Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

YOK\'un Denklik Sartlari Hakkinda Karari

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Mar 06, 2015 9:47 am

[quote][center]T.C.
YUKSEKOÐRETIM KURULU
Basin ve Halkla Iliskiler Musavirligi[/center]

02.03.2015

YURT DISINDAKI YUKSEKOÐRETIM KURUMLARINI TANIMA VE BARAJ PUANI UYGULAMA KARARI

Son yillarda yuksekogrenim gormek amaciyla, yakin cografyadan baslayarak yurtdisindaki bazi yuksekogretim kurumlarina Turkiye\'den yogun bir ogrenci akisi yasanmaktadir. Bu durum, ozellikle kamu sagligini ve guvenligini yakindan ilgilendiren saglik bilimleri (tip doktorlugu, dis hekimligi, eczacilik vd.) hukuk ve muhendislik basta olmak uzere cesitli alanlarda gorulmektedir.

Soz konusu alanlarda Turkiye\'de hicbir yuksekogretim kurumuna yerlesemeyen, hatta OSYM tarafindan yapilan merkezi sinavlara bile girmeyen bazi ogrencilerin, "giris kosulu aramayan" yurtdisindaki bazi universitelere rahatlikla kaydolabilmeleri, kamu vicdanini derinden yaralayan bir hal almistir.

Diger taraftan Kurulumuza, "Turkiye Cumhuriyeti vatandasi olan bu ogrencilerin o ulkenin dilini bilmeleri ve derslere devam etmeleri sarti aranmadan sadece sinavlara alindiklari, derslerin bazen tercume yoluyla bazen de Turkiye\'den getirilmis, ogretim elemani vasfi olmayan kisilerle surduruldugu" yonunde yogun sikâyetler intikal etmektedir.

Turkiye Cumhuriyeti vatandasi ogrencilerimiz, elbette yurtdisinda egitim alma hakkina sahiptirler ve gunumuzun yuksekogretim anlayisinda bu konuda herhangi bir kisit koymak dusunulemez. Burada soz konusu olan, bazi ulkelerde, o ulkenin kendi mevzuati cercevesinde kurulan ve devam sarti aranmayan universitelere reklamlarla Turkiye\'den "toplu halde goturulen, kaydettirilen" ve mezuniyet sonrasi ulkemizde, "saglik, yargi ve muhendislik" gibi alanlarda meslek icra edecek ogrencilerin egitim-ogretimlerinin niteligidir.

Kurulumuz, sadece Turkiye\'de yuksekogrenim gormek isteyen ogrencilerin degil, ayni zamanda yurtdisinda egitim gormek isteyen ogrencilerin de gereken nitelikte egitim gorme haklarini gozetmek ve korumakla yukumludur. Bu konuda Kurulumuz, uzerine duseni yapip asagidaki karari alirken, diger kurum ve kuruluslarla paydaslarin da ayni hassasiyeti paylasmalarini beklemektedir.

Son gunlerde yurtdisi yuksekogretim konusunda Kurulumuza yapilan cok sayida yazili ve sozlu sikâyetler neticesinde yurtdisindaki bazi yuksekogretim kurumlarinin taninirligi yeniden degerlendirilmis ve Yuksekogretim Genel Kurulunun 12.02.2015 tarihli toplantisinda:
Ortaogrenimini Turkiye\'de tamamlayan ve egitime basladigi yil CWTS Leiden Ranking, Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve University Ranking by Academic Performance (URAP) tarafindan yapilan dunya universite siralamalarinda ilk 500 universite icerisine giren universiteler disinda kalan yurtdisindaki yuksekogretim kurumlarinda egitim almak isteyen ilgililerin, mezuniyet sonrasi denklik islemlerinde on kosul olarak;

- (1.Madde)2015-2016 egitim-ogretim yilindan itibaren, egitime baslayacaklari yil, OSYM tarafindan yapilan YGS ve LYS\'ye girmis olmalarina, Tip doktorlugu alanindaki siralamada ilk 40 bin, hukuk alaninda ise ilk 150 bin icinde yer almalarina,
- (2.Madde)OSYS Kilavuzunda yer alan tip ve hukuk disindaki diger alanlarda en az, Turkiye\'deki yuksekogretim kurumlari bunyesindeki programlara yerlesen en son ogrencinin almis oldugu puani almalarina,
- (3.Madde)OSYS Kilavuzunda yer almayan alanlarda egitim alacaklarin ise on lisans programlari icin herhangi bir puan turunde en az 140, lisans programlari icin herhangi bir puan turunde en az 180 puan almalari gerektigine,
karar verilmistir.

Kamuoyuna duyurulur.

Yuksekogretim Kurulu Baskanligi
Basin ve Halkla Iliskiler Musavirligi[/quote]

Not: Asagida cevaplar icinde verilen ornekler konunun anlasilmasi icin verilmistir. Dogrulugu arastirilmamistir ve hesaba katilmamistir!

