Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

TU DORTMUND KABUL VE OTURMA IZNI

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Diablo35

Mesaj gönderen Diablo35 » Sal Ağu 19, 2014 2:51 pm

Selam arkadaslar ben suan itibari ile 7 aydir Almanyadayim master oncesi dil egitimi vizesi ile almanyaya geldim.
Bana verilen vizede 16 Abs.1a (Einem Auslaender kann auch zum Zweck der Studienbewerbung eine Aufenthaltserlaubnis erteilt werden. Der Aufenthalt als Studienbewerber darf hochstens neun Monate betragen) maddesi var neden boyle bir maddeden oturum verdiler anlamadim. normalde almanyada 18 ay testDAF veya DSH hazirlik icin hakkimiz oldugunu saniyordum.

Arkadasimin bu konuyu farketmesi uzerine unilere master basvurulari yaptim ve TU DORTMUND dan master kabulu geldi ama kabul icin istenilen belgeler arasinda DSH yada testDAF belgeside var. benim ise suanki seviyem B1 sorularima gelince:

1-bu Kabul ile uniye kayit yaptirip uninin gosterecegi DSH veya testDAF kurslarina kayit yaptirabilirmiyim?
2-bu 9 ay sonunda sartli kabul olayini yaptiramazsam oturma iznimi uzatirlar mi ?

technonur

Mesaj gönderen technonur » Sal Ağu 19, 2014 11:04 pm

dsh yada testdaf kursuna kayit olmak icin genelde belge vs sormuyorlar ben dortmund astaya gitmistim sadece seviye tespit sinavina girdim ve sectigim kurdan kursa gittim gecemezsen onlar sana uygun kuru secip oraya gonderiyorlar.
2) oturumun senin bizimkilerden farkli oldugu icin ariza cikarabilirler belki onun icin bi yabancilar subesiyle gorus derim dortmundda sag arka tarafta bi bayan var o baya bi yardimsever oluru neyse onu soyler

Diablo35

Mesaj gönderen Diablo35 » Çrş Ağu 20, 2014 3:01 pm

technonur cevabin icin tesekkurler
ben uninin kendi kursuna gitmek istedigim icin oncesinde kabul istiyorlar ama sikinti ben sartli kabul beklerken benden testDAF yada DSH belgesi istemeleriydi ama sorun halloldu o genel bir kabul belgesiymis ve bu donem uniye baslamak istersem getirmem gereken belgeleri yazmislar

vize sorununa gelince neden ilk basta boyle bir oturum verdiler hic bilmiyorum ama sartli kabul aldigim icin kabul yaptirdigimda bu sorunda ortadan kalkacak ins ama yinede dortmund a gidince tavsive ettigin bayani ziyaret etmeyi ihmal etmiycem :)

Diablo35

Mesaj gönderen Diablo35 » Pzt Eki 20, 2014 6:03 pm

arkadaslar merhaba yukarda bahsettigim 9 ay gecen cuma itibari ile doldu ve bugun auslaenderbehorde de randevum vardi. randevuya gittigimde dosyanin uzerine sefleri istenen belgeler icin DSH diyede bir not dusmus ve bu yuzden oturum islemimi halledemedim sefleri izinde oldugu ve 2 hafta sonra donecegi icin simdilik bana 3 aylik fiktionsbescheinigung verdiler.

suan TU Dortmund dan master kabulum var ve interstudo da B1 dil kursuna devam ediyorum( studentenausweis ve ogrencilikle ilgili her tur belgem var sadece suan deutschkurs ogrencisi olarak geciyorum)

2 hafta sonra auslaenderbehorde ye yeni gorusmeye gittigimde oturumumu uzatmama haklari var mi ? daha onceden bu vizeyle gelen oldu mu ?

