hocam.

cuneytugurongun

Mesaj gönderen cuneytugurongun » Çrş Nis 08, 2015 9:39 am

[quote]Chandelier tarafindan yazilan metin:

Bugune kadar denk geldigim universitelerin hepsi yabanci ogrencileri yasalar cercevesinde sunulan yabanci ogrenci kotasindan aliyorlardi. Yani bu NC olayi, biz Turkiye\'den gelenleri pek de ilgilendiriyormus gibi ilk kim ortaya atti bilmiyorum da, bizi pek kapsamiyor.[/quote]

Hocam madem nc bizim icin onemsiz neden adamlar lys puanimizi nc\'ye cevirmemiz icin site yapmis ki ? Internette bircok yerde gordum. Sizde yanlis anlamayin size sitemim yok ama internette almanyayla ilgili kesin bilgiler yok herkes farkli seyler soyluyor benimde kafam karisti

abdullah cansu

Mesaj gönderen abdullah cansu » Çrş Nis 08, 2015 9:57 am

Almanyada 10 universitenin 9 una nc olmadan girebiliyorsun bil. muhendisligi icin . RWTH olmazsa uzulmene gerek yok ,yine kaliteli universiteler var girebilecegin

cuneytugurongun

Mesaj gönderen cuneytugurongun » Çrş Nis 08, 2015 10:16 am

Hocam peki link attim gormussunuzdur 3,4 nc ile o linkteki universiteye girebilirmiyim. Nc puanlari var sayfanin alt tarafinda

cuneytugurongun

Mesaj gönderen cuneytugurongun » Çrş Nis 08, 2015 10:18 am

Var biliyorum ama aachende akrabam var onun yaninda kalicam 😄

Chandelier

Mesaj gönderen Chandelier » Çrş Nis 08, 2015 11:01 am

[quote]cuneytugurongun tarafindan yazilan metin:

[quote]Chandelier tarafindan yazilan metin:

Bugune kadar denk geldigim universitelerin hepsi yabanci ogrencileri yasalar cercevesinde sunulan yabanci ogrenci kotasindan aliyorlardi. Yani bu NC olayi, biz Turkiye\'den gelenleri pek de ilgilendiriyormus gibi ilk kim ortaya atti bilmiyorum da, bizi pek kapsamiyor.[/quote]

Hocam madem nc bizim icin onemsiz neden adamlar lys puanimizi nc\'ye cevirmemiz icin site yapmis ki ? Internette bircok yerde gordum. Sizde yanlis anlamayin size sitemim yok ama internette almanyayla ilgili kesin bilgiler yok herkes farkli seyler soyluyor benimde kafam karisti[/quote]

Puanin NC\'ye cevrilmesi diye bir sey yok. Puanin alman not sistemine gore cevrimi var.

Universiteleri baglayici eyalet kanunlari var. Ornegin Hessen Eyaleti diyor ki, bizim gorev alanimizdako yuksek okullar kontenjaninin %10\'unu yabanci ogrencilere ayirmalidir. Bu durumda senin cevrilmis notun, basvuran yabanci ogrenciler ile karsilastiriliyor. Ve bu degerler, senin paylasmis oldugun universitelerin degerlerinden farkli. universiteler NC-Werte adi altinda liste yayimlarken aslinda Abitur yapmis kisilerden olusan verileri kullaniyor.

Bir ornek: Kiz arkadasimin giris yaptigi donemdeki okulun NC-Degeri en kotu 2,3 olarak aciklandi ama kiz arkadasimin notu 3,7 idi.

Sitemine gelirse de, tam olarak hakli oldugun soylenemez. Internette yazan bilgiler, yazildigi tarihte dogru fakat gunumuzde guncelligini yitirmis olabilir. Bkz. Physiker\'in makaleleri guncellemesi

cuneytugurongun

Mesaj gönderen cuneytugurongun » Çrş Nis 08, 2015 6:40 pm

Hocam tamam ama simdi lysden alacagin puani minimumdan hesapliyorum alman not sistemine cevirince 3,4 cikiyo ustte linkte attim siteyi orada bilgisayar muhendisliginde solda 2 yaziyo sagda 3,8 yaziyo. Buna gore girebilirmiyim onu aoruyorum lutfen biri baksin siteyede 3,4 ile girebilirmiyim soylesin cok onemli. Tesekkurler

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Prş Nis 09, 2015 10:47 am

Aachen Universitesi = RWTH Aachen Universitesi :)

Yabanci ogrenciler icin NC olayi RWTH\'da farkli isliyor, NC olsun ya da olmasin, LYS\'nizin Alman Not Sistemi\'ne donusmus hali en kotu 2,5 olmali, yoksa basvuruyu dikkate almiyorlar. O listede gormus oldugunuz, Bildungsinlaender icin gecerli, yani Abitur yaptiysaniz o listedeki notlar size hitap ediyor.
RWTH Aachen University - Makine Muhendisligi