Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

4 Yillik -3 yillik. nasil yani?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Prş Haz 18, 2009 9:32 pm

Merhaba arkadaslar nurnberg erlangen universitesiyle maillesiorum uzun zamandir ama son attigim maile gelen cevabi aynen geciriorum:

Dear Mr. Emirler,

I am sorry for my late reply, but I am only working from Wednesday to Friday. Anyway: to set things clear:

BEN BUNU YAZDIM:
“But you are telling me if i have an bechelor degree from any kind of study,i dont need to go studienkolleg even if this study isnt related to my bachelor degree:This bachelor degree giving me the key to study another 4 year division in your university.Of course i need to pass the Testdaf exam first.”

ADAMDA BUNU YAZDI:
-->That is more or less correct! You can in fact study anything you want in Erlangen with your Turkish Bachelor Degree in German Literature as it is at least equivalent to the so-called ‘Allgemeine Hochschulreife/Abitur’ (with which you are able to study every subject). But this only includes any BACHELOR studies in Erlangen , which only last for 3 years (not 4). If you want to take part in a Master Programme it gets more difficult…too difficult to explain right now :-)

To sum up: Yes, but only Bachelor courses which last 3 years!

SIMDI: Ingilizce bilmeyenler olabilir kisaca ben onlara 4 yillik almancayi bitiricem burda orda yeni bir 4 yllik bachelor yapmak istiorum farkli bolumde nasil olur dedim( cunku bu forumlarda bolum degistirmek istiosam studienkolleg e gidip eksik dersleri tamamlamam gerek denilmisti). Oda cevaben yok gerek yok hicbisieye gelip okuyabilirsin ama 3 yillik diyor.Simdi bachelor 4 yillik demek ama adam 3 yillik bachelor direk yapabilirsin diyor.Sastim kaldim

ALMANYA da 3 yillik yuksek ogrenimlerdemi var lisans gibi.Aklim karismis durumda.
Yada Fabian kardesimiz sarhos felanmiydi:) ?

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Prş Haz 18, 2009 9:38 pm

almanyada lisans egitimi 3 yillik. bachelor deniyor. bazi yerlerdede 7 semester. ama unilerde 6 semester yani 3 yil. o yuzden sifirdan baslarsan 3 yilda bitirirsin. eger benzer bolumse muhtemelen ortak dersler olur. o ortak dersleride saydirabilirsin

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Prş Haz 18, 2009 9:49 pm

Demekki almanyada 3 yil..Hmm ama bana garip gelen hicbir matematiksel konuda deneyimi olmayan ben nasil istedigim bolume eger DHS yi gecersem girebiliorum..Biraz garip degilmi? neye gore alabilirlerki beni.

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Prş Haz 18, 2009 9:58 pm

boyle birsey var demedimki ben. kaldiki boyle birseyde yok. OSYM ye gore seni uniler kabul eder. basvurdugun bolum ile kazandigin veya lisede agirlikli okudugun bolume benzer veya yakin bir bolumse kabul edilirsin. bunun kararini uniler veriyor.

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Prş Haz 18, 2009 10:28 pm

Tamamda ilk mesajimda yazanlari okumadin galiba.Universite zaten 4 yillik almanca bolumunu bitermek uzere oldugumu biliyor ve bitirince bana burda herhangi bir bolumden 3 yillik okumaya baslayabilirsin diyor DHS yi verirsen..asil sordugumda bu zaten.

Normalde dedigin gibi yakin bir bolum olmasi gerek yada studienkolleg e gidip okumak istedigin bolumun derslerinden alip gecmen gerek.Fakar boyle birseye gerek olmadigi solendigi icin zaten anlayamadim ben.

Ayrica erlangen universitesi kil bir universitedir.Ben daha cok zorluk cikarmasini beklerken bu cevabi aldim.

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Prş Haz 18, 2009 10:33 pm

genel bir ifade kullanmistir belki. oyle istedigin bolume baslayamazsin. yada denemen lazim. olursa baslarsin. bunu basvurusan anlayabilirsin. basvurusun sende. basvurmak zor birsey degil. bunu kafana takma bence.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Haz 18, 2009 10:36 pm

sanirim yanlis anlamisin orayi.. istedigin her bolumu okursun mu yaziyor ? ya da sen yanlis anlatmisin.. ne okudugunu falan da tam anlamadim.. almanca bolumumu okuyorsun ? burda ne okumak istiyorsun.. bi de onun adi dsh , dhs degil.. ayrica universiteye gidiyorsan studienkollege falan yapmana da gerek yok..

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Prş Haz 18, 2009 10:48 pm

Simdi adam tam olarak sunu demis: You can in fact study anything you want in Erlangen with your Turkish Bachelor Degree in German Literature as it is at least equivalent to the so-called ‘Allgemeine Hochschulreife/Abitur’ (with which you are able to study every subject

tam turkcesini cevirim:aslinda turkiyede aldigin alman dili bachelor derecesiyle( 4 yillik diplomayla yani) erlangende istedigin herseyin bachelorunu okuyabilirsin cunku bu allgemeine Hochshulreife/Abitur a denk geliyor ki bunlada istedigin herseyi zaten okuyabilirsin.

Simdi bu bizim burda daha once soyledigimiz herseyle celisiyor.Bu arada sormussun ben 2 hafta once Hacettepe alman dili ve edebiyati bolumunden mezun oldum vE adamlara attigim mail dede ben hangi bolumeri okuyabilirim acaba isletme felan okuyabilirmiyim studienkolleg de isletme dersleri alirsam demistim bu cevap geldi.

