Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Umrechnung - Not Donusturme

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Sal Şub 10, 2015 6:18 pm

Merhaba Herkese,

bu Umrechnung konusunda aklima takilan birkac nokta var. Anladigim ve sordugum kadariyla, eger bir Lisans diplomaniz yok ise ve universiteyi yarida birakip, Almanya\'da Bachelor icin basvuruyorsaniz, OSS ya da yeni adiyla LYS (Hochschulaufnahmeprufung) notlariniz onemli.

RWTH International Office\'e basvurduktan sonra rica ettim bu konuyu danistim ve bana OSS (2008 universite girisliyim) notunun onemli oldugunu soyledi ve bunu cevirdi. Universitede cok iyi bir ortalamam olmadigi icin cekiniyordum, zira adamlar Alman Not Sistemi\'ne gore 2.5\'in altinda bir basvuruyu kaale bile almiyorlar. Kadinin yaptigi ceviri su sekilde oldu;

317,420 (2008 OSS Puanim)

Kadinin hesapladigina gore Alman Not Sistemi\'ne gore puanim: 1,8

Kadin dert etmeyin, iyi bir notunuz varmis. Ben de telasinizdan kotu bir puaniniz var sanmistim dedi.

Simdi bunu ben kendime dert ettim ve yeniden hesapladim;

2008-2009: eine Punktzahl von mehr als 165,000

Bu anabin\'deki en dusuk puan, benim puanim 317,420

Nmax: 380,000 (Maximal mogliche Note in dem Bewertungssystem Ihres Zeugnisses)
Nmin: 165,000 (Minimale Bestehensnote)
GCPA: 317,420 (Ihr Zeugnisdurchschnitt)
x: gesuchte deutsche Note

x=1+3*(Nmax-GCPA)/(Nmax-Nmin)

x=1,8732

Biraz herseye supheyle yaklastigim icin bunun dogru olup olmadigini sormak istedim. Ozellikle Physiker\'in yorumunu cok merak ediyorum.

Ayrica, uni-assist boyle bir durumda, sadece OSS notlarini mi dikkate aliyor, yoksa universite ortalamasini da mi ekliyor?

Simdiden tesekkur ederim, Selamlar

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

2.3 civari birsey geliyor, o yuzden mutlak suretle testas a girmen gerekiyor.[/quote]

Son gunlerde cok sorulmaya baslandi bu soru. Bazilarinin maalesef basit bir denklem bile cozemedigine sahit oldum, uzuldum. Olay cok basit arkadaslar:

- Turkiye de MYO veya Lisans bitirenler universite diploma notlarina gore hesapliyorlar.

Turkiye de maximum universite notu 4, minimum da 2. 2 nin altinda olanlar kaliyor. Nmax yerine 4 koyuyorsunuz, Nmin yerine 2 ve Nd yerine kendi diploma notunuzu.

- Hic universite okumayanlar ise lise degil, oss puanlariyla hesaplayacaklar:

Nmax: 500
Nmin: 100
Nd: LYS deki giris puaniniz.

Bu rakamlari basit bir denkleme koyup islem yapmak kaliyor geriye. Zaten bu islemi de yapamiyorsaniz, Almanya da egitim falan dusunmeyin lutfen.[/quote]

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Şub 10, 2015 8:59 pm

Ben de bir konuda ikilemdeyim, herkes her yil sinava giriyor ama daha net bir max. lys puani kac olur soyleyen yok. Yani tum sorulari dogru yapan bir ogrenci kac puan alir en yuksek. Kimi 500 diyor, kimi 550 kimi de 575. Sen yukarda direk 380 almisin. Ayrica baraji gecmek icin gerekli puan 180 degilmi?
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

baycan10

Mesaj gönderen baycan10 » Sal Şub 10, 2015 9:15 pm

Ayni sekilde benim de kafam karisik.
http://www.deutschstudent.de/forum/view ... ad_id=7655

