Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Muhendislikten Tip Fakultesine

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
PismanMuhendis

Mesaj gönderen PismanMuhendis » Pzr Mar 22, 2015 9:31 pm

Selam arkadaslar ben Bogazici Makine muhendisligi 1. sinif ogrencisiyim. Bu bolumu sectigim icin cok pismanim tip okumak istiyorum ancak bir daha YGS LYS gibi bir sinava girmeyi dusunemiyorum istemiyorum, o stresi daha kaldirmam. (Puanim neredeyse butun tip fakultelerine yetiyordu gecen sene.)
1 sene Almanca calissam. Bogazici Makine muhendisliginden ayrilip Almanyada tip okuyabilir miyim?

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Pzr Mar 22, 2015 10:57 pm

Enteresan bir yaklasim, neyse kisiden kisiye gore degisir :)

Almanya\'da tip okumak icin cok buyuk ihtimalle, tip ve benzeri bir dalda okuyor olmaniz lazim. Aksi takdirde NC icin puaninizi hesaplayabilirim soylerseniz. Tip icin genelde cok iyi bir LYS puani gerekiyor.
RWTH Aachen University - Makine Muhendisligi

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Pzr Mar 22, 2015 11:35 pm

[quote]RWTH Aachen tarafindan yazilan metin:

Almanya\'da tip okumak icin cok buyuk ihtimalle, tip ve benzeri bir dalda okuyor olmaniz lazim. Aksi takdirde NC icin puaninizi hesaplayabilirim soylerseniz. Tip icin genelde cok iyi bir LYS puani gerekiyor.
[/quote]

Aynen tip okumak icin LYS3 puan turunden universiteye yerlesmek lazim. Makine muhendisliginden olmaz.

Bu arada aachen\'i tercih ettin sanirim :) en son ikilemde kalmistin. Hayirli olsun :)
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

Kullanıcı avatarı
yngosmn

Mesaj gönderen yngosmn » Pzt Mar 23, 2015 12:06 am

Aynen sizin ikilemi bende merak ediyordum ne yaptiniz nasil bi karar aldiniz merak ettim :)
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

PismanMuhendis

Mesaj gönderen PismanMuhendis » Pzt Mar 23, 2015 6:32 pm

[/quote]

Neredeyse her tipa yetiyordu puanim. MF 4 ten yani muhendislik kismindan 522 puan aldim. MF 3\'ten yani TIP ile ilgili kisimdan 527 aldim.

PismanMuhendis

Mesaj gönderen PismanMuhendis » Pzt Mar 23, 2015 6:36 pm

Tip okumam icin illa bir daha mi YGS LYS ye girmek zorundayim? Eger bu sene YGS LYS ye girersem okul puani daha az gelecek. Ayrica LYS konularinin cogunu unuttum. Turev integral hep ezberdi. Hatrimda hicbiri yok. Bir daha LYS ye girmeden olmaz mi?

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Pzt Mar 23, 2015 8:12 pm

[quote]PismanMuhendis tarafindan yazilan metin:

Tip okumam icin illa bir daha mi YGS LYS ye girmek zorundayim? Eger bu sene YGS LYS ye girersem okul puani daha az gelecek. Ayrica LYS konularinin cogunu unuttum. Turev integral hep ezberdi. Hatrimda hicbiri yok. Bir daha LYS ye girmeden olmaz mi?[/quote]

522 puan yaptiysan sana tavsiyem rahatlikla ozel universiteye yerlesecek kadar puan yaparsin yine. En dusuk puanli tip yaz devlet ya da ozel. Bu sekilde yapabilirsin. Ayrica mak. Muh. Ilk sinifinda genel matematik fizik kimya gosteriliyor nasil unuttun konulari ki?

PismanMuhendis

Mesaj gönderen PismanMuhendis » Pzt Mar 23, 2015 9:38 pm

Orada gosterilen turev integralle LYS deki farkli :( LYS\'de tanim bilmene gerek yok, formul ezberle gec. Universitede daha cok turev nedir, turev ne ise yarar tarzi seyler gosterdiler bize. LYS dekiyle benzer olmayan sorular yaptik degisik degisik. Oyle LYSdeki gibi alan hesaplari, sonsuz dizilerle islemler yapmadik daha. Bir de bunun kimyasi var o nasil olacak?
Olsun yine de desteginiz icin tesekkurler. Puanim dusse de denerim LYS yi bir daha. 480 alsam tipa gider miyim?

