Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Isletme-Muhendislik Karmasasi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Çrş Haz 10, 2009 5:46 pm

Turkiye de her kolunu sallayan( okuyanlar ustune alinmasin) genelde isletme bolumune girebildigi halde Almanyada bu is neden bu kadar zor ve tek merkezden yapiliyor.Tabiki ana sebep mezun olanlarin buranin 10 kati kadar is bulabilme potansiyeli olmasi fakat esas soru isletme,ekonomi gibi dallar muhendislik dallari dahami cok rabet gorup tercih ediliyor ogrenciler tarafindan?

Tabiki her ogrenim dalini basariyla bitirip hakkini verenler para ve mevki konusunda sikinti cekmez , ayrica en iyi bolum hangisi gibi bir soru sormakta cok mantikli degil fakat her ulkenin ihtiyaclari ve gorus acilari farkli oldugu icin Almanyadaki meslek havasini siz ordakilere sormak cok saglikli olacaktir.

Simdiden tesekkurler iyi calismalar :)

hiPoKoNdRiyAk

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Çrş Haz 10, 2009 7:52 pm

Universiteden sonra Almanya\'da kalmayi dusunuyorsun sanirim..
Turkiye\'de de her elini kolunu sallayan girer diye bir sey yok.. Galatasaray isletme yanlis hatirlamiyorsam 365\'di. Ya da digerleri.. Kamu yonetimi, iktisat, isletme, maliye, ekonometre gibi mesleklerin cogu birbirlerinin is alaninda calisabiliyorlar.. Genelde belli bir bolume yigiliyorlar.. Bir kisim is bulurken bir kisim bulamiyor.. Ben bu bolumleri dusunenler icin universiteye gitmekle meslek sahibi olunmaz derim.. Kendisini her yonden gelistirmeli ki diger mevcut rakiplerinden bir adim onde olsun. Nitelikli eleman yani.. Turkiye\'de de isletme iyi bir bolum. Ancak bos bos universite bitirenler icin degil. =)
Demek istedigimi anlatabildiysem ne mutlu bana =)

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Çrş Haz 10, 2009 8:50 pm

ikisi bambaska bolumler. sen hangisini seviyorsan ona yazil. ikisindede burda is cok

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Çrş Haz 10, 2009 9:26 pm

Isletme bitirenler hemen is buluyor diye bir sey yok burada da. Ama Turkce\'deki karsiligi direkt olarak cevirilen BWL bolumunun muhendislik gibi her universitede ve fachhochschule de olmamasindan kaynaklaniyor diye dusunuyorum. Yani Turkiye\'dekinin tam tersi. Tr de her universitenin en az isletme iktisat fakultesi vardir. Ayni durum burada muhendislik fakulteleri icin gecerlidir.

Ben ayrica Isletme yerine, bunun modern ve pratik sekli olan Endustriyi tavsiye ederim. Asil is imkanlari bu bolumde hem tr de hem Almanya\'da yuksek. Almancasi Wirtschaft...

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Cmt Haz 13, 2009 3:35 pm

Evet maniaturk tamamen haklisin. Demek istedigim sey kesinlikle isletme iktisat fakultelerini asagilamak degildi ama benim universiteden bircok arkadasim var isletme bitiren hemde iyi universitelerde( ben hacettepe de okuyorum) ama burda is gucu cook ucuz oldugu icin artik universite bitirenlerden 3 dil isteyip sonrada satis elemani yapmaya calistiklari icin ve ozelliklede ne kadar deneyimli ya da becerikli oldugundan cok babanin ne kadar tanidigi oldugu onem kazandigi icin turkiye bu tarz bolumleri okumak icin iyi bir secenek degil bence.

Tabiki bu torpil olayi her ulkede var.Daha az olsada en azindan kendi ulkesinin insanini kayirma var.Ben bizzat amerikada yasadim.Orda calisirken daha iyi ozelliklere sahip oldugum halde adamlar kesinlikle arada inanilmaz fark yoksa amerikaliyi tercih ediyorlar.

Peki Almanya da siz boyle seyler duyup ,yasiyormusunuz???

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Haz 14, 2009 12:28 am

cok guzel baslik ve gercekten mukemmel sorular..

burda da tabiki oncelik almanlara.. muhendislik dallarinda acik cok oldugu icin orda yine bi nebze yabanci ogrencilere esit davranildigini soyleyebilirim.. fakat ozellikle bu tip sosyal ve ekonomi alanindaki bolumlerin mezunlarinin basvurularinda ne yazikki oncelik hep almanlarindir.. bunda da en buyuk etken, dili tam olarak cok iyi bildiklerinden ve ulkeyi cok daha iyi tanidiklarindan dolayi ki bence de orda haklilar..

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzr Haz 14, 2009 1:53 am

acikcasi belki kayirma bir nevzede olsa var ama.burda genellikle is basvurusunda bulunanlar arasinda elemeler yapiyorlar.o basvurulardada tabiki almanlar yabanci ogrencilere gore bir adim daha ileride oldugu icin isi kapiyorlar,tabi yabanci ogrecilerden bu durumu degistirenler var ama.burda isverenler torpil yada tanisikliktan cok hangi elemanin kendisine yarayacagina karar verip ona gore aliyor ise.bu dedigim tum bolumler ve is dallari icin boyledir.

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Pzr Haz 14, 2009 10:25 pm

Cevaplar icin cok tesekkurler zaten az cok tahmin ettigim cevaplari aldim cunku dunya genelinde boyle herhalde( tabi turkiyede bir yabanci hayranligi var ulasilmaz inanilmaz geliyor ama bunu atlarsak).

Asil amacim cevap almaktan cok kendimize soru sordurmakti.Gelecegin isgucu hatta patronlari olarak bu konuyu bir dusunmek gerek.Bende su anda Turkiyede bir isyerine sahip olsam ayni ozelliklerdeki turku secerim,belkide biraz kayirmayla cok abartmamak sartiyla bircok durumda kendi vatandasimi ve ayni topraklarda buyudugum bir insani.

Cok yararini gordugum ve kesinlikle gormeyede devam edecegime inandigim bir sitede yazi yazip fikirlerimi paylasmak gercekten nadir yasadigim bir duygu.Bunun icin hepinize ayri ayri tesekkur etmek isterim.

Bu sitenin tamamen Almanya yla ilgili oldugunu biliyorum ama birsekilde Almanyanin yaninda Amerikaya ilgisi olan yada herhangi ufakli buyuklu sorulari olan arkadaslar varsa ozelden mesaj cekmekte tereddut etmesinler lutfen.Sonucta herkesin amaci aydinlanmak ve aydinlatmak.Benimde iyi bildigim konu bu :)