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Şub 10, 2015 9:21 pm

Ben bu ay sonu uni assist le bir toplantiya katilacagim Berlin de, direk orda bilgileri alip sadece lys ye girip kazananlar degil, ornegin 1 yil okuyup bitirmeden gelenlerde notlar neye gore hesaplaniyor vs hepsini ayrintisiyla ogrenip burda NC Nedir basliginda paylasacagim.
www.deutschstudent.com

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Sal Şub 10, 2015 9:48 pm

Ben de bir konuda ikilemdeyim, herkes her yil sinava giriyor ama daha net bir max. lys puani kac olur soyleyen yok. Yani tum sorulari dogru yapan bir ogrenci kac puan alir en yuksek. Kimi 500 diyor, kimi 550 kimi de 575. Sen yukarda direk 380 almisin. Ayrica baraji gecmek icin gerekli puan 180 degilmi?[/quote]

Oncelikle o sene baraj puani 165\'ti, anabin\'den zaten bu rakami buldum ama yine de internette aradim;

http://2008osssonuclari.wordpress.com/2 ... -puanlari/

baycan\'in verdigi linke de baktim, ancak madem lise ortalamasi+oss puani dahil puan dikkate alinarak islem yapiliyor, maksimum puani da o zaman 300+80=380 ya da simdiki sistem icin 500+75=575 olmak zorunda yoksa cok mantiksiz olur.

Simdiki sistem icin ornek vermek gerekirse, ham puani 490, okuldan da 70 alan birisinin puani 560 oluyor. Bunun icin maksimum puani 500 ya da 550 diye cevirmek zaten matematiksel olarak yanlis olur, sonuc 0 ile 1 arasi cikar. Aslinda anabin\'de bununla ilgili de bir bilgi olmasi gerekir.

Ben RWTH\'da iken bu notu hesaplayan kadin tam puani nerden gordu, onu inanin bilmiyorum.

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Sal Şub 10, 2015 9:51 pm

Cok sagolun, gercekten cok bilgi kirliligi var bu konuda. RWTH, lisans diplomasi olmadan basvuru yapanlar icin sadece OSS/LYS notunun onemli oldugunu soyledi ancak uni-assist\'i merak ediyorum acikcasi.

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Sal Şub 10, 2015 10:19 pm

Cok enteresan bir anektod daha var, Tubitak\'tan ek olarak puan alindigi takdirde 500+75+30=605\'e kadar cikma ihtimali bile varmis, cok enteresan gercekten, ya da AOL\'den ek puan alanlarin durumu gibi.

Bu durumu biliyorlar midir? Sanmam. Bilseler bile mantikli olmaz, cunku ozel bir durum. Ancak LYS\'den alinacak maksimum puan 605\'mis eger yanlis degilse, ancak normali 575 :)

0.1 puan gibi bir sapmaya neden olur boyle birsey olsa bile ama almazlar yani.

baycan10

Mesaj gönderen baycan10 » Çrş Şub 11, 2015 12:09 am

[img]http://i.hizliresim.com/Yvk2MZ.png[/img]
Evet :) 2012-2013 doneminde yasanmis :) Ama sakin soylemeyin Almanlara, notumuzu dusurmesinler

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Şub 11, 2015 12:33 pm

lys sonucunun baz alindigi, lise diplomasina bakmadiklarina hem fikiriz, bakalim ne diyecekler. Burda paylasirim yine ayrintiyla.
www.deutschstudent.com

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Pzt Mar 09, 2015 7:50 pm

Bugun uni-assist\'den Prufbericht geldi ve notumu yukarida dedigim gibi hesaplamislar, baraj o sene 165\'di ve max. puani 380 almislar %90 ihtimalle.