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Pzt Mar 23, 2015 11:24 pm

[quote]PismanMuhendis tarafindan yazilan metin:

Orada gosterilen turev integralle LYS deki farkli :( LYS\'de tanim bilmene gerek yok, formul ezberle gec. Universitede daha cok turev nedir, turev ne ise yarar tarzi seyler gosterdiler bize. LYS dekiyle benzer olmayan sorular yaptik degisik degisik. Oyle LYSdeki gibi alan hesaplari, sonsuz dizilerle islemler yapmadik daha. Bir de bunun kimyasi var o nasil olacak?
Olsun yine de desteginiz icin tesekkurler. Puanim dusse de denerim LYS yi bir daha. 480 alsam tipa gider miyim?[/quote]
480 ile 8-10 tane tip yazabilirsin. O puani al tip cepte.

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Sal Mar 24, 2015 12:13 am

[quote]atalayx6 tarafindan yazilan metin:

[/quote]

Aynen tip okumak icin LYS3 puan turunden universiteye yerlesmek lazim. Makine muhendisliginden olmaz.

Bu arada aachen\'i tercih ettin sanirim :) en son ikilemde kalmistin. Hayirli olsun :)[/quote]

[quote]yngosmn tarafindan yazilan metin:

Aynen sizin ikilemi bende merak ediyordum ne yaptiniz nasil bi karar aldiniz merak ettim :)[/quote]

Oncelikle tesekkur ederim. Zor bir karar aldim, acikcasi RWTH\'dan kabulu aldiktan sonra zerre kadar tereddut etmedim kayit yaptirmak icin. Zira geldigimden beri bu universitede okumayi cok istiyordum ve 2. Semester\'dan sonra kabul almak cok zordu ve bu firsati kacirmak istemedim, diger taraftan da okulun zorlugunun bilincindeydim. 1-2 Semester deneyecegim, sayet gercekten olacak gibi degilse, FH\'ya gecerim ancak burayi bitirmek icin elimden geleni yapacagim. Zaman neyi gosterecek, bakalim gorecegiz :)

PismanMuhendis, eger LYS\'den o puani alabildiyseniz, bir dahaki girisinizde de ona yakin bir puan alirsiniz, her ne kadar konulari unutmus olsaniz dahi. Bol sanslar.
RWTH Aachen University - Makine Muhendisligi

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Sal Mar 24, 2015 12:38 am

[quote]atalayx6 tarafindan yazilan metin:

[/quote]

Bu arada aachen\'i tercih ettin sanirim :) en son ikilemde kalmistin. Hayirli olsun :)[/quote]

[quote]yngosmn tarafindan yazilan metin:

Aynen sizin ikilemi bende merak ediyordum ne yaptiniz nasil bi karar aldiniz merak ettim :)[/quote]

Oncelikle tesekkur ederim. Zor bir karar aldim, acikcasi RWTH\'dan kabulu aldiktan sonra zerre kadar tereddut etmedim kayit yaptirmak icin. Zira geldigimden beri bu universitede okumayi cok istiyordum ve 2. Semester\'dan sonra kabul almak cok zordu ve bu firsati kacirmak istemedim, diger taraftan da okulun zorlugunun bilincindeydim. 1-2 Semester deneyecegim, sayet gercekten olacak gibi degilse, FH\'ya gecerim ancak burayi bitirmek icin elimden geleni yapacagim. Zaman neyi gosterecek, bakalim gorecegiz :)

PismanMuhendis, eger LYS\'den o puani alabildiyseniz, bir dahaki girisinizde de ona yakin bir puan alirsiniz, her ne kadar konulari unutmus olsaniz dahi. Bol sanslar.
[/quote]

Hayirli olsun Allah guc kuvvet versin cok sevindim adina :)
Ben de Rheinmain\'dan aldim teyit belgesini gidince Dsh sonrasi TU Darmstadt icin deneyecegim bakalim hakkimizda hayirlisi :)

@pismanmuhendis, her ne kadar unutmus olsan da yakin puan alabilirsin Aachen\'in dedigi gibi.