Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Hochschule Nedir? Universite ile Farklari

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Mar 16, 2015 5:22 pm

Fachhochschule makalemiz guncellendi. Asagidaki linkten FH basligii bulabilirsiniz. FH lerin eksileri, artilari ve universiteler ile farklari asagidaki lonkte bulunmaktadir:

http://www.deutschstudent.com/portfolio ... lioCats=16
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

fatihko41

Mesaj gönderen fatihko41 » Pzt Mar 16, 2015 5:56 pm

abi cok guzel anlatmissin oncelikle ama insan gercekten secim konusunda kararsizliga dusuyor.

Turkiye` de meslek yuksekokulu cikislilar icin fs demissin ama mezun oluncada almanyada is bulma konusunda sorun yasaniyorda demissin gercekten tavsiyelerine ihtiyac var.

bauen

Mesaj gönderen bauen » Pzt Mar 16, 2015 6:36 pm

cahil biri olarak soyle bir yorum yapayim. hataliysam uyarin ve duzelteyim.

turkiyede cok basarili bir ogrenci degilseniz eger FH\'ye gidin.
turkiyede basarili bir ogrenciysen normal universiteye gidin. tabi ki FH daha az prestijli ancak okumasi da daha kolay.

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Pzt Mar 16, 2015 7:18 pm

Harika bir yazi olmus, bu konu gercekten biz Turkiye\'den gelenler icin karar vermesi zor bir konu. Ben de cok ikilemdeyim acikcasi.

Sevgili Physiker, su kisimda galiba FH yerine, TH ya da TU demek istemissin anladigim kadariyla.

Ayrica FH lerde sadece teknik ve isletme bolumlerinde egitim verilir. Tarih, edebiyat veya sosyoloji gibi bolumlerde egitim veren FH yoktur. Hatta kimya veya fizik gibi doga bilimleri de yine sadece universitelerde okutulur. Yine TIP, eczacilik veya dis hekimligi gibi bolumlerde sadece FH larda verilir.
RWTH Aachen University - Makine Muhendisligi

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Pzt Mar 16, 2015 9:01 pm

[quote]bauen tarafindan yazilan metin:

cahil biri olarak soyle bir yorum yapayim. hataliysam uyarin ve duzelteyim.

turkiyede cok basarili bir ogrenci degilseniz eger FH\'ye gidin.
turkiyede basarili bir ogrenciysen normal universiteye gidin. tabi ki FH daha az prestijli ancak okumasi da daha kolay.[/quote]

Teknik ve meslek lisesinde mezunsaniz FH secmeniz mantikli ve yerinde bir karar olur diyor.
Basarili veya basarisizlik durumuna gore secin ibaresini ben goremedim acikcasi..
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Pzt Mar 16, 2015 9:04 pm

@eschweiler ile ayni noktaya dikkat cekmisiz.

Abi TIP gibi bolumler FH mi?

bauen

Mesaj gönderen bauen » Pzt Mar 16, 2015 9:27 pm

FH biraz daha kolay diye yorum yapiliyor diye oyle soyledim. Yani gidip de okulu bitiremeyip geri donmektense , daha kolay bir okulu bitirip orada is bulmak daha iyidir yani .

fatihko41

Mesaj gönderen fatihko41 » Sal Mar 17, 2015 12:50 am

dostum FH kolay degil sadece uygulama agirlikli ayni bizim meslek liseleri ve meslek yuksekokullari gibi bu neden myo cikislilar burayi tercih etmesi daha mantikli olur deniliyor ama bu seferde is olanaklarinda sikinti olicagida yaziyor anlamadim gitti.

bauen

Mesaj gönderen bauen » Sal Mar 17, 2015 1:31 am

meslek yuksek okullari ve meslek liseleri de kolay cunku o yuzden tavsiye ediliyor. bunda yanlis bir sey yok ki. ben soyle yorumladim meslek lisesi cikisli birinin universitede basarili olma ihtimali daha az. FH daha uygun. zeka olarak bir sey demiyorum yanlis anlasilmasin. ben anadolu lisesi mezunuyum. benim matematik ve fen alt yapimla meslek liseli birininki ayni degil. ayni sekilde ben de cogu teknik seyi bilmem uygulama konusunda. dolayisiyla boyle bir yonlendirme bence mantikli. yani benzer alanda devam edin demek istemis bence .