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Prş Haz 18, 2009 10:53 pm

istedigin herseyin bachelorasini okuyacagini zannetmiyorum. yani mantigada aykiri bu. ve patagonya olsa tamamda almanyada muhakkak secicilik var. ve bu konu neden bu kadar irdeliyorsun onu anlaymadim. madem oyleyse basvur. sonucunuda bize soylersin. yeni bir bilgi eklemis olursun boylece

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Prş Haz 18, 2009 11:15 pm

Guzel mantik.Belkide Almanya ya kacak giderim yakalanirsam super deneyim olur.Gelir anlatirim burda herkes ogrenmis olur boylece:)

Hayatimin en onemli olaylarindan biri oldugu icin onem veriorum sadece.

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Prş Haz 18, 2009 11:28 pm

Almanya\'da bachelor yani lisans egitimi 3 yilliktir, turkiyedeki gibi 4 degil.

Bir de su nokta var. Turkiye\'de lisans mezunu isen burada istedigin universitenin istedigin bolumune (bachelor) basvurabiliryorsun.

Dikkat!!! Basvurabiliyorsun dedim. Kabul alirsin okursun demedim ;) Adamlar seni almak zorunda degil. Sadece NC olmayan bolumlerde direkt okursun o kadar onun haricinde sadece basvurursun alip almamak universitenin elindedir..

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Prş Haz 18, 2009 11:33 pm

senuniyi bitirip tekrar yeni bir universite okuyacagin icin istedigin bolume alinirsin diye dusunmus olabilirler,sanki ben bunu baska yerdede okudum.ayrica almanyada uniler semester olarak hesaplaniyor yani yil olarak degil.okuyacagin bolum kac semester ise ona gore 3 yada 3.5 yil oldugunu hesaplayabilirsin

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Prş Haz 18, 2009 11:47 pm

Kac kere bir universiteye basvurulabilir ve ayni anda 2 -3.. farkli bolume basvurmak mumkunmu diye sir soru sorsam?

kitty26

Mesaj gönderen kitty26 » Cum Haz 19, 2009 1:37 am

valla arkadasim ben yeni basvurdum erlangen universitesine..senin bolumde farkli olabilir ama bana soyledikleri yok oyle istedigin bolumu okumak bende farkli bir bolumu tercih edecektim(bu arada bende hacettepe mezunuyum).eger farkli bir bolum olursa studiumkollegea gitmek zorundasin dedi.bu arada senin evraklarini karne birim merkezine gondermen gerek.uni ona dayanarak karar veriyor.deniz dogru soylemis kabul almak yetmiyor onemli olan okumak ben kabul aldim ama kadin notlarin dusuk okuman zor dedi(bu arada not ortalamam 80) blumumde nc var..bakicaz artik

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Haz 19, 2009 8:38 am

[quote]prodigysrcan tarafindan yazilan metin:
Guzel mantik.Belkide Almanya ya kacak giderim yakalanirsam super deneyim olur.Gelir anlatirim burda herkes ogrenmis olur boylece:)

Hayatimin en onemli olaylarindan biri oldugu icin onem veriorum sadece.[/quote]
kardes ben sana kacak gel demedim. bir cok basvuru hakkin var. bu dedigin bolumude basvurusun. olursa bildir dedim. denemekte zarar yok yani.

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Pzr Haz 21, 2009 9:04 pm

Bu konuda fazla hassasim galiba kusura bakma yolcu54. Universite yeni bitti su an adanadayim bilenler cehennem kadar sicak oldugunu bilir,bircok yol var onumde kararsizliklar cok, bu yuzden bu aralar gerginim biraz:)

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Pzr Haz 21, 2009 9:14 pm

anladim. onemli degil. o donemler oyle oluyor. ama vize surecini kendi kendimize zor sokuyoruz. istenen belgeleri teker teker hazirlayip vizeye vasvurursak vizede sorun cikmaz.unilere basvuru zamani geldi. mumkun oldugu kadar basvurmak istedgin ve basvurabilcegin yerlere basvur.15 temmuzdan sonra unilere basvuru suresi doluyor

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Pzr Haz 21, 2009 9:25 pm

Peki simdi once heralde benden almanca yeterliligi isticekler.Anladigim kadariyla universiteden kabul alip sora bir kursa gidebiliyosun dimi.

Yani simdi kabul ederlerse o universitenin kurslarina gidebiliorum sorada sinavina girip dil isini halledersem bolume baslayabiliorum?

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Pzr Haz 21, 2009 10:08 pm

unide bir bolume kabul edilmen icin DSH 2 yada tesdaf 4-4-4-4 isterler. bunlar suan sende yok.
o halde bunlarin dilkursu varmi diye bakman lazim. uninin dilkursu varsa sartlarina bakarsin. ama uni dilkursu genelde soyle oluyor.
unide bir bolumden kabul alirsin(kabul icinde belirli dil sarti aranir. ornk:400 saat-600 saat veya sifirdan gibi). bu sartlari saglayanlara uni kabul verir ve bu kabulle dil kursuna baslayabilirsin.
veya sen hic kabulle mabulle ugrasmadan direk ozel bir dilkursuna kayit yaptirisin. mesela 5-6 alik bir dil kursu kaydi. onunla almanyaya gelip dil kursunu halletikten sonra uniye baslarsin.
ama unideki bolume baslama sarti olan dil belgesini halledemezsin, ki bu DSH 2 olur genelde, uniye baslaymazsin. dilkursuna ya devam edeceksin yada sinava tekrar gireceksin.