Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Informatik ve Sorularim

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
awesom-o

Informatik ve Sorularim

Mesaj gönderen awesom-o » Pzr Haz 14, 2009 4:43 pm

Merhaba arkadaslar,

Oncelikle ds\'yi gordugumden beri bulabilidigim butun makaleleri ve fikirleri okudugumu belirtmek istiyorum. En basta aklimda olan sorularin bir coguna yanit buldum fakat birkac ozel durumum hakkinda boyle bir baslik acmanin faydali olacagini dusundum. Oncelikle durumumu anlatacagim ve sorularimi siralayacagim. Sorularimin bir kisminin kesin bir cevabi olmadigini biliyorum, fakat bu isin icinde bulunanlardan gelecek tavsiyeler yolumu cizmemde cok onemli olacak. Simdiden herkese tesekkurler.

Ben bir ozel universitede burslu olarak Bilgisayar ogretmenligi okuyorum ve son sinifa gectim. Bir aksilik olmazsa seneye agustos gibi okulum bitecek. Bilgisayar ogretmenligi maalesef benim icin hatali bir tercihti ve en basindan beri yazilim muhendisligi okumak istiyordum ancak oss sebebiyle bolumumu degistiremedim. Bu bolumde birkac yazilim dersi alsak da hep yuzeysel ve ise yaramayan seylerdi. Ben de bu yuzden yazilim uzerine egitimler aldim ve bu egitimlerden sertifikalarim mevcut. Ayrica gerek oldugunda ODTU bilgisayar muhendisliginden birkac hocanin referansini da alabilirim.

Cok uzattim saniyorum ama yorum yaparken bu bilgilerin gerekli olabilecegini dusunuyorum:) Bu arada istedigim bolum Informatik.Simdi sorularim sunlar:

1- Almanya\'da universite okumanin zor, bitirme basari oraninin dusuk oldugunu biliyorum. Bu sebepten bu bolumu bitirmek istemesem de bir nevi kendimi garantiye almak ve ailemi inandirmam icin bitirmem gerek. Ancak daha sonra almanya\'da master icin mi bachelor icin mi basvurmam daha avantajli olur cozemedim. Muhendislik icin gerekli matematik, fizik altyapim su anda bulunmadigindan masterda kabul edilsem bile okurken sikinti yasar miyim?

Aslinda cok fazla degiskeni olabilen bir nokta bu secim. Bachelor secersem almanca ogrenmem dsh sinavini vermem gerekiyor ve bir de yeni dille okumak zorlugu var. Turkiye\'de aldigim derslerin herhangi birini sayarlar mi bunun icin de gorusmem gerekiyor oncelikle. Master\'da da dedigim gibi kabul edilme sikintisi ve altyapi eksikligi problemleri var. Bu uzun sorumla ilgili bana verebilecegini her oneri cok faydali olacak :)

2- Bachelor icin basvuracak olursam diplomamla veya 2006 oss kazandi belgemle Informatik icin basvurabilir miyim yoksa yeniden oss\'ye girmem mi gerekli?

3- Askerlik kanununa gore bir universiteyi bitirdikten sonra yeni bir universiteye askerligimi yapmadan baslayamiyorum. Ancak 2012\'ye kadar da tecilim var. Sanirim bachelor icin askerligimi yapmam gerekli fakat master icin bu da gerekli degil. Bu konuda bilmedigim noktalar nelerdir? Bu arada yasim 22 olacak okul bitince.

4- Informatik acisindan onde gelen universiteleri inceledim ve TU Munih, Paderborn ve TU Karlsruhe\'yi arastirdim. Sanirim TU Munih\'e kabul edilebilmek digerlerine gore cok daha zor. Informatik acisindan bana hangi universiteleri tavsiye edersiniz? Tercih icin tek kriterim Informatik egitiminde basarili bir universite olmasi.

5- Son olarak fachhochschule konusunda bir sorum var. Uygulamaya simdilik daha yatkin oldugumdan ve bu konuda da tecrubeli oldugumdan fachhochschule tercih etmem daha mi avantajli olur? Bir arkadasin okunabiliyorsa Bachelor okunmasinda fayda oldugunu yazdigini hatirliyorum.

