Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

10k siralamayla almanyaya gitmek

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
LYSm_cok_kotu

Mesaj gönderen LYSm_cok_kotu » Çrş Mar 11, 2015 5:21 pm

arkadaslar merhaba. lys\'den basarili bir kardesim var. (ilk 10 bine girer zannimca) benim lys\'m cok kotu oldugu icin almanyada okumayi tercih edecegim ama kardesimin boyle bir seye ihtiyaci var midir sizce? yani ITU kazanbilecek birinin gelip almanyada universiteye baslamasi mantikli mi?

unkreativer nutzername

Mesaj gönderen unkreativer nutzername » Çrş Mar 11, 2015 5:36 pm

Puanin kotu oldugu icin mi Almanya\'yi tercih edeceksin?! :D Almanya\'nin disiplinini bilmiyorsun sanirim. Yanlis anlama.
Bence UNIVERSITE okuyacak olan bir ogrenci, boyle seyler dusunmemeli. Sanki almanya tum kotu notlu ogrencilerin kurtulus yeri. Kardesin kendisi degerlendirmeli nerede okumak istedigini. Artilari eksileri kendi bilmeli bunu itu\'yu kazanabilir diye Almanya\'ya ihtiyaci olmaz gibi dusunmen bence garip :) iyi niyetli olarak soyluyorum.

abdullah cansu

Mesaj gönderen abdullah cansu » Çrş Mar 11, 2015 5:58 pm

[quote]LYSm_cok_kotu tarafindan yazilan metin:

arkadaslar merhaba. lys\'den basarili bir kardesim var. (ilk 10 bine girer zannimca) benim lys\'m cok kotu oldugu icin almanyada okumayi tercih edecegim ama kardesimin boyle bir seye ihtiyaci var midir sizce? yani ITU kazanbilecek birinin gelip almanyada universiteye baslamasi mantikli mi?[/quote]

Bunu kisisel olarak algilama lutfen.

Iste almanyaya gelen turk ogrencilerin bir cocugunun mantigi bu oldugu icin okulu bitirme oranimiz dusuk. Millet turkiyede iyi bir universiteye giremeyince almanyayi kurtulus olarak goruyor ve kapasiteside yuksek olmadigi icin almanya macesari husranla sonuclaniyor. Kardesinin kesinlikle gelmesi gerek , gelmesi gerek ki dusunce yapimizin degismesine yardimci olsun

pelinde

Mesaj gönderen pelinde » Çrş Mar 11, 2015 6:11 pm

Ilk iki bindeydim ve geldim hayatimda verdigim en dogru karar.

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Çrş Mar 11, 2015 6:20 pm

Bir dakika.. Benim mi yanlis anladim acaba diye sormak istiyorum.
Puanin kotu diye Almanya\'da okumak istiyorsun? Yanlis mi anladim?
Ayrica kardesin ilk 10 bine girecegi icin gerek yok diye dusunuyorsun dogru mu anladim?
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

LYSm_cok_kotu

Mesaj gönderen LYSm_cok_kotu » Çrş Mar 11, 2015 6:20 pm

Ordaki universiteler ITU ODTU den daha mi zor

LYSm_cok_kotu

Mesaj gönderen LYSm_cok_kotu » Çrş Mar 11, 2015 6:22 pm

[quote]atalayx6 tarafindan yazilan metin:

Bir dakika.. Benim mi yanlis anladim acaba diye sormak istiyorum.
Puanin kotu diye Almanya\'da okumak istiyorsun? Yanlis mi anladim?
Ayrica kardesin ilk 10 bine girecegi icin gerek yok diye dusunuyorsun dogru mu anladim?[/quote]
deutsch studentin twitter hesabinda aynen boyle yaziyor:
"Ygs sonuclari aciklandi... sira lys\'de. Sinavlardan umudunu kesenler! Adresi biliyorsunuz...:-) deutschstudent.de"

demek ki sinavi kotu olanlar daha cok tercih ediyor.

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Çrş Mar 11, 2015 6:23 pm

Sen o ironiyi anlayamadiysan zaten bana laf dusmez zaman israfi olur :)

LYSm_cok_kotu

Mesaj gönderen LYSm_cok_kotu » Çrş Mar 11, 2015 6:34 pm

Sen o ironiyi anlayamadiysan zaten bana laf dusmez zaman israfi olur :)[/quote]
kardes bana oyle diyorsun ama sen hayatinda hic derece yaptin mi? hedefim odtu, itu diyebildin mi? yoksa bunlari zaten hedefleyemedigin icin, "zaten bu kadar puan alamam. bari almanyaya gideyim" mi dedin?