1) Bu ne demek? Almanya\'dan kabul almamda sorun yaratir mi?
- Hayir, bu karar Almanya\'yi degil, Turkiye\'yi baglamaktadir. Turkiye\'nin, yurtdisindaki yuksekokullardan mezun olan kisilerin diplomalarini, Turkiye\'de tanimasiyla ilgili cikarilan bazi kisitlamalardir.

2) Bu karar neyi etkiler?
- Bu karar Almanya da dahil olmak uzere yurtdisinda okuyup, mezuniyetten sonra diplomasini Turkiye\'de denklettirip, calismak isteyen kisileri etkilemektedir. Ornegin, Hukuk. Her avukat Turkiye\'de baroya bagli calismaktadir ve bunun icin de Turkiye\'nin tanidigi bir hukuk diplomasina ihtiyac duyar. Bu durumda YOK\'e basvurup diplomasini denklettirmesi gerekir. Bu asamada yukaridaki sartlar gecerli olmaktadir.

3) Ilk 500 okul ne demek?
- Yukarida bahsi gecen kuruluslar tarafindan secilen ve yayinlanan ilk 500 okuldan mezun olanlarda bu karardaki kisitlamalarin uygulanmayacagini belirtir.

4) 2015-2016 egitim ogretim yili ne zaman oluyor?
- 2015-2016 egitim ogretim yiliyla, turkiye\'de okula baslama kis doneminde yapildigindan, kis donemi 2015-2016 kastedilmektedir. Yani Yaz donemi 2015\'te baslayan arkadaslara bu karar hukumlerinin uygulanmamasi gerekir.

5) Ikinci maddeyi anlamadim. Ne demek istiyor?
- Ornegin kisi yurtdisinda makine muhendisligi okumak istiyor. Bu durumda mezuniyetten sonra Turkiye\'de denklik sirasinda, LYS\'ye girdigi yilki siralamada Turkiye\'deki tum universiteler icersinde makine muhendisligi bolumune yerlesen en dusuk puanli kisinin puanini veya daha yukarisini almasi gerekir.

6) ucuncu madde ne demek istiyor? Almanya\'da farkli bolumler mi var?
- Almanya\'da bolumler yuksekokullarin uzmanlasma alanlarini bolum olarak sunmasindan dolayi farklilik gosterebilir. Bunun yaninda bolum Turkiye\'de eger o yil klavuzda yerlesilebilecek bir bolum olarak bulunmuyorsa bu durumda da yine bu ucuncu madde gecerlidir. Ornegin, Biracilik lisans bolumu Turkiye\'de bulunmamaktadir. Fakat Turkiye\'de Gida Muhendisligi okuyan bir kisi kendini daha sonra bu alanda uzmanlastirabilir. Fakat Almanya\'da bu alan bir bolum olarak sunulmaktadir. Gida Muhendisligi genel bilgiler vermekteyken, Biracilik daha spesifik ve alana yonelik bilgilerle egitim vermektedir.

Farkli sorulari olan arkadaslar bu baslik altinda sorularini yoneltebilirler.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Mar 07, 2015 3:00 pm

Cok onemli ve yerinde degisiklikler. Fakat ilk 500 olayi ve ranking sistemi cok sacma bence.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

alihandro_007

Mesaj gönderen alihandro_007 » Cmt Mar 07, 2015 3:32 pm

Mesela ben turkiyede insaat muhendisligi okuyordum 1.ci sinifi bitirdim ve 2012 de girdim sinava ve almanyada devam edecegim bolumume hatta suan almanyada dil kursundayim turkiyede calismak istersem tekrar sinava mi girmem gerekiyor yani 1.maddeye gore yoksa ben mi yanlis anladim

bauen

Mesaj gönderen bauen » Cmt Mar 07, 2015 4:44 pm

bu kadar yanlis nasil anladin alihandro tebrikler :) bitir gel , diplomanla basvur denklik al demek.

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Cmt Mar 07, 2015 8:30 pm

Simdi ben de 2012 de basladim Tr de universite hayatima.
Bu karar 2015-2016 yili itibaren gecerli ise bu degisikligin icine Tr de egitime baslayanlar mi giriyor gittikleri ulkedeki egitime baslama tarihi mi baz aliniyor?
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

alihandro_007

Mesaj gönderen alihandro_007 » Cmt Mar 07, 2015 9:13 pm

kafami karistiran sorun su 1.maddede egitime baslayacaklari yil baz alinacagi ve o yil sinava girmis olmamiz gerektigi soyleniyor eger turkiyede 2012 de kazandigim sinavi baz alirlarsa sorun yok ancak burda egitime baslaycagim yili baz alirlarsa sikinti olur cunku ben daha burda universiteye baslamadim ve turkiyede 2012 de kazanip hazirlik ve 1.ci sinifi bitirip almanyaya geldim eger ilk 500 deki universitenin birine gitmezsem bir problem yasar miyim turkiyede bunu bilmek istiyorum ?

