Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Bolum Secimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
hasan-de

Bolum Secimi

Mesaj gönderen hasan-de » Pzt Eki 13, 2014 3:31 pm

Merhaba Arkadaslar

Bu sene universite sinavina hazirlaniyorum ama MF ogrencisiyim , yapamam korkusu oldugundan gerek matematik olsun gerek fizik bu yuzden TM bolumlerinde bakiyorum , studiekolleg yapicagimdan artik sozel bir bolum olan Cografya Ogretmenliginide dusunuyorum , bildiginiz cografya ogrenmetligi bolumu olan bir universite biliyormusunuz ? Ve studienkollegde hangi kursu secmeliyim ?

Simdiden tesekkur ederim
HASAN TURAN

GK

Bolum Secimi

Mesaj gönderen GK » Pzt Eki 13, 2014 5:40 pm

almanyaya gelip cografya ogretmeni mi olmak istiyosun sen ?

hasan-de

Bolum Secimi

Mesaj gönderen hasan-de » Pzt Eki 13, 2014 5:44 pm

Oyle dusunme asamasindayim daha , cok bunalti matematik onda ek bolum bakiyorum
HASAN TURAN

Frankfurter

Bolum Secimi

Mesaj gönderen Frankfurter » Pzt Eki 13, 2014 5:54 pm

Selamlar Hasan,

Studienseminare (NRW, Hessen, Niedersachsen, ... ) diye yaz google cikar tum universiteler.

Almanya\'da ogretmenlik icin iki brans secip Lehramt (L1-Grundschule, L2-Haupt- und Realschulen, L3-Gymnasium, L4 Berufliche Schulen, L5 Forderschulen) okuman lazim. Gymnasium atamalari talep coklugundan durmus durumda, L1 hic sorma. Tek sansin L2, L4 ya da L5. Cografya dedigine gore ilk brans Erdkunde, varsayalim ikinci brans Bio olsun. NC var her bolumde, fizik haric. 6 donem pedagojik ve brans seminerlerini bitirdiginde I. Staatsexamen sinavlarina giriyorsun, bu zorlu yazili ve sozlu sinavlari atlattiktan sonra da ilgili Schulamt bolgelerinden okullara basvuruyorsun, Erdkunde bransin biriyse ortalaman 1,7 den kotu olursa stajyer ogretmen tayini bile yapmazlar, 2-3 yil bekleyip stajyer ogretmen statune gore memur veya sozlesmeli tayin olursan, 2 senelik bu surecte (II. Staasexamen) her iki hafta dersine mufettisler ve okul muduru gelip sana not veriyor, her ders icin de 8 sayfalik ayrintili pedagojik rapor gerekli. Bu 2 sene sonunda yine 1,7 en az ortalaman varsa staj yaptigin okulda ya da merkezi sistemden baska okula tayinin yapiliyor. Butun bunlari Almanca\'yi ana dili olarak konustugunu ve yazdigini varsayarak yaziyorum.

Su an okullarda en cok ihtiyac olan bolumler matematik, fizik ve muzik. Bu bolumleri okursan, L2 sansin var.

hasan-de

Bolum Secimi

Mesaj gönderen hasan-de » Pzt Eki 13, 2014 6:44 pm

[quote]Frankfurter tarafindan yazilan metin:

Selamlar Hasan,

Studienseminare (NRW, Hessen, Niedersachsen, ... ) diye yaz google cikar tum universiteler.

Almanya\'da ogretmenlik icin iki brans secip Lehramt (L1-Grundschule, L2-Haupt- und Realschulen, L3-Gymnasium, L4 Berufliche Schulen, L5 Forderschulen) okuman lazim. Gymnasium atamalari talep coklugundan durmus durumda, L1 hic sorma. Tek sansin L2, L4 ya da L5. Cografya dedigine gore ilk brans Erdkunde, varsayalim ikinci brans Bio olsun. NC var her bolumde, fizik haric. 6 donem pedagojik ve brans seminerlerini bitirdiginde I. Staatsexamen sinavlarina giriyorsun, bu zorlu yazili ve sozlu sinavlari atlattiktan sonra da ilgili Schulamt bolgelerinden okullara basvuruyorsun, Erdkunde bransin biriyse ortalaman 1,7 den kotu olursa stajyer ogretmen tayini bile yapmazlar, 2-3 yil bekleyip stajyer ogretmen statune gore memur veya sozlesmeli tayin olursan, 2 senelik bu surecte (II. Staasexamen) her iki hafta dersine mufettisler ve okul muduru gelip sana not veriyor, her ders icin de 8 sayfalik ayrintili pedagojik rapor gerekli. Bu 2 sene sonunda yine 1,7 en az ortalaman varsa staj yaptigin okulda ya da merkezi sistemden baska okula tayinin yapiliyor. Butun bunlari Almanca\'yi ana dili olarak konustugunu ve yazdigini varsayarak yaziyorum.