Universite not ortalamasini ise hesaba katmamislar. Yani, Turkiye\'de lisans egitimini yarida birakan bir ogrenci, sayet uni-assist uzerinden Bachelor icin bir universiteye basvuracaksa, sadece OSS/LYS puani dikkate alinmaktadir. Tabi Physiker\'in verecegi bilgi daha detayli olacaktir ama benim basima gelen bu sekilde.
RWTH Aachen University - Makine Muhendisligi

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Sal Mar 10, 2015 12:33 am

Mesela benim 2012 LYS 500 tam puan uzerinden 270.
Ben transkriptim dikkate alinir diye gidiyorum BB.
Senin dedigine gore senin 317 dusuk ise benim puanimin hic sansi yok. Physiker\'in dedigi gibi Transkript de dikkate aliniyor diye biliyordum bak moralim bozuldu simdi
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Sal Mar 10, 2015 2:00 pm

Atalay, bence moralini bozma, zira bu konuda pek kesin bir cizgi yok gibi. Physiker toplantiya katilacakti, daha detayli aciklama yapacaktir, sen ona gore sekillendir kafanda.

Ben 2008 OSS girisliyim, ondan 317 puan aldim ayrica puan 1,8 olarak hesaplanmis, dusuk de degil, fena sayilmaz. RWTH 2,5 altindakileri mesela basvuru olarak dikkate almiyor, NC olsun ya da olmasin.

Sen Bayerische Formel\'de hesapladin mi tam olarak? Okul puani dahil tam puanin kac? Benim bildigim 575 tam puan, nasil 500 oldu? Cok karisik bizim bu sinav sistemimiz. Adamlar hakkaten uni-assist gibi bir firmaya yonlendirmekte haklilar, her ulkenin boyle oldugunu dusunsenize, hangi International Office bunlarla ugrasmak ister.

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Sal Mar 10, 2015 6:09 pm

Ygs lys sinavlari tum sorulara dogru cevap verilise 500 puandir. Okul puani muhabbeti isin icine katilmaz. O en son is. Sinavdan 500 tam puan alan ogrenci diyelim ki okul notundan 45 puan geliyor toplam 545 yapar. Diyelim ben 500 tam puan cektim(hayali bile komik) 50 de okul not puanim var,sonuc 550.
Bayerische formel acikcasi ilk defa senden duydum.
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

pardon

Mesaj gönderen pardon » Sal Mar 10, 2015 6:11 pm

https://www.rwth-aachen.de/go/id/dqnc

Rwth veya baska uni fark etmez 2.5 altini kaale almiyor diye bir sey oldugunu sanmiyorum. Attigim linkte yillara gore istatistikler mevcut. 3,7 ile bile giren var makinaya.

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Sal Mar 10, 2015 6:24 pm

[quote]atalayx6 tarafindan yazilan metin:

Ygs lys sinavlari tum sorulara dogru cevap verilise 500 puandir. Okul puani muhabbeti isin icine katilmaz. O en son is. Sinavdan 500 tam puan alan ogrenci diyelim ki okul notundan 45 puan geliyor toplam 545 yapar. Diyelim ben 500 tam puan cektim(hayali bile komik) 50 de okul not puanim var,sonuc 550.
Bayerische formel acikcasi ilk defa senden duydum.[/quote]

Yeni sistemi bilemiyorum, ancak OSS doneminde okul puani ile birlikte aldiginiz puan, universiteye yerlestiginiz puandir. Zaten uni-assist OSYM Sinav Sonuc Belgesi\'ni o yuzden istiyor, zira o sonuc belgesi uzerinde, sadece yerlestiginiz bolume dair gereken puan yer aliyor. 380 okul puani dahil alabileceginiz maksimum puandi o zaman, ben ornegin bu puan uzerinden 317 almistim, uni-assist de o sekilde hesaplamis zaten.

Bayerische Formel su hadise;

http://de.wikipedia.org/wiki/Bayerische_Formel

Sen bana okul puani dahil tam puanini yaz, yani okula yerlestigin puanini, cevirelim Alman Not Sistemi\'ne.