thecarvin

Mesaj gönderen thecarvin » Cmt Mar 07, 2015 10:21 pm

heyecana gerek yok buyuk ihtimalle alman unileri siralamada vardir once buna bakin bence. Mesela bizim uni ilginc ama 3 yerde de ilk 500 icinde :)

planck

Mesaj gönderen planck » Pzr Mar 08, 2015 12:18 am

Bu kadar sacma maddeler olamaz ya. Sistemsizligin getirdigi sonuclar. Hele ilk 500 maddesi bu ne ya. Turkiye\'nin kac universitesi ilk 500 de varki. Yani o kadar celiski varki. Bu duruma gore Turkiye\'deki diplomalar da bos. Efendim sizin de sisteminiz iyi olsun Almanya\'dan, Isvicre\'den Kanada\'dan size gelsinler. YOK\'un hickimseye birsey soyleme hakki yoktur. Hele hele ilk once kendi sistemini yerine oruramayan YOK.

bauen

Mesaj gönderen bauen » Pzr Mar 08, 2015 1:53 am

ilk 500un olayi su. bu universiteler zaten iyidir bizim kontrolumuze gerek yok. bence cok da sacma degil. yok\'un munih teknik universitesi diplomasini incelemesi asil sacma. ancak maceristanda, azerbeycanda , bulgaristanda bir suru dandik universite ve parayla satilan diplomalar var bu onlar icin daha cok.

thecarvin

Mesaj gönderen thecarvin » Pzr Mar 08, 2015 3:50 am

[quote]bauen tarafindan yazilan metin:

ilk 500un olayi su. bu universiteler zaten iyidir bizim kontrolumuze gerek yok. bence cok da sacma degil. yok\'un munih teknik universitesi diplomasini incelemesi asil sacma. ancak maceristanda, azerbeycanda , bulgaristanda bir suru dandik universite ve parayla satilan diplomalar var bu onlar icin daha cok.[/quote]

Say bakalim o zaman macaristanda parayla diploma veren unileri?

mushroompinkskull

Mesaj gönderen mushroompinkskull » Cum Nis 10, 2015 10:50 am

bu kadar yanlis nasil anladin alihandro tebrikler Smile bitir gel

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Pzr Ağu 30, 2015 2:18 pm

yahu bu ne sacmaliktir ilk 500 de olan unilerde okursan iyisin yoksa sakat yani vermeye calisilan mesaja bak. bari yurtdisinda okumus vatandasini birak gelsinde ulkesinde rahatca calisabilsin ulkenin yararina olabilecek bilgi alisverisi saglasin onunu acacagin yerde engel koyuyorsun. her gecen gun zorlastiriyorlar turk ogrencinin isini yurtdisinda okumaninda bir marjinalligi kalmadi harward genetikmi okuyalim illa. zaten yurtdisinda turk vatandasina gereginden fazla yaptirimlar uygulaniyor bari ulkemizin sinirlari icinde olmasa.
gdld

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Pzr Ağu 30, 2015 3:31 pm

ODTU\'den Sirnak Universitesi\'ne kadar butun okullarimiz ilk 100 de oldugu icin, ilk 500 sinirlamasi fazla bile!!!
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

foxm

Mesaj gönderen foxm » Çrş Ara 23, 2015 6:34 pm

2016 sommersemester da fh ya baslayacak, ilk 500 icerisinde olmayan, ayni sekilde lys sinavinada bu sene girmemis onceden girmis biri diplomasini tr de tanitamaz mi?

denizzz

Mesaj gönderen denizzz » Cmt Oca 23, 2016 7:46 pm

Arkadaslar ben su an turkiyede okuyorum almanyaya yatay gecis yapmak istiyorum insaat muhendislogi okuyorum turkiyede aldigim dersleri saydiramaz miyim ?

egulsoylu

Mesaj gönderen egulsoylu » Pzt Nis 04, 2016 2:26 am

Gidecegin okulun kararina bagli sayip saymamalari. Saydirmak istedigin dersin kredisini, icerigini inceliyorlar. Ornegin, saydirmak istedigin dersin kredisi orada verilen ayni dersin kredisinden dusukse saydiramiyorsun.

tisuanzii

Mesaj gönderen tisuanzii » Pzt Nis 11, 2016 7:02 pm

Anladigim kadariyla girdigimiz yil eger o universite ilk 500 icerisinde degilse, denklik almak icin ornegin muhendislik de ilk 240 bin de olmamiz yeterli midir?

kardelenb

Mesaj gönderen kardelenb » Çrş Nis 13, 2016 6:51 pm

Arkadaslar ben turkiyede makine muhendisligi kazandim almanyaya gelip testdafi gectim ama bilgisayar muhendisligine basladim, geri dondugumde denklikte sorun cikarirlar mi?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Haz 05, 2016 11:32 pm

[quote]kardelenb tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar ben turkiyede makine muhendisligi kazandim almanyaya gelip testdafi gectim ama bilgisayar muhendisligine basladim, geri dondugumde denklikte sorun cikarirlar mi?[/quote]

Hayir cikmaz.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Hayalperest

Mesaj gönderen Hayalperest » Pzt Ağu 08, 2016 3:06 am

Myo mezunu olarak kayit oldum denklik almakta problem cikar mi?