Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

SOZEL-SAYISAL karmasasi.Cevaplayanlara baklava gondericem:)

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Prş May 14, 2009 5:47 pm

Merhaba.Oncelikle verdiginiz cevaplar icin herkese tesekkurler.Elimden geldigince kisa ve net sekilde sorumu acikliyim:Ben bu sene Hacettepe universitesi alman dili ve edebiyatindan mezun oluyorum(sonunda ) amacim erlangen universitesinde isletme ,iktisat ,yonetim gibi bir bolumde yeniden bir lisans okumak.Akrabalarim orda oldugu icin yer ya da para sikintim yok fakat:
Dil edebiyat mezunlari isletme tarzi bolum okuyabilirmi(yakin bolum olmasi gerek biliyorum ama yari sozel bolumler olduklari icin okunabilir deniliyor) ,okunamiyorsa studienkolleg te S kursundan (DIL VE SOZEL okumak isteyenler icin olan) dilekceyle W kursuna(ISLETME,IKTISAT.. okumak isteyenler icin) mi gecmek lazim zorunlu olarak.kisaca tarih okuduysan bilgisayar; dil okuduysan isletme gibi secenekler yokmu.?

Zaman ayirdiginiz icin tesekkurler. \'Coook yararli bir siteymis keske onceden gorseydim:( \'

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş May 14, 2009 5:59 pm

Sitemize hosgeldin..
Eger Erlangen Uni\'sinin degisik bir proseduru yoksa dedigin bolumleri okuyabilirsin..
Bayern Eyaletinde StudienKollege kalkmadi ancak sen uni mezunu oldugun icin bundan muafsin ayrica Sprachdiploman vardir kesin bu sebeplede DSH ya girmenede gerek kalmayabilir gene universite ozel bir sart kosmazsa..

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Prş May 14, 2009 6:03 pm

evet tekin arkadasin dedigi gibi,studienkolleg zorunlulugun yok.ha soyle bir durum var eger bolumunden baska bir bolum secmek istiyorsan,yani oyle bir hakkin olmadigini soyleyip.yalnizca bolum degismek icin studienkolleg isteyebilirler.ama sen mezun olup geleceksin belki bu durumu degistirebilir.sen zaten erlangene o senin bolumunun disinda olan bolume basvuru yaptiginda onlar sana net cevabi verirler.yani direk uniye baslayacakmisin,dsh mi yapacaksin,yoksa baska bolum istedigin icin studienkollegmi.

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Prş May 14, 2009 6:08 pm

Tesekkurler cevap icin.Almanca bir bolum bitirdigim icin muaf miyim bilmiyorum ama ayrica bir diplomam yok.Ben en iyisi bu yaz turist vizesiyle gidip universitede adamlarla yuzyuze konusayim.

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Prş May 14, 2009 6:21 pm

diploman yoksa muaf olamazsin.ayrica istersen telefonda edebilirsin.az cok bir onbilgi verirler sana.

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Prş May 14, 2009 6:36 pm

Merhaba umarim baklava sozunu tutarsin.. :)

neyse cevaba gecelim...

oncelikle genel bilgilerine bakildiginda okuyabilecegine dair bir problem gorunmuyor yalniz su noktalar var...

1-) diplomani tanittirman ve isletme okuyabilir diye gerekli kurumdan belge alman gerekiyor. Bunu yapan kurum Bayern icin Munih\'te bulunuyor.

2-) isletme bolumu ogrenci alimlari sinirli tutuluyor ve basvurular Almanya genelinde tek merkeze yapilip buradan sonuclar gonderiliyor. Yani direkt universiteye basvuru soz konusu degil...

3-) Uni Erlangen normalde giciklik cikaran bir universitedir. Elinde olan her belgeyi tercumesi ile filan isterler... :)

bunlara dikkat ettikten sonra okuman icin engel yok.. :)

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Prş May 14, 2009 7:05 pm

Sagol super yonetici:D Cok garipki isletme okumak burda kolayken ve her universitede abarti olmayan puanlardayken neden almanyada bu kadar zor. acaba muhendislik icin basvuru yapip onay almak dahami kolay.kafam karisti :(