Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Lisans mi ? Yuksek Lisans mi ?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
furkan_55

Mesaj gönderen furkan_55 » Prş Oca 29, 2015 8:21 pm

Evet arkadaslar sorum baslikta belirtildigi gibi almanyada lisans okumak mi daha mantikli yok yuksek lisans okumak mi daha mantikli. Bununla ilgili forumu arastirdim bir kac bilgi edindim ama su andaki arkadaslarin yorumunu pek goremedim onlarin yorumunu almak icin bu konuyu actim.
Siz ne dusunursunuz bununla ilgili lisansin yuksek lisansa gore avantaji var midir ?

Fanta4you

Mesaj gönderen Fanta4you » Prş Oca 29, 2015 8:50 pm

yuksek lisans. yipranmaya ne kadar gec baslasan o kadar iyi.

weiss

Mesaj gönderen weiss » Prş Oca 29, 2015 9:23 pm

lisans egitimi ,yuksek lisansa gore tabiki daha zor.Turkiye de iyi bir ortalamayla egitimini tamamlayip yuksek lisans icin istedigin universitelere basvurmak daha mantikli.

ferhatd

Mesaj gönderen ferhatd » Prş Oca 29, 2015 9:41 pm

Yuksek lisans daha mantikli lisans yaparken Almanca ogrenip yada ingilizce Toefl ile direk gelir rahat rahat okursun Lisan zorlu bir surec dil en buyuk sorun

furkan_55

Mesaj gönderen furkan_55 » Prş Oca 29, 2015 10:22 pm

Tabi ki zorlugu vardir onemli olan zorluguna gogus germek ama turkiyede bi ituden mezun olmak var bide siradan bir uniden mezun olmak var. Lisans egitimi elbette is hayatini fazlasiyla etkileyecektir. Itu odtu gibi unilerden mezun olanlar icin elbette sikinti degil bu ancak siradan bir uniden mezun olanlar icin sikinti. Soylemek istedigim trde siradan bir uni okumak yerine almanyanin iyi yada orta seviye unilerinde okumak mantikli degil mi ? ( Tabi calismamiz gerektiginin bilincinde olmakla )

ferhatd

Mesaj gönderen ferhatd » Prş Oca 29, 2015 10:35 pm

Tecrube bizden tercih sizden :D slogan gibi oldu biraz ama gercekten oyle Burada lisans okumak istiyorsan mutlaka almanca ogrenip gelmeni tavsiye ederim Turkiyede Goethe buraya gore cok ucuz ve cok kaliteli bir kurs Almanya da dil icin zaman kaybetmemis olursun tabi birde isin parasal boyutu var sure ne kadar uzarsa o kadar yipranirsin

pardon

Mesaj gönderen pardon » Prş Oca 29, 2015 11:29 pm

Iyi egitim almak istiyorsan ne kadar erken baslarsan o kadar iyi. Almanya daha iyiyse egitimde, niye lisansi Turkiye\'de okusun? Zorluk falan derseniz o zaman yuksek lisansa da gelmesin kalsin Turkiye\'de.

GK

Mesaj gönderen GK » Cum Oca 30, 2015 12:08 am

lisans egitimi yuksek lisans egitiminden zor bu yuzden benimde tavsiyem lisans i turkiyede yapip ufak bi altyapiyla bile gelse yuksek lisansi cok zorlanmadan almanyada bitirebilir olurdu. ben zorunlu 25 sinav arti secmeli 6 sinav yaziyorsam yuksek lisansda 13 14 sinav yazip rahatca bitiribilme olanagi oldugundan dolayi ki bunlari geneli cogu universitede katalogdan secmeli oluyor tabikide yuksek lisansa gelmesini oneririm

kadir12

Mesaj gönderen kadir12 » Cmt Oca 31, 2015 11:11 pm

Lisans egitimi almak cok daha mantikli. Zaten Alman egitim sistemi bana kalirsa lisede bile bizimkine oranla cok daha iyi, eger yuksek lisanstan baslarsan bir de lisans doneminden gelen farkla makas iyice acilacak ve sen 23-24 yaslarinda hem almanca ile hem de bu farklari kapatmakla ugrasacaksin.