(teknonur suan ikametim Herne oldugu icin mecburen Herne Auslaenderbehordeye gittim )

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Eki 21, 2014 10:21 am

Sayet sadece dil kursu vizesi ile geldiysen on kabul de alsan uni den uzatmayabilirler. Ordaki sefinin insiyatifine kalmis, o yuzden de buyuk ihtimal seflerinin gelmelerini bekliyorlar.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Diablo35

Mesaj gönderen Diablo35 » Sal Eki 21, 2014 7:26 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Sayet sadece dil kursu vizesi ile geldiysen on kabul de alsan uni den uzatmayabilirler. Ordaki sefinin insiyatifine kalmis, o yuzden de buyuk ihtimal seflerinin gelmelerini bekliyorlar.[/quote]

Pysker cevabin icin tesekkurler ama ben dil kursu vizesi ile gelmedim direk ogrenim vizesine basvurdum ama neden boyle sacma bir vize verdiler bende bilmiyorum.

dil kursu vizesi icin gelenlere verilen vize tarzi mi bu ?

bir tek benden once gelen arkadaslarimdan farkli olarak yanlislikla integrasyon kursa gittim o kurs ders saati olarak haftada 24 saatti ama B1 kurunda bitiyordu acaba ondan kaynakli bir sorun olabilir mi cunku ilk davetiye mektubunda DSH veya TestDAF a hazirlikla ilgili birsey yazmiyordu ???????

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Eki 22, 2014 2:15 pm

9 ay da a2 bitirebildigin icin biraz sorun cikarmislar .Fakat ogrenim vizesi aldiysan ve su anda bahsettigin kursa gidiyorsan belki tedbir amacli 3 veya 6 aylik vize(fixionsbescheinigung) verirler. 3 ay sonra hani ilerleyebilmi yoksa b1 i bitirebildimi diye bakmak icin. Ya da hic ugrasmadan 1 sene daha uzatirlar.. Bu arada kurs secimin cok yanlis olmus en basta fakat b1 icin cok iyi bir kurs tercihi yapmisin. Interstudio Almanya nin en iyi kurslarindan birisi.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Diablo35

Mesaj gönderen Diablo35 » Çrş Eki 22, 2014 5:54 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

9 ay da a2 bitirebildigin icin biraz sorun cikarmislar .Fakat ogrenim vizesi aldiysan ve su anda bahsettigin kursa gidiyorsan belki tedbir amacli 3 veya 6 aylik vize(fixionsbescheinigung) verirler. 3 ay sonra hani ilerleyebilmi yoksa b1 i bitirebildimi diye bakmak icin. Ya da hic ugrasmadan 1 sene daha uzatirlar.. Bu arada kurs secimin cok yanlis olmus en basta fakat b1 icin cok iyi bir kurs tercihi yapmisin. Interstudio Almanya nin en iyi kurslarindan birisi.[/quote]

aslinda 9 ayda a2 yi bitirebilmemin tek nedeni bu vize :)

Vizemi duzeltebilmek icin 2 kere A2 kurunu (kursumu degistirip en yakin DSH vorbereitung yapan bir kursa yazildigimdan dolayi) bastan aldim 2. kursumda 3 hafta kadar B1 yaptiktan sonra sartli kabulum gelince ve birazda ev problemimden dolayi Nurnberg ten Dortmund a tasindim ve 1 ay aradan sonra simdi burada yeniden B1 den basladim tabi bu degisikliklerin arasinda en az 3 er hafta pauseler ve 2. kursumun yaz tatili yapmasindan dolayi buralara kadar geldim :((

Surec biraz boyle ilerledi bende ama ins dedigin gibi olur ve bundan sonra sorunsuz biz sekilde DSH hazirligi yapabilirm.

ilk kursum integrasyon kurs olmasina ragmen dersimize giren hocamiz cok iyiydi asil sorunu 2. kursumda yasadim A2 diye galiba hocaya cok ta ozen gostermemislerdi ve cidden hic memnun kalmadim.
Interstudio ya gelince suan 3. haftadayiz ve gayet yogun bir sekilde ilerliyoruz derslerimize Frau Sauerland ve Frau Staguhn geliyor