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Sal Mar 10, 2015 6:29 pm

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

https://www.rwth-aachen.de/go/id/dqnc

Rwth veya baska uni fark etmez 2.5 altini kaale almiyor diye bir sey oldugunu sanmiyorum. Attigim linkte yillara gore istatistikler mevcut. 3,7 ile bile giren var makinaya.[/quote]

Orada bahsi gecenler Bildungsinlaender, yani Almanya\'da Abitur yapmis ogrenciler. Yabanci ogrenciler icin (daha dogrusu EU vatandasi olmayanlar icin) gecerli degil, kac kere sordum bu konulari International Office\'e bireysel olarak. Bu da bahsi gecen durum;

Um sicherzustellen, dass die richtigen Bewerberinnen und Bewerber an der RWTH Aachen
angenommen werden, wurde fur alle Personen, die nicht die EU/EWG-Staatsburgerschaft haben, festgelegt, dass Sie einen uberdurchschnittlichen Schulabschluss vorweisen mussen.
Das bedeutet, dass Sie nach dem deutschen Schulsystem mindestens die Note 2,5 erreicht
haben mussen. Wir haben die Feststellung gemacht, dass diejenigen, die schon in ihrem
Heimatland nur unterdurchschnittliche Leistungen erbracht haben, keine Aussicht auf Erfolg
bei einem Studium an der RWTH Aachen haben. Daher mussen alle Personen, die sich
bewerben, uberdurchschnittliche Leistungen erbracht haben.

pardon

Mesaj gönderen pardon » Sal Mar 10, 2015 7:20 pm

Sitesinde yabancilar icin en az su not ortalamasi olmasi lazim yazmasi lazim o zaman, sacma is yapiyorlar oyleyse. Master icin baktigim Ingiltere, Isvicre gibi ulkelerde universiteler hangi ulkelerden hangi notlari kabul ettigini yaziyorlar sitesine(Oyle bir kriterleri var ise). Notun ondan kotuyse zahmete girmene gerek kalmiyor.

http://www.graduate.study.cam.ac.uk/int ... ifications

bauen

Mesaj gönderen bauen » Sal Mar 10, 2015 7:25 pm

2010 da sinav sistemi degisti. 2009 ve oncesi OSS\'ye girdi. 2010 ve sonrasi LYS .

OSS denilen sinavdamax puan 300 . Ustune okul puani
LYS denilen sinavda max puan 500. Ustune okul puani.

LYS de zaman icinde okul puanini degistrdi ama o detay olsun simdilik.

su anki sistemden gidelim bir ogrenci her soruyu yaparsa sinavdan 500 alir. ustune bir de okul puani gelir. bu son puanla tercih yapar. osym sayfasindan okul puanli puani yazip, max puana 500 demek cidden cakallik bence. burada almanlarin yapmasi gereken 2 sey var. okul puanini hic katmayalim isin icine. 500 max not. senin de okul puanin haric aldigin not kacsa onu kullanalim. veya okul puanli max puani kullanmalari lazim.

mesela atalay 217 almis bu baslikta soyledigi uzere. bu puan okul puanli notuysa eger max puani 500 olarak hesaplamak yanlis olur. Ama eger bu okul puani haric puaniysa o zaman 500 olarak hesaplamak olabilir. Onemli olan almanyanin hangisini yapacagi tabi :)

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Sal Mar 10, 2015 7:28 pm

Yaziyor zaten, su linkin sag tarafinda bulunan Broschure\'deki 9. Sayfada. Yukarida alinti yaptigim yer zaten ordan;

http://www.rwth-aachen.de/cms/root/Stud ... udierende/

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Sal Mar 10, 2015 7:41 pm

Arkadaslar neden ham puani hesapliyorsunuz ki? OSYM Sinav Sonuc Belgesi\'ndeki Yerlesme Puani, yani tam puan onemli. Ben burda hem RWTH International Office\'e hesaplattirdim, hem de uni-assist hesapladi. Ikisi de tam puani aldilar. Baska bir universitede, baska bir prosedur varsa onu bilemem.