Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Informatik mi - Technische Informatik mi ?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
ysFF
İletişim:

Mesaj gönderen ysFF » Pzt Eki 20, 2014 9:50 pm

Hangi bolumu okumak daha mantikli?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Eki 21, 2014 10:28 am

Her iki bolum arasindaki farki biliyormusun?
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

ysFF
İletişim:

Mesaj gönderen ysFF » Sal Eki 21, 2014 4:43 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Her iki bolum arasindaki farki biliyormusun?[/quote]

bildigim tek fark birisi computer science digeri computer engineering aydinlatirsaniz beni sevinirim.

technonur

Mesaj gönderen technonur » Sal Eki 21, 2014 5:18 pm

aslinda sorun genel anlamda yanlis cunku technische informatik informatigin bir alt dalidir.
technische informatikde genelde gomulu sistemler , donanimlar , otomasyonlar vs uzerinde calismalar yapilir .
praktische informatik : yazilim uzerinedir web programlama windows uygulamalari vs.
wirtschaftsinformatik , medizinische informatik vs diye gider.
universitelerde genelde ilk 2 semester ortak olur daha sonra kendinize bir dal secersiniz.

ysFF
İletişim:

Mesaj gönderen ysFF » Sal Eki 21, 2014 6:42 pm

[quote]technonur tarafindan yazilan metin:

aslinda sorun genel anlamda yanlis cunku technische informatik informatigin bir alt dalidir.
technische informatikde genelde gomulu sistemler , donanimlar , otomasyonlar vs uzerinde calismalar yapilir .
praktische informatik : yazilim uzerinedir web programlama windows uygulamalari vs.
wirtschaftsinformatik , medizinische informatik vs diye gider.
universitelerde genelde ilk 2 semester ortak olur daha sonra kendinize bir dal secersiniz.[/quote]

informatik daha mantikli o zaman? siz hangi okul bolum hocam?

technonur

Mesaj gönderen technonur » Sal Eki 21, 2014 8:06 pm

benim fh dortmund praktische inf . mantikli diye birsey soz konusu degil cunku informatik duz okursan butun bu saydigim seyler hakkinda genel bilgi sahibi olursun isi derinlemesine ogrenmezsin ama atiyorum praktische inf okursan yazilim konusunda baya bilgili olursun technische inf hakkinda pek bilgi sahibi olmazsin ayni doktor olayi gibi

ysFF
İletişim:

Mesaj gönderen ysFF » Sal Eki 21, 2014 8:08 pm

benim fh dortmund praktische inf . mantikli diye birsey soz konusu degil cunku informatik duz okursan butun bu saydigim seyler hakkinda genel bilgi sahibi olursun isi derinlemesine ogrenmezsin ama atiyorum praktische inf okursan yazilim konusunda baya bilgili olursun technische inf hakkinda pek bilgi sahibi olmazsin ayni doktor olayi gibi[/quote]

ama iyide hocam bilgisayar alanindaki en buyuk adamlar computer science mezunu. informatik=computer science degil mi?

technonur

Mesaj gönderen technonur » Çrş Eki 22, 2014 1:51 am

[quote]yusuff tarafindan yazilan metin:

benim fh dortmund praktische inf . mantikli diye birsey soz konusu degil cunku informatik duz okursan butun bu saydigim seyler hakkinda genel bilgi sahibi olursun isi derinlemesine ogrenmezsin ama atiyorum praktische inf okursan yazilim konusunda baya bilgili olursun technische inf hakkinda pek bilgi sahibi olmazsin ayni doktor olayi gibi[/quote]

ama iyide hocam bilgisayar alanindaki en buyuk adamlar computer science mezunu. informatik=computer science degil mi?[/quote]

bilgisayar alanindaki en buyuk adamlardan kastin nedir ? meshur olanlar genelde yazilim tarafinda olanlardir cunku son kullaniciyi genelde yazilimlar ilgilendirir donanim insani pek meshur etmez :) mesela cisco nun yada ibm in kurucusunu kimse bilmezken microsoft deyince teknolojinin t sinden anlamayan bile bill gates der falan yada nebileyim fb nin kurucusu zuckerbergi tanimayan yok neredeyse