Okudugun universitede hocalarin sorularina calisip gectiysen, hocalar bazi konulari atlayip gectiyse, hele de sayisal bi bolum okuduysan laboratuvarlarin yetersizlikleriyle filan buyuk bi sok yasiyorsun.

Tum bunlarin ustesinden gelebilmek icin de cok fazla zamanin yok. Yuksek lisans 7 donem ve hem dilini gelistirip hem de gecmis konulari tekrar ederken 20 tane yuksek lisans dersini de gecmen lazim.

Bunlarin ustune bir de tez gelecek. Hele de okul bittikten sonra hemen islemlere baslamadiysan bilgilerin onemli bi kismi unutulmus olabilir.

Isin bir de duygusal boyutu var. Bir defa arkadaslar noktasinda herkes iyi olsa bile, burada dogup buyuyen Turkler dahil, aramizda acayip mantalite farki var. Ne kadar kendini adapte etsen de senin gibi insanlarla takilmak isteyeceksin. Herkes icin gecerli olmamakla birlikte "gurbetlik" nedir az cok anlayacaksin. Yani isin duygusal boyutu da onemli.

Istanbul, Ankara, Izmir, Bursa gibi buyuk sehirlerden geldiysen bikac Alman sehri haric insanin gezip dolasip stresini atabilecegi pek bir yer yok, fazla alternatifin yok(disarida gezme tozma anlaminda soyluyorum bunu). Sehirler duzenli, guzel ama cok sikici.

Turkiyede liselerin 4 yil oldugunu varsayarsak, universitede hazirlik okumus birisiysen ve tam zamaninda bitirsen okulunu yasin 23 olacak. Almanyada egitime 24unde baslasan yaklasik 27 yasinda en erken Almanyadan ayrilabileceksin ki dil kursunun, vize islemlerinin daha uzun surebilme ihtimalleri de var.

Turkiyeye donme planin varsa, ailenden epey bi sure uzak kalacaksin, erken yasta yuva kurma dusuncen varsa bunu da erteleyeceksin... Ailen sana biraz duskunse, kiz arkadasin Turkiyede seni bekliyorsa bu da ciddi manada sana sikinti verebilir. Lisans donemine gore yuksek lisans doneminde bu tarz duygusalliklar yasaman daha yuksek ihtimal..

Lisans dersleri elbette yuksek lisans derslerine gore daha zor ama gercekten lisansta saglam bir egitimden geciyorsun burada.. Ve gercekten yalnizca Almanyada lisans okuyup Trye donsen bile, is bulma noktasinda pekcok kisinin onune gececeksin.

Eger Almanyada kalmayi dusunuyorsan; doktora yapmak, hayatini burada gecirmek gibi dusuncelere sahipsen sana tavsiyem yine de lisansta gel, yoksa burada cok ITUlu ODTUlu gordum, Backwerkte kahve icerken dertlestim!

Anlayacagin lisansin yuksek lisansa gore cok avantaji var. Zaten Almanyada harc ucretleri cok yuksek degil, dandirik bi ozel unide okuyacagina Almanyada adam gibi bi lisans egitimi al, bizim cektigimiz sikintilari cekme Furkan kardesim.

Karar tabii ki senin. Pekcok kisi bu zorluklari atlatip yuksek lisansini ve doktorasini basarili bi sekilde tamamladi burada. Niyetim seni asla karamsarliga suruklemek degil. Insan emek verdigi zaman cinceyi bile sular seller gibi konusur, herseyi basarir.

Almanya teknolojide Amerika Ingiltere ile birlikte hep kafaya oynar, egitimi de buna gore verir, bu nedenle epey emek harcaman gerekir, temelini Turkiyede guzel atma ihtimalin Almanyaya gore daha zor. Iyi dusun, kendini en iyi sen taniyorsun...

furkan_55

Mesaj gönderen furkan_55 » Sal Şub 03, 2015 10:17 am

Cok guzel ve mantikli bir yazi olmus elinize saglik benim dusuncemde lisans yapmaktan yanaydi ama yinede forumdaki arkadaslarin goruslerini almak istedim ne olacagi belli mi olur.