Su an okullarda en cok ihtiyac olan bolumler matematik, fizik ve muzik. Bu bolumleri okursan, L2
sansin var.[/quote]

Cok tesekkur ederim bilgileriniz icin . Bu kadr ayrintili bilmiyordum . Amacim matematikden kurtulmak . Cunku turkiyede suan mimari yapi teknik ressamiyim lysden 180 barajiyla insaat muhendisligine gecisim var metok olan unide tabi ama burda cok sikinti cekdigimden bide almanyaya insaat muhenligi okumaya gelirsem sanirim matematikden kalirim o korku yuzunden yapabilicegim bolum bakiyorum :/ normal sektor olarak hangi mesleklere ihtiyac var bilginiz varmi ? Simdiden cok tesekkur ederim guzel yardimin icin :)
HASAN TURAN

Frankfurter

Bolum Secimi

Mesaj gönderen Frankfurter » Pzt Eki 13, 2014 6:55 pm

Yazilim/donanim uzmanlari, hasta bakici ve doktor cok acil araniyor. Bunun yaninda muhendislikler Bauingenieur, Elektroingenieur vs. her zaman is bulurlar. Sozel istiyorsan Uni Kassel Soziale Arbeit basvur derim, hic basin agrimaz, is de bulursun. Gerci yuksek maas almazsin ama her haliyle yeter hayatini idame ettirmeye.

Meslegim Technischer Zeichner diyorsun. Is imkanin var, maasi 1,500-2,500 Euro arasi, taseron eleman olma sorunu var bir tek.

hasan-de

Bolum Secimi

Mesaj gönderen hasan-de » Pzt Eki 13, 2014 7:05 pm

Tuh be :D insaat muhendisligi iyimis ama neyse ona yuklencem artik , fachhochschule de insaat muh. Okusam peki is imkanim azalmaz demi :/ birde Technischer Zeicher dedigin ne oluyor dostum ?

cok tesekkurler tekrar :)
HASAN TURAN

Frankfurter

Bolum Secimi

Mesaj gönderen Frankfurter » Pzt Eki 13, 2014 7:13 pm

Is imkanin azalmaz, ancak daha dusuk tarifeye calisirsin ve isminin onune Dipl.-Ing. degil de, Dipl.-Ing. (FH) yazmak zorunda kalirsin.

hasan-de

Bolum Secimi

Mesaj gönderen hasan-de » Pzt Eki 13, 2014 7:16 pm

2500 - 3000 € asagi olmakdikca sorun olmaz :) yazi iste cok sorun degil elimden gelen en iyisi o oldugundan :) Technischer Zeicher bunuda aciklama sansin varmi ?
HASAN TURAN

Frankfurter

Bolum Secimi

Mesaj gönderen Frankfurter » Pzt Eki 13, 2014 7:50 pm

Technischer Zeichner=Teknik Ressam

edit: imla

hasan-de

Bolum Secimi

Mesaj gönderen hasan-de » Pzt Eki 13, 2014 7:57 pm

Hm anladim tessekkur ederim ama, ben turkiyede liseyi bitirdim mimari yapi teknik ressami oldum , orda uni yapamamasamda bu meslegimi oraya denk gorup calisabilirim sanirim oyle anladim ?
HASAN TURAN

Frankfurter

Bolum Secimi

Mesaj gönderen Frankfurter » Pzt Eki 13, 2014 7:58 pm

Evet, aynen oyle.

hasan-de

Bolum Secimi

Mesaj gönderen hasan-de » Pzt Eki 13, 2014 8:16 pm

O cok guzel ;) ama burdan is teklifi alirsam anca oyle olur ogrenci vizesiyle yapamam kesin
HASAN TURAN