http://de.wikipedia.org/wiki/Informatik detayli bilgiye buradan ulasabilirsin

buradada informatigin yapisini ele aliyor
[img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... rmatik.png[/img]

yani informatik biliminin en temel duzeyi teorik informatik
teorik informatikten sonra
teknik ( donanim) ve pratik (yazilim informatigi geliyor)
bunlarinda biraraya gelmesiyle uygulamalar meydana geliyor

almanyada sistem diger ulkelere gore farkli tr de abd de falan mesela bilgisayar muhendisligi vardir yazilim muhendisligi ise bikac unide vardir
burada ise
informatik neredeyse yok yani ya technische inf ya praktische vs herhangi bir dali er yada gec secmen gerekiyor. tabi bazi uniler vardir bu olayin olmadigi ama eninde sonunda bi dal secmek zorundasin ya lisansda yada yuksek lisansda

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Eki 22, 2014 6:26 am

yusuff en buyuk adamlardan biri olmak istiyosan hangisini yapabiliyosan ya da seviyosan o bolume git.

technische informatik mikrocip duzeyinde programlama yapmaya yonelik. biraz elektronikle icicedir technische informatik.

ben dediginiz duz informatik okuyorum ama 3ncu donemden sonra alan secimi yapma zorunlulugu var bizde de. technik ya da software engineering.

sana olayi soyle anlatayim; internete girmek icin bir bilgisayarda gunumuzdeki teknolojiyle ya wireless ya da ethernet kartina ihtiyac duyar ama bunlar bilgisayara baglayinca pat diye calismazlar. ne gerekir? oncelikle driver yani suruculeri yuklemek gerekir ki isletim sistemi dedigimiz kisi bunu tanisin.

technische informatik mesela windowsta driver dedigimiz donanimla direk iletisimde olan arayuzleri programlar. yani bu karti calisir hale getirir. software engineering ise mesela facebook u programlar, mesela windowsta calisan bi program programlar, ya da oyun programlar. yani software engineering in derdi wireless ya da ethernet kartini calisir hale getirmek degil kullanmaktir.

tabi technische informatik sadece driver la sinirli degil, gerisini arastirmayi sana biraktim

ysFF
İletişim:

Mesaj gönderen ysFF » Çrş Eki 22, 2014 5:36 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

yusuff en buyuk adamlardan biri olmak istiyosan hangisini yapabiliyosan ya da seviyosan o bolume git.

technische informatik mikrocip duzeyinde programlama yapmaya yonelik. biraz elektronikle icicedir technische informatik.

ben dediginiz duz informatik okuyorum ama 3ncu donemden sonra alan secimi yapma zorunlulugu var bizde de. technik ya da software engineering.

sana olayi soyle anlatayim; internete girmek icin bir bilgisayarda gunumuzdeki teknolojiyle ya wireless ya da ethernet kartina ihtiyac duyar ama bunlar bilgisayara baglayinca pat diye calismazlar. ne gerekir? oncelikle driver yani suruculeri yuklemek gerekir ki isletim sistemi dedigimiz kisi bunu tanisin.

technische informatik mesela windowsta driver dedigimiz donanimla direk iletisimde olan arayuzleri programlar. yani bu karti calisir hale getirir. software engineering ise mesela facebook u programlar, mesela windowsta calisan bi program programlar, ya da oyun programlar. yani software engineering in derdi wireless ya da ethernet kartini calisir hale getirmek degil kullanmaktir.

tabi technische informatik sadece driver la sinirli degil, gerisini arastirmayi sana biraktim[/quote]

sagolun hocam yazilima bayilirim acikcasi inanilmaz bi ilgim alakam var cok severim yani.. informatik okuyup zamani gelincede software secicem galiba hocam.. tesekkurler