pardon

Mesaj gönderen pardon » Sal Mar 17, 2015 2:55 am

Benle ayni bolumu (Ins. muh) okuyan bir arkadasim var FH\'da, ben de TU\'da okuyorum. Arada zorluk bakimindan da fark var, gorulen seylerin biraz daha farkli ve daha yuzeysel olmasi bakimindan da fark var. Bizim bolum acisindan konusursak FH daha cok santiye icin muhendis yetistirirken, TU\'lar daha cok proje burolari icin yetistiriyor. Zaten proje burolarina bakinca da calisanlarin cok buyuk cogunlugu TU mezunu.

Bizim yapi statigi Prof\'u da bir derste FH\'ya gore aldigimiz egitimin farkindan bahsetti. FH\'da daha cok is hayatinda gelecek siradan hesaplarin ogretildiginden, TU\'da ise metodik ogrendigimizi ve karmasik hesaplar da gelse ustesinden geldigini anlatti mezunlarinin. FH mezunlarinin cogunun karmasik bir hesap geldigi zaman ustesinden gelemedigini soyledi.

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Sal Mar 17, 2015 10:46 am

[quote]bauen tarafindan yazilan metin:

meslek yuksek okullari ve meslek liseleri de kolay cunku o yuzden tavsiye ediliyor. bunda yanlis bir sey yok ki. ben soyle yorumladim meslek lisesi cikisli birinin universitede basarili olma ihtimali daha az. FH daha uygun. zeka olarak bir sey demiyorum yanlis anlasilmasin. ben anadolu lisesi mezunuyum. benim matematik ve fen alt yapimla meslek liseli birininki ayni degil. ayni sekilde ben de cogu teknik seyi bilmem uygulama konusunda. dolayisiyla boyle bir yonlendirme bence mantikli. yani benzer alanda devam edin demek istemis bence .[/quote]

Evet simdi ne anlatmak istedigini tam olarak anladim.
Haklisin meslek lisesi mezunu olarak matematik fen alt yapim olmadigi icin 2 yil dershane sureci yasadim. Ama ben sirf 6 yasindan beri araba duskunlugumden dolayi meslek lisesi sectim. Arada benim gibi sevdiginden dolayi secenler olsa da geneli diger liselere giremediginden geliyor.
Ben pisman degilim cunku benim meslek hocalarim GAZI Universitesi Otomotiv mezunu oldugu icin bize ust duzey egitim verildi simdi Otomotiv muh. Okuyorum duz ve Anadolu liselerinden gelenlerle aramizdaki fark derslerde bariz anlasiliyor.

Benim enistem de FH mezunu. 14 yildir da Continental firmasinda yetkin muhendis konumunda. Bence kendini gelistirmeyle de alakali bir durum bu.

Kullanıcı avatarı
yngosmn

Mesaj gönderen yngosmn » Sal Mar 17, 2015 11:02 am

Bana genelde tavsiye edilen su , lisans egitimini pratik ve hizli sekilde FH da tamamladiktan sonra master icinde iyi bir uniye gidip istedigin alanda yap , deniliyor bilmiyorum ne kadar mantikli
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Mar 17, 2015 11:25 am

TIP bolumleri icin bir yazim yanlisi olmus, duzeltme icin tesekkurler. FH larda TIP ve benzeri bolumler yok elbette.
www.deutschstudent.com

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Sal Mar 17, 2015 12:30 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

TIP bolumleri icin bir yazim yanlisi olmus, duzeltme icin tesekkurler. FH larda TIP ve benzeri bolumler yok elbette.[/quote]

Peki bir sorum olacak.
Turkiye\'de 5 yildir aktif olan TEKNOLOJI FAKULTELERI(M.T.O.K.) Almanya\'daki FH ile ayni diyebilir miyiz?
Cunku %95 ayni ozellikleri tasiyor.

Uygulama agirlikli olmalari ayni
Teknik bolumler barindirmasi ve tarih gibi sozel bolumler yer almamasi ayni.
Teknik univ. Ve muhendislik fakultelerinden mezun olanlarla ayni muhendislik imza yetkisine sahip olmalari ayni.
Daha cok calisma sahasina yonelik egitimler almasi ayni.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Mar 17, 2015 3:41 pm

Turkiye deki bir egitim sistemini direk olarak FH lara denk cozmeye calismayin. FH bambaska bir sistem.

