Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

almanyada universite secimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
gesen

Mesaj gönderen gesen » Çrş Ara 10, 2014 10:14 am

merhaba,
yegenim istanbul lisesinde okuyor (gymnasium statusunde) yani abitur yapiyor.
universiteyi ise almanyada okumak istiyor, tercihi muhendislik, (makina - proses vb)
iyi bir abitur puani almasi olasi.
okul sonrasi almanyada yasamak istediginden iyi bir is bulmasi icin hangi uni.yi secmeli.
ailesi olarak biz, hayatin sadece derslerden ibaret olmadigini sosyalliginde onemli oldugunun bilincindeyiz.
edindigimiz bilgilere gore TU munih iyi ama sehir pahaliymis.
RWTH aachen cok iyi ama cok zormus (sosyalligini bilmiyoruz)
TU berlini secmek isteriz, berlin cok guzel bir sehir ama TUB muhendislikte sohret olarak ilk siralarda degil.
siz tecrubeli agabeylerinin yegenim icin universite ve hatta bolum onerilerini duymayi cok isteriz.
hepinize basarilar dileriz.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Ara 11, 2014 10:12 am

Makina muhendisligi icin hem egitim hem de sehir olarak en uygun yerler bence Karlsruhe ve Stuttgart. Okurken bir cok firmada staj imkani da oluyor ve lisans seviyesinde yaptigi stajlarda zaten edindigi deneyim ve bilgilerle master da ozel bir alan secebilmesi icin yeteri kadar bilgisi olur.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

gesen

Mesaj gönderen gesen » Cum Ara 19, 2014 10:10 am

sevgili physiker,
verdigin bilgi icin tesekkur ederiz.
sayende stutgart alternatifinin farkinma vardik.
sana basarilar dileriz.

gesen

Mesaj gönderen gesen » Prş Ara 25, 2014 8:26 am

sevgili forumcular,
konuyu biraz farkli tarafa cekmek istiyorum.
ben 29 yillik bir insaat muhendisiyim ve temel muhendislik egitimi (insaat- makina- elektrik vs) almaktansa daha yonetisimsellige yakin branslarin secilmesinden yanayim.
ornegin turkiyede muhendisler isin daha cok saha tarafinda istihdam edildiklerinden calisma kosullari daha zor.
oysa yonetim - idari - ticari agirlikli branslar hem firma merkezlerinde guzel ortamlarda gorev yapiyorlar hemde ust yonetime yakin olmanin avantajlarindan yararlaniyorlar.
bunun almanya icin de boyle olup olmadigini bilmiyorum ama bence endustri muh., isletme (bwl) gibi branslar calisma konforu icin daha uygun gibi.
ne dersiniz ?