Sorularim simdilik bunlar:), onumde karar vermek icin hala bir seneye yakin bir sure var. Umarim sizin de yardiminizla aklimdaki sorulara yanit verip ben de Deutsch Student olabilirim:)

maniaturk

Informatik ve Sorularim

Mesaj gönderen maniaturk » Pzr Haz 14, 2009 8:59 pm

Oncelikle aramiza hosgeldin. Bende bir Izmir liyim. Dokuz Eylul\'e ev sahipligi yapan Bucaliyim. Bir Informatik ogrencisi olarak cevaplamaya calisayim sorularini:

1-) Informatik tam anlami ile muhendislik degildir. Muhendislik ve Fen Bilimleri arasinda bir noktadir. Sitedeki Informatik nedir adli makaleyi okudu isen orada detayli anlatmistim. Bu yuzden cogu Informatik bolumunde fizik dersi bulunmaz ama Matematik kesinlikle olacaktir. Informatik bir nevi esittir Matematik tir. Bakarsin kabul aldigin universitenin derslerine, karsilastirirsin ne eksiklerin varsa kapatmaya calisirsin. Bir universite bitirmeye yakin biri olarak bunu yapabilecek kapasitede goruyorum seni.

Bachelor-Master secim zorlugu yasiyorsan, sana direkt olarak Master oneriyorum. Burada TUrkiye\'den gelipte ikinci universiteyi okuyan her tanidigim pisman. Eger yapabiliyorsan master yapmani tavsiye ediyorum.

2-) Eger universitenizi bitirip diplomanizi alirsaniz, bachelor olarak Almanya\'da istediginiz her bolume basvurma hakkina sahipsiniz. Cok alakasiz bolumler dahi olsa ki Informatik bolumune haydi haydi basvurursunuz.

3-) Onu gelince burada konsoloslukla konusmaniz lazim. Izin olmadan 2. universiteyi okuyamiyorsun. Ama genelde ikinci universite okuma izni cikabilir. Tavsiyem yine de master dir.

4-) Informatik\'te en iyisi TH-Karlsruhe, Uni Paderborn ve TU-Munih\'tir. Aralarinda alimda kisitlama uygulayan tek universite Munih\'tir. Digerleri sabit sartlari saglayinca alim yaparlar. Ucu de cok iyi universiteler. Karari kendin verebilirsin.

5-) FH\'lar universitelere nazaran daha kolay olabiliyor. Bu cok kolay oldugu anlamina gelmiyor sadece universitelere nazaran daha kolay. Bu noktada eger akademik kariyer planlamiyor ve master dan sonra is hayati diyorsan FH okuman dhaa iyi olabilir. Is hayatinda fayda saglar.

Umarim sende Deutschstudent olursun. Biz de burada mutlu oluruz... :)

awesom-o

Informatik ve Sorularim

Mesaj gönderen awesom-o » Pzr Haz 14, 2009 10:05 pm

Cevabin icin cok tesekkurler gercekten faydali oldu. Ben de bir suredir Paderborn\'da Master of Computer Science\'i inceliyordum ve programin derslerine goz attim da iceriklerine gore halledemiyecegim bir konu olmadigini gordum. Yazilimin her alaninda matematigin oldugunu biliyorum fakat beni korkutan daha cok Turkiye\'de muhendislere verilen sinyal,elektromanyatik dalga(ders adlarindan da emin degilim:) gibi kompleks derslerdi.

http://www.cs.uni-paderborn.de/cshome/e ... ience.html

Yukaridaki linki inceledim fakat aklimda son bir soru kaldi. Master\'a kabul edilebilmek icin bilgisayar bilimleri veya ilgili bir bolumden mezun olmak gereklidir diye belirtilmis. Acaba bilgisayar ogretmenligi bu kapsamda yer alir mi?

Yine bu linkte sadece toefl belgesi isteyecekleri yaziyor. Sizce yine de almanca kursuna gitmeli miyim yoksa almancayi yasayarak zamanla ogrenebilir miyim?

Tekrar tesekkurler.