Is bulma konusuna gelince, makalede de yazdigim gibi bazi bolumlerde(ornegin mekatronik mesela) fh mezunu, uni mezununa gore daha kolay is bulabiliyor.

Meslek lisesi veya MYO egitiminde cok fazla teorik egitim almazsiniz ve teoriye cok aliskin olmadiginiz icin burda bir teknik universiteye girseniz ornegin, cok bocalarsiniz, fh de sisteme adaptasyon sorunu daha kolay olur.
www.deutschstudent.com

bilkenter

Mesaj gönderen bilkenter » Çrş Mar 18, 2015 11:09 am

Arkadaslar merhaba. Ben Bilkent universitesi Computer technology and information systems bolumunde okuyorum.Bolum uygulamali bilimler yuksekokulu catisi altinda acaba Almanyada universiteye yatay gecis imkanim varmi yoksa orda da yuksekokula gitmek mi zorundayim?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Nis 02, 2015 12:40 pm

[quote]bilkenter tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar merhaba. Ben Bilkent universitesi Computer technology and information systems bolumunde okuyorum.Bolum uygulamali bilimler yuksekokulu catisi altinda acaba Almanyada universiteye yatay gecis imkanim varmi yoksa orda da yuksekokula gitmek mi zorundayim?[/quote]

Ayni soruya cevap verilmisti...

http://www.deutschstudent.de/forum/view ... &pid=91841
www.deutschstudent.com

Chandelier

Mesaj gönderen Chandelier » Prş Nis 02, 2015 7:00 pm

[quote]atalayx6 tarafindan yazilan metin:

TIP bolumleri icin bir yazim yanlisi olmus, duzeltme icin tesekkurler. FH larda TIP ve benzeri bolumler yok elbette.[/quote]

Peki bir sorum olacak.
Turkiye\'de 5 yildir aktif olan TEKNOLOJI FAKULTELERI(M.T.O.K.) Almanya\'daki FH ile ayni diyebilir miyiz?

Teknik univ. Ve muhendislik fakultelerinden mezun olanlarla ayni muhendislik imza yetkisine sahip olmalari ayni.
Daha cok calisma sahasina yonelik egitimler almasi ayni.[/quote]

MTOK mezunlarinin imza yetkisi yok diye biliyordum (yanlissam duzeltin). Yasal olarak MTOK mezunlari tabiri caizse ikinci sinif muhendis muamelesi goruyorlardi (Almanya\'ya gelmeden once durum boyleydi en azindan, dedigim gibi yanlissam duzeltin).

Almanya\'da ise yasal olarak bir fh, hs, uni, tu vesaire arasinda hicbir akademik unvan farki yok. Yasal olarak esitler ve imza yetkileri vesaire denk.

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Prş Nis 02, 2015 8:05 pm

[mp3][/mp3][quote]Chandelier tarafindan yazilan metin:

[quote]atalayx6 tarafindan yazilan metin:

Peki bir sorum olacak.

Daha cok calisma sahasina yonelik egitimler almasi ayni.[/quote]

MTOK mezunlarinin imza yetkisi yok diye biliyordum (yanlissam duzeltin). Yasal olarak MTOK mezunlari tabiri caizse ikinci sinif muhendis muamelesi goruyorlardi (Almanya\'ya gelmeden once durum boyleydi en azindan, dedigim gibi yanlissam duzeltin).

Almanya\'da ise yasal olarak bir fh, hs, uni, tu vesaire arasinda hicbir akademik unvan farki yok. Yasal olarak esitler ve imza yetkileri vesaire denk.[/quote]

ODTU MAKINE den mezun biri ile GAZI MTOK makine den mezun olan biri ayni yetkilere sahip imza yetkisi muhabbeti rivayet.

2010 da makine muhendisleri odasi meslek lisesinde muhendis olmaz diye karsi cikti(sanki kendileri 90 yilda PORSCH kazandirdi memlekete) diye dava actilar dava 2013 de sonuclandi imza yetkileri var.

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Prş Nis 16, 2015 2:32 pm

Ayrica akademik unvanlari da esit herhangi bir fark yok iki fakulteden mezun olan kisiler ayni dersleri gormekte. Tek farki mtok uygulama agirlikli.