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Çrş Mar 11, 2015 7:41 pm

[quote]LYSm_cok_kotu tarafindan yazilan metin:

Sen o ironiyi anlayamadiysan zaten bana laf dusmez zaman israfi olur :)[/quote]
kardes bana oyle diyorsun ama sen hayatinda hic derece yaptin mi? hedefim odtu, itu diyebildin mi? yoksa bunlari zaten hedefleyemedigin icin, "zaten bu kadar puan alamam. bari almanyaya gideyim" mi dedin?[/quote]

Benim verecegim hangi cevap seni tatmin edecek? Bu isin derecesi olmaz umidini kesip gidenler illaki olacaktir. Ama benim orta seviye bir ogrenci olmam ya da olmamam gitmemde zerre kadar etkisi yoktur. Oraya asil derece yapanlarin gitmesi lazim. Teknoloji onlarda,bilim onlarda,basari onlarda,arastirma ve adalet onlarda. Bizde ne var ki basarisiz olan gitsin basarili olanlar kalsin diyoruz? Kalan basarili ODTU ve ITU\'lu beyinler bize cag atlatti da haberimiz mi yok? Sana tavsiyem hayatini baskalarinin tercihlerine gore konumlandirma.

furkan_55

Mesaj gönderen furkan_55 » Çrş Mar 11, 2015 7:54 pm

Ben bu forumu yaklasik 9 aydir takip ediyorum ve bu zamana kadar kimsenin Almanya icin buraya neden geldim diye yakinip pisman oldugunu gormedim.Onceden varsa bilemem tabi. Ama Almanya\'nin herkesce bilinen bir zorlugu vardir. Herkes bu zorlugu bilerek gitmistir oraya. Sen kendini daha iyi tanirsin. Guveniyorsan kendine calisirim yaparim diyorsan gidersin ama ben kendimi zorlayamam dersen gitmenin anlami olmaz.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Mar 11, 2015 7:57 pm

gereksiz bir munakasa olmus. Turkiye de basarili olamayip burda basarili olan veya tam tersi durumlarda gordum. Odtu den mezunum diye bir havayla baslayip ilk donem sinavlarinin hepsinden hemde %20 ortalama ile kalip arkasina bakmadan kacarak gideni de.. Direk bir kiyas yapmak dogru olmaz. Ama baslik acan arkadasa tek tavsiyem, zorluk kistan odtu itu vs gibi guzel ve eglenceli kampus universiteleri olmasin.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Çrş Mar 11, 2015 8:03 pm

Yani daha neler duyacagiz, hey allam? hmmm
Ben soyle bir yorum yapiyim o zaman, eger sinaviniz (OSS-YGS-LYS) kotu gectiyse ve o gun gununuzde degilseniz, beklentilerin cok altinda bir universiteye girdiyseniz ve ilk seneden bir yerlere yerlestiyseniz, o zaman mantikli bir secim olabilir Almanya.

Benim OSS cok kotu gecmisti, ODTU filan kazanamazdim ilk senemde ama Yildiz Teknik, Marmara Makineyi rahat kazanirim diyordum, olmadi, aldigim puan denemelerden 30-40 puan asagidaydi. O stresi kaldiramayacagimdan butun olabilecek Makine Muh.\'lerini yazdim, ilk senemde Eskisehir Osmangazi\'ye girdim. Belki de opsiyonlar arasindaki en iyi bolum ve universiteydi, keza sehir de oyle. Neyse, sonra buraya geldim su an kayit asamasindayim. Cok gozlem yaptim burda, anlatirim hep forumda. Burasi, oyle yan gel yat da oku denilecek bir ulke degil. Bazi universiteler, haftalik calismayla bile cok zor, ha kolaylari var ama ne kadar ekmek o kadar kofte.

Buraya oyle baraji gecip de gelirim, bir bolumu yata yata bitiririm yok. Sonra bizim ogrenciler tembel diye laf cikiyor. Elin Cinlisi, Hindistanlisi gunde 10 saat ders calisiyor hey yavrum hey. Almanya kolay diye kim demis, kargalar guler yani bu duruma.

Kardesin eger ITU\'ye girecek seviyedeyse, gelsin burda TU Munchen, KIT, RWTH gibi unilere girsin, biraz zaman ve maddi kaybi olur belki dil kursundan oturu ama o disipline sahipse burda bu unileri de bitirir, gelecegi de parlak olur. Burdaki Rankingslerle ODTU, ITU\'yu kiyasla ve gor, asagi yukari aralarindaki zorluk derecesini de anlarsin. Sence dunyadaki gecerliligi acisindan ODTU mu iyidir, TU Munchen mi? Kaldi ki burasi muhendisligin kalesi yani ulke olarak.
RWTH Aachen University - Makine Muhendisligi

tufan123456789

Mesaj gönderen tufan123456789 » Cum Mar 13, 2015 12:54 am

Sozum ona, arkadasim sen buraya laf etmissinde ; sen bu kafayla degil Almanya´ya dunyanin her hangi bir ulkesine gitme, senin gibi dusunen zihniyetler yuzunde gelisen bir ulke olamiyoruz. Agir konusuyorsam affola ama bu gercek.

Bu kafayla gelirsen dogru duzgun okulu biteremezsin burada benden soylemesi..

Demissin ya hic derece hayal edebiliyor muydunuz? diye. Ben derece yapipda geldim Almanya´ya Turkiyenin hatri sayilir bir ozel okulunu tam burslu kazanipda geldim, ozel okul dedigime bakma ITuye Odtuye senin o gozunde cok buyuttugun okullarada girebilirdim ama hayal meselesi bu. Bu arada bolumum Ucak muhendisligi belki merak edersin. Girip bak derecelerine kac binle aliyormus.

Kardesin konusundada bence kendi kararlarini alabilcek yasta olucak sinava girdiginde birakda ona bu karar versin.

Sana nacizhane bir tavsiye baskalarini kucumseme bu hayatta yoksa sert cevaplar alirbilirsin, benim yaptigim gibi.